For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Championnats d'Europe juniors d'athlétisme 1999.

Championnats d'Europe juniors d'athlétisme 1999

Championnats d'Europe juniors d'athlétisme 1999
Généralités
Sport AthlétismeVoir et modifier les données sur Wikidata
Éditions 15e
Lieu(x) Riga (
Drapeau de la Lettonie
Lettonie
)
Date 5 au
Épreuves 43
Site(s) Stade Daugava

Navigation

Les 15es championnats d'Europe juniors d'athlétisme se sont déroulés à Riga (Lettonie) du 5 au , au stade Daugava.

Faits marquants

Résultats

Garçons

Épreuves Or Argent Bronze
100 m
(Vent : +3,3 m/s)
Fabrice Calligny
10 s 19 (w)
Mark Lewis-Francis
10 s 37 (w)
Kostyantyn Vasyukov
10 s 41 (w)
200 m
(Vent : +3,6 m/s)
Alessandro Cavallaro
20 s 46 (w)
Tim Benjamin
20 s 60 (w)
Chris Lambert
20 s 67 (w)
400 m
Ruwen Faller
46 s 38
Filip Walotka
46 s 42
Yeóryios Doúpis
47 s 03
800 m
Yuriy Borzakovskiy
1 min 50 s 38
Nick Andrews
1 min 50 s 92
Bram Som
1 min 50 s 96
1 500 m
Franek Haschke
3 min 44 s 17
Bert Leenaerts
3 min 44 s 47
Stefan Beumer
3 min 45 s 13
5 000 m
Wolfram Müller
14 min 5 s 98
Radu Stroia
14 min 11 s 05
Mattia Maccagnan
14 min 12 s 51
10 000 m
Hans Janssens
29 min 49 s 59
Radu Stroia
29 min 55 s 18
Olivér Bodor
30 min 0 s 91
3 000 mètres steeple
Jakub Czaja
8 min 41 s 91
Vadim Slobodenyuk
8 min 44 s 48
Kevin Paulsen
8 min 45 s 69
110 mètres haies
(Vent : +3,0 m/s)
Felipe Vivancos
Chris Baillie
13 s 92 (w)
Non décernée
Thomas Blaschek
13 s 93 (w)
400 mètres haies
Dmitriy Zhukov
51 s 46
Richard McDonald
51 s 62
Luca Bortolaso
51 s 80
10 000 m marche
Māris Putenis
40 min 27 s 37
Vladimir Potemin
40 min 28 s 46
José Domínguez
40 min 34 s 82
4 × 100 m
Drapeau de la France
France

Damien Degroote
Fabrice Calligny
Julien Arame
Leslie Djhone
39 s 49
Drapeau de la Pologne
Pologne

Mariusz Latkowski
Łukasz Chyła
Marcin Jędrusiński
Przemysław Rogowski
39 s 67
Drapeau de l
Italie

Simone Marè
Pantaleo Spina
Marco Cuneo
Alessandro Cavallaro
39 s 78
4 × 400 m
Drapeau de l
Allemagne

Stefan Giessler
Benjamin Mielke
Ralf Riester
Ruwen Faller
3 min 7 s 42
Drapeau de la Pologne
Pologne

Tomasz Smolarczyk
Bartosz Ozdarski
Rafał Wieruszewski
Filip Walotka
3 min 8 s 15
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni

Ian Lowthian
Chris Bennett
Adam Buckley
Kris Stewart
3 min 8 s 97
Saut en hauteur
Christian Olsson
2,21 m
Grégory Gabella
2,19 m
Yaroslav Rybakov
2,16 m
Saut à la perche
Sébastien Homo
5,35 m
Fabrice Fortin
5,35 m
Thilo Kraus
5,20 m
Saut en longueur
Leslie Djhone
7,88 m
Krasimir Argirov
7,74 m
Tomasz Mateusiak
7,60 m
Triple saut
Tosin Oke
16,57 m
Christian Olsson
16,18 m
Marian Oprea
15,98 m
Lancer du poids
Rutger Smith
18,27 m
Tomasz Chrzanowski
18,19 m
Teijo Kööpikkä
18,01 m
Lancer du disque
Rutger Smith
52,89 m
Pavel Lyzhyn
52,15 m
Heinrich Seitz
50,76 m
Lancer du marteau
Olli-Pekka Karjalainen
75,80 m
Wojciech Kondratowicz
74,12 m
Markus Esser
66,68 m
Lancer du javelot
Tomas Intas
77,88 m (NJR)
David Parker
77,26 m
Tim Werner
76,31 m
Décathlon
Aki Heikkinen
7 881 pts (NJR)
Jaakko Ojaniemi
7 763 pts
Roland Schwarzl
7 447 pts

Filles

Épreuves Or Argent Bronze
100 m
(Vent : -1,5 m/s)
Sina Schielke
11 s 39
Johanna Manninen
11 s 47
Adrianna Lamalle
11 s 51
200 m
(Vent : +1,9 m/s)
Sina Schielke
23 s 08
Johanna Manninen
23 s 26
Ciara Sheehy
23 s 49
400 m
Olesya Zykina
52 s 00
Natalya Lavshuk
53 s 44
Justyna Karolkiewicz
53 s 78
800 m
Irina Latva
2 min 03 s 45 (NJR)
Yuliya Gurtovenko
2 min 03 s 81
Sibel Özyurt
2 min 03 s 82
1 500 m
Sibel Özyurt
4 min 15 s 62
Natalya Sydorenko
4 min 15 s 91
Yekaterina Noskova
4 min 16 s 56
3 000 m
Olga Rosseyeva
9 min 07 s 79
Tezeta Sürekli
9 min 08 s 09
Sonja Stolic
9 min 10 s 01
5 000 m
Tezeta Sürekli
16 min 01 s 32
Elvan Can
16 min 06 s 40
Melena Tolstygina
16 min 17 s 04
100 mètres haies
(Vent : -0,3 m/s)
Reina-Flor Okori
13 s 16
Fanny Gerance
13 s 27
Manuela Bosco
13 s 34 (NYR)
400 mètres haies
Alena Rücklová
58 s 55
Benedetta Ceccarelli
59 s 10
Nicola Sanders
59 s 21
5 000 m marche
Larisa Safronova
21 min 40 s 77
Daniela Cîrlan
21 min 46 s 15
Ryta Turava
21 min 48 s 11
4 × 100 m
Drapeau de l
Allemagne

Mirjam Wallner
Sina Schielke
Kerstin Grötzinger
Annegret Dietrich
44 s 04
Drapeau de la Finlande
Finlande

Manuela Bosco
Katja Salivaara
Johanna Manninen
Heidi Hannula
44 s 40
Drapeau de la France
France

Fanny Gérance
Adrianna Lamalle
Gwladys Belliard
Nadia Raymond
44 s 69
4 × 400 m
Drapeau de la Russie
Russie

Yana Vetcherkevitch
Olga Golendukhina
Natalya Lavshuk
Olesya Zykina
3 min 34 s 06
Drapeau de l
Allemagne

Claudia Hempel
Daniela Mark
Claudia Hoffmann
Karoline Hagen
3 min 34 s 84
Drapeau de la Pologne
Pologne

Justyna Karolkiewicz
Aneta Lemiesz
Ilona Szymerska
Zaneta Tomczyk
3 min 35 s 24
Saut en hauteur
Viktoriya Slivka
1,90 m
Christelle Préau
1,88 m
Marina Kuptsova
1,88 m
Saut à la perche
Yvonne Buschbaum
4,25 m
Annika Becker
4,20 m
Amandine Homo
4,15 m
Saut en longueur
Maria Chiara Baccini
6,39 m
Concepción Montaner
6,39 m
Silvia Favre
6,25 m
Triple saut
Mariana Bogăţie
13,57 m
Marina Salomon
13,39 m
Anna Pyatykh
13,36 m
Lancer du poids
Nadezhda Ostapchuk
18,20 m
Oksana Gromova
16,31 m
Bianca Grosser
16,24 m
Lancer de disque
Wioletta Potępa
53,93 m
Adina Mocanu
53,89 m
Ilona Rutjes
53,19 m
Lancer du marteau
Bianca Achilles
66,81 m
Sini Pöyry
63,60 m (NJR)
Merja Korpela
59,51 m
Lancer du javelot
Nikolett Szabó
61,52 m
Carolin Soboll
56,86 m
Xénia Frajka
54,29 m
Heptathlon
Maren Freisen
5 909 pts
Michaela Hejnová
5 786 pts
Antonia Schulze-Borges
5 543 pts

Tableau des médailles

  • Pays hôte
Rang Nation Or Argent Bronze Total
1
Drapeau de l
Allemagne
10 3 7 20
2
Drapeau de la Russie
Russie
7 3 4 14
3
Drapeau de la France
France
5 4 4 13
4
Drapeau de la Finlande
Finlande
2 5 3 10
4
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
2 5 3 10
4
Drapeau de la Pologne
Pologne
2 5 3 10
7
Drapeau de la Turquie
Turquie
2 2 1 5
8
Drapeau de l
Italie
2 1 4 7
9
Drapeau des Pays-Bas
Pays-Bas
2 0 3 5
10
Drapeau de la Lettonie
Lettonie
2 0 0 2
11
Drapeau de la Roumanie
Roumanie
1 5 1 7
12
Drapeau de la Biélorussie
Biélorussie
1 1 2 4
13
Drapeau de l
Espagne
1 1 1 3
14=
Drapeau de la Belgique
Belgique
1 1 0 2
14=
Drapeau de la Tchéquie
Tchéquie
1 1 0 2
14=
Drapeau de la Suède
Suède
1 1 0 2
17
Drapeau de la Hongrie
Hongrie
1 0 2 3
18
Drapeau de la Lituanie
Lituanie
1 0 0 1
19
Drapeau de l
Ukraine
0 3 1 4
20
Drapeau de la Bulgarie
Bulgarie
0 1 0 1
21
Drapeau de l
Autriche
0 0 1 1
21
Drapeau de la Grèce
Grèce
0 0 1 1
21
Drapeau de l
Irlande
0 0 1 1
21
Drapeau de la République fédérale de Yougoslavie
RF Yougoslavie
0 0 1 1
Total 44 42 43 129

Notes et références

  1. (en) « Medal Table European Athletics U20 Championships », sur european-athletics.org (consulté le ), p. 15
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Championnats d'Europe juniors d'athlétisme 1999
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.