For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2009.

Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2009

Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2009
Description de l
Généralités
Sport AthlétismeVoir et modifier les données sur Wikidata
Organisateur(s) AEA
Éditions 7e
Lieu(x)
Kaunas
Date 16 au 19 juillet 2009
Nations 42
Participants 956
Site web officiel Site officiel

Navigation

Les 7es Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme ont eu lieu du 16 au 19 juillet 2009 à Kaunas, en Lituanie, dans le Centre sportif S.-Darius-et-S.-Girėnas.

44 épreuves sont disputées par 956 athlètes, en provenance de 42 des 50 fédérations européennes. Les plus fortes délégations sont composées par la France (74), la Pologne (72), l'Allemagne (63), la Russie (62), l'Italie (59), l'Espagne (53), le Royaume-Uni (52), la Lettonie (24) et l'Estonie (15).

Faits marquants

Résultats

Hommes

Épreuves Or Argent Bronze
100 m
Harry Aikines-Aryeetey
10 s 15
Leevan Yearwood
10 s 26
Rion Pierre
10 s 28
200 m
Toby Sandeman
20 s 37
Aleixo-Platini Menga
20 s 59
Ihor Bodrov
20 s 61
400 m
Yannick Fonsat
45 s 68
Nigel Levine
45 s 78
Jan Ciepiela
45 s 81
800 m
Adam Kszczot
1 min 45 s 81
Marcin Lewandowski
1 min 46 s 52
Robin Schembera
1 min 46 s 63
1 500 m
Ivan Tukhtachev
3 min 51 s 19
James Brewer
3 min 51 s 33
Jakub Holusa
3 min 51 s 46
5 000 m
Mohamed Elbendir
13 min 55 s 10
Noureddine Smaïl
13 min 59 s 23
David McCarthy
14 min 00 s 78
10 000 m
Selim Bayrak
29 min 47 s 15
Andrea Lalli
29 min 49 s 80
Dmytro Lashyn
30 min 08 s 44
110 m haies
Artur Noga
13 s 47
Gianni Frankis
13 s 57
Callum Priestley
13 s 63
400 m haies
Lloyd Gumbs
49 s 62
Stanislav Melnykov
49 s 88
Vincent Vanryckeghem
49 s 90
3 000 m steeple
Aleksandr Pavelyev
8 min 40 s 55
José Luis Galvan
8 min 41 s 53
Krystian Zalewski
8 min 42 s 06
4 × 100 m
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni

Ryan Scott
Toby Sandeman
Rion Pierre
Leevan Yearwood
39 s 09
Drapeau de la France
France

Emmanuel Biron
Mickael Arminana
Pierre-Alexis Pessonneaux
Teddy Tinmar
39 s 26
Drapeau de la Pologne
Pologne

Kamil Kryński
Artur Zaczek
Olaf Paruzel
Jakub Adamski
39 s 52
4 × 400 m
Drapeau de la Pologne
Pologne

Marcin Sobiech
Jakub Krzewina
Michal Pietrzak
Jan Ciepiela
3 min 03 s 74
Drapeau de l
Italie

Marco Vistalli
Isalbet Juarez
Domenico Fontana
Matteo Galvan
3 min 03 s 79
Drapeau de la France
France

Bruno Naprix
Mame-Ibra Anne
Yoann Décimus
Yannick Fonsat
3 min 04 s 06
20 km marche
Miguel Ángel Lopez
1 h 22 min 23 s
Dzianis Simanovich
1 h 22 min 57 s
Matteo Giupponi
1 h 23 min 00 s
Saut en longueur
Jānis Leitis
7,90 m
Pavel Karavayev
7,86 m
Mikko Kivinen
7,85 m
Triple saut
Daniele Greco
17,20 m
Zhivko Petkov
16,81 m
Aliaksandr Liabedzka
16,80 m
Saut en hauteur
Sylwester Bednarek
2,28 m
Oleksandr Nartov
2,26 m
Andriy Protsenko
2,24 m
Saut à la perche
Raphael Holzdeppe
5,65 m
Luke Cutts
5,60 m
Dimitrios Patsoukakis
5,55 m
Lancer du poids
Valeriy Kokoyev
20,20 m
Nick Petersen
18,94 m
Mateusz Mikos
18,89 m
Lancer du disque
Nikolay Sedyuk
60,80 m
Ivan Hryshyn
59,61 m
Martin Wierig
59,12 m
Lancer du marteau
Yury Shayunou
78,16 m
Anatoliy Pozdnyakov
72,42 m
Alexander Ziegler
72,32 m
Lancer du javelot
Ari Mannio
84,57 m
Petr Frydrych
80,53 m
Spirídon Lebésis
79,37 m
Décathlon
Eelco Sintnicolaas
8 112 pts
Mateo Sossah
7 885 pts
Mihail Dudaš
7 855 pts

Femmes

Épreuves Or Argent Bronze
100 m
Lina Grinčikaitė
11 s 37
Nataliya Pohrebnyak
11 s 45
Marika Popowicz
11 s 50
200 m
Aleksandra Fedoriva
22 s 97
Ewelina Ptak
23 s 07
Marika Popowicz
23 s 25
400 m
Kseniya Ustalova
51 s 74
Kseniya Zadorina
51 s 76
Anna Sedova
52 s 58
800 m
Yelena Kofanova
1 min 58 s 94
Nataliya Lupu
2 min 01 s 08
Agnieszka Leszczynska
2 min 01 s 53
1 500 m
Sultan Haydar
4 min 14 s 12
Kristina Khalayeva
4 min 14 s 78
Yelena Fesenko
4 min 15 s 86
5 000 m
Natalya Popkova
15 min 54 s 11
Sviatlana Kudzelich
16 min 03 s 85
Emily Pidgeon
16 min 04 s 71
10 000 m
Natalya Popkova
33 min 37 s 31
Zsófia Erdélyi
33 min 39 s 89
Azra Eminović
33 min 47 s 19
100 m haies
Christina Vukicevic
12 s 99
Yekaterina Shtepa
13 s 28
Alina Talay
13 s 30
400 m haies
Perri Shakes-Drayton
55 s 26
Eilidh Child
55 s 32
Darya Korableva
56 s 08
3 000 m steeple
Ancuţa Bobocel
9 min 47 s 90
Julia Hiller
9 min 57 s 44
Susanne Lutz
10 min 01 s 87
4 × 100 m
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni

Annabelle Lewis
Joey Duck
Lucy Sargent
Elaine O'Neill
43 s 89
Drapeau de la Pologne
Pologne

Agnieszka Ceglarek
Marika Popowicz
Milena Pedziwiatr
Weronika Wedler
43 s 90
Drapeau de la Lituanie
Lituanie

Silvija Peseckaitė
Lina Andrijauskaitė
Sonata Tamošaitytė
Lina Grinčikaitė
44 s 09
4 × 400 m
Drapeau de la Russie
Russie

Anna Sedova
Kseniya Zadorina
Kseniya Vdovina
Kseniya Ustalova
3 min 27 s 59
Drapeau de l
Allemagne

Esther Cremer
Jill Richards
Janin Lindenberg
Sorina Nwachukwu
3 min 29 s 21
Drapeau de la Biélorussie
Biélorussie

Maryna Liboza
Katsiaryna Mishyna
Hanna Tashpulatava
Alena Kievich
3 min 30 s 45
20 km marche
Yelena Shumkina
1 h 33 min 05 s
Zuzana Schindlerova
1 h 33 min 42 s
Tatyana Shemyakina
1 h 34 min 13 s
Saut en longueur
Melanie Bauschke
6,83 m
Nastassia Mironchyk
6,76 m
Éloyse Lesueur
6,72 m
Triple saut
Paraskeví Papahristou
14,34 m
Cristina Bujin
14,26 m
Liliya Kulyk
13,88 m
Saut en hauteur
Aleksandra Shamsutdinova
1,89 m
Melanie Bauschke
1,89 m
Urszula Domel
1,86 m
Saut à la perche
Lisa Ryzih
4,50 m
Minna Nikkanen
4,45 m
Vanessa Vandy
4,35 m
Lancer du poids
Denise Hinrichs
19,18 m
Irina Tarasova
17,90 m
Alena Kopets
17,72 m
Lancer du disque
Eden Francis
57,29 m
Vera Karmishina
54,48 m
Jade Nicholls
54,44 m
Lancer du marteau
Zalina Marghieva
67,67 m
Kateřina Šafránková
63,01 m
Sarah Holt
62,55 m
Lancer du javelot
Madara Palameika
64,51 m
Vira Rebryk
61,43 m
Anna Wessman
55,91 m
Heptathlon
Aiga Grabuste
6 396 pts
Olga Kurban
6 205 pts
Nadezhda Sergeyeva
6 118 pts

Tableau des médailles

Classement des dix meilleures nations[1]

Rang Nation Or Argent Bronze Total
1
Drapeau de la Russie
RUS
12 8 5 25
2.
Drapeau du Royaume-Uni
GBR
7 6 5 18
3
Drapeau de l
GER
4 4 4 12
3
Drapeau de la Pologne
POL
4 3 8 15
5
Drapeau de la Lettonie
LAT
3 0 0 3
6
Drapeau de l
ESP
2 1 0 3
7
Drapeau de la Turquie
TUR
2 0 0 2
8
Drapeau de la Biélorussie
BLR
1 3 4 8
9
Drapeau de la France
FRA
1 3 2 6
10
Drapeau de l
ITA
1 2 1 4

Notes et références

  1. (en) Tableau des médailles complet des Championnats d'Europe espoirs 2009, site de la Fédération européenne athlétisme
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 2009
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.