2016–17 Hoofdklasse - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2016–17 Hoofdklasse.

2016–17 Hoofdklasse

From Wikipedia, the free encyclopedia

Hoofdklasse
Season2016–17
ChampionsSat A: Spijkenisse
Sat B: ACV
Sun A: ADO '20
Sun B: Blauw Geel '38
PromotedSat A: Spijkenisse
Sat B: ACV,
Sat B: DOVO
Sun A: ADO '20,
Sun A: De Meern
Sun B: Blauw Geel '38,
Sun B: Quick (H)
RelegatedSat A: Sliedrecht,
Sat A: Breukelen,
Sat A: Haaglandia
Sat B: Flevo Boys,
Sat B: Oranje Nassau,
Sat B: SDV Barneveld,
Sat B: ASV Dronten
Sun A: Alverna,
Sun A: JOS Watergraafsmeer,
Sun A: Hoogland,
Sun A: Dieze West
Sun B: DESO,
Sun B: VV Gestel,
Sun B: Chevremont,
Sun B: DOSKO
2017-18

The 2016–17 season of the Hoofdklasse was played in four leagues, two Saturday leagues and two Sunday leagues. The champions of each group were promoted directly to the 2017–18 Derde Divisie. The 2016–17 Hoofdklasse started on Saturday 13 August 2016.

Play-offs

Promotion

In each competition teams play periods of 10 games for a total of 3 per season (30 games per season). After each period the best team which hasn't qualified yet will earn a spot in the play-offs for the Derde Divisie as the period champion. 6 teams from the Saturday Hoofdklasse will play against 2 teams from the Saturday Derde Divisie for 2 promotion spots. The teams from the Sunday leagues will do the same.[1]

Relegation

The teams in place 13 and 14 at the end of the season will fight against relegation in the relegation play-offs. They will face the period champions of the Eerste Klasse.[1]

Saturday A

Since Haaglandia left the competition after the first round, it was decided to split the competition into 2 periods of 14 matches each and to award the title of the third period to the highest ranked team, besides the champions and winners of both periods, at the end of the season.

Teams

South Holland clubs in the Saturday Hoofdklasse A 2016/17
Club Home City Venue Capacity
Achilles Veen Veen Sportpark De Hanen Weide
Ajax (amateurs) Amsterdam Sportpark De Toekomst 5,000
Argon Mijdrecht Gemeentelijk Sportpark Hoofdweg 3,500
Breukelen Breukelen Sportpark Broekdijk-Oost
DFS Opheusden Sportpark 't Heerenland
Haaglandia Rijswijk Sportpark Prinses Irene 3,000
Hoek Hoek Sportpark Denoek 3,500
Jodan Boys Gouda Sportpark de Oosterwei
Noordwijk Noordwijk Sportpark Duin Wetering
RVVH Ridderkerk Sportpark Ridderkerk
Sliedrecht Sliedrecht Sportpark De Lockhorst
Smitshoek Barendrecht Sportpark Smitshoek
Spijkenisse Spijkenisse Sportpark Jaap Riedijk
Swift Amsterdam Sportpark Olympiaplein
Ter Leede Sassenheim Gemeentelijk Sportpark De Roodemolen
Zwaluwen Vlaardingen Sportpark Zwaluwen

League table

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Spijkenisse (C, P) 28 17 5 6 62 35 +27 56 Promotion to 2017–18 Derde Divisie Saturday
2 Ter Leede[a] 28 17 5 6 55 38 +17 56 Qualification for 2017–18 Derde Divisie play-offs
3 Noordwijk[b] 28 16 5 7 66 42 +24 53
4 Achilles Veen[c] 28 16 5 7 52 36 +16 53
5 Swift 28 14 7 7 56 34 +22 49
6 Ajax (amateurs) 28 14 3 11 50 47 +3 45
7 Jodan Boys 28 11 8 9 52 39 +13 41
8 Hoek 28 10 8 10 41 43 −2 38
9 DFS 28 12 2 14 40 51 −11 38
10 Argon 28 10 6 12 44 46 −2 36
11 RVVH 28 9 6 13 45 50 −5 33
12 Zwaluwen 28 7 9 12 43 56 −13 30
13 Sliedrecht (R) 28 7 3 18 49 72 −23 24 Qualification to relegation play-offs
14 Smitshoek (O) 28 6 6 16 35 62 −27 24
15 Breukelen (R) 28 2 6 20 29 68 −39 12 Relegation to 2017–18 Eerste Klasse
16 Haaglandia[d] 1 0 0 1 2 3 −1 0 Withdrew following bankruptcy
Source: [3]
(C) Champion; (O) Play-off winner; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
  1. ^ Assigned as Third Period winner as highest ranked team at the end of the season.
  2. ^ Winner of the Second Period (games 15-28).
  3. ^ Winner of the First Period (games 1-14).
  4. ^ On August 24, 2016 the club filed for bankruptcy after losing a courtcase against the Local Council.[2]

Saturday B

Teams

Gelderland clubs in the Saturday Hoofdklasse B 2016/17
1 = NSC and Sparta Nijkerk
Club Location Venue Capacity
ACV Assen Sportpark Het Stadsbroek
CSV Apeldoorn Apeldoorn Sportpark Orderbos
AZSV Aalten Sportpark Villekamp
DOVO Veenendaal Sportpark Panhuis
ASV Dronten Dronten Sportpark Burgemeester Dekker Park
Eemdijk Bunschoten Sportpark De Vinken
Excelsior '31 Rijssen Sportpark De Koerbelt
Flevo Boys Emmeloord Sportpark Ervenbos
Genemuiden Genemuiden Sportpark De Wetering
NSC Nijkerk Sportpark De NSC Burcht
Oranje Nassau Groningen Sportpark Coendersborg
SDC Putten Putten Sportpark Putter Eng
SDV Barneveld Barneveld Sportpark Norschoten
Sparta Nijkerk Nijkerk Sportpark De Ebbenhorst
Staphorst Staphorst Sportpark Het Noorderslag
Urk Urk Sportpark De Vormt

League table

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 ACV[a] (C, P) 30 20 5 5 58 35 +23 65 Promotion to 2017–18 Derde Divisie Saturday
2 DOVO[b] (O, P) 30 18 6 6 62 31 +31 60 Qualification for 2017–18 Derde Divisie play-offs
3 Staphorst[c] 30 16 5 9 68 34 +34 53
4 CSV Apeldoorn[d] 30 15 6 9 61 48 +13 51
5 Excelsior '31 30 13 7 10 67 56 +11 46
6 Genemuiden 30 12 9 9 60 42 +18 45
7 Sparta Nijkerk 30 12 9 9 53 48 +5 45
8 SDC Putten 30 11 12 7 43 39 +4 45
9 Eemdijk 30 12 6 12 58 61 −3 42
10 AZSV 30 10 8 12 41 37 +4 38
11 Urk 30 10 8 12 41 42 −1 38
12 NSC 30 11 4 15 47 56 −9 37
13 Flevo Boys (R) 30 10 5 15 47 56 −9 35 Qualification to relegation play-offs
14 Oranje Nassau (R) 30 10 2 18 42 69 −27 32
15 SDV Barneveld (R) 30 6 7 17 33 57 −24 25 Relegation to 2017–18 Eerste Klasse
16 ASV Dronten (R) 30 2 5 23 27 97 −70 11
Source: [4]
(C) Champion; (O) Play-off winner; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
  1. ^ Winner of the First (games 1-10) and Third Periods (games 21-30).
  2. ^ Winner of the Second Period (games 11-20).
  3. ^ Substitute winner of the First Period.
  4. ^ Substitute winner of the Third Period.

Sunday A

Teams

Club Location Venue Capacity
ADO '20 Heemskerk Sportpark De Vlotter
Alverna Wijchen Sportpark Bospad
De Bataven Gendt Sportpark Walburgen
Dieze West Zwolle Sportpark Het Hoge Laar
VV Heerenveen Heerenveen Sportpark Skoatterwald
Hollandia Hoorn Juliana Sportpark
Hoogland Hoogland Sportpark de Langenoord
JOS Watergraafsmeer Amsterdam Sportpark Drieburg
De Meern De Meern Sportpark De Meern
MSC Meppel Sportpark Ezinge
RKHVV Huissen Sportpark SP de Blauwenburcht
SDO Bussum Sportpark De Kuil
Silvolde Silvolde Sportpark de Munsterman
SJC Noordwijk Gemeentelijk Sportpark S.J.C.
Sneek Wit Zwart Sneek Sportpark VV SWZ
Woezik Wijchen Sportpark Noord

League table

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 ADO '20[a] (C, P) 30 19 7 4 82 41 +41 64 Promotion to 2017–18 Derde Divisie Sunday
2 Woezik[b] 30 16 7 7 57 32 +25 55 Qualification for 2017–18 Derde Divisie play-offs
3 SJC[c] 30 16 5 9 64 39 +25 53
4 Hollandia 30 15 8 7 51 33 +18 53
5 Silvolde 30 15 4 11 54 51 +3 49
6 De Meern[d] (O, P) 30 13 6 11 70 55 +15 45 Qualification for 2017–18 Derde Divisie play-offs
7 Sneek Wit Zwart 30 11 8 11 65 52 +13 41
8 SDO 30 9 13 8 42 45 −3 40
9 VV Heerenveen 30 11 5 14 49 52 −3 38
10 De Bataven 30 11 5 14 45 60 −15 38
11 MSC 30 10 7 13 53 55 −2 37
12 RKHVV 30 9 10 11 42 52 −10 37
13 Alverna (R) 30 8 12 10 50 45 +5 36 Qualification to relegation play-offs
14 JOS Watergraafsmeer (R) 30 9 9 12 51 55 −4 36
15 Hoogland (R) 30 8 9 13 42 56 −14 33 Relegation to 2017–18 Eerste Klasse
16 Dieze West (R) 30 1 3 26 28 122 −94 6
Source: [5]
(C) Champion; (O) Play-off winner; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
  1. ^ Winner of the First (games 1-10) and Second Period (games 11-20).
  2. ^ Substitute Winner of the First Period.
  3. ^ Substitute winner of the Second Period.
  4. ^ Winner of the Third Period (games 21-30).

Sunday B

Teams

Club Location Venue Capacity
Blauw Geel '38 Veghel Sportpark Prins Willem Alexander 2,000
Chevremont Kerkrade Sportpark Kaffeberg
DESO Oss Gemeentelijk Sportpark Oss
DHC Delft Delft Gemeentelijk Sportpark Brasserskade
DOSKO Bergen op Zoom Sportpark Meilust
EHC Hoensbroek Sportpark De Dem 2,000
Gemert Gemert Sportpark Molenbroek 4,000
Gestel Eindhoven Sportpark Dommeldal Zuid
Groene Ster Heerlerheide Sportpark Pronsebroek
Halsteren Halsteren Sportpark De Beek
IFC Hendrik Ido Ambacht Sportpark Schildman
Nuenen Nuenen Sportpark Oude Landen
Oss '20 Oss Sportpark De Rusheuvel
Quick (H) The Hague Sportpark Nieuw Hanenburg
RKAVV Leidschendam Sportpark Kastelering
Vlissingen Vlissingen Sportpark Irislaan

League table

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Blauw Geel '38[a] (C, P) 30 19 8 3 76 36 +40 65 Promotion to 2017–18 Derde Divisie Sunday
2 Quick (H)[b] (O, P) 30 16 6 8 62 35 +27 54 Qualification for 2017–18 Derde Divisie play-offs
3 Oss '20[c] 30 13 10 7 54 34 +20 49
4 Vlissingen[d] 30 14 7 9 45 34 +11 49
5 Halsteren 30 13 8 9 48 34 +14 47
6 Nuenen 30 13 6 11 57 54 +3 45
7 DHC Delft 30 12 8 10 55 50 +5 44
8 Gemert 30 10 11 9 57 45 +12 41
9 Groene Ster 30 11 4 15 40 50 −10 37
10 IFC 30 10 5 15 46 55 −9 35
11 RKAVV 30 9 8 13 35 48 −13 35
12 EHC 30 10 5 15 33 52 −19 35
13 DESO (R) 30 8 10 12 36 44 −8 34 Qualification to relegation play-offs
14 Gestel (R) 30 9 7 14 40 82 −42 34
15 Chevremont (R) 30 9 6 15 53 59 −6 33 Relegation to 2017–18 Eerste Klasse
16 DOSKO (R) 30 8 3 19 36 61 −25 27
Source: [6]
(C) Champion; (O) Play-off winner; (P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
  1. ^ Winner of the First Period (games 1-10).
  2. ^ Winner of the Third Period (games 21-30).
  3. ^ Winner of the Second Period (games 11-20).
  4. ^ Substitute winner of the First Period.

Promotion Play-offs

Saturday

The 2 winners of the second round matches will play next season in the Saturday league of the Derde Divisie. The remaining 6 teams will play next season in the Saturday leagues of the Hoofdklasse.

Qualified Teams

Club Qualification
ODIN '59 15th in the Derde Divisie Saturday
SteDoCo 16th in the Derde Divisie Saturday
Achilles Veen Winner of the First Period in the Hoofdklasse Saturday A
Noordwijk Winner of the Second Period in the Hoofdklasse Saturday A
Ter Leede 2nd in the Hoofdklasse Saturday A
DOVO Winner of the Second Period in the Hoofdklasse Saturday B
Staphorst 3rd in the Hoofdklasse Saturday B (First Period won by the league champions)
CSV Apeldoorn 4th in the Hoofdklasse Saturday B (Third Period won by the league champions)

Results

 
First roundSecond round
 
          
 
 
 
 
Noordwijk 213
 
 
 
DOVO * 33 6
 
DOVO ** 314
 
 
 
SteDoCo 00 0
 
CSV Apeldoorn 224
 
 
SteDoCo * 25 7
 
 
 
 
 
Staphorst 202
 
 
 
Ter Leede 03 3
 
Ter Leede 112
 
 
 
ODIN '59 *** 13 4
 
Achilles Veen 011
 
 
ODIN '59 12 3
 

* Win after extra time in second leg.
** Promotion to Derde Divisie.
*** Succeeded to remain in the Derde Divisie.

Sunday

The 2 winners of the second round matches will play next season in the Sunday league of the Derde Divisie. The remaining 6 teams will play next season in the Sunday leagues of the Hoofdklasse.

Qualified Teams

Club Qualification
Juliana '31 15th in the Derde Divisie Sunday
Jong Den Bosch 16th in the Derde Divisie Sunday
De Meern Winner of the Third Period in the Hoofdklasse Sunday A
Woezik 2nd in the Hoofdklasse Sunday A (First Period won by the league champions)
SJC 3rd in the Hoofdklasse Sunday A (Second Period won by the league champions)
Oss '20 Winner of the Second Period in the Hoofdklasse Sunday B
Quick (H) Winner of the Third Period in the Hoofdklasse Sunday B
Vlissingen 4th in the Hoofdklasse Sunday B (First Period won by the league champions)

Results

 
First roundSecond round
 
          
 
 
 
 
SJC 112
 
 
 
Quick (H) 14 5
 
Quick (H) ** 145
 
 
 
Vlissingen 01 1
 
Vlissingen * 134
 
 
Jong Den Bosch 31 4
 
 
 
 
 
Oss '20 235
 
 
 
Woezik 10 1
 
Oss '20 112
 
 
 
De Meern ** 62 8
 
De Meern 426
 
 
Juliana '31 13 4
 

* Wins after penalty shoot-out (4-2).
** Promotion to Derde Divisie.

References

  1. ^ a b "NACOMPETITIE 2E EN 3E DIVISIE, HOOFD- EN 1E KLASSE". Knvb.nl. Retrieved 2017-07-25.
  2. ^ "Doek valt definitief voor Haaglandia: club vraagt zelf faillissement aan". Omroepwest.nl. Retrieved 2017-07-25.
  3. ^ "ZATERDAG HOOFDKLASSE A". Hollandsevelden.nl. Retrieved 2017-07-25.
  4. ^ "ZATERDAG HOOFDKLASSE B". Hollandsevelden.nl. Retrieved 2017-07-25.
  5. ^ "ZONDAG HOOFDKLASSE A". Hollandsevelden.nl. Retrieved 2017-07-25.
  6. ^ "ZONDAG HOOFDKLASSE B". Hollandsevelden.nl. Retrieved 2017-07-25.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
2016–17 Hoofdklasse
Listen to this article