Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004.

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Polska
Kod MKOl POL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004
Ateny
Chorąży Bartosz Kizierowski
Liczba zawodników 202 w 21 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 23.
Złoto
3
Srebro
2
Brąz
5
Razem
10

Na XXVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach Polska wysłała ekipę narodową liczącą 202 zawodników, z tego 139 mężczyzn i 63 kobiet.

Polscy sportowcy zdobyli 10 medali (3 złote, 2 srebrne, 5 brązowych), co uznano w kraju za nieudany występ. Była to najmniejsza liczba zdobytych medali olimpijskich od Igrzysk w Melbourne. Przed wyjazdem na Igrzyska oczekiwano zdobycia około 15 medali. Jednocześnie polscy zawodnicy zajmowali wielokrotnie miejsca tuż za podium.

Najwięcej medali (3 medale – 1 złoty i 2 srebrne) zdobyła pływaczka Otylia Jędrzejczak. Wyrównała tym samym rekord Ireny Szewińskiej liczby medali zdobytych przez polskiego sportowca podczas jednych Igrzysk. Do historii polskiego sportu przeszedł także Robert Korzeniowski, który zdobył w Atenach swój czwarty złoty medal olimpijski w chodzie. Do tej pory żaden polski sportowiec nie zdobył tylu złotych medali olimpijskich. Pozostali polscy medaliści zdobywali w Atenach swoje kolejne medale olimpijskie, m.in. Tomasz Kucharski i Robert Sycz obronili tytuł mistrza olimpijskiego z Sydney. Jedynie Anna Rogowska (obok Otylii Jędrzejczak) zdobyła w Atenach swój pierwszy medal olimpijski. Warto zwrócić uwagę, że większość polskich medali zdobywały kobiety, chociaż stanowiły mniejszą część polskiej reprezentacji.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Data
Złoty Jędrzejczak, OtyliaOtylia Jędrzejczak Pływanie 200 m stylem motylkowym 0000-08-1818 sierpnia
Złoty Kucharski, TomaszTomasz Kucharski
Sycz, RobertRobert Sycz
Wioślarstwo dwójka podwójna wagi lekkiej 0000-08-2222 sierpnia
Złoty Korzeniowski, RobertRobert Korzeniowski Lekkoatletyka chód na 50 km 0000-08-2727 sierpnia
Srebrny Jędrzejczak, OtyliaOtylia Jędrzejczak Pływanie 400 m stylem dowolnym 0000-08-1515 sierpnia
Srebrny Jędrzejczak, OtyliaOtylia Jędrzejczak Pływanie 100 m stylem motylkowym 0000-08-1515 sierpnia
Brązowy Gruchała, SylwiaSylwia Gruchała Szermierka floret indywidualnie 0000-08-1818 sierpnia
Brązowy Kusznierewicz, MateuszMateusz Kusznierewicz Żeglarstwo Finn 0000-08-2121 sierpnia
Brązowy Wróbel, AgataAgata Wróbel Podnoszenie ciężarów waga ponad 75 kg 0000-08-2121 sierpnia
Brązowy Rogowska, AnnaAnna Rogowska Lekkoatletyka skok o tyczce 0000-08-2424 sierpnia
Brązowy Pastuszka, AnetaAneta Pastuszka
Sokołowska-Kulesza, BeataBeata Sokołowska-Kulesza
Kajakarstwo K-2 500 m 0000-08-2828 sierpnia


Medale według dyscypliny
Dyscyplina Łącznie
Pływanie 1 2 0 3
Lekkoatletyka 1 0 1 2
Wioślarstwo 1 0 0 1
Kajakarstwo 0 0 1 1
Szermierka 0 0 1 1
Żeglarstwo 0 0 1 1
Podnoszenie ciężarów 0 0 1 1
Łącznie 3 2 5 10

Wyniki

Badminton

Zawodnik Konkurencja 1/16 Finału 1/8 Finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Rk
Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik
Przemysław Wacha gra pojedyncza Malezja Wong Choong Hann 1:15, 5:15 nie zakwalifikował się 17
Michał Łogosz
Robert Mateusiak
gra podwójna Indonezja Tri Kush Ariyanto
Indonezja Sygit Budiarto
15:11, 3:15, 15:8 Korea Południowa Kim Dong Moon
Korea Południowa Ha Tae Kwon
9:15, 2:15 nie zakwalifikowali się 9

Boks

Zawodnik Konkurencja 1/16 Finału 1/8 Finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Rk
Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik Rywal Wynik
Andrzej Rżany waga musza Indonezja Bonyx Yusak Saweho 25:19 Maroko Hiham Mesbahi 33:20 Azerbejdżan Fuad Aslanov 23:24 nie zakwalifikował się 5
Andrzej Liczik waga kogucia Uzbekistan Bahodirjon Sultonov 33:20 nie zakwalifikował się 9
Aleksy Kuziemski waga półciężka Kazachstan Beibut Shumenov 22:34 nie zakwalifikował się 17

Gimnastyka

Kobiety – gimnastyka sportowa – wielobój indywidualnie:

Kobiety – gimnastyka artystyczna – wielobój drużynowo:

Jeździectwo

Mężczyźni – skoki indywidualnie:

Mężczyźni – WKKW indywidualnie:

Mężczyźni – WKKW drużynowo:

  • Kamil Rajnert, Andrzej Pasek i Paweł Spisak – 14. miejsce

Judo

Kobiety – kategoria 48kg:

Kobiety – kategoria 70kg:

Mężczyźni – kategoria 70kg:

Mężczyźni – kategoria 81kg:

Mężczyźni – kategoria 90kg:

Mężczyźni – kategoria 100kg:

Kajakarstwo

Kobiety – K1 500m:

  • Aneta Pastuszka – zdyskwalifikowana po półfinale z powodu zbyt lekkiego kajaku

Kobiety – K2 500m:

Kobiety – K4 500m:

Mężczyźni – K1 500m:

Mężczyźni –1000m:

Mężczyźni – K2 500m:

Mężczyźni – C2 500m:

Mężczyźni – C2 1000m:

Mężczyźni – K4 1000m:

Kobiety – kajakarstwo górskie – K1:

Mężczyźni – kajakarstwo górskie – K1:

Mężczyźni – kajakarstwo górskie – C1:

Mężczyźni – kajakarstwo górskie – C2:

Kolarstwo

Kobiety – wyścig szosowy:

Mężczyźni – wyścig szosowy:

Mężczyźni – jazda indywidualna na czas:

  • Dawid Krupa – 31. miejsce
  • Sławomir Kohut – 37. miejsce

Mężczyźni – kolarstwo torowe – sprint indywidualny:

Mężczyźni – kolarstwo torowe – sprint drużynowy:

  • Rafał Furman, Łukasz Kwiatkowski, Damian Zieliński – 9. miejsce

Mężczyźni – kolarstwo torowe – 1km na czas:

Mężczyźni – kolarstwo torowe – keirin:

  • Łukasz Kwiatkowski – 7. miejsce

Kobiety – kolarstwo górskie – cross-country:

Mężczyźni – kolarstwo górskie – cross-country:

Lekkoatletyka

Kobiety – 200m:

Kobiety – 400m:

Kobiety – 1500m:

Kobiety – 100m przez płotki:

Kobiety – 400m przez płotki:

Kobiety – sztafeta 4x400m:

Kobiety – chód na 20km:

Kobiety – maraton:

Kobiety – pchnięcie kulą:

Kobiety – rzut dyskiem:

Kobiety – rzut oszczepem:

Kobiety – rzut młotem:

Kobiety – trójskok:

Kobiety – skok o tyczce:

Kobiety – siedmiobój:

Mężczyźni – 100m:

Mężczyźni – 200m:

Mężczyźni – 400m:

Mężczyźni – 3000m z przeszkodami:

Mężczyźni – 110m przez płotki:

Mężczyźni – 400m przez płotki:

Mężczyźni – sztafeta 4x100m:

  • Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński, Marcin Urbaś i Zbigniew Tulin – 5. miejsce

Mężczyźni – sztafeta 4x400m:

Mężczyźni – chód na 20km:

Mężczyźni – chód na 50km:

Mężczyźni – maraton:

Mężczyźni – pchnięcie kulą:

Mężczyźni – rzut młotem:

Mężczyźni – skok wzwyż:

Mężczyźni – skok o tyczce

Łucznictwo

Kobiety – indywidualnie:

Kobiety – drużynowo:

  • Iwona Marcinkiewicz, Małgorzata Sobieraj i Justyna Mospinek – 15. miejsce

Mężczyźni – indywidualnie:

Pięciobój nowoczesny

Kobiety – indywidualnie:

Mężczyźni – indywidualnie:

Pływanie

Kobiety – 100m stylem dowolnym:

Kobiety – 200m stylem dowolnym:

  • Paulina Barzycka – 4. miejsce

Kobiety – 400m stylem dowolnym:

Kobiety – 100m stylem motylkowym:

  • Otylia Jędrzejczak - 2. miejsce

Kobiety – 200m stylem motylkowym:

  • Otylia Jędrzejczak - 1. miejsce

Mężczyźni – 50m stylem dowolnym:

Mężczyźni – 200m stylem dowolnym:

Mężczyźni – 400m stylem dowolnym:

  • Przemysław Stańczyk – 9. miejsce, nie startował w finale
  • Łukasz Drzewiński – 14. miejsce, nie startował w finale

Mężczyźni – 1500m stylem dowolnym:

Mężczyźni – 200m stylem motylkowym:

  • Paweł Korzeniowski – 4. miejsce

Mężczyźni – 100m stylem grzbietowym:

  • Adam Mania – 23. miejsce, nie startował w półfinałach

Mężczyźni – 200m stylem grzbietowym:

  • Adam Mania – 27. miejsce, nie startował w półfinałach

Podnoszenie ciężarów

Kobiety – kategoria 58kg:

Kobiety – kategoria 75kg:

Mężczyźni – kategoria 77kg:

Mężczyźni – kategoria 94kg:

Mężczyźni – kategoria 105kg:

  • Robert Dołęga – nie został sklasyfikowany ze względu na nieudane próby

Mężczyźni – kategoria +105kg:

Siatkówka

Mężczyźni:

Skład
Nr. Zawodnik
1 Andrzej Stelmach
3 Piotr Gruszka
5 Paweł Zagumny
6 Dawid Murek
8 Krzysztof Ignaczak (L)
11 Łukasz Kadziewicz
12 Radosław Rybak
13 Sebastian Świderski
14 Piotr Gabrych
16 Arkadiusz Gołaś
17 Michał Bąkiewicz
18 Robert Szczerbaniuk

Pierwszy Trener: Stanisław Gościniak Asystent: Igor Prieložný

Mecze i wyniki
Przeciwnik Faza turnieju Wynik meczu I set II set III set IV set Tie-break
 Serbia i Czarnogóra Faza
grupowa
3:0 25:21 25:17 25:16
 Grecja 1:3 25:21 18:25 21:25 20:25
 Francja 0:3 15:25 18:25 17:25
 Tunezja 3:1 25:18 23:25 25:19 25:23
 Argentyna 3:2 25:19 25:22 23:25 22:25 20:18
 Brazylia Ćwierćfinał 0:3 22:25 25:27 18:25

Bilans polskiej reprezentacji:

  • 3 zwycięstwa
  • 3 porażki

Polska zajęła 5. miejsce wraz z Argentyną, Grecją oraz Serbią i Czarnogórą[1].

Strzelectwo

Kobiety – karabin pneumatyczny – 10m:

Kobiety – karabin sportowy – 50m:

  • Sylwia Bogacka – 17. miejsce
  • Renata Mauer-Różańska – 17. miejsce

Mężczyźni – pistolet pneumatyczny – 10m:

Mężczyźni – pistolet dowolny –50m:

  • Wojciech Knapik – 39. miejsce

Mężczyźni – skeet:

Szermierka

Kobiety – floret indywidualnie:

Kobiety – szabla indywidualnie:

Mężczyźni – szabla indywidualnie:

Taekwondo

Kobiety – kategoria 57kg:

Tenis

Mężczyźni – debel

Tenis stołowy

Mężczyźni – singel:

Mężczyźni – debel:

  • Tomasz Krzeszewski i Lucjan Błaszczyk – pokonani w ćwierćfinałach, sklasyfikowani na 5. miejscu

Wioślarstwo

Kobiety – dwójka podwójna wagi lekkiej:

Mężczyźni – dwójka podwójna wagi lekkiej:

Mężczyźni – dwójka podwójna:

Mężczyźni – czwórka podwójna:

Mężczyźni – czwórka bez sternika:

Mężczyźni – ósemka ze sternikiem:

Zapasy

Mężczyźni – styl wolny – 74kg:

Mężczyźni – styl wolny – 96kg:

Mężczyźni – styl wolny – 120kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 55kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 60kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 66kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 74kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 96kg:

Mężczyźni – styl klasyczny – 120kg:

Żeglarstwo

Kobiety – klasa europa:

Kobiety – klasa mistral:

Klasa otwarta – laser:

Mężczyźni – klasa finn:

Mężczyźni – klasa mistral:

Mężczyźni – klasa 470:

Klasa otwarta – 49er:

Zobacz też

Przypisy

  1. Volleyball at the 2004 Athina Summer Games: Men's Volleyball (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-02-18].
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Listen to this article