2016–17 Derde Divisie - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2016–17 Derde Divisie.

2016–17 Derde Divisie

From Wikipedia, the free encyclopedia

Derde Divisie
Season2016–17
ChampionsSat: IJsselmeervogels
Sun: De Dijk
PromotedSat: IJsselmeervogels
Sat: Rijnsburgse Boys
Sat: Lisse
Sun: De Dijk
RelegatedSat: Huizen
Sat: Rijnvogels
Sat: SteDoCo
Sun: UDI '19
Sun: Jong Achilles '29
Sun: Juliana '31
Sun: Jong Den Bosch

The 2016–17 Derde Divisie season is the first edition of the new Dutch fourth tier, formerly called Topklasse, since the restructuring of the league system in the summer of 2016.

This change in the league system was approved in a KNVB assembly in December 2014. A new semi-professional level Tweede Divisie was added at the third tier, thus the Derde Divisie and leagues below it decremented by one level, and furthermore, promotion and relegation between the Tweede Divisie and the new Derde Divisie became effective.[1][2]

Teams

Saturday league

South Holland clubs in the Saturday Derde divisie 2016/17
Club Location Venue Capacity Manager
Jong Almere City Almere Yanmar Stadion 3,200 René Koster
ASWH Hendrik-Ido-Ambacht Sportpark Schildman 3,000 Jack van den Berg
Capelle Capelle aan den IJssel Sportpark 't Slot 4,000 Ton van Bremen
DVS '33 Ermelo Sportlaan 1,500 Roeland ten Berge
Jong Groningen Groningen Sportpark Corpus den Hoorn 1,500 Alfons Arts
Harkemase Boys Harkema Sportpark De Bosk 5,500 Jan Vlap
Huizen Huizen Sportpark De Wolfskamer 6,000 Henk van de Pol
IJsselmeervogels Spakenburg Sportpark De Westmaat 8,000 Sandor van der Heide
Lisse Lisse Sportpark Ter Specke 5,000 Robert de Ruiter
ODIN '59 Heemskerk Sportpark Assumburg 3,000 Richard Plug
ONS Sneek Sneek Zuidersportpark 3,150 Richard Karrenbelt
Quick Boys Katwijk aan Zee Sportpark Nieuw Zuid 8,500 Jan Zoutman
Rijnsburgse Boys Rijnsburg Sportpark Middelmors 6,100 Pieter Mulders
Rijnvogels Katwijk aan den Rijn Sportpark De Kooltuin 3,000 Hein van Heek
Scheveningen Scheveningen Sportpark Houtrust 3,500 John Blok
SteDoCo Hoornaar Sportpark SteDoCo 1,700 Virgil Breetveld
Jong Volendam Volendam Kras Stadion 7,200 Berry Smit
VVOG Harderwijk Sportpark De Strokel 10,000 Ed Engelkes

Sunday league

North Brabant clubs in the Saturday Derde divisie 2016/17
Club Location Venue Capacity Manager
Jong Achilles '29 Groesbeek Sportpark De Heikant 4,500 Dennis Krijgsman
Be Quick 1887 Haren Stadion Esserberg 12,000 Mischa Visser
Jong Den Bosch[3] 's-Hertogenbosch Stadion De Vliert 8,500 Arnold Scholten
ASV De Dijk Amsterdam Sportpark Schellingwoude 1,500 Jochem Twisker
Jong De Graafschap Varsselder De Buitenham [4] 1,500 Richard Roelofsen
JVC Cuijk Cuijk Sportpark De Groenendijkse 3,000 Ruud Kaiser
VV Dongen Dongen Sportpark De Biezen 1,800 Ron Timmers
EVV Echt Sportpark In de Bandert 2,000 Leo Beckers
HBS Craeyenhout The Hague Sportpark Daal en Bergselaan 1,000 Marcel Koning
USV Hercules Utrecht Sportpark Voordorp 800 Erik Speelziek
HSC '21 Haaksbergen Groot Scholtenhagen 4,500 Eddy Boerhof
Juliana '31 Malden Sportpark De Broeklanden 1,500 Arnold Brehler
Magreb '90 Utrecht Sportpark Papendorp 1,000 Aart Jan van Boksel
OFC Oostzaan Oostzaan Sportpark OFC 1,500 Imdat Ilgüy
OJC Rosmalen Rosmalen Sportpark De Groote Wielen 3,000 David Vecht
Quick '20 Oldenzaal Vondersweijde 7,000 René Nijhuis
UDI '19 Uden Sportpark Parkzicht 5,000 Bert Ruijsch
RKVV Westlandia Naaldwijk Sportpark De Hoge Bomen 2,000 Edwin Grünholz

League tables

Saturday league

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 IJsselmeervogels (C, P) 34 21 7 6 74 36 +38 70 Promotion to Tweede Divisie
2 Lisse (Q, O, P) 34 20 5 9 55 38 +17 65 Qualification to promotion play-offs
3 Rijnsburgse Boys (Q, O, P) 34 17 10 7 84 62 +22 61
4 ASWH 34 17 7 10 64 53 +11 58
5 Scheveningen 34 16 8 10 54 48 +6 56
6 Jong Volendam 34 16 8 10 60 56 +4 56
7 DVS '33 34 13 9 12 54 49 +5 48
8 Jong Groningen 34 11 12 11 48 46 +2 45
9 Harkemase Boys[a] (Q) 34 13 7 14 55 60 −5 45 Qualification to promotion play-offs
10 VVOG 34 12 8 14 49 55 −6 44
11 Quick Boys 34 11 10 13 47 54 −7 43
12 Capelle 34 11 8 15 42 52 −10 41
13 ONS Sneek 34 10 10 14 51 60 −9 40
14 Jong Almere City[b] 34 11 6 17 63 61 +2 38
15 ODIN '59[a] (Q) 34 10 6 18 58 63 −5 35 Qualification to relegation play-offs
16 SteDoCo (Q, R) 34 9 8 17 46 69 −23 35
17 Huizen (R) 34 9 6 19 38 57 −19 33 Relegation to Hoofdklasse
18 Rijnvogels (R) 34 10 3 21 55 78 −23 33
Source: Tweededivisie.org (in Dutch)
(C) Champion; (O) Play-off winner; (P) Promoted; (Q) Qualified to the phase indicated; (R) Relegated
Notes:
  1. ^ a b Harkemase Boys and ODIN '59 were deducted one point for not having the required number of players with a contract.[5]
  2. ^ Jong Almere were deducted one point for having three players from the first team on the field at the same time, while the rules only allow two players from the first team on the field at the same time.

Sunday league

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 De Dijk (C, P) 34 27 2 5 91 42 +49 83 Promotion to Tweede Divisie
2 Westlandia[a] (Q) 34 23 6 5 101 47 +54 74 Qualification to promotion play-offs
3 Dongen[a] (Q) 34 21 3 10 65 46 +19 65
4 USV Hercules[a] (Q) 34 18 7 9 64 48 +16 60
5 Quick '20[a] 34 16 7 11 67 57 +10 54
6 Be Quick 1887[a] 34 17 3 14 74 61 +13 53
7 HSC '21 34 14 6 14 73 69 +4 48
8 EVV[a] 34 14 6 14 57 49 +8 47
9 HBS Craeyenhout[a] 34 15 2 17 55 62 −7 46
10 OFC 34 12 8 14 53 62 −9 44
11 JVC Cuijk 34 12 8 14 48 58 −10 44
12 OJC Rosmalen[a] 34 11 8 15 47 69 −22 40
13 Jong De Graafschap 34 10 6 18 66 79 −13 36
14 Magreb '90[b] 34 11 6 17 53 78 −25 35
15 Juliana '31[a] (Q, R) 34 10 5 19 56 68 −12 34 Qualification to relegation play-offs
16 Jong Den Bosch (Q, R) 34 7 9 18 45 61 −16 30
17 UDI '19[a] (R) 34 8 7 19 45 80 −35 30 Relegation to Hoofdklasse
18 Jong Achilles '29[c] (R) 34 7 7 20 58 82 −24 27
Source: Tweededivisie.org (in Dutch)
(C) Champion; (P) Promoted; (Q) Qualified to the phase indicated; (R) Relegated
Notes:
  1. ^ a b c d e f g h i j RKVV Westlandia, VV Dongen, Quick '20, USV Hercules, Be Quick 1887, EVV, OJC Rosmalen, HBS Craeyenhout, Magreb '90, Juliana '31 and UDI '19 were deducted one point for not having the required number of players with a contract.[6]
  2. ^ Magreb '90 was deducted one point for not having the required number of players with a contract and an additional three points for failing to meet the license criteria in general.
  3. ^ Jong Achilles '29 was deducted one point for having one dispensation player too many on the team in the away match against Quick '20

Promotion/Relegation Play-offs Tweede and Derde Divisie

The numbers 15 and 16 from the 2016–17 Tweede Divisie and three (substitute) period winners of each of the 2016–17 Derde Divisie's, making a total of eight teams, decide in a 2-round knockout system in which two teams will play next season in the 2017–18 Tweede Divisie. The remaining six teams will play next season in the 2017–18 Derde Divisie.

Qualified Teams

Club Qualification
UNA 15th in the Tweede Divisie
Spakenburg 16th in the Tweede Divisie
Lisse Winner of the First Period in the Derde Divisie Saturday
Harkemase Boys Winner of the Second Period in the Derde Divisie Saturday
Rijnsburgse Boys 3rd in the Derde Divisie Saturday (Third Period won by the league champions)
Dongen 3rd in the Derde Divisie Sunday (First Period won by the league champions)
Westlandia Winner of the Second Period in the Derde Divisie Sunday
USV Hercules 4th in the Derde Divisie Sunday (Third Period won by the league champions)

Results

 
First roundFinal round
 
          
 
A
 
 
Rijnsburgse Boys 156
 
E
 
Westlandia 21 3
 
Rijnsburgse Boys * 235
 
B
 
Spakenburg 12 3
 
USV Hercules 224
 
 
Spakenburg 14 5
 
 
C
 
 
Dongen 213
 
F
 
Lisse 52 7
 
Lisse * 145
 
D
 
Harkemase Boys 21 3
 
Harkemase Boys 033
 
 
UNA 11 2
 

* Promotion to Tweede Divisie

First round

Match A

17 May 2017 (2017-05-17) First leg Rijnsburgse Boys 1 - 2 Westlandia Rijnsburg
Serbony Goal 70' [1] van Bochoven Goal 11'
Bajic Goal 57'
Stadium: Sportpark Middelmors
Attendance: 1,000
Referee: Clay Ruperti
20 May 2017 (2017-05-20) Second leg Westlandia 1 - 5
(6 - 3 agg.)
Rijnsburgse Boys Naaldwijk
de Bruijn Goal 67' [2] Tillema Goal 16'19'79'
Serbony Goal 21'57'
Stadium: Sportpark De Hoge Bomen
Attendance: 1,500
Referee: Derya Serik

Match B

17 May 2017 (2017-05-17) First leg USV Hercules 2 - 1 Spakenburg Utrecht
Keizer Goal 36'
Issarti Goal 58'
[3] Maynard Goal 84' Stadium: Sportpark Voordorp
Attendance: 1,700
Referee: Kevin Puts
20 May 2017 (2017-05-20) Second leg Spakenburg 4 - 2
(4 - 5 agg.)
USV Hercules Bunschoten-Spakenburg
Lanting Goal 17'
Mulder Goal 32' (o.g.)
Pilon Goal 64'
Dua Goal 87'
[4] Reynaers Goal 28' (pen.)
Stokkers Goal 77'
Stadium: Sportpark De Westmaat
Attendance: 1,900
Referee: Edgar Bijl

Match C

17 May 2017 (2017-05-17) First leg Dongen 2 - 5 Lisse Dongen
Koenen Goal 28'
Kools Goal 34'
[5] Stevens Goal 55'
Fokkema Goal 63'
van der Putten Goal 83'86'90+5'
Stadium: Sportpark De Biezen
Attendance: 1,000
Referee: Frank de Winter
20 May 2017 (2017-05-20) Second leg Lisse 2 - 1
(3 - 7 agg.)
Dongen Lisse
van der Putten Goal 58'
Rauws Goal 73' (pen.)
[6] van Bree Goal 50' Stadium: Sportpark Ter Specke
Attendance: 215
Referee: Frank van den Elzen

Match D

17 May 2017 (2017-05-17) First leg Harkemase Boys 0 - 1 UNA Harkema
[7] Tielemans Goal 59' Stadium: Sportpark De Bosk
Attendance: 450
Referee: Wim Bronsvoort
20 May 2017 (2017-05-20) Second leg UNA 1 - 3
(3 - 2 agg.)
Harkemase Boys Veldhoven
Tieben Goal 33' [8] Schokker Goal 14'
Streutker Goal 61'
Uuldriks Goal 77'
Stadium: Sportpark Zeelst
Attendance: 500
Referee: Clay Ruperti

Final round

Match E

23 May 2017 (2017-05-23) First leg Rijnsburgse Boys 2 - 1 Spakenburg Rijnsburg
Jongeneelen Goal 21'71' [9] Maynard Goal 19' Stadium: Sportpark Middelmors
Attendance: 2,200
Referee: Sander de Brito Roque
27 May 2017 (2017-05-27) Second leg Spakenburg 2 - 3
(5 - 3 agg.)
Rijnsburgse Boys Bunschoten-Spakenburg
Ties Goal 48'
Buijtenhuis Goal 57'
[10] Tillema Goal 42'
Jongeneelen Goal 78'90+4'
Stadium: Sportpark De Westmaat
Attendance: 3,250
Referee: Lorenzo Cairo

Match F

23 May 2017 (2017-05-23) First leg Lisse 1 - 2 Harkemase Boys Lisse
van der Putten Goal 10' (pen.) [11] Bouius Goal 6'
Schokker Goal 80' (pen.)
Stadium: Sportpark Ter Specke
Attendance: 225
Referee: Kevin Puts
27 May 2017 (2017-05-27) Second leg Harkemase Boys 1 - 4
(5 - 3 agg.)
Lisse Harkema
Schotanus Goal 83' [12] Stevens Goal 34'
van der Putten Goal 63'90'
Önal Goal 87'
Stadium: Sportpark De Bosk
Attendance: 1,000
Referee: Edgar Bijl

Promotion/Relegation Play-offs Derde Divisie and Hoofdklasse

The numbers 15 and 16 from the 2016–17 Derde Divisie Saturday league and 3 (substitute) period winners of each of the two 2016–17 Hoofdklasse Saturday leagues, making a total of 8 teams, decided in a 2-round knockout system which 2 teams play next season in the 2017–18 Derde Divisie Saturday league. The remaining 6 teams play next season in the 2017–18 Hoofdklasse Saturday leagues.

The same applied for the 2016–17 Derde Divisie Sunday league and each of the two 2016–17 Hoofdklasse Sunday leagues.

See Hoofdklasse Promotion Play-offs.

References

  1. ^ "Plannen tweede divisie gaan door". NOS.nl (in Dutch). 2 December 2014. Retrieved 16 July 2015.
  2. ^ "Vanaf seizoen 2016/17: promotie/degradatie tussen amateurvoetbal en betaald voetbal". KNVB.nl (in Dutch). 2 December 2014. Archived from the original on 17 July 2015. Retrieved 16 July 2015.
  3. ^ "DPG Media Privacy Gate".
  4. ^ "DPG Media Privacy Gate".
  5. ^ "Punt in mindering veertien clubs Tweede en Derde Divisie". Retrieved March 29, 2017.
  6. ^ "Punt in mindering veertien clubs Tweede en Derde Divisie". Retrieved March 29, 2017.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
2016–17 Derde Divisie
Listen to this article