2019–20 Cupa României
Football tournament season / From Wikipedia, the free encyclopedia
Dear Wikiwand AI, let's keep it short by simply answering these key questions:
Can you list the top facts and stats about 2019–20 Cupa României?
Summarize this article for a 10 year old
The 2019–20 Cupa României was the 82nd season of the annual Romanian primary football knockout tournament. The winner will qualify for the first qualifying round of the 2020–21 UEFA Europa League. Times up to 26 October 2019 and from 29 March 2020 are EEST (UTC+3). Times between 27 October 2019 and 28 March 2020 are EET (UTC+2).
The following 145 teams qualified for the competition:
Source:[1]
Round | Draw date | First match date |
---|---|---|
First Round | 19 July 2019 | 31 July 2019 |
Second Round | 7 August 2019 | 14 August 2019 |
Third Round | 21 August 2019 | 28 August 2019 |
Fourth Round | 4 September 2019 | 10 September 2019 |
Round of 32 | 12 September 2019 | 24 September 2019 |
Round of 16 | 30 September 2019 | 29 October 2019 |
Quarter-finals | 10 February 2020 | 3 March 2020 |
Semi-finals | 10 June 2020 | 24 June 2020 |
Final | 10 June 2020 | 22 July 2020 |
The first rounds, and any preliminaries, are organised by the Regional Leagues.
All matches were played on 31 July 2019.[2][3]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
31 July 2019 | ||
Viitorul Albești (4) | 3–9 | Sănătatea Darabani (4) |
Viitorul Liteni (4) | 4–3 | Șomuz Fălticeni (3) |
Unirea Mircești (4) | 6–2 | Pașcani (3) |
Bradu Borca (4) | w/o | Ceahlăul Piatra Neamț (3) |
CSM Vaslui (4) | 1–4 | Viitorul Curița (4) |
Avântul Zărnești (4) | w/o | Mausoleul Mărășești (4) |
Gheorgheni (4) | 0–7 | Odorheiu Secuiesc (3) |
Păpăuți (4) | 1–3 (a.e.t.) | KSE Târgu Secuiesc (3) |
Viitorul Ianca (3) | 5–0 | Sportul Chiscani (4) |
CSU Galați (3) | 4–1 | Sporting Liești (3) |
Râmnicu Sărat (4) | 1–2 (a.e.t.) | Făurei (3) |
Pescărușul Sarichioi (4) | 2–1 | Medgidia (3) |
Bărăganul Ciulnița (4) | 2–1 | Agricola Borcea (3) |
CSA Steaua București (4) | 8–0 | Mihai Bravu (4) |
Vulturii Pasărea (4) | w/o | Viitorul Domnești (4) |
Blejoi (3) | 0–2 (a.e.t.) | Flacăra Moreni (3) |
Precizia Săcele (4) | 2–1 | Hărman (4) |
Mostiștea Ulmu (3) | w/o | Oltenița (4) |
Ajax Botoroaga (4) | 5–3 | Sporting Roșiori (4) |
Recolta Gura Șuții (4) | 1–2 (a.e.t.) | Real Bradu (4) |
Minerul Costești (4) | 2–1 (a.e.t.) | Unirea Bascov (3) |
CSM Slatina (3) | 1–3 | Vedița Colonești (3) |
Cârcea (4) | 2–0 (a.e.t.) | Strehaia (4) |
Unirea Crușeț (4) | 0–5 | Inter Petrila (4) |
Cetate Deva (3) | 0–9 | Hunedoara (3) |
Voința Lupac (4) | 6–3 | Lugoj (4) |
Millenium Giarmata (4) | 1–2 | Ghiroda (3) |
Avântul Periam (4) | 1–2 | Progresul Pecica (3) |
Măgura Cisnădie (4) | 3–2 | Avrig (4) |
Voința Stremț (4) | 0–5 | Unirea Alba Iulia (3) |
Ocna Mureș (4) | 0–2 (a.e.t.) | Industria Galda (3) |
Sânmartin (3) | 8–2 | Unirea Tășnad (4) |
Olimpia MCMXXI (4) | w/o | SCM Zalău (3) |
Florești (4) | 4–2 | Iernut (4) |
Unirea Ungheni (4) | 12–2 | MSE Târgu Mureș (4) |
Dumitra (4) | w/o | 1. FC Gloria (3) |
Progresul Șomcuta Mare (4) | 2–6 | Unirea Dej (3) |
Victoria Cumpăna (4) | 6–0 | Axiopolis Cernavodă (3) |
All matches were played on 14 and 15 August 2019.[4][5]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
14 August 2019 | ||
CSA Steaua București (4) | 2–1 | Mostiștea Ulmu (3) |
Sănătatea Darabani (4) | w/o | Foresta Suceava (3) |
Viitorul Liteni (4) | 2–2 (a.e.t.) (3–4 p) | Ceahlăul Piatra Neamț (3) |
Unirea Mircești (4) | 3–2 | Știința Miroslava (3) |
Viitorul Curița (4) | 0–1 | KSE Târgu Secuiesc (3) |
CSU Galați (3) | 1–2 | Focșani (3) |
Avântul Zărnești (4) | w/o | Metalul Buzău (3) |
Viitorul Ianca (3) | 2–3 | Făurei (3) |
Bărăganul Ciulnița (4) | 2–5 | Unirea Slobozia (3) |
Înainte Modelu (3) | 0–5 | Popești-Leordeni (3) |
Viitorul Domnești (4) | 0–9 | Tunari (3) |
Flacăra Moreni (3) | 4–1 (a.e.t.) | Pucioasa (3) |
Precizia Săcele (4) | 1–6 | Olimpic Cetate Râșnov (3) |
Ajax Botoroaga (4) | 1–3 | Alexandria (3) |
Real Bradu (4) | w/o | Vedița Colonești (3) |
Cârcea (4) | 3–4 | Filiași (3) |
Minerul Costești (4) | 2–3 | Flacăra Horezu (3) |
Inter Petrila (4) | 3–2 | Metalurgistul Cugir (3) |
Voința Lupac (4) | 1–0 | Hunedoara (3) |
Ghiroda (3) | 3–1 | Dumbrăvița (3) |
Progresul Pecica (3) | 2–3 | Crișul Chișineu-Criș (3) |
Național Sebiș (3) | 0–2 | Gloria Lunca-Teuz Cermei (3) |
Olimpia MCMXXI (4) | 0–5 | Sânmartin (3) |
Unirea Alba Iulia (3) | 1–2 | Industria Galda (3) |
Florești (4) | 0–4 | Unirea Dej (3) |
Sticla Arieșul Turda (3) | 2–3 | Sănătatea Cluj (3) |
Măgura Cisnădie (4) | 2–0 | SR Brașov (3) |
Unirea Ungheni (4) | 2–1 | Odorheiu Secuiesc (3) |
Victoria Cumpăna (4) | 3–0 | Pescărușul Sarichioi (4) |
15 August 2019 | ||
1. FC Gloria (3) | 1–3 | Avântul Reghin (3) |
All matches were played on 27, 28 and 29 August 2019.[6][7]
All matches were played on 10 and 11 September 2019.[8][9]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
10 September 2019 | ||
Crișul Chișineu-Criș (3) | 1–3 | UTA Arad (2) |
Foresta Suceava (3) | 2–1 | Aerostar Bacău (3) |
Ghiroda (3) | 1–3 | Ripensia Timișoara (2) |
Flacăra Moreni (3) | 1–2 | Mioveni (2) |
Popești-Leordeni (3) | 1–2 | Turris Turnu Măgurele (2) |
Sănătatea Cluj (3) | 3–1 | Comuna Recea (3) |
Vedița Colonești (3) | 1–2 (a.e.t.) | FC U Craiova (3) |
11 September 2019 | ||
Olimpic Cetate Râșnov (3) | 0–1 (a.e.t.) | Miercurea Ciuc (2) |
CSM Reșița (2) | 1–0 | ASU Politehnica Timișoara (2) |
Făurei (3) | 2–1 | Farul Constanța (2) |
Flacăra Horezu (3) | 2–1 | Argeș Pitești (2) |
Industria Galda (3) | 4–3 | Avântul Reghin (3) |
Metalul Buzău (3) | 1–0 (a.e.t.) | Focșani (3) |
Sânmartin (3) | 1–2 | Universitatea Cluj (2) |
Sportul Snagov (2) | 0–1 | Petrolul Ploiești (2) |
CSA Steaua București (4) | 1–2 (a.e.t.) | Concordia Chiajna (2) |
Tunari (3) | 0–2 | Metaloglobus București (2) |
Rapid București (2) | 3–0 | Dunărea Călărași (2) |
The matches were played on 24, 25 and 26 September 2019.[10]
24 September 2019 | Flacăra Horezu (3) | 0–2 | Astra Giurgiu (1) | Horezu |
16:30 EEST (UTC+3) | Report | V. Gheorghe 44' Ajayi 83' |
Stadium: Treapt Attendance: 1,500 Referee: Robert Avram (Pitești) |
24 September 2019 | Foresta Suceava (3) | 2–1 | Gaz Metan Mediaș (1) | Suceava |
16:30 EEST (UTC+3) | Drugă 41' Martin 44' |
Report | Buș 8' | Stadium: Areni Attendance: 3,000 Referee: Vlad Băban (Iași) |
24 September 2019 | UTA Arad (2) | 1–3 | Dinamo București (1) | Arad |
16:30 EEST (UTC+3) | Moise 19' | Report | Moldoveanu 13' Nistor 58' Neicuțescu 82' |
Stadium: Motorul Attendance: 4,000 Referee: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca) |
24 September 2019 | Metalul Buzău (3) | 1–0 | Miercurea Ciuc (2) | Buzău |
16:30 EEST (UTC+3) | Grăjdan 45+1' | Report | Stadium: Cornel Negoescu Attendance: 500 Referee: Marius Naidin (Pitești) |
24 September 2019 | Turris Turnu Măgurele (2) | 2–3 | Academica Clinceni (1) | Turnu Măgurele |
18:00 EEST (UTC+3) | Pațurcă 64' (pen.) Negruț 90+1' |
Report | Ion 38' Barbu 77' (pen.) Deretti 84' |
Stadium: Municipal Attendance: 2,000 Referee: Ionuț Coza (Bucharest) |
24 September 2019 | Concordia Chiajna (2) | 2–3 | Voluntari (1) | Chiajna |
19:15 EEST (UTC+3) | Nica 2' Bari 53' |
Report | Benzar 17' Achim 43' Țîră 60' |
Stadium: Concordia Attendance: 200 Referee: Sorin Antonie (Bucharest) |
24 September 2019 | FC U Craiova (3) | 2–3 (a.e.t.) | Universitatea Cluj (2) | Craiova |
21:30 EEST (UTC+3) | Bălan 6', 14' | Report | Telcean 41' Rafa 51', 95' |
Stadium: Ion Oblemenco Attendance: 10,000 Referee: Adrian Costreie (Buftea) |
25 September 2019 | Chindia Târgoviște (1) | 0–1 | Hermannstadt (1) | Ploiești |
16:00 EEST (UTC+3) | Report | Joálisson 87' (pen.) | Stadium: Ilie Oană Attendance: 500 Referee: Mihai Amorăriței (Câmpina) |
25 September 2019 | Făurei (3) | 1–5 | Mioveni (2) | Făurei |
16:30 EEST (UTC+3) | Bălan 47' | Report | Celea 50' Anghelina 57', 75' Hergheligiu 87' (pen.) Coșereanu 89' |
Stadium: Orășenesc Attendance: 700 Referee: Sergiu Anton (Bucharest) |
25 September 2019 | Industria Galda (3) | 0–1 | Petrolul Ploiești (2) | Galda de Jos |
16:30 EEST (UTC+3) | Report | Younés 32' | Stadium: Galda Arena Attendance: 800 Referee: Constantin Olaru (Rm. Vâlcea) |
25 September 2019 | CSM Reșița (2) | 0–1 | Universitatea Craiova (1) | Craiova |
18:45 EEST (UTC+3) | Report | Nițu 30' | Stadium: Ion Oblemenco Attendance: 6,000 Referee: Cătălin Buși (Rm. Vâlcea) |
25 September 2019 | Botoșani (1) | 2–2 (a.e.t.) (4–2 p) | CFR Cluj (1) | Botoșani |
21:30 EEST (UTC+3) | Aškovski 37' Rodríguez 81' (pen.) |
Report | Golofca 56' Burcă 60' |
Stadium: Municipal Attendance: 2,000 Referee: Andrei Chivulete (Bucharest) |
Penalties | ||||
Rodríguez Cîmpanu Holzmann Cascini Pierce |
Mureșan Djoković Aurélio Mailat |
26 September 2019 | Sănătatea Cluj (3) | 1–0 | Viitorul Constanța (1) | Cluj-Napoca |
16:30 EEST (UTC+3) | Rus 13' | Report | Stadium: Cluj Arena Attendance: 500 Referee: Szabolcs Kovács (Carei) |
26 September 2019 | Ripensia Timișoara (2) | 1–4 | Sepsi OSK (1) | Timișoara |
16:30 EEST (UTC+3) | Toma 29' | Report | Carnat 10' Ben Moussa 25' Flores 32' Adebanjo 85' |
Stadium: Electrica Attendance: 200 Referee: Rareș Vidican (Satu Mare) |
26 September 2019 | Rapid București (2) | 0–1 | Politehnica Iași (1) | Buzău |
18:45 EEST (UTC+3) | Report | Cristea 65' (pen.) | Stadium: Municipal Attendance: 5,000 Referee: Iulian Dima (Bucharest) |
26 September 2019 | Metaloglobus București (2) | 0–2 | FCSB (1) | Voluntari |
21:30 EEST (UTC+3) | Report | Moruțan 14' Man 40' |
Stadium: Anghel Iordănescu Attendance: 1,500 Referee: Adrian Cojocaru (Galați) |