Mistrzostwa Świata IBSF 2020 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata IBSF 2020.

Mistrzostwa Świata IBSF 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata IBSF 2020
2019 2021
Data 21 lutego – 1 marca 2020
Gospodarz Niemcy Altenberg
Organizator IBSF
Liczba konkurencji 6
Zwycięzcy
Kobiety Niemcy Tina Hermann
Mężczyźni Niemcy Christopher Grotheer
Mieszane  Niemcy
Jacqueline Lölling
Alexander Gassner
Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Kaillie Humphries
Lauren Gibbs
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Alexander Schüller

Mistrzostwa Świata IBSF 2020 (ang. BMW IBSF Bob & Skeleton World Championships 2020) – 64. zawody o tytuły mistrzów świata w skeletonie i bobslejach, które zostały rozegrane w dniach 21 lutego – 1 marca 2020 roku w niemieckim Altenbergu. Łącznie odbyło się 6 konkurencji:

  • zawody kobiet, mężczyzn oraz drużyn mieszanych w skeletonie,
  • zawody dwójek kobiet, dwójek oraz czwórek mężczyzn w bobslejach.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw zwyciężyła reprezentacja Niemiec, której zawodnicy triumfowali w 5 z 6 konkurencji oraz łącznie zdobyli 11 medali (z 18 możliwych). Najbardziej utytułowanym zawodnikiem mistrzostw został Niemiec Francesco Friedrich, który zdobył dwa złote medale.

Wybór gospodarza

Mapa toru w Altenbergu, obiektu zmagań zawodników
Mapa toru w Altenbergu, obiektu zmagań zawodników

Niemiecki Altenberg został wybrany na gospodarza mistrzostw podczas kongresu IBSF w Londynie w 2016 roku. Drugim kandydatem do organizacji imprezy było szwajcarskie Sankt Moritz. Kandydatura szwajcarskiego miasta została jednak wycofana przed głosowaniem, co zapewniło Altenbergowi automatyczną możliwość organizacji zawodów[1][2].

Terminarz

Dyscyplina Konkurencja Data i godzina[3]
Skeleton 1. i 2. ślizg mężczyzn 27 lutego, 10:00 (CET)
1. i 2. ślizg kobiet 28 lutego, 9:30 (CET)
3. i 4. ślizg mężczyzn 28 lutego, 13:00 (CET)
3. i 4. ślizg kobiet 29 lutego, 9:30 (CET)
Drużyny mieszane 1 marca, 10:00 (CET)
Bobsleje 1. i 2. ślizg dwójek kobiet 21 lutego, 14:00 (CET)
1. i 2. ślizg dwójek mężczyzn 22 lutego, 11:30 (CET)
3. i 4. ślizg dwójek kobiet 22 lutego, 15:30 (CET)
3. i 4. ślizg dwójek mężczyzn 23 lutego, 14:30 (CET)
1. i 2. ślizg czwórek mężczyzn 29 lutego, 13:30 (CET)
3. i 4. ślizg czwórek mężczyzn 1 marca, 13:00 (CET)

Wyniki

Skeleton

Kobiety

Miejsce Bib Zawodniczka Kraj Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Czas[4] Strata
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
8 Tina Hermann  Niemcy 59,52 5. 58,94 2. 58,29 3. 57,77 1. 3:54,52
10 Marina Gilardoni  Szwajcaria 58,96 1. 58,87 1. 58,26 2. 58,65 7. 3:54,74 +0,22
4 Janine Flock  Austria 59,50 4. 59,43 5. 58,11 1. 58,69 8. 3:55,73 +1,21
4. 7 Jacqueline Lölling  Niemcy 59,66 7. 59,28 3. 58,38 4. 58,59 6. 3:55,91 +1,39
5. 5 Jelena Nikitina  Rosja 59,27 2. 59,33 4. 58,93 7. 58,49 5. 3:56,02 +1,50
6. 12 Sophia Griebel  Niemcy 59,65 6. 59,72 7. 58,66 5. 58,36 3. 3:56,39 +1,87
7. 11 Anna Fernstädtová  Czechy 59,66 7. 59,68 6. 58,88 6. 58,28 2. 3:56,50 +1,98
8. 15 Jane Channell  Kanada 59,36 3. 1:00,50 17. 59,30 9. 58,45 4. 3:57,61 +3,09
9. 13 Kim Meylemans  Belgia 1:00,44 17. 59,82 8. 59,07 8. 58,69 8. 3:58,02 +3,50
10. 14 Kendall Wesenberg  Stany Zjednoczone 1:00,14 11. 59,96 9. 59,61 16. 58,93 11. 3:58,64 +4,12

Mężczyźni

Miejsce Bib Zawodnik Kraj Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Czas[5] Strata
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
19 Christopher Grotheer  Niemcy 56,17 2. 55,86 1. 56,56 4. 56,22 5. 3:44,81
9 Axel Jungk  Niemcy 56,15 1. 56,23 3. 56,41 1. 56,04 1. 3:44,83 +0,02
8 Alexander Gassner  Niemcy 56,21 3. 55,91 2. 56,54 3. 56,20 4. 3:44,86 +0,05
4. 4 Martins Dukurs  Łotwa 56,30 4. 56,25 4. 56,77 6. 56,06 2. 3:45,38 +0,57
5. 6 Felix Keisinger  Niemcy 56,66 7. 56,35 7. 56,46 2. 56,14 3. 3:45,61 +0,80
6. 7 Yun Sung-bin  Korea Południowa 56,47 5. 56,45 8. 56,66 5. 56,33 6. 3:45,91 +1,10
7. 10 Tomass Dukurs  Łotwa 56,75 8. 56,34 6. 56,88 9. 56,66 10. 3:46,63 +1,82
8. 5 Aleksandr Trietjakow  Rosja 57,00 12. 56,31 5. 56,77 6. 56,85 12. 3:46,93 +2,12
9. 13 Nikita Triegubow  Rosja 56,90 9. 56,49 9. 57,18 11. 56,51 8. 3:47,08 +2,27
10. 11 Marcus Wyatt  Wielka Brytania 57,03 13. 56,91 13. 56,84 8. 56,37 7. 3:47,15 +2,34

Drużyny mieszane

Miejsce Bib Kraj Zawodnicy Czas[6] Strata
14  Niemcy Jacqueline Lölling
Alexander Gassner
1:55,39
5  Kanada Jane Channell
Dave Greszczyszyn
1:55,40 +0,01
1  Włochy Valentina Margaglio
Mattia Gaspari
1:55,82 +0,43
4. 3  Wielka Brytania Madelaine Smith
Matt Weston
1:55,95 +0,46
5. 13  Niemcy Tina Hermann
Christopher Grotheer
1:56,08 +0,69
6. 4  Chiny Lin Huiyang
Yan Wengang
1:56,10 +0,71
7. 7  Stany Zjednoczone Kendall Wesenberg
Austin Florian
1:56,16 +0,77
8. 8  Szwajcaria Marina Gilardoni
Basil Sieber
1:56,20 +0,81
9. 10  Rosja Julija Kanakina
Nikita Triegubow
1:56,54 +1,15
10. 9  Kanada Mirela Rahneva
Kevin Boyer
1:56,75 +1,36

Bobsleje

Dwójki kobiet

Miejsce Bib Kraj Zawodniczki Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Czas[7] Strata
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
5  Stany Zjednoczone Kaillie Humphries
Lauren Gibbs
56,47 1. 56,33 1. 56,27 2. 56,42 1. 3:45,49
18  Niemcy Kim Kalicki
Kira Lipperheide
56,56 3. 56,45 2. 56,25 1. 56,60 4. 3:45,86 +0,37
7  Kanada Christine de Bruin
Kristen Bujnowski
56,60 4. 56,87 5. 56,47 3. 56,61 5. 3:46,55 +1,06
4. 6  Niemcy Mariama Jamanka
Annika Drazek
56,86 7. 56,58 3. 56,48 4. 56,77 8. 3:46,69 +1,20
5. 4  Niemcy Stephanie Schneider
Leonie Fiebig
56,50 2. 56,84 4. 56,84 8. 56,74 6. 3:46,92 +1,43
6. 8  Rosja Nadieżda Siergiejewa
Jelena Mamedowa
56,80 5. 57,09 10. 56,77 7. 56,57 2. 3:47,23 +1,74
7. 11  Szwajcaria Martina Fontanive
Nadja Pasternack
57,20 12. 56,90 6. 56,62 6. 56,57 2. 3:47,29 +1,80
8. 15  Wielka Brytania Mica McNeill
Montell Douglas
56,83 6. 56,99 7. 56,56 5. 57,16 11. 3:47,54 +2,05
9. 10  Austria Katrin Beierl
Jennifer Onasanya
57,00 8. 57,04 9. 56,96 9. 56,76 7. 3:47,76 +2,27
10. 1  Chiny Ying Qing
Du Jiani
57,07 10. 57,09 10. 57,13 11. 57,01 9. 3:48,30 +2,81
16. 20  Polska Sylwia Smolarek
Aleksandra Byczkowska
59,35 18. 58,65 16. 58,37 16. 58,02 16. 3:54,39 +8,90

Dwójki mężczyzn

Miejsce Bib Kraj Zawodnicy Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Czas[8] Strata
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
4  Niemcy Francesco Friedrich
Thorsten Margis
54,00 1. 54,09 1. 55,98 1. 56,37 1. 3:40,44
22  Niemcy Johannes Lochner
Christopher Weber
54,59 5. 54,59 3. 56,36 3. 56,55 8. 3:42,09 +1,65
5  Łotwa Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
54,49 2. 54,72 6. 56,35 2. 56,67 14. 3:42,23 +1,79
4. 20  Niemcy Nico Walther
Eric Franke
54,54 4. 54,49 2. 56,36 3. 56,92 19. 3:42,31 +1,87
5. 10  Niemcy Richard Oelsner
Malte Schwenzfeier
54,52 3. 54,67 5. 56,49 5. 57,03 20. 3:42,71 +2,27
6. 18  Austria Benjamin Maier
Markus Sammer
54,91 11. 54,61 4. 56,58 7. 56,66 13. 3:42,76 +2,32
7. 15  Szwajcaria Simon Friedli
Gregory Jones
54,73 8. 55,14 17. 56,52 6. 56,44 4. 3:42,83 +2,39
8. 7  Szwajcaria Michael Vogt
Sandro Michel
54,77 9. 54,78 7. 56,80 10. 56,55 8. 3:42,90 +2,46
9. 9  Francja Romain Heinrich
Dorian Hauterville
54,90 10. 54,93 12. 56,70 8. 56,43 3. 3:42,96 +2,52
10. 2  Rumunia Mihai Cristian Tentea
Nicolae Ciprian Daroczi
54,60 6. 54,86 10. 56,87 11. 56,76 17. 3:43,09 +2,65

Czwórki mężczyzn

Miejsce Bib Kraj Zawodnicy Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Czas[9] Strata
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
4  Niemcy Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Alexander Schüller
54,25 1. 54,34 6. 53,35 1. 54,15 1. 3:36,09
5  Niemcy Johannes Lochner
Florian Bauer
Christopher Weber
Christian Rasp
54,25 1. 54,31 5. 53,39 2. 54,19 2. 3:36,14 +0,05
11  Niemcy Nico Walther
Paul Krenz
Joshua Bluhm
Eric Franke
54,30 3. 54,20 2. 53,44 3. 54,38 3. 3:36,32 +0,23
4. 7  Łotwa Oskars Ķibermanis
Davis Springis
Matīss Miknis
Lauris Kaufmanis
54,36 5. 54,19 1. 53,59 5. 54,49 4. 3:36,63 +0,54
5. 14  Austria Benjamin Maier
Dănuț Moldovan
Marco Rangl
Markus Sammer
54,55 9. 54,25 3. 53,51 4. 54,61 6. 3:36,92 +0,83
6. 10  Czechy Dominik Dvořák
Dominik Suchý
Jan Sindelar
Jakub Nosek
54,48 7. 54,45 8. 53,87 7. 54,73 9. 3:37,53 +1,44
7. 1  Wielka Brytania Brad Hall
Luke Dawes
Taylor Lawrence
Greg Cackett
54,60 10. 54,63 16. 53,83 6. 54,64 8. 3:37,70 +1,61
8. 13  Korea Południowa Won Yun-jong
Lee Gyeong-min
Kim Jin-Su
Chae Byung-do
54,50 8. 54,55 11. 53,93 8. 54,85 12. 3:37,83 +1,74
9. 12  Szwajcaria Michael Vogt
Cyril Bieri
Sandro Michel
Simon Friedli
54,39 6. 54,66 17. 54,19 11. 54,63 7. 3:37,87 +1,78
10. 16  Austria Markus Treichl
Markus Glück
Sebastian Mitterer
Kristian Huber
54,81 13. 54,62 14. 53,98 9. 54,60 5. 3:38,01 +1,92

Tabela medalowa

# Reprezentacja

Złoto

Srebro

Brąz
Razem
1.  Niemcy 5 4 2 11
2.  Stany Zjednoczone 1 0 0 1
3.  Kanada 0 1 1 2
4.  Szwajcaria 0 1 0 1
5.  Austria 0 0 1 1
 Włochy 0 0 1 1
 Łotwa 0 0 1 1

Przypisy

  1. Altenberg hosts the 2020 IBSF Bobsleigh + Skeleton World Championships (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu, 2016-06-12. [dostęp 2020-03-06].
  2. Liam Morgan: Altenberg to host 2020 IBSF World Championships (ang.). Inside the Games, 2016-06-12. [dostęp 2020-03-06].
  3. Races & Results: World Championships (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
  4. OFFICIAL RESULTS Women's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
  5. OFFICIAL RESULTS Men's Skeleton (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
  6. OFFICIAL RESULTS Skeleton Mixed Team Competition (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
  7. OFFICIAL RESULTS 2-woman Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
  8. OFFICIAL RESULTS 2-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
  9. OFFICIAL RESULTS 4-man Bobsleigh (ang.). Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu. [dostęp 2020-03-06].
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata IBSF 2020
Listen to this article