For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 1981.

Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 1981

Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 1981
Généralités
Sport Athlétisme et athlétismeVoir et modifier les données sur Wikidata
Organisateur(s) AEA
Éditions 12e
Lieu(x) Grenoble, France
Date 21 et

Navigation

1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1992 1994 1996 1998 2000 2002 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023

Les 12e championnats d'Europe d'athlétisme en salle ont eu lieu du 21 au à Grenoble.

Podiums

Hommes

Épreuves Or Argent Bronze
50 m
Marian Woronin
5 s 65
Vladimir Muravyov
5 s 76
Andrey Shlyapnikov
5 s 77
400 m
Andreas Knebel
46 s 52
Martin Weppler
46 s 88
Stefano Malinverni
46 s 96
800 m
Herbert Wursthorn
1 min 47 s 70
András Paróczai
1 min 47 s 73
Antonio Páez
1 min 48 s 31
1 500 m
Thomas Wessinghage
3 min 42 s 64
Uwe Becker
3 min 43 s 02
Mirosław Żerkowski
3 min 44 s 32
3 000 m[1]
Alexandre Gonzalez
7 min 22 s 71
Evgeni Ignatov
N/A
Valeriy Abramov
N/A
50 m haies
Arto Bryggare
6 s 47
Javier Moracho
6 s 48
Guy Drut
6 s 54
5 000 m marche
Hartwig Gauder
19 min 08 s 59 (CR)
Maurizio Damilano
19 min 13 s 90
Gérard Lelièvre
19 min 55 s 02
Saut en hauteur
Roland Dalhäuser
2,28 m
Carlo Thränhardt
2,25 m
Dietmar Mögenburg
2,25 m
Saut à la perche
Thierry Vigneron
5,70 m
Aleksandr Krupskiy
5,65 m
Jean-Michel Bellot
5,65 m
Saut en longueur
Rolf Bernhard
8,01 m
Antonio Corgos
7,97 m
Shamil Abbyasov
7,95 m
Triple saut
Shamil Abbyasov
17,30 m (CR)
Klaus Kübler
16,73 m
Aston Moore
16,73 m
Lancer du poids
Reijo Ståhlberg
19,88 m
Luc Viudès
19,41 m
Zlatan Saracevic
19,40 m

Femmes

Épreuves Or Argent Bronze
50 m
Sofka Popova
6 s 17
Linda Haglund
6 s 17
Marita Koch
6 s 19
400 m
Jarmila Kratochvílová
50 s 07 (CR)
Natalya Bochina
52 s 32
Verona Elder
52 s 37
800 m
Hildegard Ullrich
2 min 00 s 94
Svetla Zlateva
2 min 01 s 37
Nikolina Shtereva
2 min 02 s 50
1 500 m
Agnese Possamai
4 min 07 s 49
Valentina Ilyinykh
4 min 08 s 17
Lyubov Smolka
4 min 08 s 64
50 mètres haies
Zofia Bielczyk
6 s 74
Maria Kemenchezhi
6 s 80
Tatyana Anisimova
6 s 81
Saut en hauteur
Sara Simeoni
1,97 m (CR)
Elżbieta Krawczuk
1,94 m
Urszula Kielan
1,94 m
Saut en longueur
Karin Hänel
6,77 m (CR)
Sigrid Heimann
6,66 m
Jasmin Fischer
6,65 m
Lancer du poids
Ilona Slupianek
20,77 m
Helena Fibingerová
20,64 m
Helma Knorscheidt
20,12 m

Résultats détaillés

50 m

Hommes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de la Pologne
Pologne
Marian Woronin 5 s 65
2
Drapeau de l
Union soviétique
Vladimir Muravyov 5 s 76
3
Drapeau de l
Union soviétique
Andrey Shlyapnikov 5 s 77
4
Drapeau de la France
France
Antoine Richard 5 s 78
5
Drapeau de la France
France
Philippe Le Joncour 5 s 79
6
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Selwyn Clarke 5 s 82
Femmes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Sofka Popova 6 s 17
2
Drapeau de la Suède
Suède
Linda Haglund 6 s 17
3
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Marita Koch 6 s 19
4
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Ingrid Auerswald 6 s 20
5
Drapeau de l
Union soviétique
Olga Korotkova 6 s 22
6
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Wendy Hoyte 6 s 30

400 m

Hommes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Andreas Knebel 46 s 52
2
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Martin Weppler 46 s 88
3
Drapeau de l
Italie
Stefano Malinverni 46 s 96
4
Drapeau de la France
France
Paul Bourdin 47 s 69
Femmes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de la Tchécoslovaquie
Tchécoslovaquie
Jarmila Kratochvílová 50 s 07
2
Drapeau de l
Union soviétique
Natalya Bochina 52 s 32
3
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Verona Elder 52 s 37
4
Drapeau de l
Autriche
Karoline Käfer 52 s 50

800 m

Hommes
Rang Pays Athlète Temps
1
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Herbert Wursthorn 1 min 47 s 70
2
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
András Paróczai 1 min 47 s 73
3
Drapeau de l
Espagne
Antonio Paez 1 min 48 s 31
4
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Andreas Busse 1 min 48 s 82
5
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Detlef Wagenknecht 1 min 48 s 87
6
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Thomas Wilking 1 min 49 s 49
Femmes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Hildegard Ullrich 2 min 00 s 94
2
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Svetla Zlateva 2 min 01 s 37
3
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Nikolina Shtereva 2 min 02 s 50
4
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Kirsty McDermott 2 min 02 s 88
5
Drapeau de la Belgique
Belgique
Anne-Marie Van Nuffel 2 min 05 s 37
6
Drapeau de l
Espagne
Montserrat Pujol 2 min 06 s 13

1 500 m

Hommes
Rang Pays Athlète Temps
1
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Thomas Wessinghage 3 min 42 s 64
2
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Uwe Becker 3 min 43 s 02
3
Drapeau de la Pologne
Pologne
Miroslaw Zerkowski 3 min 44 s 32
4
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Peter Belger 3 min 44 s 89
5
Drapeau de l
Espagne
José Manuel Abascal 3 min 45 s 08
6
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
László Toth 3 min 45 s 34
Femmes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de l
Italie
Agnese Possamai 4 min 07 s 49
2
Drapeau de l
Union soviétique
Valentina Ilyinykh 4 min 08 s 17
3
Drapeau de l
Union soviétique
Lyubov Smolka 4 min 08 s 64
4
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Vanya Gospodinova 4 min 10 s 13
5
Drapeau du Danemark
Danemark
Dorthe Rasmussen 4 min 16 s 50
6
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Gillian Dainty 4 min 25 s 34

3 000 m

Hommes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de la France
France
Alexandre Gonzalez -
2
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Evengi Ignatov -
3
Drapeau de l
Union soviétique
Valleriy Abramov -
4
Drapeau de la France
France
Francis González -
5
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Christoph Herle -
6
Drapeau de l
Autriche
Robert Nemeth -

50 m haies

Hommes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de la Finlande
Finlande
Arto Bryggare 6 s 47
2
Drapeau de l
Espagne
Javier Moracho 6 s 48
3
Drapeau de la France
France
Guy Drut 6 s 54
4
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Plamen Krastev 6 s 62
5
Drapeau de l
Union soviétique
Yuriy Chervanyev 6 s 62
6
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Hans-Gerd Klein 6 s 71
Femmes
Rang Pays Athlète Temps
1
Drapeau de la Pologne
Pologne
Zofia Bielczyk 6 s 74
2
Drapeau de l
Union soviétique
María Kemenchezhi 6 s 80
3
Drapeau de l
Union soviétique
Tatyana Anisimova 6 s 81
4
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Silvia Kempin 6 s 84
5
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Lidya Gusheva 6 s 89
6
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
Xenia Siska 7 s 02

Saut en hauteur

Hommes
Rang Pays Athlète Hauteur
1
Drapeau de la Suisse
Suisse
Roland Dalhäuser 2,28 m
2
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Carlo Thränhardt 2,25 m
3
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Dietmar Mögenburg 2,25 m
4
Drapeau de l
Union soviétique
Vladimir Granenkov 2,25 m
5
Drapeau de la France
France
Franck Bonnet 2,19 m
6
Drapeau de la Suède
Suède
Stefan Karlsson 2,19 m
Femmes
Rang Pays Athlète Hauteur
1
Drapeau de l
Italie
Sara Simeoni 1,97 m
2
Drapeau de la Pologne
Pologne
Elzbieta Krawczuk 1,94 m
3
Drapeau de la Pologne
Pologne
Urszula Kielan 1,94 m
4
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Ulrike Meyfarth 1,88 m
5
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Jasmin Fischer 1,88 m
6
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
Emese Béla 1,85 m

Saut en longueur

Hommes
Rang Pays Athlète Longueur
1
Drapeau de la Suisse
Suisse
Rolf Bernhard 8,01 m
2
Drapeau de l
Espagne
Antonio Corgos 7,97 m
3
Drapeau de l
Union soviétique
Shamil Abbyasov 7,95 m
4
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
Lázló Szalma 7,90 m
5
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Joachim Busse 7,72 m
6
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
Kristyan Apostolov 7,69 m
Femmes
Rang Pays Athlète Longueur
1
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Karin Hänel 6,77 m
2
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Sigrid Heimann 6,66 m
3
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Jasmin Fischer 6,65 m
4
Drapeau de l
Union soviétique
Tatyana Skachko 6,60 m
5
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Christina Sussiek 6,60 m
6
Drapeau du Danemark
Danemark
Lena Humlebaek 6,40 m

Saut à la perche

Triple saut

Hommes
Rang Pays Athlète Longueur
1
Drapeau de l
Union soviétique
Shamil Abbyasov 17,30 m
2
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Klaus Kübler 16,73 m
3
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Aston Moore 16,73 m
4
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Peter Bouschen 16,61 m
5
Drapeau de la France
France
Bernard Lamitié 16,50 m
6
Drapeau de l
Union soviétique
Aleksandr Beskrovnyi 16,46 m

Lancer du poids

Hommes
Rang Pays Athlète Distance
1
Drapeau de la Finlande
Finlande
Reijo Ståhlberg 19,88 m
2
Drapeau de la France
France
Luc Viudès 19,41 m
3
Drapeau de la République fédérative socialiste de Yougoslavie
Yougoslavie
Zlatan Saracevic 19,40 m
4
Drapeau de l
Italie
Alessandro Andrei 19,34 m
5
Drapeau de la Tchécoslovaquie
Tchécoslovaquie
Remigius Machura 19,22 m
6
Drapeau de l
Islande
Hreinn Halldorsson 19,13 m
Femmes
Rang Pays Athlète Distance
1
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Ilona Slupianek 20,77 m
2
Drapeau de la Tchécoslovaquie
Tchécoslovaquie
Helena Fibingerová 20,64 m
3
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Helma Knorscheidt 20,12 m
4
Drapeau de l
Union soviétique
Nunu Abashidze 18,50 m
5
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Venissa Head 17,65 m
6
Drapeau de la Grèce
Grèce
Soultana Saroudi 17,44 m

Marche 5 000 m

Hommes (exhibition)
Rang Pays Athlète Points
1
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Hartwig Gauder 19 min 08 s 59
2
Drapeau de l
Italie
Maurizio Damilano 19 min 13 s 90
3
Drapeau de la France
France
Gérard Lelièvre 19 min 55 s 02
4
Drapeau de l
Italie
Giorgio Damilano 20 min 31 s 97
5
Drapeau de la France
France
Dominique Guebey 20 min 41 s 25
6
Drapeau de la France
France
Pascal Lenglart 21 min 41 s 37

Tableau des médailles

Rang Pays Or Argent Bronze Total
1
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
3 4 2 9
2
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
3 1 2 6
3
Drapeau de la Pologne
Pologne
2 1 2 5
Drapeau de la France
France
2 1 2 5
5
Drapeau de l
Italie
2 0 1 3
6
Drapeau de la Finlande
Finlande
2 0 0 2
Drapeau de la Suisse
Suisse
2 0 0 2
8
Drapeau de l
Union soviétique
1 5 5 11
9
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
1 2 1 4
10
Drapeau de la Tchécoslovaquie
Tchécoslovaquie
1 1 0 2
11
Drapeau de l
Espagne
0 2 1 3
12
Drapeau de la Suède
Suède
0 1 0 1
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
0 1 0 1
14
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
0 0 2 2
15
Drapeau de la République fédérative socialiste de Yougoslavie
Yougoslavie
0 0 1 1

Légende

  • RM : Record du monde
  • RE : Record d'Europe
  • RC : Record des championnats
  • RN : Record national

Notes et références

  1. 2 820 m exactement
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 1981
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.