For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for États-Unis aux Jeux olympiques d'été de 2008.

États-Unis aux Jeux olympiques d'été de 2008

États-Unis aux Jeux olympiques d'été de 2008
Image illustrative de l’article États-Unis aux Jeux olympiques d

Code CIO USA
Comité Comité national olympique américain

Lieu
Pékin
Participation 25e
Athlètes 596 dans 27 sports
Porte-drapeau
Athletics pictogram.svg
Lopez Lomong
Médailles
Rang : 2
Or
36
Arg.
39
Bron.
37
Total
112
États-Unis aux Jeux olympiques d'été

Les États-Unis participent aux Jeux olympiques d'été de 2008 à Pékin. Il s'agit de leur 25e participation à des Jeux d'été.

La délégation américaine compte 596 athlètes (dont au moins 33 personnes nées à l'étranger)[1] et s'est présentée dans 27 des 28 sports au programme. Aucune équipe n'a pu se qualifier pour les tournois olympiques de handball.

Liste des médaillés américains

Médailles d'or

Sport Discipline Sportifs Performance
Médaille d'or, Jeux olympiques Médailles d'or : 36
Athletics pictogram.svg
Athlétisme
400 m haies (H) Angelo Taylor 47 s 25
100 m haies (F) Dawn Harper 12 s 54
400 m (H) LaShawn Merritt 43 s 75
Relais 4×400 m (H) LaShawn Merritt
Angelo Taylor
David Neville
Jeremy Wariner
2 min 55 s 39 (RO)
Relais 4×400 m (F) Mary Wineberg
Allyson Felix
Monique Henderson
Sanya Richards
3 min 18 s 54
Décathlon (H) Bryan Clay 8 791 pts
Lancer de disque (F) Stephanie Brown Trafton 64,74 m
Rowing pictogram.svg
Aviron
8 de pointe (F) Erin Cafaro
Lindsay Shoop
Anna Goodale
Elle Logan
Anne Cumins
Susan Francia
Caroline Lind
Caryn Davies
Mary Whipple
6 min 05 s 34
Basketball pictogram.svg
Basket-ball
Femmes Cappie Pondexter
Seimone Augustus
Sue Bird
Kara Lawson
DeLisha Milton-Jones
Lisa Leslie
Tamika Catchings
Tina Thompson
Diana Taurasi
Sylvia Fowles
Katie Smith
Candace Parker
Drapeau des États-Unis
États-Unis
92 - 65
Drapeau de l
Australie
Hommes Carlos Boozer
Jason Kidd
LeBron James
Deron Williams
Michael Redd
Dwyane Wade
Kobe Bryant
Dwight Howard
Chris Bosh
Chris Paul
Tayshaun Prince
Carmelo Anthony
Drapeau des États-Unis
États-Unis
118 - 107
Drapeau de l
Espagne
Volleyball (beach) pictogram.svg
Beach-volley
Femmes Kerri Walsh
Misty May-Treanor
Hommes Philip Dalhausser
Todd Rogers
Cycling (road) pictogram.svg
Cyclisme sur route
Contre-la-montre (F) Kristin Armstrong 34 min 51 s
Equestrian pictogram.svg
Equitation
Saut d'obstacles par équipes Mclain Ward
Laura Kraut
Will Simpson
Beezie Madden
Fencing pictogram.svg
Escrime
Sabre individuel (F) Mariel Zagunis
Football pictogram.svg
Football
Femmes Aly Wagner
Natasha Kai
Carli Lloyd
Kate Markgraf
Heather O'Reilly
Christie Rampone
Amy Rodriguez
Hope Solo
Lindsay Tarpley
Nicole Barnhart
Shannon Boxx
Rachel Buehler
Lori Chalupny
Lauren Cheney
Tobin Heath
Angela Hucles
Stephanie Cox
Heather Mitts
Drapeau des États-Unis
États-Unis
1 - 0
Drapeau du Brésil
Brésil
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Gymnastique artistique
Multiple individuel (F) Nastia Liukin 63,325 pts
Poutre (F) Shawn Johnson 16,225
Wrestling pictogram.svg
Lutte libre
Moins de 55 kg (H) Henry Cejudo
Swimming pictogram.svg
Natation
400 m 4 nages (H) Michael Phelps 4 min 03 s 84 (RM)
Relais 4 × 100 m nage libre (H) Michael Phelps
Garrett Weber-Gale
Cullen Jones
Jason Lezak
Nathan Adrian[2]
Ben Wildman-Tobriner[2]
Matt Grevers[2]
3 min 08 s 24 (RM)
Relais 4 × 100 m 4 nages (H) Aaron Peirsol
Brendan Hansen
Michael Phelps
Jason Lezak
Matt Grevers
Mark Gangloff
Ian Crocker
Garrett Weber-Gale
3 min 29 s 34 (RM)
200 m nage libre (H) Michael Phelps 1 min 42 s 96 (RM)
200 m papillon (H) Michael Phelps 1 min 52 s 03 (RM)
4 × 200 m nage libre (H) Michael Phelps
Ryan Lochte
Ricky Berens
Peter Vanderkaay
Klete Keller
Erik Vendt
David Walters
6 min 58 s 56 (RM)
100 m dos (F) Natalie Coughlin 58 s 96 (RAm)
100 m dos (H) Aaron Peirsol 52 s 54 (RM)
200 m brasse (F) Rebecca Soni 2 min 20 s 22 (RM)
200 m dos (H) Ryan Lochte 1 min 53 s 94 (RM)
200 m 4 nages individuel (H) Michael Phelps 1 min 54 s 23 (RM)
100 m papillon (H) Michael Phelps 50 s 58 (RO)
Tennis pictogram.svg
Tennis
Double (F) Serena Williams
Venus Williams
Shooting pictogram.svg
Tir
Double trap (H) Walton Eller 190 pts
Skeet (H) Vincent Hancock 145 pts
Sailing pictogram.svg
Voile
Laser radial (F) Anna Tunnicliffe
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Volley-ball
Hommes Scott Touzinsky
Richard Lambourne
David Lee
Ryan Millar
William Priddy
Sean Rooney
Riley Salmon
Lloy Ball
Gabriel Gardner
Kevin Hansen
Thomas Hoff
Clayton Stanley
Drapeau des États-Unis
États-Unis
3 - 1
Drapeau du Brésil
Brésil

Médailles d'argent

Sport Discipline Sportifs Performance
Médaille d'argent, Jeux olympiques Médailles d'argent : 39
Athletics pictogram.svg
Athlétisme
400 m haies (F) Sheena Tosta 53 s 70
400 m haies (H) Kerron Clement 47 s 98
110 m haies (H) David Payne 13 s 17
200 m (H) Shawn Crawford 19 s 96
200 m (F) Allyson Felix 21 s 93
400 m (H) Jeremy Wariner 44 s 74
10000 m (F) Shalane Flanagan 3 min 22 s 22
Heptathlon (F) Hyleas Fountain 6 619 pts
Lancer de poids (H) Christian Cantwell 21,09 m
Saut à la perche (F) Jennifer Stuczynski 4,80 m
Rowing pictogram.svg
Aviron
1 de couple (F) Michelle Guerette 7 min 22 s 78
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX
BMX (H) Mike Day
Equestrian pictogram.svg
Équitation
Concours complet individuel Gina Miles 56,10 pts
Fencing pictogram.svg
Escrime
Sabre individuel (F) Sada Jacobson
Sabre par équipe (H) Tim Morehouse
Keeth Smart
James Williams
Jason Rogers
Fleuret par équipes (F) Emily Cross
Erinn Smart
Hanna Thompson
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Gymnastique artistique
Par équipes (F) Shawn Johnson
Nastia Liukin
Chellsie Memmel
Samantha Peszek
Alicia Sacramone
Bridget Sloan
186,525 pts
Multiple individuel (F) Shawn Johnson 62,725 pts
Exercices au sol (F) Shawn Johnson 15,500 pts
Poutre (F) Nastia Liukin 16,025 pts
Barres asymétriques (F) Nastia Liukin 16,725 pts
Barre fixe (H) Jonathan Horton 16,175 pts
Swimming pictogram.svg
Natation
4 × 100 m nage libre (F) Natalie Coughlin
Lacey Nymeyer
Kara Lynn Joyce
Dara Torres
Emily Silver[3]
Julia Smit[3]
3 min 34 s 33
400 m nage libre (F) Katie Hoff 4 min 03 s 29
50 m nage libre (F) Dara Torres 24 s 07 (RAm)
100 m papillon (F) Christine Magnuson 57 s 10
200 m dos (H) Aaron Peirsol 1 min 54 s 33
200 m dos (F) Margaret Hoelzer 2 min 06 s 23
100 m dos (H) Matt Grevers 53 s 11
100 m brasse (F) Rebecca Soni 1 min 06 s 73
Relais 4 × 100 m quatre nages (F) Natalie Coughlin
Rebecca Soni
Christine Magnuson
Dara Torres
Margaret Hoelzer
Megan Jendrick
Elaine Breeden
Kara Lynn Joyce
3 min 53 s 30 (RAm)
Softball pictogram.svg
Softball
Equipe féminine Lovieanne Jung
Natasha Watley
Lauren Lappin
Caitlin Lowe
Jessica Mendoza
Stacey Nuveman
Cat Osterman
Monica Abbott
Laura Berg
Crystl Bustos
Andrea Duran
Jennie Finch
Tairia Flowers
Victoria Valindo
Kelly Kretschman
Drapeau des États-Unis
États-Unis
1 - 3
Drapeau du Japon
Japon
Taekwondo pictogram.svg
Taekwondo
Moins de 68 kg (H) Mark Lopez
Shooting pictogram.svg
Tir
Skeet (F) Kimberly Rhode 93 pts
50 m rifle couché (H) Matthew Emmons 701,7 pts
Sailing pictogram.svg
Voile
Finn Zach Railey
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Volley-ball
Femmes Logan Tom
Kim Willoughby
Jennifer Joines
Danielle Scott-Arruda
Stacy Sykora
Robyn Ah Mow-Santos
Ogonna Nnamani
Lindsey Berg
Heather Bown
Nicole Davis
Kimberly Glass
Tayyiba Haneef-Park
Drapeau des États-Unis
États-Unis
1 - 3
Drapeau du Brésil
Brésil
Water polo pictogram.svg
Water-polo
Femmes Elizabeth Armstrong
Heather Petri
Brittany Hayes
Brenda Villa
Lauren Wenger
Natalie Golda
Patty Cardenas
Jessica Stephens
Elsie Windes
Alison Gregorka
Moriah van Norman
Kami Craig
Jaime Hipp
Drapeau des États-Unis
États-Unis
8 - 9
Drapeau des Pays-Bas
Pays-Bas
Hommes Merrill Moses
Peter Varellas
Peter Hudnut
Jeffrey Powers
Adam Wright
Rick Merlo
Layne Beaubien
Tony Azevedo
Ryan Bailey
Tim Hutten
Jesse Smith
James Krumpholz
Brandon Brooks
Drapeau des États-Unis
États-Unis
10 - 14
Drapeau de la Hongrie
Hongrie

Médailles de bronze

Sport Discipline Sportifs Performance
Médaille de bronze, Jeux olympiques Médailles de bronze : 37
Athletics pictogram.svg
Athlétisme
400 m haies (H) Bershawn Jackson 48 s 06
110 m haies (H) David Oliver 13 s 18
Saut à la perche (H) Derek Miles 5 m 70
Saut en hauteur (F) Chaunte Howard 1 m 99
400 m (H) David Neville 44 s 80
400 m (F) Sanya Richards 49 s 93
200 m (H) Walter Dix 19 s 98
100 m (H) Walter Dix 9 s 91
Rowing pictogram.svg
Aviron
8 de pointe (H) Beau Hoopman
Matt Schnobrich
Micah Boyd
Wyatt Allen
Daniel Walsh
Steven Coppola
Josh Inman
Bryan Volpenhein
Marcus McElhenney
5 min 25 s 34
Baseball pictogram.svg
Baseball
Hommes Brett Anderson
Blaine Neal
Matt Brown
Nate Schierholtz
Jeremy Cummings
Michael Koplove
Terry Tiffee
Kevin Jepsen
Brian Duensing
Dexter Fowler
Brandon Knight
Mike Hessman
Casey Weathers
Jason Donald
Jayson Nix
Taylor Teagarden
Stephen Strasburg
Jake Arrieta
Lou Marson
Matt LaPorta
Trevor Cahill
Brian Barden
John Gall
Jeff Stevens
Drapeau des États-Unis
États-Unis
8 - 4
Drapeau du Japon
Japon
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX
BMX (F) Jill Kintner
BMX (H) Donny Robinson
Boxing pictogram.svg
Boxe
91 kg (poids lourd) (H) Deontay Wilder
Cycling (road) pictogram.svg
Cyclisme sur route
Contre la montre (H) Levi Leipheimer 1 min 03 s 21
Equestrian pictogram.svg
Equitation
Saut d'obstacles individuel Beezie Madden
Fencing pictogram.svg
Escrime
Sabre individuel (F) Rebecca Ward
Sabre par équipes (F) Sada Jacobson
Mariel Zagunis
Rebecca Ward
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Gymnastique
Concours général par équipes (H) Alexander Artemev
Raj Bhavsar
Joe Hagerty
Jonathan Horton
Justin Spring
Kevin Tan
275,850 pts
Exercices au sol (F) Nastia Liukin 15,425 pts
Judo pictogram.svg
Judo
Moins de 70 kg (F) Ronda Rousey
Wrestling pictogram.svg
Lutte
Gréco-romaine, Moins de 96 kg (H) Adam Wheeler
Libre, Moins de 63 kg (F) Randi Miller
Swimming pictogram.svg
Natation
400 m 4 nages (H) Ryan Lochte 4 min 08 s 09
400 m nage libre (H) Larsen Jensen 3 min 42 s 78
400 m 4 nages (F) Katie Hoff 4 min 31 s 71
100 m dos (F) Margaret Hoelzer 59 s 34
200 m nage libre (H) Peter Vanderkaay 1 min 45 s 14
400 m 4 nages (F) Natalie Coughlin 2 min 10 s 34
100 m nage libre (F) Natalie Coughlin 53 s 39 (=RAm)
200 m 4 nages individuel (F) Natalie Coughlin 2 min 10 s 34
Relais 4×200 m libre (F) Allison Schmitt
Natalie Coughlin
Caroline Burckle
Katie Hoff
Christine Marshall
Kim Vandenberg
Julia Smit
7 min 46 s 33 (RAm)
100 m nage libre (H) Jason Lezak 47 s 67
Taekwondo pictogram.svg
Taekwondo
Moins de 57 kg (F) Diana Lopez
Moins de 80 kg (H) Steven Lopez
Tennis pictogram.svg
Tennis
Double (H) Mike Bryan
Bob Bryan
Shooting pictogram.svg
Tir
Trap (F) Corey Cogdell 86 pts
10 m Pistolet à air (H) Jason Turner 99 pts

Engagés par sport

Athlétisme

Hommes

Women's team

Hommes

Épreuve Athlète Séries Quarts de finale Demi-finales Finale
Résultat Rang Résultat Rang Résultat Rang Résultat Rang
100 mètres Tyson Gay 10.22 1er Q 10.09 2e Q 10.05 5e -
Walter Dix 10.35 3e Q 10.08 2e Q 9.95 2e Q 9.91 Médaille de bronze
Darvis Patton 10.25 2e Q 10.04 2e Q 10.03 4e Q 10.03 8e
200 mètres Shawn Crawford 20.61 1er Q 20.42 2e Q 20.12 2e Q 19.96 Médaille d'argent
Walter Dix 20.77 2e Q 20.27 2e Q 20.19 3e Q 19.98 Médaille de bronze
Wallace Spearmon 20.46 1er Q 20.39 2e Q 20.14 3e Q DNF /
400 mètres LaShawn Merritt 44.96 1er Q NC 44.12 1er Q 43.75 Médaille d'or
Jeremy Wariner 45.23 1er Q NC 44.15 1er Q 44.74 Médaille d'argent
David Neville 45.22 2e Q NC 44.91 2e Q 44.80 Médaille de bronze
800 mètres Andy Wheating 1 min 47.05 4e -
Christian Smith 1 min 48.20 4e -
Nick Symmonds 1 min 46.01 1er Q NC 1 min 46.96 5e -
1 500 mètres Leonel Manzano 3 min 36.67 6e Q NC 3 min 50.33 12e -
Bernard Lagat 3 min 42.30 4e Q NC 3 min 37.79 6e -
Lopez Lomong 3 min 36.70 5e Q NC 3 min 41.00 12e -
5 000 mètres Ian Dobson 14 min 05.47 9e -
Bernard Lagat 13 min 39.70 1er Q NC 13 min 26.89 9e
Matthew Tegenkamp 13 min 37.36 1er Q NC 13 min 33.13 13e
10 000 mètres Jorge Torres NC 28 min 13.93 25e
Abdi Abdirahman NC 27 min 52.53 15e
Galen Rupp NC 27 min 36.99 13e
110 mètres haies Terrence Trammell DNF / -
David Payne 13.42 1er Q 13.24 1er Q 13.21 2e Q 13.17 Médaille d'argent
David Oliver 13.30 1er Q 13.16 1er Q 13.31 1er Q 13.18 Médaille de bronze
400 mètres haies Angelo Taylor 48.67 1er Q NC 47.94 1er Q 47.25 Médaille d'or
Kerron Clement 49.42 1er Q NC 48.27 1er Q 47.98 Médaille d'argent
Bershawn Jackson 49.20 1er Q NC 48.02 2e Q 48.06 Médaille de bronze
3000m steeple Joshua McAdams 8 min 33.26 9e -
William Nelson 8 min 36.66 11e -
Anthony Famiglietti 8 min 17.34 3e Q NC 8 min 31.21 13e
Relais 4 × 100 mètres Rodney Martin Abandon / -
Travis Padgett -
Darvis Patton -
Tyson Gay -
Relais 4 × 400 mètres LaShawn Merritt 2 min 59.98 1er Q NC 2 min 55.39 Médaille d'or
Angelo Taylor NC
David Neville NC
Jeremy Wariner NC
20 km marche Kevin Eastler NC 1h 28 min 44 43e
50 km marche Philip Dunn NC 4h 08 min 32 39e
Saut en longueur Miguel Pate 7,34m 18e -
Brian Johnson 7,79m 11e -
Trevell Quinley 7,87m 9e -
Triple saut Aarik Wilson 15,97m 16e -
Kenta Bell 16,55m 13e -
Rafeeq Curry 16,88m 11e -
Saut en hauteur Jesse Williams 2,25m 8e -
Dusty Jonas 2,20m 16e -
Andra Manson 2,25m 7e -
Saut à la perche Brad Walker / / -
Jeff Hartwig 5,55m 10e -
Derek Miles 5,65m 3e Q NC 5,70m Médaille de bronze
Lancer du poids Adam Nelson 20,56m 1er Q NC NM /
Reese Hoffa 20,41m 4e Q NC 20,53m 6e
Christian Cantwell 20,48m 2e Q NC 21,09m Médaille d'argent
Lancer du disque Ian Waltz 60,02m 12e -
Casey Malone 61,26m 11e -
Michael Robertson 61,64m 10e -
Lancer du marteau Afred George Kruger 71,21m 14e -
Lancer du javelot Mike Hazle 72,75m 12e -
Leigh Smith 76,55m 8e -
Breaux Greer 73,68m 12e -
Décathlon Tom Pappas NC Abandon /
Trey Hardee NC
Bryan Clay NC 8791 PTS Médaille d'or

Femmes

Épreuve Athlète Séries Quarts de finale Demi-finales Finale
Résultat Rang Résultat Rang Résultat Rang Résultat Rang
100 mètres Lauryn Williams 11.38 2e Q 11.08 2e Q 11.10 3e Q 11.03 4e
Muna Lee 11.33 1er Q 11.08 2e Q 11.06 2e Q 11.07 5e
Torri Edwards 11.26 2e Q 11.31 1er Q 11.18 2e Q 11.20 8e
200 mètres Allyson Felix 23.02 1er Q 22.74 2e Q 22.33 1er Q 21.93 Médaille d'argent
Muna Lee 22.71 1er Q 22.83 2e Q 22.29 3e Q 22.01 4e
Marshevet Hooker 23.07 1er Q 22.76 3e Q 22.50 2e Q 22.34 5e
400 mètres DeeDee Trotter 51.41 4e Q NC 51.87 7e -
Mary Wineberg 51.46 2e Q NC 51.13 5e -
Sanya Richards-Ross 50.54 1er Q NC 49.90 1er Q 49.93 Médaille de bronze
800 mètres Hazel Clark 2 min 01.59 5e -
Nicole Teter Abandon / -
Alica Schmidt 2 min 02.33 6e -
1500 mètres Erin Donohue 4 min 16.05 8e -
Christin Wurth-Thomas 4 min 09.70 8e -
Shannon Rowbury 4 min 03.89 4e Q NC 4 min 03.58 7e
5 000 mètres Kara Goucher 15 min 00.98 7e Q NC 15 min 49.39 9e
Shalane Flanagan 14 min 59.69 6e Q NC 15 min 50.80 10e
Jennifer Rhines 15 min 15.12 6e Q NC 16 min 34.63 14e
10 000 mètres Amy Begley-Yoder NC 32 min 38.28 26e
Kara Goucher NC 30 min 55.16 10e
Shalane Flanagan NC 30 min 22.22 Médaille d'argent
Marathon Deena Kastor NC DNF /
Magdalena Lewy-Boulet NC DNF /
Blake Russell NC 2h 33 min 13 27e
100 mètres haies Dawn Harper-Nelson 12.73 2e Q NC 12.66 2e Q 12.54 Médaille d'or
Damu Cherry 12.92 3e Q NC 12.62 1er Q 12.65 4e
Lolo Jones 12.71 1er Q NC 12.43 1er Q 12.72 7e
400 mètres haies Queen Harrison 55.96 4e Q NC 55.88 7e -
Sheena Tosta 56.12 5e Q NC 54.07 1er Q 53.70 Médaille d'argent
Tiffany Williams 55.51 1er Q NC 54.99 3e Q 57.55 8e
3 000 mètres steeple Lindsey Anderson 9 min 36.81 8e -
Jennifer Barringer 9 min 29.20 3e Q NC 9 min 22.26 9e
Anna Willard 9 min 28.52 6e Q NC 9 min 25.63 10e
Relais 4 × 100 mètres Angela Williams DSQ / -
Mechelle Lewis -
Torri Edwards -
Lauryn Williams -
Relais 4 × 400 mètres Mary Wineberg 3 min 22.45 1er Q NC 3 min 18.54 Médaille d'or
Allyson Felix NC
Monique Henderson NC
Sanya Richards-Ross NC
20 km marche Joanne Dow NC 1h 34 min 15 30e
Saut en longueur Brittney Reese 6,87m 1er Q NC 6,76m 4e
Grace Upshaw 6,68m 4e Q NC 6,58m 7e
Funmi Jimoh 6,61m 7e Q NC 6,29m 11e
Triple saut Shani Marks 13,44m 13e -
Erica McLain 13,52m 14e -
Saut en hauteur Sharon Day-Monroe 1,85m 12e -
Amy Acuff 1,89m 9e -
Chaunté Lowe 1,93m 6e Q NC 1,99m Médaille de bronze
Saut à la perche Erica Bartolina NM / -
Jennifer Stuczynski 4,50m 1er Q NC 4,80m Médaille d'argent
April Steiner 4,50m 3e Q NC 4,55m 8e
Lancer du poids Kristin Heaston 17,34m 14e -
Jillian Camarena 18,51m 7e Q NC 18,24m 10e
Michelle Carter 18,49m 6e Q NC 17,74m 13e
Lancer du disque Suzanne Powell Ross 58,02m 15e -
Stephanie Brown Trafton 62,77m 1er Q NC 64,74m Médaille d'or
Aretha Thurmond 61,90m 2e Q NC 59,80m 9e
Lancer du marteau Amber Campbell 67,86m 9e -
Jessica Cosby NM / -
Loree Smith 63,60m 21e -
Lancer du javelot Kim Kreiner 55,13m 19e -
Kara Patterson 54,39m 22e -
Heptathlon Diana Pickler NC Ab. /
Jacquelyn Johnson NC Ab. /
Hyleas Fountain NC 6619pts Médaille d'argent

Aviron

Hommes

Femmes

Badminton

Hommes

  • Howard Bach
  • Khan “Bob” Malaythong
  • Raju Rai

Femmes

  • Eva Lee
  • Mesinee “May” Mangkalakiri

Baseball

Hommes[37]

Manager : Davey Johnson

Basket-ball

Hommes

Entraîneur : Mike Krzyzewski

Femmes

Entraîneuse : Anne Donovan

Boxe

Canoë-kayak

Slalom

Hommes

  • C1
    • Benn Fraker
  • C2
    • Casey Eichfeld
    • Rick Powell
  • K1
    • Scott Parsons

Femmes

  • K1
    • Heather Corrie

Course en ligne

Hommes

  • Rami Zur

Femmes

  • Carrie Johnson

Cyclisme

BMX

Hommes

Femmes

VTT

Hommes

Femmes

Route

Hommes

Femmes

Piste

Hommes

Femmes

Équitation

Escrime

Hommes[38]

Femmes[38]

Hockey sur gazon

Femmes[39]

  • Kate Barber
  • Kayla Bashore
  • Lauren Crandall
  • Rachel Dawson
  • Kelly Doton
  • Katelyn Falgowski
  • Jesse Gey
  • Carrie Lingo
  • Angie Loy
  • Caroline Nichols
  • Lauren Powley
  • Dina Rizzo
  • Dana Sensenig
  • Keli Smith
  • Tiffany Snow
  • Amy Tran

Football

Femmes

Entraîneur : Pia Sundhage

Gymnastique

Gymnastique artistique

Hommes[40]

Remplaçants :

Femmes

Gymnastique rythmique

Trampoline

Hommes

  • Chris Estrada

Femmes

  • Erin Blanchard

Haltérophilie

Hommes

Femmes

  • 53 kg - Melanie Roach
  • 63 kg - Carissa Gump
  • 69 kg - Cara Heads
  • +75 kg - Cheryl Haworth

Judo

Hommes[41]

  • 60 kg - Taraje Williams-Murray
  • 66 kg - Taylor Takata
  • 73 kg - Ryan Reser
  • 81 kg - Travis Stevens
  • 90 kg - Brian Olson
  • 100 kg - Adler Volmar
  • +100 kg - Daniel McCormick

Femmes[41]

  • 48 kg - Sayaka Matsumoto
  • 57 kg - Valerie Gotay
  • 70 kg - Ronda Rousey

Lutte

Natation

Hommes

Femmes

Natation synchronisée

  • Ballet
    • Brooke Abel
    • Janet Culp
    • Christina Jones
    • Becky Kim
    • Meghan Kinney
    • Andrea Nott
    • Annabelle Orme
    • Jillian Penner
    • Kim Probst
  • Duo

Pentathlon moderne

  • Hommes
    • Eli Bremer
    • Sam Sacksen
  • Femmes

Plongeon

Hommes

  • Troy Dumais (3 m )
  • Chris Colwill (3 m , 3 m synchronisé)
  • Jevon Tarantino (3 m synchronisé)
  • David Boudia (10 m , 10 m synchronisé)
  • Thomas Finchum (10 m , 10 m synchronisé)

Femmes

  • Nancilea Underwood Foster (3 m)
  • Christina Loukas (3 m)
  • Kelci Bryant (3 m synchronisé)
  • Ariel Rittenhouse (3 m synchronisé)
  • Laura Wilkinson (10 m)
  • Haley Ishimatsu (10 m, 10 m synchronisé)
  • Mary Beth Dunnichay (10 m synchronisé)

Softball

Entraîneur : Mike Candrea

Tennis de table

Hommes

  • David Zhuang

Femmes

  • Wang Chen
  • Gao Jun
  • Chrystal Huang

Taekwondo

Hommes

Femmes

Tennis

Hommes[42]

Femmes[42]

Tir

Hommes

Femmes


Tir à l'arc

Hommes


Femmes



Triathlon

Hommes

Femmes

Voile

Volleyball

Volleyball de plage

Water Polo

Hommes

Femmes

Notes et références

  1. (fr) L'équipe olympique des États-Unis reflète la diversité de leur population, Domenick DiPasquale, , 4 août 2008, America.gov
  2. a b et c Nathan Adrian, Ben Wildman-Tobriner et Matt Grevers obtiennent une médaille pour avoir participé pendant les séries, ils avaient remplacé Phelps, Weber-Gale et Lezak.
  3. a et b Emily Silver et Julia Smit obtiennent une médaille pour avoir participé pendant les séries, elles avaient remplacé Coughlin et Torres.
  4. Gay blazes to Beijing
  5. Dix, Crawford and Spearmon off to Beijing in 200
  6. Merritt pulls another upset over Wariner
  7. Peking ducks
  8. Lagat, Manzano, Lomong make 1,500 Olympic team
  9. Lagat an Olympian – this time for America
  10. a et b U.S. Olympic Trials Day 6 results
  11. Oliver, Trammell and Payne earn 110 hurdles spots
  12. Three qualify in 400m hurdles
  13. Famiglietti wins men's steeplechase
  14. Eastler makes Olympic team in race walk
  15. Williams, Manson, Jonas make Olympics in high jump
  16. Hazle and Leigh Smith make the US team in javelin
  17. Phillips fails to make U.S. team in long jump
  18. Waltz, Robertson and Malone to Beijing in discus
  19. Miles, Hartwig, Walker make Olympics in pole vault
  20. Hoffa, Cantwell, Nelson qualify in men's shot put
  21. Wilson, Bell and Curry make Olympics' triple jump
  22. a b et c U.S. Olympic Trials Day 4 results
  23. Lee wins women's 100m
  24. Felix, Lee, Hooker get spots in women's 200
  25. Walnut Hills, UC Grad Makes Olympic Track Squad
  26. Rowbury, Donohue and Wurth make team in 1,500
  27. Beijing tickets for 10K trio
  28. Jones, Cherry, Harper make Olympics in 100 hurdles
  29. a et b Track Trials: Day 3 recap
  30. Willard sets US record in 3,000m steeplechase
  31. Joanne Dow earns single 20K race walk spot
  32. Reese, Upshaw, Jimoh make Olympics in long jump
  33. Crosby, Campbell, Smith make Olympics in hammer
  34. Women's discus team named
  35. Stuczynski sets American record in pole vault
  36. Carter wins Olympic trials with personal-best
  37. (en) « Baseball at the Olympics », sur MLB.com, (consulté le ).
  38. a et b The 2008 Olympic Fencing Team
  39. 2008 U.S. Olympic Women's Field Hockey Team announced
  40. 2008 U.S. Olympic men's gymnastics team finalized
  41. a et b USA Judo Announces 2008 U.S. Olympic Team
  42. a et b Tennis: USTA Names 2008 U.S. Olympic Team for Tennis
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
États-Unis aux Jeux olympiques d'été de 2008
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.