Aivar Rehemaa - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Aivar Rehemaa.

Aivar Rehemaa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aivar Rehemaa
Data i miejsce urodzenia 28 września 1982
Tartu, ZSRR
Klub SK Sparta
Wzrost 194 cm
Debiut w PŚ 10.02 2001, Otepää
(61. miejsce – 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 12.01 2003, Otepää
(27. miejsce – 30 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Estonia
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Schonach 2002 30 km s.klasyczny
Zakończenie kariery: 2018 r.

Aivar Rehemaa (ur. 28 września 1982 w Tartu) – estoński biegacz narciarski, mistrz świata juniorów.

Kariera

W Pucharze Świata Aivar Rehemaa zadebiutował 10 lutego 2001 roku w estońskim Otepää, gdzie zajął 61. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Był to jego jedyny start w sezonie 2000/2001, i jako że nie zdobył punktów, nie został uwzględniony w klasyfikacji generalnej. W 2002 roku wywalczył złoty medal w biegu na 30 km stylem klasycznym podczas mistrzostw świata juniorów w Schonach. Na pierwsze pucharowe punkty musiał zaczekać aż do 12 stycznia 2003 roku, kiedy w Otepää zajął 27. miejsce na dystansie 30 km. W sezonie 2002/2003 punkty zdobył jeszcze tylko raz – 25 stycznia w Oberhofie zajął 24. miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Dało mu to 108. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie wystartował także na mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie w swoim najlepszym indywidualnym starcie, biegu na 30 km stylem klasycznym, zajął 19. miejsce.

Jak dotąd najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2008/2009, kiedy to zajął 32. miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonie tym uzyskał swój najlepszy wynik w zawodach pucharowych, zajmując 14 lutego 2009 roku w Valdidentro 8. miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym. W tej edycji PŚ punktował jeszcze pięciokrotnie, zajmując między innymi 16. miejsce w trzeciej edycji Tour de Ski. Na mistrzostwach świata w Libercu był dziesiąty na dystansie 50 km techniką dowolną. Na rozgrywanych w 2013 roku mistrzostwach świata w Val di Fiemme Estończyk zajął siódme miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym.

Startował także na igrzyskach olimpijskich w Turynie w 2006 roku oraz cztery lata później, na igrzyskach w Vancouver. Jego najlepszym wynikiem na tych imprezach było 32. miejsce w biegu łączonym na 30 km w Turynie. Na arenie krajowej zdobył pięć złotych, siedem srebrnych i dwa brązowe medale mistrzostw Estonii.

Jest kuzynem dwóch estońskich biegaczek narciarskich: Kristiny Šmigun-Vähi oraz Katrin Šmigun.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
32. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 2x15 km bieg łączony 1:17:00,8 +2:50,6 Rosja Jewgienij Diemientjew
8. 19 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x10 km[1] 1:43:45,7 +1:38,1  Włochy
54. 22 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint stylem dowolnym 2:26,5 ? Szwecja Björn Lind
35. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km stylem dowolnym 2:06:11,8 +1:19,0 Włochy Giorgio Di Centa
51. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 +2:37,2 Szwajcaria Dario Cologna
37. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +6:04,4 Szwecja Marcus Hellner
14. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[2] 1:45:05,4 +6:35,8  Szwecja
34. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km stylem klasycznym 2:05:35,5 +5:22,1 Norwegia Petter Northug
50. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 2x15 km bieg łączony 1:08:15,4 +5:31,8 Szwajcaria Dario Cologna
40. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 +3:20,1 Szwajcaria Dario Cologna
10. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[3] 1:28:42,0 +4:10,6  Szwecja
44. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 +5:26,9 Rosja Aleksandr Legkow

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
19. 19 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:12:29,3 +1:43,0 Norwegia Thomas Alsgaard
41. 23 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 2x10 km bieg łączony 47:42,3 +1:51,0 Szwecja Per Elofsson
8. 25 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[4] 1:31:56,4 +1:48,5  Norwegia
42. 26 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 3:12,1 ? Szwecja Thobias Fredriksson
42. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km bieg łączony 1:11:35,8 +4:57,6 Niemcy Axel Teichmann
12. 2 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km[5] 1:30:49,2 +4:41,6 Norwegia Norwegia
32. 4 marca 2007 Japonia Sapporo 50 km stylem klasycznym 2:20:12,6 +10:56,7 Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
39. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +2:43,6 Estonia Andrus Veerpalu
29. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km bieg łączony 1:15:52,4 +1:31,9 Norwegia Petter Northug
8. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym[6] 22:48,5 +8,7  Norwegia
8. 27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[7] 1:41:50,6 +2:43,8  Norwegia
10. 1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:59:38,1 +9,2 Norwegia Petter Northug
57. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km bieg łączony 1:14:10,4 +6:12,9 Norwegia Petter Northug
10. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[8] 1:40:10,2 +3:11,1  Norwegia
32. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +5:19,4 Norwegia Petter Northug
29. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 +50,4 Szwajcaria Dario Cologna
7. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 +1:39,7 Norwegia Petter Northug
15. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[9] 1:41:37,2 +5:42,0  Norwegia
43. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 +11:07,1 Szwecja Johan Olsson
29. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 +2:58,7 Rosja Maksim Wylegżanin
29. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 +2:18,0 Szwecja Johan Olsson
16. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[10] 1:34:18,5 Sztafeta zdublowana  Norwegia
26. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 +3:03,0 Norwegia Petter Northug
34. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 +3:48,6 Rosja Siergiej Ustiugow
32. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 +3:10,2 Finlandia Iivo Niskanen
13. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[11] 1:37:20,1 sztafeta zdublowana Norwegia Norwegia
49. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 +8:47,5 Kanada Alex Harvey

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
36. 30 stycznia 2001 Polska Szklarska Poręba 30 km stylem dowolnym 1:29:55,6 +6:40,0 Finlandia Sami Jauhojärvi
40. 1 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba 10 km stylem klasycznym 29:00,2 +2:19,4 Norwegia Kristian Horntvedt
42. 3 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sprint stylem dowolnym ? ? Niemcy Johannes Bredl
17. 4 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sztafeta 4x10 km [12] 1:56:48,6 +7:53,2  Rosja
1.
22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 30 stylem klasycznym 1:27:50,2
27. 24 stycznia 2002 Niemcy Schonach 10 km stylem dowolnym 29:34,1 +2:40,4 Norwegia Kristian Horntvedt

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2000/2001 niesklasyfikowany
2001/2002 niesklasyfikowany
2002/2003 108.
2003/2004 144.
2004/2005 niesklasyfikowany
2005/2006 niesklasyfikowany
2006/2007 155.
2007/2008 131.
2008/2009 32.
2009/2010 111.
2010/2011 131.
2011/2012 132.
2012/2013 119.
2013/2014 116.
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 niesklasyfikowany

Miejsca na podium

Rehemaa nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2000/2001
punkty
- - - - - - - - - - - - - 61 - - - - - - 0
Sezon 2001/2002
punkty
- - - - - - - - - - - - - - 54 - 40 - - - 0
Sezon 2002/2003
punkty
- - 54 58 - - 43 - 40 - 27 40 24 - 73 - - - - - - 11
Sezon 2003/2004
punkty
- 72 77 - - 70 27 45 60 - 57 42 49 - - 39 44 55 - 56 - - 84 55 55 4
Sezon 2004/2005
punkty
- - 97 - - - 43 - 54 - - - - - - 56 - - - - 0
Sezon 2005/2006
punkty
- 59 63 69 - - - - - 63 dns 39 46 31 - - 60 - - - - - - - 0
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- 47 - 27 55 35 51 46 69 34 dnf - - - - 38 52 56 - - - 32 - - - 40 4
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 33 - 25 40 47 - 52 49 54 51 43 20 dnf - - - - - - 32 35 55 33 - - 25 - 31 31 46 12
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
33 14 28 15 26 38 - 4 13 23 18 28 10 32 16 - - 34 36 - - - 8 38 69 - - - - - - - 244
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
75 - 50 - 23 38 - dnf 30 41 34 17 dns - - - - 19 32 - - - - - - 33 - - - - - - 35
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
47 54 85 dns - - 59 57 lpd - - - - - - - - - - 17 44 - - 74 - 31 - - - - - - 14
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
35 78 61 47 52 - dnf - 45 - 49 60 37 23 75 46 45 38 47 42 - - - - - - 46 - 37 38 - - 28 - - - - - 15
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
34 - - - - - - - - 20 23 32 37 57 39 34 34 - - - - - - - 33 - 37 - - - - - 19
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
50 63 72 68 57 38 - - 10 33 42 68 dns - - - - - - - - - - - - - - - 26
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 64 - - - - 56 - 72 - 69 57 47 63 dnf - - - 55 - - - - - - 55 - - 0
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
87 50 59 54 58 - - - - - - - - - - - - - - - - dnf - 76 dns - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- 80 - - - - 63 - 55 - - - - - - - - - 65 - 54 - - 75 43 - dnf - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Przypisy

  1. Skład drużyny: Aivar Rehemaa, Andrus Veerpalu, Jaak Mae, Kaspar Kokk.
  2. Skład drużyny: Algo Kärp, Jaak Mae, Aivar Rehemaa, Kaspar Kokk
  3. Skład drużyny: Karel Tammjärv, Algo Kärp, Aivar Rehemaa, Raido Ränkel
  4. Skład drużyny: Aivar Rehemaa, Andrus Veerpalu, Jaak Mae, Indrek Tobreluts.
  5. Skład drużyny: Kaspar Kokk, Peeter Kümmel, Jaak Mae, Aivar Rehemaa.
  6. Skład drużyny: Aivar Rehemaa, Andrus Veerpalu.
  7. Skład drużyny: Jaak Mae, Andrus Veerpalu, Kaspar Kokk, Aivar Rehemaa.
  8. Skład drużyny: Jaak Mae, Algo Kärp, Karel Tammjärv, Aivar Rehemaa.
  9. Skład drużyny: Peeter Kümmel, Karel Tammjärv, Eeri Vahtra, Aivar Rehemaa
  10. Skład drużyny: Karel Tammjärv, Aivar Rehemaa, Raido Ränkel, Peeter Kümmel
  11. Skład drużyny: Raido Ränkel, Algo Kärp, Karel Tammjärv, Aivar Rehemaa
  12. Skład drużyny: Peeter Kummel, Erkki Jallai, Kaspar Kokk, Aivar Rehemaa
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Aivar Rehemaa
Listen to this article