For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Championnats d'Amérique du Sud d'athlétisme espoirs 2014.

Championnats d'Amérique du Sud d'athlétisme espoirs 2014

Championnats d'Amérique du Sud espoirs 2014
Généralités
Sport Athlétisme
Organisateur(s) ConSudAtle
Édition 6e
Lieu(x)
Montevideo
Date 3 au
Épreuves 44
Site(s) Stade d'athlétisme Darwin Piñeyrúa

Navigation

La 6e édition des Championnats d'Amérique du Sud d'athlétisme espoirs s'est déroulée à Montevideo, Uruguay, au sein de la Pista Darwin Piñeyrúa, du 3 au .

Résultats

Hommes

Épreuve Or Argent Bronze
100 mètres (vent : +0,3 m/s) Andy Martínez
Drapeau du Pérou
PER
10 s 40 Aldemir da Silva Júnior
Drapeau du Brésil
BRA
10 s 47 Enrique Polanco
Drapeau du Chili
CHI
10 s 53
200 mètres (vent : +1,4 m/s) Aldemir da Silva Júnior
Drapeau du Brésil
BRA
20 s 50 CR Fredy Maidana
Drapeau du Paraguay
PAR
20 s 90 NR Diego Palomeque
Drapeau de la Colombie
COL
21 s 02
400 mètres José Meléndez
Drapeau du Venezuela
VEN
46 s 05 Bernardo Baloyes
Drapeau de la Colombie
COL
46 s 11 Alexander Russo
Drapeau du Brésil
BRA
46 s 35
800 mètres Joseilton Costa Cunha
Drapeau du Brésil
BRA
1 min 48 s 47 Lucas Gabriel Rodrigues
Drapeau du Brésil
BRA
1 min 49 s 37 Lucirio Garrido
Drapeau du Venezuela
VEN
1 min 50 s 87
1 500 mètres Carlos Díaz
Drapeau du Chili
CHI
3 min 44 s 52 CR Javier Marmo
Drapeau de l
URU
3 min 47 s 47 Kevin Angulo
Drapeau de l
ECU
3 min 47 s 82
5 000 mètres Matías Silva
Drapeau du Chili
CHI
13 min 57 s 58 CR José Luis Rojas
Drapeau du Pérou
PER
14 min 02 s 37 Yerson Orellana
Drapeau du Pérou
PER
14 min 04 s 30
10 000 mètres Matías Silva
Drapeau du Chili
CHI
30 min 13 s 81 Daniel Toroya
Drapeau de la Bolivie
BOL
30 min 16 s 50 Ariel Méndez
Drapeau du Chili
CHI
30 min 19 s 61
3 000 mètres steeple Roberto Tello
Drapeau du Chili
CHI
8 min 57 s 49 Thiarles dos Santos
Drapeau du Brésil
BRA
9 min 02 s 16 Juan Medina
Drapeau du Chili
CHI
9 min 08 s 59
110 mètres haies (vent : +2,2 m/s) Jonathas Brito
Drapeau du Brésil
BRA
13 s 69 v. f. Eduardo dos Santos de Deus
Drapeau du Brésil
BRA
13 s 85 w Diego Lyon
Drapeau du Chili
CHI
13 s 98 w
400 mètres haies Wesley Martins
Drapeau du Brésil
BRA
51 s 12 Yeferson Valencia
Drapeau de la Colombie
COL
51 s 19 Alfredo Sepúlveda
Drapeau du Chili
CHI
51 s 56
Saut en hauteur Fernando Carvalho Ferreira
Drapeau du Brésil
BRA
2,24 m CR Eure Yáñez
Drapeau du Venezuela
VEN
2,18 m Alexander Bowen
Drapeau du Panama
PAN
2,15 m
Saut à la perche José Pacho
Drapeau de l
ECU
5,10 m Jeff Oliverio
Drapeau du Brésil
BRA
5,00 m Walter Viáfara
Drapeau de la Colombie
COL
4,85 m
Saut en longueur Higor Alves
Drapeau du Brésil
BRA
7,60 m(vent : -0,7 m/s) Paulo Sérgio dos Santos Oliveira
Drapeau du Brésil
BRA
7,59 m(vent : -0,2 m/s) Juan Mosquera
Drapeau du Panama
PAN
7,40 m(vent : -0,4 m/s)
Triple saut Kauam Bento
Drapeau du Brésil
BRA
15,77 m w (vent : +2,8 m/s) Álvaro Cortez
Drapeau du Chili
CHI
15,36 m(vent : +0,8 m/s) Mateus Adão de Sá
Drapeau du Brésil
BRA
15,20 m(vent : -1,2 m/s)
Lancer du poids Willian Braido
Drapeau du Brésil
BRA
18,98 m Willian Denílson Venâncio
Drapeau du Brésil
BRA
17,61 m Juan Caicedo
Drapeau de l
ECU
16,17 m
Lancer du disque Mauricio Ortega
Drapeau de la Colombie
COL
60,46 mCR Felipe Lorenzon
Drapeau du Brésil
BRA
56,21 m Mario Luis David Junior
Drapeau du Brésil
BRA
55,40 m
Lancer du marteau Joaquín Gómez
Drapeau de l
ARG
67,98 mCR Humberto Mansilla
Drapeau du Chili
CHI
65,27 m Gabriel Kehr
Drapeau du Chili
CHI
63,38 m
Lancer du javelot Braian Toledo
Drapeau de l
ARG
77,75 Tomás Guerra
Drapeau du Chili
CHI
70,00 Fabián Jara
Drapeau du Paraguay
PAR
68,78
Décathlon Renato Linhares dos Santos
Drapeau du Brésil
BRA
7 025 pts Guillermo Ruggeri
Drapeau de l
ARG
6 887 pts Yuri Ventura Faustino da Silva
Drapeau du Brésil
BRA
6 868 pts
20 km marche Manuel Soto
Drapeau de la Colombie
COL
1 h 23 min 22 s 7 CR Richard Vargas
Drapeau du Venezuela
VEN
1 h 23 min 25 s 6 Kenny Pérez
Drapeau de la Colombie
COL
1 h 25 min 08 s 4
Relais 4 × 100 mètres
Drapeau du Brésil
Brésil

Rodrigo do Nascimento
Ricardo de Souza
Antônio César Rodrigues
Aldemir da Silva Júnior
39 s 74
Drapeau du Paraguay
Paraguay

Cristián Leguizamón
Fredy Maidana
Jesús Cáceres
Ángel Ayala
40 s 88 NR
Drapeau du Chili
Chili

Patricio Colarte
Sergio Aldea
Sergio Germain
Enrique Polanco
41 s 20
Relais 4 × 400 mètres
Drapeau du Brésil
Brésil

Anderson Machado dos Santos
Lucas de Araújo Santos
Carlos Eduardo Pereira Grachet
Alexander Russo
3 min 8 s 95
Drapeau du Chili
Chili

Alfredo Sepúlveda
Sergio Germain
Alejandro Peirano
Sergio Aldea
3 min 11 s 93
Drapeau de la Colombie
Colombie

Diego Palomeque
Miguel Ángel Alvarado
Yeferson Valencia
Bernardo Baloyes
3 min 11 s 95

Femmes

Épreuve Or Argent Bronze
100 mètres (vent : -1,2 m/s) Andrea Purica
Drapeau du Venezuela
VEN
11 s 50 Bruna Farias
Drapeau du Brésil
BRA
11 s 52 Vitoria Rosa
Drapeau du Brésil
BRA
11 s 64
200 mètres (vent : +0,4 m/s) Bruna Farias
Drapeau du Brésil
BRA
23 s 61 Isidora Jiménez
Drapeau du Chili
CHI
23 s 72 Karina da Rosa
Drapeau du Brésil
BRA
23 s 72
400 mètres Déborah Rodríguez
Drapeau de l
URU
52 s 53 CR, NR Natallia Silva
Drapeau du Brésil
BRA
53 s 14 Leticia de Souza
Drapeau du Brésil
BRA
53 s 96
800 mètres Déborah Rodríguez
Drapeau de l
URU
2 min 08 s 65 Mariana Borelli
Drapeau de l
ARG
2 min 09 s 24 Pia Fernández
Drapeau de l
URU
2 min 09 s 89
1 500 mètres Flávia de Lima
Drapeau du Brésil
BRA
4 min 21 s 05 CR Erika Lima
Drapeau du Brésil
BRA
4 min 23 s 58 Zulema Arenas
Drapeau du Pérou
PER
4 min 25 s 30
5 000 mètres Soledad Torre
Drapeau du Pérou
PER
16 min 39 s 95 CR Jovana de la Cruz
Drapeau du Pérou
PER
16 min 43 s 40 Giselle Álvarez
Drapeau du Chili
CHI
16 min 51 s 22
10 000 mètres Giselle Álvarez
Drapeau du Chili
CHI
35 min 28 s 30 Luzmery Rojas
Drapeau du Pérou
PER
35 min 32 s 56 Jéssica Paguay
Drapeau de l
ECU
35 min 35 s 75
3 000 mètres steeple Zulema Arenas
Drapeau du Pérou
PER
10 min 06 s 25 CR Jovana de la Cruz
Drapeau du Pérou
PER
10 min 18 s 74 July da Silva
Drapeau du Brésil
BRA
10 min 34 s 62
100 mètres haies (vent : +2,4 m/s) Génesis Romero
Drapeau du Venezuela
VEN
13 s 51 w Gabriela Lima
Drapeau du Brésil
BRA
13 s 81 w María Ignacia Eguiguren
Drapeau du Chili
CHI
13 s 93 w
400 mètres haies Déborah Rodríguez
Drapeau de l
URU
58 s 49 Geisa Cardoso dos Santos
Drapeau du Brésil
BRA
59 s 53 Brenda da Costa
Drapeau du Brésil
BRA
60 s 86
Saut en hauteur Tamara de Sousa
Drapeau du Brésil
BRA
1,82 m Ana Paula de Oliveira
Drapeau du Brésil
BRA
1,82 m Betsabé Páez
Drapeau de l
ARG
1,76 m
Saut à la perche Rosbeilys Peinado
Drapeau du Venezuela
VEN
3,90 m Juliana Campos
Drapeau du Brésil
BRA
3,70 m Noelina Madarieta
Drapeau de l
ARG
3,60 m
Saut en longueur Yulimar Rojas
Drapeau du Venezuela
VEN
6,36 m (vent : +0,8 m/s) CR Jéssica dos Reis
Drapeau du Brésil
BRA
6,35 m (vent : +0,7 m/s) Juliana Angulo
Drapeau de l
ECU
6,16 m (vent : +0,8 m/s)
Triple saut Yulimar Rojas
Drapeau du Venezuela
VEN
13,35 m (vent : -1,8 m/s) Nubia Soares
Drapeau du Brésil
BRA
13,31 m (vent : >-0,7 m/s) Claudine Paola Gimenes de Jesus
Drapeau du Brésil
BRA
12,81 m (vent : +0,0 m/s)
Lancer du poids Ivana Gallardo
Drapeau du Chili
CHI
16,20 m Izabela Rodrigues da Silva
Drapeau du Brésil
BRA
15,95 m Esthefania da Costa
Drapeau du Brésil
BRA
15,18 m
Lancer du disque Izabela Rodrigues da Silva
Drapeau du Brésil
BRA
58,70 mCR Lidiane Cansian
Drapeau du Brésil
BRA
56,77 m Ivana Gallardo
Drapeau du Chili
CHI
51,75 m
Lancer du marteau Génesis Olivera
Drapeau du Venezuela
VEN
63,80 m Mariana Marcelino
Drapeau du Brésil
BRA
61,18 m Paola Miranda
Drapeau du Paraguay
PAR
57,06 m
Lancer du javelot Edivania Araujo
Drapeau du Brésil
BRA
53,79 m Daniella Nisimura
Drapeau du Brésil
BRA
53,46 m Laura Paredes
Drapeau du Paraguay
PAR
51,19 m
Heptathlon Evelis Aguilar
Drapeau de la Colombie
COL
5 333 pts Fiorella Chiappe
Drapeau de l
ARG
5 207 pts Karen Lopes
Drapeau du Brésil
BRA
5 075 pts
20 km marche Wendy Cornejo
Drapeau de la Bolivie
BOL
1 h 37 min 43 s 1 CR Ángela Castro
Drapeau de la Bolivie
BOL
1 h 38 min 55 s 7 Yeseida Carrillo
Drapeau de la Colombie
COL
1 h 42 min 20 s 5
Relais 4 × 100 mètres
Drapeau du Brésil
Brésil

Vitoria Rosa
Bruna Farias
Andressa Fidelis
Evelyn Oliveira de Paula
45 s 44
Drapeau du Venezuela
Venezuela

Johana Pirela
Andrea Purica
Génesis Romero
Nediam Vargas
46 s 50
Drapeau du Chili
Chili

Macarena Borie
Josefina Gutiérrez
María Ignacia Eguiguren
Isidora Jiménez
46 s 80
Relais 4 × 400 mètres
Drapeau du Brésil
Brésil

Jéssica Roberti da Silva
Lourdes de Souza Dallazem
Natallia da Silva
Flávia de Lima
3 min 42 s 07
Drapeau du Venezuela
Venezuela

Johana Pirela
Maryury Valdez
Odellani Monges
Nediam Vargas
3 min 45 s 89
Drapeau de l
Uruguay

Laura Lupano
Pia Fernández
Yenifer Silva
Déborah Rodríguez
3 min 50 s 35

Notes

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Championnats d'Amérique du Sud d'athlétisme espoirs 2014
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Wikiwand 2.0 is here 🎉! We've made some exciting updates - No worries, you can always revert later on