Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008.

Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Białoruś
Kod MKOl BLR
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
Chorąży Alexander Romankov
Liczba zawodników 181 w 28 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 16.
Złoto
4
Srebro
4
Brąz
9
Razem
17

Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 181 zawodników.

Łącznie 211 sportowców z Białorusi uzyskało minimum kwalifikacyjne uprawniające do występu na letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Po dokonaniu wewnętrznej selekcji Białoruski Komitet Olimpijski zdecydował, iż w składzie ekipy znalazło się ostatecznie 181 sportowców, startujących w 28 dyscyplinach[1]. Była to najliczniejsza reprezentacja tego kraju w historii występów na igrzyskach olimpijskich. Kapitanem reprezentacji mianowany został Iwan Cichan, trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem. 18 lipca 2008 odbyła się oficjalna odprawa sportowców, którzy złożyli przysięgę olimpijską. Na uroczystości obecny był prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Zdobyte medale

Złote

Srebrne

Brązowe

Reprezentanci

badminton

kobiety:

boks

  • waga kogucia (51–54 kg): Chawazy Chacygow
  • waga półśrednia (64–69 kg): Mahamed Nurudzinau
  • waga półciężka (75–81 kg): Ramazan Magamedau
  • waga ciężka (81–91 kg): Wiktar Zujeu

gimnastyka artystyczna

kobiety:

  • Anastazja Marachkowskaja
  • Liubow Czerkaszyna
  • Inna Żukowa

mężczyźni:

  • Aleksiej Ignatowicz
  • Dmitrij Kasperowicz
  • Iwam Kozłow
  • Danis Sawienkow
  • Dmitrij Sawicki
  • Aleksander Carewicz

gimnastyka rytmiczna

  • Alesia Babuszkina
  • Anastasia Iwankowa
  • Ksienia Sankowicz
  • Zinaida Łunina
  • Głafira Marcinowicz
  • Alina Tumiłowicz

jeździectwo

ujeżdżenie:

  • Iryna Lis

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego:

  • Wiaczesław Poita
  • Alena Celiapuszkina

judo

mężczyźni:

kajakarstwo

mężczyźni:

kolarstwo

kobiety:

  • Natallia Cylińskaja

mężczyźni:

koszykówka

żeńska reprezentacja:

  • Olga Masilionene
  • Olga Padabed
  • Swietłana Wolnaja
  • Natalia Anufrienka
  • Marina Kress
  • Jelena Leuczanka
  • Tatiana Lichtarowicz
  • Natalia Marczanka
  • Kaciarina Snycina
  • Natalia Trafimawa
  • Tatjana Troina
  • Anastazja Weramejenka

lekkoatletyka

mężczyźni

kobiety

łucznictwo

rywalizacja indywidualna kobiet:

  • Kaciarina Muluk

rywalizacja indywidualna mężczyzn:

  • Maksim Kunda

pięciobój nowoczesny

kobiety:

  • Anastazja Samusiewicz
  • Anna Archipienka

mężczyźni:

  • Dmitrij Meliach
  • Igor Lapo

pływanie

kobiety:

mężczyźni:

pływanie synchroniczne

duet:

  • Kaciaryna Kulpo
  • Nastazja Perfienowa

podnoszenie ciężarów

kobiety:

mężczyźni:

skoki do wody

kobiety:

  • Daria Romieńskaja

mężczyźni:

  • Wadim Kaptur
  • Siarhiej Kuczmasau
  • Aliaksandr Warłamau

skoki na trampolinie

kobiety:

  • Taciana Pietrienia

mężczyźni:

  • Mikałaj Kazak

strzelectwo

kobiety:

  • Wiktorija Czajka
  • Żanna Szapialewicz

mężczyźni:

szermierka

mężczyźni:

  • Alaksandr Bujkiewicz
  • Dmitry Łapkies
  • Walery Pryjemka
  • Aleksiej Romanowicz

tenis

kobiety:

mężczyźni:

tenis stołowy

kobiety:

mężczyźni:

wioślarstwo

kobiety:

mężczyźni:

zapasy

kobiety:

mężczyźni:

żeglarstwo

kobiety:

  • Tatiana Drozdowskaja

mężczyźni:

  • Siarhiej Dziasukiewicz
  • Paweł Łogunow
  • Mikałaj Źukawiec

Przypisy

  1. Belarus Olympic Delegation Praises BOCOG, english.cri.cn [dostęp 2017-11-22].
  2. a b wraz z Iwanem Cichanem (brąz, rzut młotem) został zdyskwalifikowany za doping
  3. a b wraz z Wadimem Diewiatowskim (srebro, rzut młotem) został zdyskwalifikowany za doping
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Białoruś na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Listen to this article