Andrew Musgrave - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Andrew Musgrave.

Andrew Musgrave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Andrew Musgrave

Musgrave podczas MŚ 2011 w Oslo
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1990
Poole, Wielka Brytania
Klub Huntly Nordic Ski Club/ Roea IL
Wzrost 180 cm
Debiut w PŚ 29.11 2008, Kuusamo
(78. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 29.12 2011, Oberhof
(28. miejsce – 3,75 km)
Pierwsze podium w PŚ 16.12 2017, Toblach
(3. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania

Andrew Musgrave (ur. 6 marca 1990 w Poole) – brytyjski biegacz narciarski, zawodnik klubu Huntly Nordic Ski Club.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Andrew Musgrave pojawił się 25 lutego 2006 roku podczas zawodów juniorów w Candanchú, gdzie zajął 57. miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną. Dwa lata później wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta, zajmując odległe pozycje. Najlepszy wynik osiągnął na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Praz de Lys – Sommand, gdzie był dziewiąty w biegu na 10 km stylem dowolnym. W 2013 roku był czwarty na dystansie 15 km stylem dowolnym podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Libercu.

W Pucharze Świata zadebiutował 29 listopada 2008 roku w Kuusamo, gdzie zajął 78. miejsce w sprincie techniką dowolną. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas szóstej edycji Tour de Ski. W prologu 29 grudnia 2011 roku w Oberhofie zajął 28. miejsce na dystansie 3,75 km stylem dowolnym. Cały cykl zakończył na 52. miejscu w klasyfikacji końcowej. Ósmą edycję TdS zakończył na 27. pozycji.

W 2009 roku wystartował na mistrzostwach świata w Libercu, gdzie jego najlepszym indywidualnym wynikiem było 45. miejsce w biegu łączonym na 30 km. Na tych samych mistrzostwach wraz z kolegami z reprezentacji zajął czternaste miejsce sztafecie. Zajął również 28. miejsce w sprincie stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku i na dystansie 15 km techniką dowolną podczas rozgrywanych dwa lata później mistrzostw świata w Val di Fiemme. W 2010 roku startował na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, jednak we wszystkich startach plasował się w szóstej dziesiątce.

W styczniu 2014 roku został mistrzem Norwegii w sprincie stylem dowolnym, wyprzedzając między innymi mistrza świata z 2009 roku, Norwega Olę Vigena Hattestada.

Jego siostra Rosamund Musgrave również uprawiała biegi narciarskie.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
55. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 min +2:56,1 min Szwajcaria Dario Cologna
58. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym Rosja Nikita Kriukow
51. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 30 km bieg łączony 1:15:11,4 h +8:56,5 min Szwecja Marcus Hellner
29. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym Norwegia Ola Vigen Hattestad
44. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +3:56,0 min Szwajcaria Dario Cologna
53. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 h +10:13,7 min Rosja Aleksandr Legkow
7. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +25,7 s Norwegia Simen Hegstad Krüger
28. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +2:07,1 min Szwajcaria Dario Cologna
12. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 15:56,26 min Norwegia Norwegia
37. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +12:35,8 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
56. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 min +4:21,2 min Estonia Andrus Veerpalu
45. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:15:52,4 h +4:11,4 min Norwegia Petter Northug
65. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym Norwegia Ola Vigen Hattestad
17. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 22:48,5 min  Norwegia
14. 27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[3] 1:41:50,6 min  Norwegia
28. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym Szwecja Marcus Hellner
58. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 30 km bieg łączony 1:14:10,4 h +6:12,9 min Norwegia Petter Northug
50. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 min +3:45,5 min Finlandia Matti Heikkinen
22. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[4] 19:10,0 min  Kanada
15. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10 km[5] 1:40:10,2 h  Norwegia
59. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 min +15:45,5 min Norwegia Petter Northug
38. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km bieg łączony 1:13:09,3 h +2:24,1 min Szwajcaria Dario Cologna
28. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +2:39,2 min Norwegia Petter Northug
41. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 min +10:17,1 min Szwecja Johan Olsson
12. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 h +1:30,7 min Rosja Maksim Wylegżanin
16. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 min +1:25,6 min Szwecja Johan Olsson
34. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 h +6:08,8 min Norwegia Petter Northug
11. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h +37,7 s Rosja Siergiej Ustiugow
12. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +1:27,4 min Finlandia Iivo Niskanen
4. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 h +2,9 s Kanada Alex Harvey
7. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +1:00,3 min Norwegia Sjur Røthe
8. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +58,5 s Norwegia Martin Johnsrud Sundby
8. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +1:04,5 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
6. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +38,8 s Rosja Jewgienij Biełow
23. 29 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym Rosja Aleksandr Panżynski
12. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km bieg łączony 1:13:47,9 h +1:09,3 min Kanada Alex Harvey
9. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
16. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +1:43,9 min Rosja Jewgienij Biełow
18. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km bieg łączony 1:16:30,9 h +1:44,1 min Rosja Raul Szakirzianow
4. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +56,5 s Rosja Siergiej Ustiugow
14. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:11:37,1 h +1:24,0 min Rosja Siergiej Ustiugow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
72. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +4:56,4 min Norwegia Hans Christer Holund
42. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 20 km stylem dowolnym 48:29,6 min +3:42,8 min Niemcy Philipp Marschall
21. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4x5 km[6] 59:06,1 min +10:11,3 min  Rosja
12. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 20 km bieg łączony 52:54,1 min +2:08,4 min Rosja Piotr Siedow
9. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +1:06,7 min Rosja Piotr Siedow
17. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x5 km[7] 54:05,1 min +6:20,6 min  Rosja
43. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km stylem klasycznym 23:58,0 min +2:10,4 min Norwegia Pål Golberg
18. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 20 km bieg łączony 56:54,1 min +2:29,3 min Rosja Piotr Siedow

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2008/2009 niesklasyfikowany
2009/2010 niesklasyfikowany
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 147.
2012/2013 83.
2013/2014 65.
2014/2015 44.
2015/2016 43.
2016/2017 23.
2017/2018 22.
2018/2019 21.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 16 grudnia 2017 Włochy Toblach 15 km stylem dowolnym 29:58,8 min +11,5 s 3. Norwegia Simen Hegstad Krüger

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 19 marca 2017 Kanada Québec Finał Pucharu Świata 15 km stylem dowolnym 31:55,5 min +6,3 s 2. Szwecja Marcus Hellner

Miejsca w poszczególnych zawodach

stan na 23 lutego 2020

Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
- 79 82 - 68 85 68 - - - - - - - - - - - - - - - - 69 64 - - 82 62 71 62 70 0
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
72 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 69 67 - - 49 - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
52 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 - - - 70 31 - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
74 - - - - - 61 83 - - 28 81 77 68 76 29 55 43 46 52 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 5
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
27 - - - - - - - - 65 87 11 54 64 63 30 52 - - 18 58 - 49 - - 38 56 - - - - - 46
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - 58 36 34 - 17 21 27 71 38 35 9 27 - - - 59 31 33 27 52 53 - - - 82
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 33 25 13 67 50 68 41 51 40 32 26 18 20 10 34 19 19 - - - - - 15 69 40 64 50 156
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
92 13 11 16 33 32 61 60 37 45 68 65 55 37 20 35 23 40 - 33 - 41 - - - 56 18 44 18 15 18 57 42 18 44 36 161
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- 10 57 11 39 29 15 61 16 10 17 19 10 19 20 25 18 - 6 - - - - - - - 43 18 20 2 9 412
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
81 39 16 28 - 13 38 16 3 12 21 30 24 6 27 14 15 - - - - - 30 28 - 7 40 33 30 29 337
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- - 41 6 45 15 15 38 10 66 20 66 15 18 9 26 17 - - - 10 - - - 39 - 55 8 22 19 20 17 355
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
ST
FPŚ punkty
80 49 16 31 18 - 63 - 41 61 14 27 39 49 43 32 - - - - - - 45 41 53 68 32 65 50 45 60
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy

  1. Skład drużyny: Andrew Musgrave, Andrew Young
  2. Skład drużyny: Andrew Musgrave, Simon James Platt
  3. Skład drużyny: Andrew Musgrave, Alexander Standen, Simon James Platt, Andrew Young
  4. Skład drużyny: Andrew Musgrave, Callum Smith
  5. Skład drużyny: Andrew Musgrave, Simon James Platt, Callum Smith, Andrew Young
  6. Skład zespołu: Andrew Musgrave, Simon James Platt, Alastair Duncan, Simon Spencer
  7. Skład zespołu: Andrew Musgrave, Andrew Young, Alexander Standen, Simon James Platt
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Andrew Musgrave
Listen to this article