2016 OFC U-17 Women's Championship
International football competition / From Wikipedia, the free encyclopedia
Dear Wikiwand AI, let's keep it short by simply answering these key questions:
Can you list the top facts and stats about 2016 OFC U-17 Women%27s Championship?
Summarize this article for a 10 year old
The 2016 OFC U-17 Women's Championship was the 3rd edition of the OFC U-17 Women's Championship, the biennial international youth football championship organised by the Oceania Football Confederation (OFC) for the women's under-17 national teams of Oceania. The tournament was held in the Cook Islands between 13 and 23 January 2016.[1] The tournament, which returned after the previous edition in 2014 was cancelled, was originally scheduled to be held between 13 and 28 September 2015.[2]
Tournament details | |
---|---|
Host country | Cook Islands |
City | Matavera |
Dates | 13–23 January 2016 |
Teams | 9 (from 1 confederation) |
Venue(s) | 2 (in 1 host city) |
Final positions | |
Champions | New Zealand (3rd title) |
Runners-up | Papua New Guinea |
Third place | Fiji |
Fourth place | New Caledonia |
Tournament statistics | |
Matches played | 16 |
Goals scored | 107 (6.69 per match) |
Attendance | 5,300 (331 per match) |
Top scorer(s) | Hannah Blake (14 goals) |
Best player(s) | Michaela Foster |
Best goalkeeper | Francine Lockington |
Fair play award | Cook Islands |
← 2012 2017 → |
Same as previous editions, the tournament acted as the OFC qualifiers for the FIFA U-17 Women's World Cup. The winner of the tournament qualified for the 2016 FIFA U-17 Women's World Cup in Jordan as the OFC representative.[3]
New Zealand were crowned as champions for the third consecutive time on 24 January 2016, sealing their qualification for the World Cup.[4]
A total of nine OFC member national teams entered the tournament.[1]
Team | Appearance | Previous best performance |
---|---|---|
Cook Islands (hosts) | 2nd | Third place (2012) |
Fiji | 1st | Debut |
New Caledonia | 2nd | Fourth place (2012) |
New Zealand | 3rd | Champions (2010, 2012) |
Papua New Guinea | 3rd | Runners-up (2012) |
Samoa | 1st | Debut |
Solomon Islands | 2nd | Runners-up (2010) |
Tonga | 2nd | 4th place (2010) |
Vanuatu | 1st | Debut |
- Withdrew
The matches were played at the CIFA Academy Field and Takitumu School in Matavera.[5]
Players born on or after 1 January 1999 were eligible to compete in the tournament.
The draw for the group stage was held on 19 October 2015 at the OFC Headquarters in Auckland, New Zealand.[1] The nine teams were divided into one group of five teams and one group of four teams, with each group played in round-robin format. The top two teams of each group advance to the semi-finals.
After the withdrawal of the Solomon Islands from the tournament, the Group A fixtures were re-drawn on 3 November 2015 at the OFC Headquarters.[6] As a result, the tournament also starts four days later from its original start date of 9 January 2016.
All times are local, CKT (UTC−10).
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand | 3 | 3 | 0 | 0 | 36 | 0 | +36 | 9 | Knockout stage |
2 | New Caledonia | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 12 | −2 | 6 | |
3 | Tonga | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 19 | −15 | 3 | |
4 | Samoa | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 20 | −19 | 0 | |
5 | Solomon Islands | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Withdrew |
New Caledonia | 5–0 | Tonga |
---|---|---|
Pahoa 3', 8' Koindredi 71' Lalie 79' Ali Said 88' |
Report |
New Zealand | 11–0 | Samoa |
---|---|---|
Blake 1', 81', 90+6' Jillings 7' Hand 12', 20', 65' Tawharu 35' ? 72' (o.g.) Krystman 85', 90+4' |
Report |
New Caledonia | 0–12 | New Zealand |
---|---|---|
Report | Hand 29' Jenkins 44', 45+2', 90+3' (pen.) Main 46' Blake 49', 70', 71' Jillings 52' Foster 56' (pen.) Bunge 67' Tawharu 90+5' |
Tonga | 0–13 | New Zealand |
---|---|---|
Report | Blake 5', 15', 55' Jenkins 12', 24', 28', 84' Main 36', 43' Tawharu 41', 45+2', 53', 77' |
Samoa | 0–5 | New Caledonia |
---|---|---|
Report | Takamatsu 10', 73' Pahoa 16', 40' Leme 57' |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Papua New Guinea | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 7 | Knockout stage |
2 | Fiji | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 | |
3 | Cook Islands (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 6 | 0 | 3 | |
4 | Vanuatu | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 14 | −9 | 3 |
Cook Islands | 0–3 | Fiji |
---|---|---|
Report | Hussein 22' Likuculacula 30' Nasau 59' (pen.) |
Papua New Guinea | 7–1 | Vanuatu |
---|---|---|
Giada 1', 21', 43', 47' Malara 11', 80' Unamba 82' |
Report | Gere 90+1' (pen.) |
Fiji | 2–3 | Vanuatu |
---|---|---|
Nasau 70' Likuculacula 74' |
Report | Gere 44' Ngwele 48' Simon 83' |
Papua New Guinea | 2–1 | Cook Islands |
---|---|---|
Giada 39', 44' | Report | Williams 10' |
Vanuatu | 1–5 | Cook Islands |
---|---|---|
Coulon 84' | Report | Harmon 3', 17', 35' Marurai 37' Rongokea 46' |
Fiji | 2–2 | Papua New Guinea |
---|---|---|
? 49' (o.g.) Nasau 83' |
Report | Giada 28' Malara 65' |