Curdin Perl - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Curdin Perl.

Curdin Perl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Curdin Perl
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1984
Samedan, Szwajcaria
Klub SC Bernina
Debiut w PŚ 19.03 2005, Falun
(46. miejsce – 2x15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 3.02 2007, Davos
(10. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Stryn 2004 30 km s.klasyczny
Mistrzostwa świata młodzieżowców
srebro Tarvisio 2007 30 km łączony
Strona internetowa

Curdin Perl (ur. 15 listopada 1984 w Samedan) – szwajcarski biegacz narciarski, wicemistrz świata juniorów i młodzieżowców.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Curdin Perl pojawił 9 grudnia 2000 roku w szwajcarskiej miejscowości Campra w zawodach Pucharu Kontynentalnego, zajmując 128. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 2003 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå, gdzie był między innymi dwunasty na dystansie 30 km stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Stryn wywalczył na tym samym dystansie stylem klasycznym srebrny medal. Kolejny medal zdobył w 2007 roku, kiedy podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Tarvisio zajął drugie miejsce w biegu łączonym na 30 km. W Pucharze Świata zadebiutował 19 marca 2005 roku w Falun, zajmując 46. miejsce w biegu łączonym na 30 km. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył blisko dwa lata później - 3 lutego 2007 roku w Davos, gdzie był dziesiąty w biegu na 15 km techniką dowolną. W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik osiągnął w sezonie 2010/2011, który ukończył na czternastej pozycji. W 2010 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver, plasując się na dziesiątej pozycji w sztafecie i siedemnastej w biegu na 15 km stylem dowolnym. Kilkakrotnie startował na mistrzostwach świata, najlepsze wyniki osiągając podczas MŚ w Val di Fiemme w 2013 roku, gdzie był między innymi jedenasty w biegu na 15 km stylem dowolnym i szósty w sztafecie. Startuje także w zawodach FIS Marathon Cup, w których dwukrotnie stawał na podium: w 2009 roku był trzeci, a trzy lata później drugi w szwajcarskim Engadin Skimarathon.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
17. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 +1:15,5 Szwajcaria Dario Cologna
20. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +1:53,6 Szwecja Marcus Hellner
10. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km [1] 1:45:05,4 +2:51,8 Szwecja Szwecja
26. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 2x15 km bieg łączony 1:08:15,4 +2:07,0 Szwajcaria Dario Cologna
22. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 +1:58,1 Szwajcaria Dario Cologna
7. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [2] 1:28:42,0 +1:51,8  Szwecja
12. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 +36,1 Rosja Aleksandr Legkow

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
30. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km bieg łączony 1:11:35,8 +2:52,9 Niemcy Axel Teichmann
28. 28 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 +2:36,9 Norwegia Lars Berger
10. 2 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km [3] 1:30:49,2 +3:20,4 Norwegia Norwegia
7. 27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km [4] 1:41:50,6 +2:43,8 Norwegia Norwegia
26. 1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:59:38,1 +2:02,5 Norwegia Petter Northug
9. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[5] 1:40:10,2 +3:10,7 Norwegia Norwegia
44. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +9:18,0 Norwegia Petter Northug
14. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km łączony 1:13:09,3 +16,3 Szwajcaria Dario Cologna
11. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 35:58,2 +1:35,5 Norwegia Petter Northug
6. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[6] 1:41:37,2 +13,0  Norwegia
32. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 +5:53,4 Szwecja Johan Olsson
4. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[7] 1:37:20,1 +2:32,0 Norwegia Norwegia
54. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 +11:33,4 Kanada Alex Harvey

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
12. 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km stylem klasycznym 38:23,9 +1:52,0 Niemcy Franz Göring
DNF 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 30 km łączony 1:17:19,7 - Rosja Aleksandr Legkow
5. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57,0 +1:00,2 Szwajcaria Dario Cologna
2.
17 marca 2007 Włochy Tarvisio 30 km łączony 1:21:50,4 +1,6 Szwajcaria Dario Cologna

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
12. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 30 km stylem dowolnym 1:23:13,5 +3:09,3 Norwegia Chris Jespersen
23. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 10 km stylem klasycznym 27:40,0 +1:57,6 Rosja Jewgienij Diemientjew
8. 9 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sztafeta 4x10 km[8] 1:45:39,7 +5.14,0  Kazachstan
2.
3 lutego 2004 Norwegia Stryn 30 km stylem klasycznym 1:24:32,7 +11,6 Rosja Anatolij Nieuczesow
9. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19,2 +55,6 Niemcy Franz Göring
8. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[9] 1:44:09,8 +3:48,5  Kazachstan

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2006/2007 97.
2007/2008 94.
2008/2009 53.
2009/2010 24.
2010/2011 14.
2011/2012 72.
2012/2013 37.
2013/2014 144.
2014/2015 92.
2015/2016 60.
2016/2017 120.

Miejsca na podium

Perl jak dotąd nie stał na podium zawodów Pucharu Świata.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 9 stycznia 2011 Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 30:28,3 min +33.8 s 3. Czechy Lukáš Bauer

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan na 7 stycznia 2018

Sezon 2004/2005
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 46 0
Sezon 2005/2006
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 35 - - - - 0
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 10 - - - - - - - 42 26
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 36 - - 30 24 - - - - - - - - - - 25 - 28 - - - 23 - - - - - - 32 29 29
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
31 - 26 19 - - - 17 17 47 26 37 31 30 29 - - 17 41 35 - - dns - - 11 17 38 43 36 16 32 126
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
40 39 17 - 39 66 56 21 33 16 42 31 7 46 19 13 15 - - - - 21 38 17 50 11 - 45 31 6 13 12 293
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
14 45 31 dnf - - dns - 7 30 19 40 12 12 6 8 3 4 - 11 55 - - - - - - - - - - - 447
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
45 51 23 75 56 - 37 80 - - 41 36 39 9 37 26 23 48 31 35 - 30 24 - - - 32 39 19 31 76 65 dnf - - - - - 69
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
11 52 12 35 35 - - - - 10 18 27 10 46 26 17 17 - 52 - 14 53 - - - - 20 37 40 33 34 34 251
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
dns - - - 55 23 80 - 44 68 51 65 dns - - - - - - 43 - - - - - - - - 8
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 44 81 18 34 29 43 - 31 66 28 28 57 57 23 30 34 27 - - - - - - - - - - 48
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
85 16 39 38 dnf 13 - - - 64 36 34 57 44 34 32 21 30 - 15 - - - 46 16 - 13 dns - - - - - - - - 100
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- 55 74 30 68 58 dns - - 73 - - - - - - - - 16 - - - - - - - - - - - - 16
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - 25 32 60 75 65 dns - - - - 6
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 8 marca 2009 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolnym 1:38.37,5 h +4,7 s 3. Włochy Fabio Santus
2. 11 marca 2012 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolnym 1:31:21,1 h +0,3 s 2. Szwajcaria Roman Furger

Przypisy

  1. Skład drużyny: Toni Livers, Curdin Perl, Remo Fischer, Dario Cologna
  2. Skład drużyny: Curdin Perl, Jonas Baumann, Remo Fischer, Toni Livers
  3. Skład drużyny: Gion Andrea Bundi, Reto Burgermeister, Toni Livers, Curdin Perl
  4. Skład drużyny: Dario Cologna, Remo Fischer, Toni Livers, Curdin Perl
  5. Skład drużyny: Toni Livers, Dario Cologna, Remo Fischer, Curdin Perl
  6. Skład drużyny: Curdin Perl, Dario Cologna, Toni Livers, Remo Fischer,
  7. Skład drużyny: Jason Rüesch, Jonas Baumann, Dario Cologna, Curdin Perl
  8. Skład drużyny: Toni Livers, Valerio Leccardi, Curdin Perl, Pascal Grab
  9. Skład drużyny: Valerio Leccardi, Fabian Figi, Curdin Perl, Dario Cologna
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Curdin Perl
Listen to this article