Great Britain at the 2000 Summer Olympics
Sporting event delegation / From Wikipedia, the free encyclopedia
Dear Wikiwand AI, let's keep it short by simply answering these key questions:
Can you list the top facts and stats about Great Britain at the 2000 Summer Olympics?
Summarize this article for a 10 year old
Great Britain, represented by the British Olympic Association (BOA), competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. British athletes have competed in every Summer Olympic Games. 310 competitors, 181 men and 129 women, took part in 179 events in 23 sports.[1] These were the first Summer Olympics in which the team of selected athletes was officially known as Team GB in a highly successful attempt to unify all the competing athletes across all the sports and events and boost team morale. Going into the games following their exceptionally poor performance in Atlanta widespread expectations of the team were low.
Great Britain at the 2000 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | GBR |
NOC | British Olympic Association |
in Sydney | |
Competitors | 310 (181 men, 129 women) in 23 sports |
Flag bearers | Matthew Pinsent (opening) Steve Redgrave (closing) |
Medals Ranked 10th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
1906 Intercalated Games |
The Sydney Games was at the time the best performance by Great Britain in the Summer Olympic Games since 1920, with British competitors winning a total of 28 medals, 11 of which were gold. This represented a vast improvement in performance over the previous Summer Olympics in 1996, in which Great Britain won only one gold medal and 15 in total, and was the first of five consecutive Summer Olympics in which Great Britain would not only dramatically increase its overall performance and expectations but also see them dramatically increase its overall Summer Olympics medal tally. This was also the first Summer Olympic Games where British competitors benefited from £58.9m of National Lottery funding when it was introduced in 1997.[2]
Multiple medallists
The following Team GB competitors won multiple medals at the 2000 Olympic Games.
Name | Medal | Sport | Event |
---|---|---|---|
Jason Queally | Gold Silver | Cycling | 1km time trial Men's team sprint |
The three British archers had a combined record of 3-3.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Simon Needham | Men's individual | 641 | 9 | Uprichard (NZL) W 160–155 |
Arias (CUB) L 164 (7)–164 (9) |
Did not advance | ||||
Vladlena Priestman | Women's individual | 618 | 46 | Pfohlj (GER) L 155–159 |
Did not advance | |||||
Alison Williamson | 635 | 20 | Nordlander (SWE) W 156–145 |
Altınkaynak (TUR) W 157–154 |
Yun M-j (KOR) L 164–173 |
Did not advance |
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Darren Campbell | 100 m | 10.28 | 1 Q | 10.12 | 1 Q | 10.19 | 3 Q | 10.13 | 6 |
Dwain Chambers | 10.38 | 2 Q | 10.12 | 1 Q | 10.14 | 1 Q | 10.08 | 4 | |
Jason Gardener | 10.38 | 1 Q | 10.27 | 4 | Did not advance | ||||
Darren Campbell | 200 m | 20.71 | 2 Q | 20.13 | 1 Q | 20.23 | 2 Q | 20.14 | |
Marlon Devonish | 20.89 | 3 Q | 20.82 | 7 | Did not advance | ||||
Christian Malcolm | 20.52 | 2 Q | 20.19 | 2 Q | 20.19 | 2 Q | 20.23 | 5 | |
Sean Baldock | 400 m | 46.45 | 5 | Did not advance | |||||
Jamie Baulch | 46.52 | 7 | Did not advance | ||||||
Daniel Caines | 45.39 | 2 Q | 45.37 | 3 Q | 45.55 | 5 | Did not advance | ||
Andrew Hart | 800 m | 1:48.78 | 6 | — | Did not advance | ||||
James McIlroy | 1:47.44 | 3 q | — | 1:46.39 | 6 | Did not advance | |||
Andrew Graffin | 1500 m | 3:39.75 | 11 q | — | 3:42.72 | 10 | Did not advance | ||
John Mayock | 3:39.08 | 4 Q | — | 3:38.68 | 7 q | 3:39.41 | 9 | ||
Anthony Whiteman | DNF | — | Did not advance | ||||||
Kristen Bowditch | 5000 m | 14:11.65 | 15 | — | Did not advance | ||||
Robert Denmark | 10000 m | 28:43.74 | 13 | — | Did not advance | ||||
Andres Jones | 28:11.20 | 9 | — | Did not advance | |||||
Karl Keska | 27:48.29 | 6 Q | — | 27:44.09 | 8 | ||||
Damien Greaves | 110 m hurdles | 14.01 | 7 q | 14.08 | 8 | Did not advance | |||
Colin Jackson | 13.38 | 1 Q | 13.27 | 1 Q | 13.34 | 3 Q | 13.28 | 5 | |
Tony Jarrett | DSQ | Did not advance | |||||||
Anthony Borsumato | 400 m hurdles | 50.73 | 5 | — | Did not advance | ||||
Matt Douglas | 49.62 | 3 q | — | 49.53 | 6 | Did not advance | |||
Christopher Rawlinson | 51.30 | 1 Q | — | 49.25 | 6 | Did not advance | |||
Justin Chaston | 3000 m steeplechase | 8:31.01 | 7 | — | Did not advance | ||||
Christian Stephenson | 8:46.66 | 10 | — | Did not advance | |||||
Dwain Chambers Allyn Condon Marlon Devonish Jason Gardener |
4 × 100 m relay | DSQ | — | Did not advance | |||||
Jamie Baulch Daniel Caines Jared Deacon Iwan Thomas |
4 × 400 m relay | 3:04.35 | 2 Q | — | 3:01.35 | 2 Q | 3:01.22 | 5 | |
Jon Brown | Marathon | — | 2:11:17 | 4 | |||||
Keith Cullen | — | 2:16:59 | 19 | ||||||
Mark Steinle | — | 2:24:42 | 56 | ||||||
Chris Maddocks | 50 km walk | — | 4:52:12 | 39 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Onochie Achike | Triple jump | 17.30 | 1 Q | 17.29 | 5 |
Jonathan Edwards | 17.08 | 4 Q | 17.71 | ||
Phillips Idowu | 17.12 | 2 Q | 17.08 | 6 | |
Ben Challenger | High jump | 2.15 | 27 | Did not advance | |
Kevin Hughes | Pole vault | 5.55 | 16 | Did not advance | |
Mark Proctor | Shot put | 18.49 | 31 | Did not advance | |
Glen Smith | Discus throw | 56.22 | 38 | Did not advance | |
Robert Weir | 60.01 | 28 | Did not advance | ||
Steve Backley | Javelin throw | 83.74 | 9 Q | 89.85 | |
Michael Hill | 82.24 | 12 q | 81.00 | 11 | |
Nick Nieland | 82.12 | 13 | Did not advance |
- Combined events – Decathlon
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dean Macey | Result | 10.81 | 7.77 | 14.62 | 2.09 | 46.41 | 14.53 | 43.37 | 4.80 | 60.38 | 4:23.45 | 8567 | 4 |
Points | 903 | 1002 | 766 | 887 | 988 | 907 | 733 | 849 | 744 | 788 |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Shani Anderson | 100 m | 11.55 | 5 | Did not advance | |||||
Joice Maduaka | 11.51 | 5 | Did not advance | ||||||
Marcia Richardson | 11.62 | 4 | Did not advance | ||||||
Samantha Davies | 200 m | 23.36 | 5 q | 23.20 | 7 | Did not advance | |||
Joice Maduaka | 23.36 | 5 q | 23.57 | 7 | Did not advance | ||||
Allison Curbishley | 400 m | 52.20 | 4 q | 52.50 | 7 | Did not advance | |||
Donna Fraser | 52.33 | 3 Q | 50.77 | 3 Q | 50.21 | 4 Q | 49.79 | 4 | |
Katharine Merry | 51.61 | 1 Q | 50.50 | 1 Q | 50.32 | 2 Q | 49.72 | ||
Kelly Holmes | 800 m | 2:01.76 | 1 Q | — | 1:58.45 | 2 Q | 1:56.80 | ||
Diane Modahl | 2:02.41 | 5 | — | Did not advance | |||||
Kelly Holmes | 1500 m | 4:10.38 | 3 Q | — | 4:05.35 | 4 Q | 4:08.02 | 7 | |
Helen Pattinson | 4:08.80 | 6 Q | — | 4:09.60 | 9 | Did not advance | |||
Hayley Tullett | 4:10.58 | 3 Q | — | 4:05.34 | 3 Q | 4:22.29 | 11 | ||
Jo Pavey | 5000 m | 15:08.82 | 2 Q | — | 14:58.27 | 12 | |||
Andrea Whitcombe | 16:15.82 | 15 | — | Did not advance | |||||
Paula Radcliffe | 10000 m | 32:34.73 | 6 Q | — | 30:26.97 | 4 | |||
Diane Allahgreen | 100 m hurdles | 13.11 | 5 q | 13.22 | 8 | Did not advance | |||
Natasha Danvers | 400 m hurdles | 55.68 | 3 q | — | 54.95 | 3 Q | 55.00 | 8 | |
Sinead Dudgeon | 57.82 | 4 | — | Did not advance | |||||
Keri Maddox | 57.44 | 5 | — | Did not advance | |||||
Shani Anderson Samantha Davies Joice Maduaka Marcia Richardson Sarah Wilhelmy |
4 × 100 m relay | 43.26 | 4 q | — | 43.19 | 5 | Did not advance | ||
Allison Curbishley Natasha Danvers Donna Fraser Helen Frost Katharine Merry |
4 × 400 m relay | 3:25.28 | 1 Q | — | 3:25.67 | 6 | |||
Marian Sutton | Marathon | — | 2:34:33 | 26 | |||||
Lisa Kehler | 20 km walk | — | 1:37:47 | 33 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Jo Wise | Long jump | 6.59 | 12 | Did not advance | |
Ashia Hansen | Triple jump | 14.29 | 6 Q | 13.44 | 11 |
Janine Whitlock | Pole vault | 4.15 | 20 | Did not advance | |
Judy Oakes | Shot put | 17.81 | 13 | Did not advance | |
Lorraine Shaw | Hammer throw | 63.21 | 11 q | 64.27 | 9 |
- Combined events – Heptathlon
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Denise Lewis | Result | 13.23 | 1.75 | 15.55 | 24.34 | 6.48 | 50.19 | 2:16.83 | 6584 | |
Points | 1090 | 916 | 898 | 948 | 1001 | 864 | 867 |