Puchar Świata w biathlonie 2009/2010 – Hochfilzen 2009 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Puchar Świata w biathlonie 2009/2010 – Hochfilzen 2009.

Puchar Świata w biathlonie 2009/2010 – Hochfilzen 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Austria Hochfilzen 2009

11 grudnia - 13 grudnia

Zwycięzcy
Kobiety Mężczyźni
SP Szwecja Anna Carin Zidek SP Norwegia Ole Einar Bjørndalen
PU Szwecja Helena Jonsson PU Norwegia Emil Hegle Svendsen
RL  Rosja RL  Austria

Puchar Świata w Biathlonie 2009/2010


Östersund • Hochfilzen • Pokljuka • Oberhof • Ruhpolding • Anterselva • Vancouver • Kontiolahti • Holmenkollen • Chanty-Mansyjsk

Mapa lokalizacyjna Europy
Hochfilzen
Hochfilzen
Miejsce rozgrywania zawodów

Zawody pucharu świata w biathlonie w Hochfilzen były drugimi w sezonie 2009/2010 w tej dyscyplinie sportu. Konkurencje zostały rozegrane w dniach 11 - 13 grudnia. Rywalizowano w sprincie, biegu na dochodzenie oraz biegu sztafetowym[1].

Pierwszego dnia obyły się biegi sprinterskie. Najpierw Szwedka Anna Carin Zidek, zwyciężyła bieg na 7,5 km, pokonując Szwedkę Helenę Jonsson oraz Rosjankę Olgę Zajcewą[2], zaś trzy godziny później najlepszy okazał się Norweg Ole Einar Bjørndalen, który pokonał Rosjan Nikołaja Krugłowa oraz Jewgienija Ustjugowa. Reprezentant „kraju fiordów” odniósł 90 zwycięstwo w biathlonowym PŚ [3] .

Drugi dzień to bieg na dochodzenie. Konkurencję tę u kobiet wygrała reprezentantka Szwecji Helena Jonsson. Okazała się lepsza od Rosjanek Swietłany Slepcowej oraz Olgi Zajcewej[4]. Wśród panów najlepszy okazał się Norweg Emil Hegle Svendsen, który na mecie wyprzedził Austriaka Simona Edera oraz Norwega Ole Einara Bjoerndalena[5] .

Ostatniego dnia rozegrane zostały biegi sztafetowe. Wśród kobiet tryumfowały Rosjanki, które pokonały Francuzki i Szwedki[6]. U mężczyzn pierwsze miejsce zajęli Austriacy, którzy wyprzedzili Rosjan i Niemców[7].

Program zawodów

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
11 grudnia Sprint kobiet 11:15 CET 122
11 grudnia Sprint mężczyzn 14:15 CET 137
12 grudnia Bieg na dochodzenie kobiet 12:00 CET 60
12 grudnia Bieg na dochodzenie mężczyzn 14:15 CET 60
13 grudnia Sztafeta kobiet 11:00 CET 4*24
13 grudnia Sztafeta mężczyzn 14:15 CET 4*25

Zestawienie zwycięzców

Mężczyźni

Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
Sprint (10 km)
szczegóły
Norwegia Ole Einar Bjørndalen
Norwegia (NOR)
Rosja Nikołaj Krugłow
Rosja (RUS)
Rosja Jewgienij Ustiugow
Rosja (RUS)
Bieg na dochodzenie (12,5 km)
szczegóły
Norwegia Emil Hegle Svendsen
Norwegia (NOR)
Austria Simon Eder
Austria (AUT)
Norwegia Ole Einar Bjørndalen
Norwegia (NOR)
Sztafeta (4 * 7,5 km)
szczegóły
 Austria
Simon Eder
Daniel Mesotitsch
Dominik Landertinger
Christoph Sumann
 Rosja
Iwan Czerezow
Jewgienij Ustjugow
Nikołaj Krugłow
Maksim Czudow
 Niemcy
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Michael Greis
Simon Schempp

Kobiety

Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
Sprint (7,5 km)
szczegóły
Szwecja Anna Carin Zidek
Szwecja (SWE)
Szwecja Helena Jonsson
Szwecja (SWE)
Rosja Olga Zajcewa
Rosja (RUS)
Bieg na dochodzenie (10 km)
szczegóły
Szwecja Helena Jonsson
Szwecja (SWE)
Rosja Swietłana Slepcowa
Rosja (RUS)
Rosja Olga Zajcewa
Rosja (RUS)
Sztafeta (4 * 6 km)
szczegóły
 Rosja
Swietłana Slepcowa
Anna Bułygina
Jana Romanowa
Olga Zajcewa
 Francja
Marie-Laure Brunet
Sylvie Becaert
Marie Dorin
Sandrine Bailly
 Szwecja
Elisabeth Högberg
Anna Carin Zidek
Anna Maria Nilsson
Helena Jonsson

Sprinty - 11.12.2009

Mężczyźni

Ole Einar Bjørndalen - zwycięzca Sprintu mężczyzn
Ole Einar Bjørndalen - zwycięzca Sprintu mężczyzn

Do zawodów zostało zgłoszonych 137 biathlonistów. Podczas biegu wycofali się Grecja Athanassios Tsakiris oraz Grecja Kleanthis Karamichas.



Wyniki: Uwzględniono tylko miejsca punktowane

Miejsce Zawodniczka Czas Liczba strzałów nietrafionych
1 Norwegia Ole Einar Bjørndalen 26:14.0 0/10
2 Rosja Nikołaj Krugłow 26:20.7 0/10
3 Rosja Jewgienij Ustiugow 26:24.1 1/10
4 Rosja Maksim Czudow 26:27.6 1/10
5 Norwegia Lars Berger 26:31.5 2/10
6 Austria Christoph Sumann 26:34.5 1/10
7 Austria Simon Eder 26:35.3 2/10
8 Norwegia Halvard Hanevold 26:42.0 1/10
9 Norwegia Emil Hegle Svendsen 26:45.1 1/10
10 Francja Simon Fourcade 26:49.6 0/10
11 Białoruś Rustam Waliullin 26:58.8 2/10
12 Francja Martin Fourcade 26:59.4 0/10
13 Austria Dominik Landertinger 26:59.8 3/10
14 Francja Vincent Defrasne 27:05.1 0/10
14 Niemcy Arnd Peiffer 27:05.1 1/10
16 Austria Tobias Eberhard 27:07.0 0/10
17 Szwecja Carl Johan Bergman 27:07.9 1/10
18 Rosja Wiktor Wasiljew 27:13.4 0/10
19 Włochy Christian De Lorenzi 27:13.6 2/10
20 Stany Zjednoczone Tim Burke 27:14.0 2/10
21 Szwecja Björn Ferry 27:14.6 2/10
22 Czechy Jaroslav Soukup 27:20.1 1/10
23 Niemcy Michael Greis 27:21.0 2/10
24 Włochy Lukas Hofer 27:23.0 0/10
25 Rosja Iwan Czeriezow 27:25.0 1/10
26 Finlandia Paavo Puurunen 27:25.2 2/10
27 Białoruś Siergiej Nowikow 27:25.6 0/10
28 Szwajcaria Simon Hallenbarter 27:26.4 1/10
29 Kazachstan Aleksander Czerwynikow 27:27.2 1/10
30 Szwecja Mattias Nilsson 27:27.3 2/10
31 Norwegia Alexander Os 27:27.6 1/10
32 Niemcy Andreas Birnbacher 27:31.1 1/10
33 Niemcy Michael Rösch 27:31.6 1/10
34 Bułgaria Michaił Kleczerow 27:32.9 0/10
35 Austria Friedrich Pinter 27:33.0 2/10
36 Słowacja Pavol Hurajt 27:33.2 1/10
37 Ukraina Andrij Deryzemla 27:41.9 1/10
38 Stany Zjednoczone Jay Hakkinen 27:44.5 1/10
39 Kazachstan Jan Sawicki 27:45.1 1/10
40 Estonia Indrek Tobreluts 27:48.9 2/10
... ... ... ...
72 Polska Tomasz Sikora 28:34.3 3/10
91 Polska Łukasz Szczurek 29:05.0 2/10
100 Polska Mirosław Kobus 29:33.6 3/10
106 Polska Łukasz Witek 29:55.5 2/10

Klasyfikacja po zawodach

Uwzględniona została tylko pierwsza dziesiątka

Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Emil Hegle Svendsen 146
2 Stany Zjednoczone Tim Burke 123
3 Austria Christoph Sumann 122
4 Norwegia Ole Einar Bjørndalen 120
6 Francja Martin Fourcade 99
7 Niemcy Michael Greis 90
8 Francja Simon Fourcade 88
9 Rosja Maksim Czudow 86
10 Rosja Jewgienij Ustiugow 77
... ... ...
35 Polska Tomasz Sikora 27
69 Polska Mirosław Kobus 0
69 Polska Łukasz Szczurek 0
69 Polska Łukasz Witek 0

Kobiety

Anna Carin Olofsson-Zidek - zwyciężczyni Sprintu kobiet
Anna Carin Olofsson-Zidek - zwyciężczyni Sprintu kobiet

Do zawodów zgłoszono 122 zawodniczki. Na starcie wycofała się Ukraina Inna Suprun, a biegu nie ukończyły Litwa Diana Rasimovičiūtė i Kanada Sandra Keith.



Wyniki: Uwzględniono tylko miejsca punktowane

Miejsce Zawodniczka Czas Liczba strzałów nietrafionych
1 Szwecja Anna Carin Zidek 23:10,8 0/10
2 Szwecja Helena Jonsson 23:21,9 0/10
3 Rosja Olga Zajcewa 24:00,5 1/10
4 Niemcy Simone Hauswald 24:01,2 1/10
5 Niemcy Tina Bachmann 24:06,7 0/10
6 Rosja Olga Miedwiedcewa 24:11,2 0/10
7 Niemcy Kati Wilhelm 24:13,0 0/10
8 Francja Sandrine Bailly 24:20,9 1/10
9 Chińska Republika Ludowa Kong Yingchao 24:21,0 0/10
10 Niemcy Martina Beck 24:30,7 1/10
11 Rosja Swietłana Slepcowa 24:31,0 2/10
12 Białoruś Nadzieżda Skardino 24:31,2 1/10
13 Białoruś Ludmiła Kalinczik 24:31,6 1/10
14 Norwegia Tora Berger 24:36,3 0/10
15 Finlandia Kaisa Mäkäräinen 24:42,9 1/10
16 Francja Marie-Laure Brunet 24:43,1 0/10
17 Niemcy Andrea Henkel 24:46,9 2/10
18 Kanada Zina Kocher 24:47,7 1/10
19 Słowacja Anastasija Kuźmina 24:48,1 1/10
20 Ukraina Wiktorija Semerenko 24:52,0 0/10
21 Ukraina Lilija Wajhina-Jefremowa 24:59,3 3/10
22 Szwecja Anna Maria Nilsson 25:00,4 1/10
23 Mołdawia Natalia Lewczenkowa 25:03,2 0/10
24 Słowenia Teja Gregorin 25:09,2 3/10
25 Chińska Republika Ludowa Wang Chunli 25:10,4 3/10
26 Białoruś Ludmiła Ananko 25:12,6 0/10
27 Rosja Anna Bułygina 25:12,9 2/10
28 Białoruś Darja Domraczawa 25:13,0 3/10
29 Niemcy Magdalena Neuner 25:14,2 2/10
30 Słowenia Dijana Grudiček-Ravnikar 25:16,3 0/10
31 Kazachstan Jelena Chrustalewa 25:19,5 1/10
32 Rosja Jana Romanowa 25:20,5 1/10
33 Francja Sylvie Becaert 25:22,1 2/10
34 Chińska Republika Ludowa Song Chaoqing 25:28,7 2/10
35 Rosja Natalja Burdyga 25:34,7 1/10
36 Ukraina Ołena Pidhruszna 25:36,7 1/10
37 Chińska Republika Ludowa Liu Xianying 25:38,3 2/10
38 Czechy Magda Rezlerová 25:38,8 1/10
39 Rumunia Mihaela Purdea 25:40,8 1/10
40 Polska Agnieszka Cyl 24:43,1 1/10
... ... ... ...
56 Polska Krystyna Pałka 26:22,2 1/10
66 Polska Magdalena Gwizdoń 26:41,1 3/10
73 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 27:01,9 4/10
85 Polska Paulina Bobak 27:32,2 2/10

Klasyfikacja po zawodach

Uwzględniono tylko pierwszą dziesiątkę

Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Szwecja Helena Jonsson 157
2 Szwecja Anna Carin Zidek 146
3 Rosja Olga Miedwiedcewa 124
4 Norwegia Tora Berger 114
5 Finlandia Kaisa Mäkäräinen 100
6 Rosja Swietłana Slepcowa 98
7 Niemcy Kati Wilhelm 98
8 Niemcy Martina Beck 89
9 Francja Marie-Laure Brunet 88
10 Rosja Olga Zajcewa 77
... ... ...
29 Polska Krystyna Pałka 37
40 Polska Agnieszka Cyl 28
48 Polska Magdalena Gwizdoń 11
59 Polska Paulina Bobak 2
62 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 0

Biegi na dochodzenie - 12.12.2009

Mężczyźni

Emil Hegle Svendsen - zwycięzca Biegu indywidualnego mężczyzn
Emil Hegle Svendsen - zwycięzca Biegu indywidualnego mężczyzn

Do zawodów zakwalifikowało się 60 zawodników. Na starcie wycofał się Słowenia Peter Dokl



Wyniki: Uwzględniono tylko najlepszych dwudziestu zawodników

Miejsce Zawodniczka Czas Liczba strzałów nietrafionych
1 Norwegia Emil Hegle Svendsen 34:36.7 1/20
2 Austria Simon Eder 34:38.3 1/20
3 Norwegia Ole Einar Bjoerndalen 34:39.8 3/20
4 Austria Christoph Sumann 34:59.6 2/20
5 Rosja Jewgienij Ustjugow 35:11.1 2/20
6 Rosja Nikołaj Krugłow 35:13.8 2/20
7 Szwecja Björn Ferry 35:18.8 0/20
8 Francja Simon Fourcade 35:22.3 1/20
9 Norwegia Lars Berger 35:29.1 5/20
10 Stany Zjednoczone Tim Burke 35:31.3 2/20
11 Norwegia Halvard Hanevold 35:37.0 1/20
12 Włochy Christian De Lorenzi 35:41.5 1/20
13 Rosja Maksim Czudow 35:52.5 4/20
14 Francja Martin Fourcade 35:53.9 2/20
15 Włochy Lukas Hofer 35:54.5 2/20
16 Austria Daniel Mesotitsch 35:57.5 2/20
17 Szwecja Mattias Nilsson 36:00.1 1/20
18 Białoruś Siergiej Nowikow 36:03.6 0/20
19 Francja Vincent Defrasne 36:12.0 2/20
20 Austria Dominik Landertinger 36:19.2 4/20
... ... ... ...
Polacy nie zakwalifikowali się do biegu na dochodzenie

Kwalifikacja po zawodach

Uwzględniona została tylko pierwsza dziesiątka

Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Emil Hegle Svendsen 206
2 Norwegia Ole Einar Bjørndalen 168
3 Austria Christoph Sumann 165
4 Stany Zjednoczone Tim Burke 154
4 Francja Martin Fourcade 126
6 Norwegia Lars Berger 123
7 Francja Simon Fourcade 122
8 Austria Simon Eder 118
9 Rosja Jewgienij Ustiugow 117
10 Rosja Maksim Czudow 114
... ... ...
42 Polska Tomasz Sikora 27
71 Polska Mirosław Kobus 0
71 Polska Łukasz Szczurek 0
71 Polska Łukasz Witek 0

Kobiety

Helena Jonsson - zwyciężczyni Biegu na dochodzenie kobiet
Helena Jonsson - zwyciężczyni Biegu na dochodzenie kobiet

Do zawodów zakwalifikowało się 60 zawodniczek. Na starcie wycofały się Białoruś Ludmiła Ananko, Ukraina Ołena Pidhruszna, Chińska Republika Ludowa Liu Xianying, Czechy Veronika Zvaricova, Ukraina Wałentyna Semerenko, Ukraina Oksana Chwostenko i Polska Krystyna Pałka.



Wyniki: Uwzględniono tylko najlepszych dwadzieścia zawodniczek

Miejsce Zawodniczka Czas Liczba strzałów nietrafionych
1 Szwecja Helena Jonsson 34:09.1 1/20
2 Rosja Swietłana Slepcowa 34:40.8 2/20
3 Rosja Olga Zajcewa 34:45.1 2/20
4 Niemcy Martina Beck 34:49.3 1/20
5 Słowacja Anastasija Kuźmina 34:50.2 2/20
6 Niemcy Andrea Henkel 34:50.8 2/20
7 Niemcy Simone Hauswald 34:55.0 3/20
8 Szwecja Anna Carin Zidek 34:59.3 5/20
9 Norwegia Tora Berger 35:13.9 1/20
10 Niemcy Tina Bachmann 35:21.9 3/20
11 Francja Sandrine Bailly 35:34.1 3/20
12 Białoruś Nadzieżda Skardino 35:40.1 2/20
13 Białoruś Ludmiła Kalinczik 35:46.5 2/20
14 Chińska Republika Ludowa Kong Yingchao 35:50.6 1/20
15 Chińska Republika Ludowa Wang Chunli 36:08.0 3/20
16 Słowenia Teja Gregorin 36:08.2 3/20
17 Rosja Olga Miedwiedcewa 36:14.9 4/20
18 Niemcy Kati Wilhelm 36:20.9 4/20
19 Francja Sylvie Becaert 36:27.4 1/20
20 Białoruś Darja Domraczawa 36:31.6 4/20
... ... ... ...
30 Polska Agnieszka Cyl 37:17.6 2/20

Kwalifikacja po zawodach

Uwzględniono tylko pierwszą dziesiątkę

Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Szwecja Helena Jonsson 217
2 Szwecja Anna Carin Zidek 180
3 Rosja Swietłana Slepcowa 152
4 Rosja Olga Miedwiedcewa 148
5 Norwegia Tora Berger 146
6 Niemcy Martina Beck 132
7 Rosja Olga Zajcewa 125
8 Niemcy Kati Wilhelm 121
9 Finlandia Kaisa Mäkäräinen 119
10 Francja Marie-Laure Brunet 106
... ... ...
35 Polska Agnieszka Cyl 39
36 Polska Krystyna Pałka 37
50 Polska Magdalena Gwizdoń 11
63 Polska Paulina Bobak 2
65 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 0

Sztafety

Mężczyźni

Austria - zwycięzca sztafety mężczyzn
Austria - zwycięzca sztafety mężczyzn

Do zawodów zgłoszono 25 sztafet. Przed startem wycofała się  Wielka Brytania.



Wyniki:

Miejsce Zawodnik Czas Liczba rund karnych Liczba dodatkowych
doładowań karabinu
1  Austria
Simon Eder
Daniel Mesotitsch
Dominik Landertinger
Christoph Sumann
1:16:13,1 0 6
2  Rosja
Iwan Czerezow
Jewgienij Ustjugow
Nikołaj Krugłow
Maksim Czudow
1:16:38,8 1 5
3  Niemcy
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Michael Greis
Simon Schempp
1:16:45,1 0 5
4  Francja 1:17:37,8 1 8
5  Norwegia 1:17:40,9 1 11
6  Szwecja 1:17:50,7 0 8
7  Czechy 1:17:56,2 0 6
8  Szwajcaria 1:17:56,9 0 8
9  Włochy 1:18:07,9 0 11
10  Stany Zjednoczone 1:18:19,8 0 10
11  Białoruś 1:18:41,1 2 7
12  Estonia 1:20:11,1 3 8
13  Finlandia 1:20:16,3 0 10
14  Słowacja 1:20:26,7 0 6
15  Słowenia 1:20:46,6 3 14
16  Kazachstan 1:20:47,1 1 9
17  Kanada 1:20:48,6 3 13
18  Bułgaria 1:21:50,5 1 10
19  Japonia 1:22:45,2 2 15
20  Ukraina 1:23:22,3 6 20
21  Łotwa 1:23:24,8 1 16
22  Polska
Łukasz Witek
Łukasz Szczurek
Tomasz Sikora
Mirosław Kobus
1:23:28,5 1 15
23  Litwa 1:30:29,5 6 14
24  Serbia 1:32:50,1 10 21

Kwalifikacja po zawodach

Uwzględniona została tylko pierwsza dziesiątka

Miejsce Zawodnik Punkty
1  Austria 108
2  Francja 103
3  Rosja 97
4  Norwegia 94
5  Niemcy 88
6  Szwecja 76
7  Stany Zjednoczone 67
8  Czechy 66
9  Szwajcaria 66
10  Włochy 61
... ... ...
18  Polska 47

Kobiety

Rosja - zwycięzca sztafety kobiet
Rosja - zwycięzca sztafety kobiet

Do zawodów zgłoszono 24 sztafety. Nikt nie wycofał się z wyścigu.



Wyniki:

Miejsce Zawodnik Czas Liczba rund karnych Liczba dodatkowych
doładowań karabinu
1  Rosja
Swietłana Slepcowa
Anna Bułygina
Jana Romanowa
Olga Zajcewa
1:13:37,0 0 6
2  Francja
Marie-Laure Brunet
Sylvie Becaert
Marie Dorin
Sandrine Bailly
1:13:40,8 0 7
3  Szwecja
Elisabeth Högberg
Anna Carin Zidek
Anna Maria Nilsson
Helena Jonsson
1:13:41,6 0 3
4  Niemcy 1:13:56,5 0 12
5  Norwegia 1:15:47,6 0 8
6  Polska
Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Cyl
1:16:03,1 0 12
7  Słowenia 1:16:07,3 2 8
8  Chiny 1:16:44,0 0 11
9  Ukraina 1:17:06,2 2 12
10  Białoruś 1:18:25,7 2 9
11  Włochy 1:18:56,7 0 11
12  Czechy 1:19:06,6 0 11
13  Kanada 1:20:03,3 0 17
14  Kazachstan 1:20:44,7 2 12
15  Słowacja 1:20:46,9 1 10
16  Finlandia 1:21:33,5 3 15
17  Rumunia 1:21:48,6 3 14
18  Łotwa 1:22:04,2 2 20
19  Estonia 1:22:28,9 2 10
20  Japonia 1:23:38,9 2 14
21  Bułgaria 1:23:57,4 3 15
22  Korea Południowa 1:26:36,5 2 12
23  Austria 1:28:33,5 7 19
24  Chorwacja 1:29:34,6 5 18

Klasyfikacja po zawodach

Uwzględniona została tylko pierwsza dziesiątka

Miejsce Zawodnik Punkty
1  Rosja 114
2  Niemcy 103
3  Francja 102
4  Szwecja 91
5  Chiny 74
6  Norwegia 74
7  Polska 74
8  Ukraina 70
9  Słowenia 67
10  Białoruś 63

Przypisy

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Puchar Świata w biathlonie 2009/2010 – Hochfilzen 2009
Listen to this article