Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972.

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
Stany Zjednoczone
Kod MKOl USA
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1972
Sapporo
Chorąży Dianne Holum
Liczba zawodników 103 w 35 konkurencjach w 10 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 5.
Złoto
3
Srebro
2
Brąz
3
Razem
8

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 reprezentowało 103 zawodników: 77 mężczyzn i 26 kobiet. Był to jedenasty start reprezentacji Stanów Zjednoczonych na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Anne Henning
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 43,33 s[1]
Złoto
Dianne Holum
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1500 m kobiet 2:20,85 min[1]
Złoto
Barbara Cochran
Narciarstwo alpejskie
Slalom specjalny kobiet 1:31,24 min[2]
Srebro
Michael Curran, Gordon Sears, Walter Olds, Thomas Mellor, Franklyn Sanders, James McElmury, Charles Brown, Richard McGlynn, Ronald Naslund, Robert Ftorek, Keith Irving, Kevin Ahearn, Henry Boucha, Craig Sarner, Timothy Sheehy, Keith Christiansen, Mark Howe
Hokej na lodzie
turniej mężczyzn
Srebro
Dianne Holum
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 3000 m kobiet 4:58,67 min[1]
Brąz
Janet Lynn
Łyżwiarstwo figurowe
Solistki 2663,1 pkt[3]
Brąz
Anne Henning
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m kobiet 1:31,62 min[1]
Brąz
Susan Corrock
Narciarstwo alpejskie
Bieg zjazdowy kobiet 1:37,68 min[2]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Peter Karns Bieg na 20 km 1:18:59,67 2:00 1:20:59,67 14.
Dennis Donahue 1:19:20,39 4:00 1:23:20,39 24.
Dexter Morse 1:21:40,14 7:00 1:28:40,14 41.
William Bowerman 1:21:26,44 8:00 1:29:26,44 45.
Peter Karns
Dexter Morse
Dennis Donahue
William Bowerman
Sztafeta 4 × 7,5 km 1:57:24,32 1 1:57:24,32 6.

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Everett Dunklee Bieg na 15 km 49:52,20 44.
Timothy Caldwell 51:17,92 54.
Ronald Yeager 51:36,54 55.
Larry Martin 53:13,91 58.
Michael Elliott Bieg na 30 km 1:43:15,03 26.
Michael Gallagher 1:43:39,41 30.
Robert Gray 1:46:38,31 42.
Clark Matis 1:52:18,52 53.
Everett Dunklee Bieg na 50 km 2:56:42,49 27.
Gene Morgan 2:54:01,52 24.
Robert Gray 3:01:15,37 33.
Joseph McNulty Nie ukończył biegu
Timothy Caldwell
Michael Gallagher
Larry Martin
Michael Elliott
Sztafeta 4 × 10 km 2:14:37,28 12.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Martha Rockwell Bieg na 5 km 17:50,34 18.
Barbara Britch 18:18,37 31.
Alison Owen-Spencer 18:54,76 36.
Marguerite Mahoney 19:15,13 39.
Martha Rockwell Bieg na 10 km 36:34,22 16.
Alison Owen-Spencer 38:50,05 35.
Marguerite Mahoney 39:27,95 36.
Trina Hosmer 40:40,56 41.
Barbara Britch
Alison Owen-Spencer
Martha Rockwell
Sztafeta 3 × 5 km 53:38,60 11.

Bobsleje

Mężczyźni

Osada Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
USA-I Paul Lamey
Howard Siler
Dwójki 1:18,13 1:16,93 1:15,52 1:16,04 5:06,62 16.
USA-II Boris Said
Thomas Becker
1:17,34 1:17,23 1:16,66 1:17,71 5:08,94 19.
USA-II Boris Said
James Copley
Kenneth Morris
Philip Duprey
Czwórki 1:12,31 1:12,34 1:11,80 1:11,98 4:48,43 14.
USA-I James Hickey
James Bridges
Howard Siler
Thomas Becker
Dyskwalifikacja Nie ukończyli konkurencji

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

  • Michael Curran
  • Gordon Sears
  • Walter Olds
  • Thomas Mellor
  • Franklyn Sanders
  • James McElmury
  • Charles Brown
  • Richard McGlynn
  • Ronald Naslund
  • Robert Ftorek
  • Keith Irving
  • Kevin Ahearn
  • Henry Boucha
  • Craig Sarner
  • Timothy Sheehy
  • Keith Christiansen
  • Mark Howe

Drużyna Stanów Zjednoczonych w rundzie kwalifikacyjnej pokonała zespół Szwajcarii 5:1 i awansowała do grupy finałowej turnieju olimpijskiego, w której zajęła 2. miejsce zdobywając srebrny medal.

Runda kwalifikacyjna

4 lutego 1972 Stany Zjednoczone  5:1  Szwajcaria

Grupa Finałowa

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + +/-
 ZSRR 5 4 1 0 33 13 +20 9
 Stany Zjednoczone 5 3 0 2 18 15 +3 6
 Czechosłowacja 5 3 0 2 26 13 +13 6
 Szwecja 5 2 1 2 17 13 +4 5
 Finlandia 5 2 0 3 14 24 -10 4
 Polska 5 0 0 5 9 39 -30 0

Wyniki

5 lutego 1972 Szwecja  5:1  Stany Zjednoczone

7 lutego 1972 Czechosłowacja  1:5  Stany Zjednoczone

9 lutego 1972 ZSRR  7:2  Stany Zjednoczone

10 lutego 1972 Finlandia  1:4  Stany Zjednoczone

12 lutego 1972 Polska  1:6  Stany Zjednoczone

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Michael Devecka Indywidualnie 50:00,0 6. 205,735 60,0 63,3 67,0 77,6 68,0 79,5 157,1 27. 362,835 21.
James Miller 51:09,9 17. 195,250 57,5 50,8 69,0 80,8 62,0 58,9 139,7 37. 334,950 34.
Walker Weed 52:26,2 29. 183,805 58,0 55,6 61,0 66,5 61,0 63,3 129,8 40. 313,605 38.
Robert Kendall 54:34,0 38. 164,635 62,0 58,0 62,5 67,9 66,5 71,1 139,0 38. 303,635 39.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Janet Lynn Solistki 2663,1
Julie Lynn Holmes 2627,0 4.
Suna Murray 2426,2 12.
Kenneth Shelley Soliści 2596,0 4.
John Misha Petkevich 2591,5 5.
Gordie McKellen 2511,0 11.
JoJo Starbuck
Kenneth Shelley
Pary sportowe 406,8 4.
Melissa Militano
Mark Militano
393,0 7.
Barbara Brown
Doug Berndt
366,9 12.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Peter Eberling 40,58 11.
Nathaniel Blatchford 40,67 15.
Gregory Lyman 41,30 20.
John Wurster Nie ukończył biegu
Daniel Carrol 2:07,24 7. 7:44,72 10. 15:44,41 9.
Gary Jonland 2:09,55 14.
William Lanigan 2:12,31 25.
Clark King 2:14,83 30. 8:07,20 21. 16:39,82 21.
Charles Gilmore 8:03,04 20.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Anne Henning 43,33
1:31,62
Sheila Young 44,53 4. 1:34,97 17.
Kathryn Lunda 44,95 7.
Dianne Holum 1:32,41 6. 2:20,85
4:58,67
Helen Carpenter-Phinney 2:23,93 7.
Leah Poulos-Mueller 2:31,29 24. 5:17,38 17.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Rick Chaffee 1:39,23 1:45,09 3:24, 32 30. Nie ukończył 1-go przejazdu
Robert Cochran 1:53,39 8. 1:35,39 1:40, 15 3:15,54 17. Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji
Michael Lafferty 1:54,38 14.
David Currier 1:545,96 17. Nie ukończył 1-go przejazdu
Henry Kashiwa 1:55,60 25. 1:37,42 1:40,71 3:18,13 21.
Tyler Palmer 57,68 54,37 1:52,05 9.
Terry Palmer 58,78 55,50 1:54,28 16.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Susan Corrock 1:37,68
48,09 47,67 1:35.76 9.
Karen Budge 1:40,68 14. 1:35,57 23.
Sandra Poulsen 1:41,25 21. Dyskwalifikacja
Marilyn Cochran 1:41,96 28. 1:35,27 20. Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji
Barbara Cochran 1:33,16 11. 46,05 45,19 1:31,24
Patricia Boydstun 48,11 47,48 1:35,59 8.

Saneczkarstwo

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
James Murray Jedynki 55,31 55,22 53,94 53,46 3:37,93 28.
Terry O'Brien 55,41 55,17 54,02 53,64 3:38,24 31.
Ralph Havens 55,17 54,84 54,31 54,00 3:38,32 32.
Bob Rock 55,98 55,25 53,85 1:13,96 3:59,04 44.
Jack Elder
Frank Jones
Dwójki 46,48 46,11 1:32,59 15.
Robert Berkley
Richard Cavanaugh
46,58 46,59 1:33,17 17.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Kathleen Ann Roberts-Homstad Jedynki 47,68 46,64 46,17 45,49 3:05,98 15.
Peggy Frair Nie ukończyła 1-go slizgu

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-86 Jerry Martin 76,0 105,3 69,5 91,9 197,2 34.
Ron Steele 75,0 99,2 71,5 93,1 192,3 41.
Gregory Swor 70,5 93,0 67,0 86,4 179,4 50.
William Berry 67,5 87,7 66,0 84,3 172,0 52.
Skocznia duża K-110 Ron Steele 86,5 86,6 89,0 91,1 177,7 25.
Gregory Swor 80,5 77,2 91,5 95,6 172,8 30.
Jerry Martin 89,0 89,1 77,5 74,0 163,1 36.
Scott Berry 79,0 76,1 81,5 75,6 151,7 47.

Przypisy

  1. a b c d Speed Skating – Olympic Games 1972 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  2. a b Alpine skiing – Olympic Games 1972 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  3. LA84 Foundation – official olympic reports (ang.). la84foundation.org. [dostęp 2013-11-01].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
Listen to this article