Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – bieg na 1500 m mężczyzn - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – bieg na 1500 m mężczyzn.

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – bieg na 1500 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908
Lekkoatletyka
Bieg na 1500 m mężczyzn
Stany Zjednoczone Mel Sheppard
Wielka Brytania Harold Wilson
Wielka Brytania Norman Hallows
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
3200 m przez przeszkody mężczyźni
Sztafeta olimpijska mężczyźni
3 mile drużynowo mężczyźni
5 mil indywidualnie mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 3500 m indywidualnie mężczyźni
Chód na 10 mil indywidualnie mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Skok w dal z miejsca mężczyźni
Skok wzwyż z miejsca mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Rzut dyskiem greckim mężczyźni
Rzut oszczepem w stylu wolnym mężczyźni

Bieg na 1500 metrów mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na letnich igrzyskach olimpijskich 1908 w Londynie, która odbyła się w dniach 13-14 lipca 1908. Uczestniczyło 44 zawodników z 15 krajów.

Rekordy

Rekordy świata i olimpijskie przed rozegraniem konkurencji.

Rekord świata 3:59,8(*) Wielka Brytania Harold Wilson Londyn (GBR) 30 maja 1908
Rekord olimpijski 4:05,4(**) Stany Zjednoczone Jim Lightbody Saint Louis (USA) 3 września 1904

(*) nieoficjalny

(**) Obwód bieżni 536.45 m


Wyniki

Półfinały

Półfinały zostały rozegrane 13 lipca. Z każdego półfinału awansował najszybszy zawodnik.

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 James Sullivan  Stany Zjednoczone 4:07,6
2 Jim Lightbody  Stany Zjednoczone 4:08,6
3 Frederick Meadows  Kanada 4:12,2
4 Francis Knott  Wielka Brytania b.d
5 Joseph M. Smith  Wielka Brytania b.d
6 Louis Bonniot de Fleurac  Francja b.d
7 Nils Dahl  Norwegia b.d
8 Ödön Bodor  Węgry b.d
9 Jacques Keyser  Holandia b.d

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Mel Sheppard  Stany Zjednoczone 4:05,0 OR
2 John Halstead  Stany Zjednoczone 4:05,6
3 George Butterfield  Wielka Brytania 4:11,8
4 John W. Lee  Wielka Brytania (4:12,4)
5 Joseph Lynch  Australazja b.d
6 Kjeld Nielsen  Dania b.d
7 Arno Hesse  Cesarstwo Niemieckie b.d

Półfinał 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Norman Hallows  Wielka Brytania 4:03,4 OR
2 Emilio Lunghi  Włochy 4:03,8
Evert Björn  Szwecja DNF
Massimo Cartasegna  Włochy DNF
Frank Riley  Stany Zjednoczone DNF
Charles Swain  Australazja DNF

Półfinał 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Vincent Loney  Wielka Brytania 4:08,4
2 Harry Coe  Stany Zjednoczone 4:09,2
3 John McGough  Wielka Brytania 4:16,4
4 Stefanos Dimitrios  Grecja b.d
5 Joseph Dréher  Francja b.d

Półfinał 5[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 John Tait  Kanada 4:12,2
2 József Nagy  Węgry 4:19,6
3 Fredrik Svanström  Wlk. Ks. Finlandii 4:25,2
Gaston Ragueneau  Francja DNF

Półfinał 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Joseph Deakin  Wielka Brytania 4:13,6
2 Andreas Breynck  Cesarstwo Niemieckie 4:30,0
3 Arie Vosbergen  Holandia 4:38,6

Półfinał 7[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Harold Wilson  Wielka Brytania 4:11,4
2 Jean Bouin  Francja 4:17,0
3 William Galbraith  Kanada 4:20,2

Półfinał 8[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Ivo Fairbairn-Crawford  Wielka Brytania 4:09,2
2 Edward Dahl  Szwecja 4:10,4
3 Hanns Braun  Cesarstwo Niemieckie 4:18,2
4 Oscar Larsen  Norwegia b.d
5 François Delloye  Belgia b.d
6 Axel Andersson  Szwecja b.d
7 John E. Fitzgerald  Kanada b.d

Finał

Finał został rozegrany 14 lipca.

Miejsce Zawodnik Państwo Czas
1 Mel Sheppard  Stany Zjednoczone 4:03,4 =OR
2 Harold Wilson  Wielka Brytania 4:03,6
3 Norman Hallows  Wielka Brytania 4:04,0
4 John Tait  Kanada 4:06,8
5 Ivo Fairbairn-Crawford  Wielka Brytania 4:07,6
6 Joseph Deakin  Wielka Brytania 4:07,9
Vincent Loney  Wielka Brytania DNF
James Sullivan  Stany Zjednoczone DNF

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – bieg na 1500 m mężczyzn
Listen to this article