For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Liste des médaillés aux Jeux olympiques d'hiver de 2002.

Liste des médaillés aux Jeux olympiques d'hiver de 2002

Cet article liste les athlètes ayant remporté une médaille aux Jeux olympiques d'hiver de 2002 à Salt Lake City aux États-Unis du 8 au .

Biathlon

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
10 km sprint
résultats détaillés
Ole Einar Bjørndalen (NOR)
Sven Fischer (GER)
Wolfgang Perner (AUT)
Poursuite 12,5 km
résultats détaillés
Ole Einar Bjørndalen (NOR)
Raphaël Poirée (FRA)
Ricco Groß (GER)
20 km individuel
résultats détaillés
Ole Einar Bjørndalen (NOR)
Frank Luck (GER)
Viktor Maigurov (RUS)
relais 4×7,5 km
résultats détaillés
Norvège
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Allemagne
Sven Fischer
Ricco Groß
Frank Luck
Peter Sendel
France
Vincent Defrasne
Gilles Marguet
Raphaël Poirée
Julien Robert
Femmes
7,5 km sprint
résultats détaillés
Kati Wilhelm (GER)
Uschi Disl (GER)
Magdalena Forsberg (SWE)
Poursuite 10 km
résultats détaillés
Olga Pyleva (RUS)
Kati Wilhelm (GER)
Irina Nikoultchina (BUL)
15 km individuel
résultats détaillés
Andrea Henkel (GER)
Liv Grete Skjelbreid (NOR)
Magdalena Forsberg (SWE)
relais 4×7,5 km
résultats détaillés
Allemagne
Katrin Apel
Uschi Disl
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
Norvège
Gunn Margit Andreassen
Ann Elen Skjelbreid
Liv Grete Skjelbreid
Linda Tjørhom
Russie
Albina Akhatova
Svetlana Ishmouratova
Galina Koukleva
Olga Pyleva

Bobsleigh

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Bob à deux
résultats détaillés
Allemagne
Christoph Langen
Markus Zimmerman
Suisse
Steve Anderhub
Christian Reich
Suisse
Martin Annen
Beat Hefti
Bob à quatre
résultats détaillés
Allemagne
Carsten Embach
Enrico Kuehn
Kevin Kuske
Andre Lange
États-Unis
Todd Hays
Garrett Hines
Randy Jones
Bill Schuffenhauer
États-Unis
Mike Kohn
Doug Sharp
Brian Shimer
Dan Steele
Femmes
Bob à deux
résultats détaillés
États-Unis
Jill Bakken
Vonetta Flowers
Allemagne
Ulrike Holzner
Sandra Prokoff
Allemagne
Susi Erdmann
Nicole Herschmann

Combiné nordique

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Individuel
résultats détaillés
Samppa Lajunen (FIN)
Jaakko Tallus (FIN)
Felix Gottwald (AUT)
Sprint
résultats détaillés
Samppa Lajunen (FIN)
Ronny Ackermann (GER)
Felix Gottwald (AUT)
Par équipe
résultats détaillés
Finlande
Samppa Lajunen
Hannu Manninen
Jari Mantila
Jaakko Tallus
Allemagne
Ronny Ackermann
Georg Hettich
Marcel Höhlig
Björn Kircheisen
Autriche
Christoph Bieler
Felix Gottwald
Michael Gruber
Mario Stecher

Curling

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
résultats détaillés
Norvège
Flemming Davanger
Torger Nergård
Bent Ånund Ramsfjell
Pål Trulsen
Lars Vågberg
Canada
Don Bartlett
Kevin Martin
Carter Rycroft
Ken Tralnberg
Don Walchuk
Suisse
Markus Eggler
Damian Grichting
Marco Ramstein
Andreas Schwaller
Christof Schwaller
Tournoi féminin
résultats détaillés
Grande-Bretagne
Deborah Knox
Fiona MacDonald
Rhona Martin
Margaret Morton
Janice Rankin
Suisse
Laurence Bidaud
Luzia Ebnöther
Tanya Frei
Mirjam Ott
Nadia Röthlisberger
Canada
Kelley Law
Diane Nelson
Cheryl Noble
Julie Skinner
Georgina Wheatcroft

Hockey sur glace

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
résultats détaillés
Canada
Ed Belfour
Rob Blake
Eric Brewer
Martin Brodeur
Theoren Fleury
Adam Foote
Simon Gagné
Jarome Iginla
Curtis Joseph
Ed Jovanovski
Paul Kariya
Mario Lemieux
Eric Lindros
Al MacInnis
Scott Niedermayer
Joe Nieuwendyk
Owen Nolan
Mike Peca
Chris Pronger
Joe Sakic
Brendan Shanahan
Ryan Smyth
Steve Yzerman
États-Unis
Tony Amonte
Tom Barrasso
Chris Chelios
Adam Deadmarsh
Chris Drury
Mike Dunham
Bill Guerin
Phil Housley
Brett Hull
John Leclair
Brian Leetch
Aaron Miller
Mike Modano
Tom Poti
Brian Rafalski
Mike Richter
Jeremy Roenick
Brian Rolston
Gary Suter
Keith Tkachuk
Doug Weight
Mike York
Scott Young
Russie
Maksim Afinoguenov
Pavel Boure
Valeri Boure
Ilia Bryzgalov
Pavel Datsiouk
Sergueï Fiodorov
Sergueï Gontchar
Alekseï Iachine
Alekseï Jamnov
Darius Kasparaitis
Nikolaï Khabibouline
Alekseï Kovaliov
Ilia Kovaltchouk
Igor Kravtchouk
Oleg Kvacha
Igor Larionov
Vladimir Malakhov
Daniil Markov
Boris Mironov
Andreï Nikolichine
Sergueï Samsonov
Iegor Podomatski
Oleg Tverdovski
Tournoi féminin
résultats détaillés
Canada
Dana Antal
Kelly Bechard
Jennifer Botterill
Thérèse Brisson
Cassie Campbell
Isabelle Chartrand
Lori Dupuis
Danielle Goyette
Geraldine Heaney
Jayna Hefford
Becky Kellar
Caroline Ouellette
Sami Jo Small
Cherie Piper
Cheryl Pounder
Kim St-Pierre
Tammy Lee Shewchuk
Colleen Sostorics
Vicky Sunohara
Hayley Wickenheiser
États-Unis
Chris Bailey
Laurie Baker
Karyn Bye
Julie Chu
Natalie Darwitz
Sara DeCosta-Hayes
Tricia Dunn
Cammi Granato
Courtney Kennedy
Andrea Kilbourne
Katie King
Shelley Looney
Sue Merz
Allison Mleczko
Tara Mounsey
Jenny Potter
Angela Ruggiero
Sarah Tueting
Lyndsay Wall
Krissy Wendell
Suède
Annica Åhlén
Lotta Almblad
Anna Andersson
Gunilla Andersson
Emelie Berggren
Kristina Bergstrand
Ann-Louise Edstrand
Joa Elfsberg
Erika Holst
Nanna Jansson
Maria Larsson
Ylva Lindberg
Ulrica Lindström
Kim Martin
Josefin Pettersson
Maria Rooth
Danijela Rundqvist
Evelina Samuelsson
Therese Sjölander
Anna Vikman

Luge

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Simple
résultats détaillés
Armin Zöggeler (ITA)
Georg Hackl (GER)
Markus Prock (AUT)
Double
résultats détaillés
Allemagne
Patric Leitner
Alexander Resch
États-Unis
Mark Grimmette
Brian Martin
États-Unis
Clay Ives
Chris Thorpe
Femmes
Simple
résultats détaillés
Sylke Otto (GER)
Barbara Niedernhuber (GER)
Silke Kraushaar (GER)

Patinage artistique

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Individuel
résultats détaillés
Aleksey Yagudin (RUS)
Evgeni Plushenko (RUS)
Timothy Goebel (USA)
Femmes
Individuel
résultats détaillés
Sarah Hughes (USA)
Irina Sloutskaïa (RUS)
Michelle Kwan (USA)
Mixte
Couples
résultats détaillés
Canada
Jamie Salé
David Pelletier
Russie
Elena Berejnaïa
Anton Sikharulidze
-
Chine
Xue Shen
Hongbo Zhao
Danse
résultats détaillés
France
Marina Anissina
Gwendal Peizerat
Russie
Irina Lobatcheva
Ilia Averboukh
Italie
Barbara Fusar Poli
Maurizio Margaglio

Patinage de vitesse

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
500 m
résultats détaillés
Casey FitzRandolph (USA)
Hiroyasu Shimizu (JPN)
Kip Carpenter (USA)
1 000 m
résultats détaillés
Gerard van Velde (NED)
Jan Bos (NED)
Joey Cheek (USA)
1 500 m
résultats détaillés
Derek Parra (USA)
Jochem Uytdehaage (NED)
Ådne Søndrål (NOR)
5 000 m
résultats détaillés
Jochem Uytdehaage (NED)
Derek Parra (USA)
Jens Boden (GER)
10 000 m
résultats détaillés
Jochem Uytdehaage (NED)
Gianni Romme (NED)
Lasse Sætre (NOR)
Femmes
500 m
résultats détaillés
Catriona LeMay Doan (CAN)
Monique Enfeldt-Garbrecht (GER)
Sabine Völker (GER)
1 000 m
résultats détaillés
Christine Witty (USA)
Sabine Völker (GER)
Jennifer Rodriguez (USA)
1 500 m
résultats détaillés
Anni Friesinger (GER)
Sabine Völker (GER)
Jennifer Rodriguez (USA)
3 000 m
résultats détaillés
Claudia Pechstein (GER)
Renate Groenewold (NED)
Cindy Klassen (CAN)
5 000 m
résultats détaillés
Claudia Pechstein (GER)
Gretha Smit (NED)
Clara Hughes (CAN)

Patinage de vitesse sur piste courte

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
500 m
résultats détaillés
Marc Gagnon (CAN)
Jonathan Guilmette (CAN)
Rusty Smith (USA)
1 000 m
résultats détaillés
Steven Bradbury (AUS)
Apolo Anton Ohno (USA)
Mathieu Turcotte (CAN)
1 500 m
résultats détaillés
Apolo Anton Ohno (USA)
Li Jiajun (CHN)
Marc Gagnon (CAN)
relais 5000 m
résultats détaillés
Canada
Éric Bédard
Marc Gagnon
Jonathan Guilmette
François-Louis Tremblay
Mathieu Turcotte
Italie
Michele Antonioli
Maurizio Carnino
Fabio Carta
Nicola Franceschina
Nicola Rodigari
Chine
Yulong An
Kai Feng
Guo Wei
Jiajun Li
Ye Li
Femmes
500 m
résultats détaillés
Yang Yang (A) (CHN)
Evgenia Radanova (BUL)
Wang Chunlu (CHN)
1 000 m
résultats détaillés
Yang Yang (A) (CHN)
Ko Gi-hyun (KOR)
Yang Yang (S) (CHN)
1 500 m
résultats détaillés
Ko Gi-hyun (KOR)
Choi Eun-kyung (KOR)
Evgenia Radanova (BUL)
relais 3000 m
résultats détaillés
Corée du Sud
Choi Eun-kyung
Choi Min-kyung
Joo Min-Jin
Park Hye-Won
Chine
Sun Dandan
Chunlu Wang
Yang Yang (A)
Yang Yang (S)
Canada
Isabelle Charest
Marie-Eve Drolet
Amélie Goulet-Nadon
Alanna Kraus
Tania Vicent

Saut à ski

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Petit tremplin
résultats détaillés
Simon Ammann (SUI)
Sven Hannawald (GER)
Adam Małysz (POL)
Grand tremplin
résultats détaillés
Simon Ammann (SUI)
Adam Małysz (POL)
Matti Hautamäki (FIN)
Par équipe
résultats détaillés
Allemagne
Sven Hannawald
Stephan Hocke
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
Finlande
Janne Ahonen
Matti Hautamäki
Risto Jussilainen
Veli-Matti Lindström
Slovénie
Damjan Fras
Robert Kranjec
Primož Peterka
Peter Zonta

Skeleton

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
résultats détaillés
Jim Shea (USA)
Martin Rettl (AUT)
Gregor Stähli (SUI)
Femmes
résultats détaillés
Tristan Gale (USA)
Lea Ann Parsley (USA)
Alex Coomber (GBR)

Ski acrobatique

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Bosses
résultats détaillés
Janne Lahtela (FIN)
Travis Mayer (USA)
Richard Gay (FRA)
Saut
résultats détaillés
Aleš Valenta (CZE)
Joe Pack (USA)
Alexei Grishin (BLR)
Femmes
Bosses
résultats détaillés
Kari Traa (NOR)
Shannon Bahrke (USA)
Tae Satoya (JPN)
Saut
résultats détaillés
Alisa Camplin (AUS)
Veronica Brenner (CAN)
Deidra Dionne (CAN)

Ski alpin

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Descente
résultats détaillés
Fritz Strobl (AUT)
Lasse Kjus (NOR)
Stephan Eberharter (AUT)
Super-G
résultats détaillés
Kjetil André Aamodt (NOR)
Stephan Eberharter (AUT)
Andreas Schifferer (AUT)
Géant
résultats détaillés
Stephan Eberharter (AUT)
Bode Miller (USA)
Lasse Kjus (NOR)
Slalom
résultats détaillés
Jean-Pierre Vidal (FRA)
Sébastien Amiez (FRA)
Benjamin Raich (AUT)
Combiné
résultats détaillés
Kjetil André Aamodt (NOR)
Bode Miller (USA)
Benjamin Raich (AUT)
Femmes
Descente
résultats détaillés
Carole Montillet (FRA)
Isolde Kostner (ITA)
Renate Götschl (AUT)
Super-G
résultats détaillés
Daniela Ceccarelli (ITA)
Janica Kostelić (CRO)
Karen Putzer (ITA)
Géant
résultats détaillés
Janica Kostelić (CRO)
Anja Pärson (SWE)
Sonja Nef (SUI)
Slalom
résultats détaillés
Janica Kostelić (CRO)
Laure Pequegnot (FRA)
Anja Pärson (SWE)
Combiné
résultats détaillés
Janica Kostelić (CRO)
Renate Götschl (AUT)
Martina Ertl-Renz (GER)

Ski de fond

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
15 km classique
résultats détaillés
Andrus Veerpalu (EST)
Frode Estil (NOR)
Jaak Mae (EST)
Poursuite 20 km
résultats détaillés
Johann Mühlegg (ESP)

Thomas Alsgaard (NOR)
Frode Estil (NOR)
-
Per Elofsson (SWE)
30 km libre
résultats détaillés
Johann Mühlegg (ESP)

Christian Hoffmann (AUT)
Mikhail Botvinov (AUT)
Kristen Skjeldal (NOR)
50 km classique
résultats détaillés
Mikhaïl Ivanov (RUS)
Andrus Veerpalu (EST)
Odd-Bjørn Hjelmeset (EST)
1,5 km sprint
résultats détaillés
Tor Arne Hetland (NOR)
Peter Schlickenrieder (GER)
Cristian Zorzi (ITA)
Relais 4 × 10 km
résultats détaillés
Norvège
Thomas Alsgaard
Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Italie
Pietro Piller Cottrer
Giorgio Di Centa
Fabio Maj
Cristian Zorzi
Allemagne
Tobias Angerer
Jens Filbrich
Andreas Schlütter
René Sommerfeldt
Femmes
10 km classique
résultats détaillés
Bente Skari (NOR)
Olga Danilova (RUS)

Larisa Lazutina (RUS)

Julija Tchepalova (RUS)
Stefania Belmondo (ITA)
Poursuite 10 km
résultats détaillés
Olga Danilova (RUS)

Beckie Scott (CAN)
Kateřina Neumannová (CZE)
Viola Bauer (GER)
30 km classique
résultats détaillés
Gabriella Paruzzi (ITA)
Stefania Belmondo (ITA)
Bente Skari (NOR)
15 km libre
résultats détaillés
Stefania Belmondo (ITA)
Larisa Lazutina (RUS)

Kateřina Neumannová (CZE)
Julija Tchepalova (RUS)
1,5 km sprint
résultats détaillés
Julija Tchepalova (RUS)
Evi Sachenbacher Stehle (GER)
Anita Moen (NOR)
Relais 4 × 5 km
résultats détaillés
Allemagne
Viola Bauer
Manuela Henkel
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher Stehle
Norvège
Marit Bjørgen
Anita Moen
Hilde Pedersen
Bente Skari
Suisse
Brigitte Albrecht Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
Andrea Huber
Laurence Rochat

Snowboard

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Half-pipe
résultats détaillés
Ross Powers (USA)
Danny Kass (USA)
Jarret Thomas (USA)
Slalom géant
résultats détaillés
Philipp Schoch (SUI)
Richard Richardsson (SWE)
Chris Klug (USA)
Femmes
Half-pipe
résultats détaillés
Kelly Clark (USA)
Doriane Vidal (FRA)
Fabienne Reuteler (SUI)
Slalom géant
résultats détaillés
Isabelle Blanc (FRA)
Karine Ruby (FRA)
Lidia Trettel (ITA)

Athlètes les plus médaillés

Sportifs les plus médaillés aux Jeux olympiques d'hiver de 2002 (au moins deux médailles d'or)
Rang Athlète Sport Médaille d'or, Jeux olympiques Médaille d'argent, Jeux olympiques Médaille de bronze, Jeux olympiques Total
1
Ole Einar Bjørndalen (NOR)
Biathlon 4 0 0 4
2
Janica Kostelić (CRO)
Ski alpin 3 1 0 4
3
Samppa Lajunen (FIN)
Combiné nordique 3 0 0 3
4
Frode Estil (NOR)
Ski de fond 2 1 0 3
Marc Gagnon (CAN)
Patinage de vitesse sur piste courte 2 1 0 3
Jochem Uytdehaage (NED)
Patinage de vitesse 2 1 0 3
Kati Wilhelm (GER)
Biathlon 2 1 0 3
7
Kjetil André Aamodt (NOR)
Ski alpin 2 0 0 2
Thomas Alsgaard (NOR)
Ski de fond 2 0 0 2
Simon Ammann (SUI)
Saut à ski 2 0 0 2
Andrea Henkel (GER)
Biathlon 2 0 0 2
Claudia Pechstein (GER)
Patinage de vitesse 2 0 0 2
Yang Yang (A) (CHN)
Patinage de vitesse sur piste courte 2 0 0 2

Voir aussi

Sur les autres projets Wikimedia :

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Liste des médaillés aux Jeux olympiques d'hiver de 2002
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.