Jens Filbrich - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Jens Filbrich.

Jens Filbrich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jens Filbrich
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1979
Suhl, NRD
Klub SV Eintracht Frankenhain
Wzrost 177 cm
Debiut w PŚ 7.03 1999, Lahti
(46. miejsce – 15 km
Pierwsze punkty w PŚ 13.01 2001, Soldier Hollow
(21. miejsce – 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 6.01 2004, Falun
(3. miejsce – 2x15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Niemcy
Igrzyska olimpijskie
srebro Turyn 2006 Sztafeta
brąz Salt Lake City 2002 Sztafeta
Mistrzostwa świata
srebro Val di Fiemme 2003 Sztafeta
srebro Oberstdorf 2005 Sztafeta
srebro Oberstdorf 2005 Sprint druż.
srebro Liberec 2009 Sztafeta
brąz Lahti 2001 Sztafeta
brąz Sapporo 2007 50 km
brąz Oslo 2011 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Saalfelden 1999 Sztafeta
brąz Saalfelden 1999 10 km
brąz Saalfelden 1999 30 km
Zakończenie kariery: 2014 r.
Strona internetowa

Jens Filbrich (ur. 13 marca 1979 w Suhl) – niemiecki biegacz narciarski, medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Kariera

Pochodzi z rodziny o sportowych tradycjach - ojciec Wolfgang uprawiał biegi narciarskie i ma uprawnienia trenera biatlonu, matka Sigrun Krause sięgnęła po brązowy medal igrzysk olimpijskich w Innsbrucku w 1976 w składzie sztafety biegaczek narciarskich NRD. Brat Jensa Raik uprawia kombinację norweską. Filbrich jest zawodnikiem SV Eintracht Frankenhain i z zawodu żołnierzem Bundeswehry.

Wiele sukcesów osiągnął jako członek niemieckiej sztafety biegowej na imprezach mistrzowskich. Od mistrzostw świata w Lahti w 2001 r., kiedy medal przypadł Niemcom po dyskwalifikacji zwycięskiej Finlandii, sztafeta niemiecka nie schodziła z podium w kolejnych imprezach (mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich) aż do igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 r. W składzie wszystkich tych sztafet biegł Filbrich, zdobywając tym samym kolejno brąz w Lahti w 2001, brąz w Salt Lake City w 2002, srebro na mistrzostwach w Val di Fiemme w 2003 r., srebro na mistrzostwach w Oberstdorfie w 2005 r. i srebro w Turynie w 2006 r. Ponadto Filbrich zdobył srebro na mistrzostwach świata w Oberstdorfie w sztafecie sprinterskiej wspólnie z Axelem Teichmannem. Na mistrzostwach świata w Sapporo w 2007 r. po raz pierwszy od kilku lat zabrakło medalu dla niemieckiej sztafety (ukończyła rywalizację na 4. miejscu, z Filbrichem na pierwszej zmianie), ale Filbrich zdobył pierwszy medal indywidualnie - brąz na „królewskim” dystansie 50 km techniką klasyczną. Wcześniej na mistrzostwach świata kilkakrotnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce - w Val di Fiemme był 6. na 30 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, w Oberstdorfie 8. na 15 km techniką dowolną, w Sapporo 4. w biegu łączonym. Na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City i Turynie w biegach indywidualnych plasował się poniżej dziesiątego miejsca.

Nigdy nie wygrał zawodów Pucharu Świata, chociaż był m.in. drugi w prestiżowym biegu na 50 km w Oslo-Holmenkollen w marcu 2005 r., gdzie przegrał jedynie z Estończykiem Andrusem Veerpalu. W sezonie 2004/2005 zajął najwyższe miejsce w karierze w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - 11.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 15 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 15 km stylem klasycznym 37:07,4 +2:49,6 Estonia Andrus Veerpalu
3.
17 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City Sztafeta 4x10 km [1] 1:32:45,5 +49,0 Norwegia Norwegia
21. 23 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 50 km stylem klasycznym 2:06:20,8 +9:24,0 Rosja Michaił Iwanow
22. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 2x15 km łączony 1:17:00,8 +1:37,4 Rosja Jewgienij Diemientjew
4. 14 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint drużynowy stylem klasycznym [2] 17:02,9 +11,1 Szwecja Szwecja
2.
19 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x10 km[3] 1:43:45,7 +15,7 Włochy Włochy
17. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km stylem dowolnym 2:06:11,8 +10,3 Włochy Giorgio Di Centa
6. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +13,6 Szwecja Marcus Hellner
6. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km [4] 1:45:05,4 +44,0 Szwecja Szwecja
16. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km stylem klasycznym 2:05:35,5 +32,3 Norwegia Petter Northug
14. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 +1:38,8 Szwajcaria Dario Cologna
9. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [5] 1:28:42,0 +2:36,8  Szwecja

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
23. 15 lutego 2001 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 39:26,0 +2:12,6 Szwecja Per Elofsson
20. 19 lutego 2001 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym 1:14:17,9 +3:30,7 Estonia Andrus Veerpalu
3.
22 lutego 2001 Finlandia Lahti Sztafeta 4x10 km [6] 1:36:42,5 +48,0  Norwegia
6. 19 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:12:29,3 +5,5 Norwegia Thomas Alsgaard
16. 23 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 2x10 km łączony 47:42,3 +8,9 Szwecja Per Elofsson
2.
25 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km [7] 1:31:56,4 +0,2  Norwegia
8. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 34:49,7 +36,1 Włochy Pietro Piller Cottrer
14. 20 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x15 km łączony 1:19:20,5 +1:08,0 Francja Vincent Vittoz
2.
24 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sztafeta 4x10 km [8] 1:39:04,4 +17,7 Norwegia Norwegia
2.
25 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy stylem dowolnym[9] 14:08,6 +3,8 Norwegia Norwegia
4. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km łączony 1:11:35,8 +3,2 Niemcy Axel Teichmann
4. 2 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km [10] 1:30:49,2 +50,5 Norwegia Norwegia
3.
4 marca 2007 Japonia Sapporo 50 km stylem klasycznym 2:20:12,6 +4,5 Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
13. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +1:01,8 Andrus Veerpalu
10. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 +35,4 Norwegia Petter Northug
2.
27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km [11] 1:41:50,6 +2,6 Norwegia Norwegia
30. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 +2:10,8 Norwegia Petter Northug
4. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym [12] 19:10,0 +0,9 Kanada Kanada
3.
4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[13] 1:40:10,2 +5,7 Norwegia Norwegia
33. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 +1:19,3 Szwajcaria Dario Cologna
9. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km klasycznym 2:10:41,4 +38,5 Szwecja Johan Olsson

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
6. 23 stycznia 1998 Szwajcaria Pontresina Sztafeta 4x10km[14] 1:49:26,3 +1:46,1  Czechy
38. 25 stycznia 1998 Szwajcaria Pontresina 30 km stylem klasycznym 1:27:16,9 +6:09,7 Rosja Aleksiej Łuszkin
3.
3 lutego 1999 Austria Saalfelden 10 km stylem klasycznym 25:32,7 +43,7 Niemcy Axel Teichmann
1.
5 lutego 1999 Austria Saalfelden Sztafeta 4x10km[15] 1:45:25,6 - -
3.
7 lutego 1999 Austria Saalfelden 30 km stylem dowolnym 1:18:29,1 +21,1 Finlandia Jussi Ylimäki

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 6 stycznia 2004 Szwecja Falun 30 km łączony 1:19:01,8 3 +0,6 Niemcy Tobias Angerer
2. 11 grudnia 2004 Włochy Lago di Tesero 30 km łączony 1:13:14,0 2 +0,7 Niemcy Axel Teichmann
3. 12 marca 2005 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym 2:10:25,2 2 +0,9 Estonia Andrus Veerpalu
4. 26 listopada 2005 Finlandia Kuusamo 15 km stylem klasycznym 36:32,8 3 +8,0 Niemcy Tobias Angerer
5. 17 grudnia 2005 Kanada Canmore 30 km stylem klasycznym 1:18:10,9 3 +2,0 Niemcy Tobias Angerer

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 1998/1999
punkty
- - - - - - - - - - - - 46 - - 0
Sezon 1999/2000
punkty
- - - - 47 60 - - - - - 60 - - - - - - - 68 - 0
Sezon 2000/2001
punkty
- - - 36 - 55 - - - 21 45 - - 46 - - - - 61 - 10
Sezon 2001/2002
punkty
- - 23 - 39 20 - 40 - - 41 - 15 - - 33 42 - - 10 61
Sezon 2002/2003
punkty
19 dns 14 12 - 21 31 - 32 - 23 19 4 - 29 41 14 30 18 43 24 173
Sezon 2003/2004
punkty
34 17 24 4 33 46 - 7 9 3 5 17 - 12 15 7 - 25 37 - 24 61 37 - 15 358
Sezon 2004/2005
punkty
36 5 25 5 - 2 - 13 dns - - 46 11 - - 33 - 2 - 13 320
Sezon 2005/2006
punkty
54 34 3 dns 4 - 26 3 - 31 - - 18 6 - - 48 - - 12 - 43 - 22 259
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- 9 - 9 12 12 60 11 20 54 11 16 9 18 - - - - 29 15 - 29 - dns - 46 253
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 31 - 7 19 - - 20 22 58 20 41 43 19 24 24 15 - 19 71 9 - 43 30 - - 6 - - 18 9 245
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
10 - 9 30 32 - - 18 22 43 11 39 7 26 12 - - 18 - 18 - 30 - - 50 - 9 49 29 24 18 22 323
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
27 - 21 53 - - - 5 62 8 29 61 11 10 10 19 11 - - - - - - 39 - - - - - - - - 275
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
26 80 6 14 14 62 - - - 52 17 48 30 46 18 7 27 15 - 9 - - - 18 - 38 - 39 31 41 dns - 263
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
- 70 18 22 22 67 26 - 18 - 19 10 53 18 15 45 12 13 27 13 - - - - 13 28 40 - DNS 24 - - 26 41 35 12 25 25 370
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
26 80 22 19 19 - 13 - 9 47 13 61 18 21 19 16 16 - 21 - 39 - - - 23 - dns 34 48 48 43 43 295
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
84 56 24 34 25 - - - 43 87 74 7 30 39 33 25 - - 10 20 - - - - 44 - - - 112
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:Jens Filbrich

Przypisy

  1. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Tobias Angerer, René Sommerfeldt
  2. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter
  3. Skład drużyny: Andreas Schlütter, Jens Filbrich, René Sommerfeldt, Tobias Angerer
  4. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, René Sommerfeldt, Tobias Angerer
  5. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, Tobias Angerer, Hannes Dotzler
  6. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Ron Spanuth, René Sommerfeldt
  7. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, René Sommerfeldt, Axel Teichmann
  8. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Tobias Angerer, Axel Teichmann
  9. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann
  10. Skład drużyny: Jens Filbrich, Franz Göring, Tobias Angerer, Axel Teichmann
  11. Skład drużyny: Jens Filbrich, Tobias Angerer, Franz Göring, Axel Teichmann
  12. Skład drużyny: Jens Filbrich, Tim Tscharnke
  13. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, Franz Göring, Tobias Angerer
  14. Skład drużyny: Jens Filbrich, Ron Spanuth, Axel Teichmann, Philipp Schmieder
  15. Skład drużyny: Jens Filbrich, René Reisshauer, Axel Teichmann, Ron Spanuth
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Jens Filbrich
Listen to this article