For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2005.

Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2005

Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme du nord et le roi du monde
Généralités
Sport Athlétisme
Organisateur(s) EAA
Édition 5e
Lieu(x)
Erfurt
Date 14 au
Site(s) Steigerwaldstadion
Site web officiel []

Navigation

Les 5es Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme ont eu lieu du 14 au 17 juillet 2005 au Steigerwaldstadion d'Erfurt, en Allemagne.

Résultats

Hommes

Épreuves Or Argent Bronze
100 m
Drapeau de la France
 Oudéré Kankarafou (FRA)

10 s 26
Drapeau de la France
 Eddy De Lépine (FRA)

10 s 30
Drapeau de l
 Stefan Wieser (GER)

10 s 32
200 m
Drapeau de la France
 David Alerte (FRA)

20 s 47
Drapeau de l
 Sebastian Ernst (GER)

20 s 58
Drapeau de l
 Koura Kaba Fantoni (ITA)

20 s 71
400 m
Drapeau de la Grande-Bretagne
 Robert Tobin (GBR)

46 s 81
Drapeau de l
 Kamghe Gaba (GER)

47 s 07
Drapeau de la Pologne
 Daniel Dąbrowski (POL)

47 s 44
800 m
Drapeau de la France
 Kévin Hautcœur (FRA)

1 min 51 s 29
Drapeau de l
 Manuel Olmedo (ESP)

1 min 51 s 47
Drapeau de l
 René Bauschinger (GER)

1 min 51 s 49
1 500 m
Drapeau de l
 Arturo Casado (ESP)

3 min 47 s 02
Drapeau de l
 Stefan Eberhardt (GER)

3 min 48 s 09
Drapeau de l
 Francisco España (ESP)

3 min 48 s 16
5 000 m
Drapeau de la Russie
 Anatoliy Rybakov (RUS)

14 min 06 s 69
Drapeau de la Grande-Bretagne
 Mohammed Farah (GBR)

14 min 10 s 96
Drapeau de la Russie
 Aleksey Aleksandrov (RUS)

14 min 11 s 10
10 000 m
Drapeau de la Russie
 Yevgeniy Rybakov (RUS)

29 min 30 s 76
Drapeau de l
 André Pollmächer (GER)

29 min 33 s 22
Drapeau de la Roumanie
 Marius Ionescu (ROU)

29 min 34 s 52
110 m haies
Drapeau de la Grande-Bretagne
 David Hughes (GBR)

13 s 56
Drapeau de l
 Willi Mathiszik (GER)

13 s 58
Drapeau de la Tchéquie
 Stanislav Sajdok (CZE)

13 s 66
400 m haies
Drapeau de la Grande-Bretagne
 Rhys Williams (GBR)

49 s 60
Drapeau de la Grèce
 Minás Alozídis (GRE)

50 s 04
Drapeau de la Hongrie
 Ákos Dezső (HUN)

50 s 31
3 000 m steeple
Drapeau de la Pologne
 Radosław Popławski (POL)

8 min 32 s 61
Drapeau de la Turquie
 Halil Akkaş (TUR)

8 min 37 s 38
Drapeau de la Belgique
 Pieter Desmet (BEL)

8 min 41 s 07
4 × 100 m
Drapeau de la France
France

Oudéré Kankarafou
Idrissa M'Barke
Eddy De Lépine
David Alerte
38 s 95
Drapeau de l
Allemagne

Florian Rentz
Marius Broening
Sebastian Ernst
Till Helmke
39 s 12
Drapeau de l
Italie

Rosario La Mastra
Alessandro Rocco
Stefano Anceschi
Koura Kaba Fantoni
39 s 41
4 × 400 m
Drapeau de la Pologne
Pologne

Witold Bańka
Piotr Zrada
Daniel Dąbrowski
Piotr Kędzia
3 min 4 s 41
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni

Andrew Steele
Rhys Williams
Richard Davenport
Robert Tobin
3 min 4 s 83
Drapeau des Pays-Bas
Pays-Bas

Daniël Ward
Daniel de Wild
Sjors Kampen
Robert Lathouwers
3 min 4 s 99
20 km marche
Drapeau de la Russie
 Igor Yerokhin (RUS)

1 h 23 min 14 s
Drapeau de l
 Benjamín Sánchez (ESP)

1 h 23 min 30 s
Drapeau de la Biélorussie
 Mikalai Seradovich (BLR)

1 h 23 min 56 s
Saut en longueur
Drapeau de la Roumanie
 Danut Simion (ROU)

8,12 m
Drapeau de la Russie
 Dmitriy Sapinskiy (RUS)

8,01 m
Drapeau de la Lituanie
 Povilas Mykolaitis (LTU)

8,00 m
Triple saut
Drapeau de la Russie
 Aleksandr Sergeyev (RUS)

17,11 m
Drapeau de la Russie
 Aleksandr Petrenko (RUS)

17,03 m
Drapeau du Portugal
 Nelson Évora (POR)

16,89 m
Saut en hauteur
Drapeau de la Tchéquie
 Jaroslav Bába (CZE)

2,29 m
Drapeau de la Biélorussie
 Artsiom Zaitsau (BLR)

2,27 m
Drapeau de l
 Yuriy Krimarenko (UKR)

2,27 m
Saut à la perche
Drapeau de la France
 Damiel Dossevi (FRA)

5,75 m
Drapeau de l
 Fabian Schulze (GER)

5,65 m
Drapeau de la France
 Jérôme Clavier (FRA)

5,60 m
Lancer du poids
Drapeau de la Russie
 Anton Lyuboslavskiy (RUS)

20,44 m
Drapeau de l
 Taavi Peetre (EST)

19,85 m
Drapeau de la Finlande
 Mika Vasara (FIN)

19,84 m
Lancer du disque
Drapeau de l
 Robert Harting (GER)

64,50 m
Drapeau de la Pologne
 Piotr Malachowski (POL)

63,99 m
Drapeau de la Biélorussie
 Dzmitry Sivakou (BLR)

60,62 m
Lancer du marteau
Drapeau de la Biélorussie
 Pavel Kryvitski (BLR)

73,72 m
Drapeau de la Biélorussie
 Aliaksandr Kazulka (BLR)

73,60 m
Drapeau de la Russie
 Andrey Azarenkov (RUS)

71,18 m
Lancer du javelot
Drapeau de la Pologne
 Igor Janik (POL)

77,25 m
Drapeau de la Finlande
 Antti Ruuskanen (FIN)

76,82 m
Drapeau de la Suède
 Magnus Arvidsson (SWE)

76,15 m
Décathlon
Drapeau de la Russie
 Aleksey Drozdov (RUS)

8 196 pts
Drapeau de la Russie
 Aleksey Sysoyev (RUS)

8 089 pts
Drapeau de l
 Norman Müller (GER)

7 989 pts

Femmes

Épreuves Or Argent Bronze
100 m
Drapeau de la Grèce
 María Karastamáti (GRE)

11 s 03
Drapeau de la France
 Lina Jacques-Sébastien (FRA)

11 s 46
Drapeau de l
 Verena Sailer (GER)

11 s 53
200 m
Drapeau de la Russie
 Yelena Yakovleva (RUS)

22 s 99
Drapeau de la Hongrie
 Nikolett Listár (HUN)

23 s 19
Drapeau de l
 Vincenza Calì (ITA)

23 s 31
400 m
Drapeau de la Russie
 Olga Zaytseva (RUS)

50 s 72
Drapeau de la Grande-Bretagne
 Christine Ohuruogu (GBR)

50 s 73
Drapeau de la Russie
 Yelena Migunova (RUS)

51 s 59
800 m
Drapeau de la Russie
 Yevgeniya Zolotova (RUS)

2 min 06 s 00
Drapeau de la Grande-Bretagne
 Jemma Simpson (GBR)

2 min 06 s 16
Drapeau de la France
 Élodie Guégan (FRA)

2 min 06 s 29
1 500 m
Drapeau de la Roumanie
 Corina Dumbravean (ROU)

4 min 14 s 78
Drapeau de la Russie
 Olesya Syreva (RUS)

4 min 16 s 23
Drapeau de l
 Antje Möldner (GER)

4 min 16 s 34
5 000 m
Drapeau de la Turquie
 Binnaz Uslu (TUR)

15 min 57 s 21
Drapeau de la Russie
 Tatyana Petrova (RUS)

16 min 01 s 79
Drapeau de l
 Silvia La Barbera (ITA)

16 min 07 s 01
10 000 m
Drapeau de la Russie
 Tatyana Petrova (RUS)

33 min 55 s 99
Drapeau de la Biélorussie
 Volha Minina (BLR)

34 min 03 s 55
Drapeau de l
 Eva Maria Stöwer (GER)

34 min 05 s 03
100 m haies
Drapeau de l
 Mirjam Liimask (EST)

12 s 93
Drapeau de l
 Tina Klein (GER)

12 s 97
Drapeau de la Russie
 Anna Yevdokimova (RUS)

13 s 12
400 m haies
Drapeau de la Russie
 Yelena Ildeykina (RUS)

56 s 43
Drapeau de la Russie
 Anastasiya Trifonova (RUS)

56 s 51
Drapeau de la Grande-Bretagne
 Sian Scott (GBR)

57 s 02
3 000 m steeple
Drapeau de la Pologne
 Katarzyna Kowalska (POL)

9 min 54 s 17
Drapeau de la Turquie
 Türkan Erismis (TUR)

9 min 55 s 45
Drapeau de la Russie
 Svetlana Ivanova (RUS)

9 min 56 s 44
4 × 100 m
Drapeau de la France
France

Natacha Vouaux
Lina Jacques-Sébastien
Aurélie Kamga
Ayodele Ikuesan
44 s 22
Drapeau de l
Allemagne

Karoline Köhler
Verena Sailer
Johanna Kedzierski
Anne Möllinger
44 s 89
Drapeau de l
Italie

Claudia Baggio
Doris Tomasini
Alessia Berti
Vincenza Calì
45 s 03
4 × 400 m
Drapeau de la Russie
Russie

Anastasiya Ovchinnikova
Anastasiya Kochetova
Yelena Migunova
Olga Zaytseva
3 min 27 s 27
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni

Kim Wall
Sian Scott
Lisa Miller
Christine Ohuruogu
3 min 31 s 64
Drapeau de la France
France

Dora Jemaa
Thélia Sigère
Johanna Monthe
Phara Anacharsis
3 min 31 s 91
20 km marche
Drapeau de la Russie
 Irina Petrova (RUS)

1 h 33 min 24 s
Drapeau de la Russie
 Olga Kaniskina (RUS)

1 h 33 min 33 s
Drapeau de la Tchéquie
 Barbora Dibelková (CZE)

1 h 34 min 44 s
Saut en longueur
Drapeau de la Suède
 Carolina Klüft (SWE)

6,79 m
Drapeau de la Russie
 Yuliya Zinovyeva (RUS)

6,58 m
Drapeau de la Roumanie
 Adina Anton (ROU)

6,55 m
Triple saut
Drapeau de l
 Simona La Mantia (ITA)

14,43 m
Drapeau de la Russie
 Svetlana Bolshakova (RUS)

14,11 m
Drapeau de la Grèce
 Athanasía Pérra (GRE)

13,94 m
Saut en hauteur
Drapeau de la Russie
 Tatyana Kivimyagi (RUS)

1,94 m
Drapeau de la Suède
 Emma Green (SWE)

1,92 m
Drapeau de l
 Ariane Friedrich (GER)

1,90 m
Saut à la perche
Drapeau de l
 Nataliya Kushch (UKR)

4,30 m
Drapeau de l
 Floé Kühnert (GER)

4,30 m
Drapeau de l
 Julia Hütter (GER)

4,25 m
Lancer du poids
Drapeau de l
 Petra Lammert (GER)

18,97 m
Drapeau de l
 Christina Schwanitz (GER)

18,64 m
Drapeau de l
 Chiara Rosa (ITA)

18,22 m
Lancer du disque
Drapeau de l
 Sabine Rumpf (GER)

60,75 m
Drapeau de la Russie
 Darya Pishchalnikova (RUS)

59,45 m
Drapeau de l
 Kateryna Karsak (UKR)

56,81 m
Lancer du marteau
Drapeau de la Russie
 Yekaterina Khoroshikh (RUS)

71,51 m
Drapeau de l
 Betty Heidler (GER)

69,64 m
Drapeau de l
 Nataliya Zolotuhina (UKR)

67,75 m
Lancer du javelot
Drapeau de l
 Annika Suthe (GER)

57,72 m
Drapeau de l
 Katharina Molitor (GER)

57,01 m
Drapeau de la Lettonie
 Linda Brivule (LAT)

56,12 m
Heptathlon
Drapeau des Pays-Bas
 Laurien Hoos (NED)

6291 pts
Drapeau de l
 Lilli Schwarzkopf (GER)

6196 pts
Drapeau de la Russie
 Olga Levenkova (RUS)

5950 pts
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2005
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.