For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Liste des médaillés olympiques masculins en natation.

Liste des médaillés olympiques masculins en natation

Liste des sportifs médaillés en natation aux Jeux olympiques d'été depuis la première apparition de la natation au programme olympique en 1896.

Brasse

100 mètres brasse

Édition Or Argent Bronze
Mexico 1968
Don McKenzie
Vladimir Kosinsky
Nikolay Pankin
Munich 1972
Nobutaka Taguchi
Tom Bruce
John Hencken
Montréal 1976
John Hencken
David Wilkie
Arvydas Juozaitis
Moscou 1980
Duncan Goodhew
Arsens Miskarovs
Peter Evans
Los Angeles 1984
Steve Lundquist
Victor Davis
Peter Evans
Séoul 1988
Adrian Moorhouse
Károly Güttler
Dmitry Volkov
Barcelone 1992
Nelson Diebel
Norbert Rózsa
Phil Rogers
Atlanta 1996
Frederik Deburghgraeve
Jeremy Linn
Mark Warnecke
Sydney 2000
Domenico Fioravanti
Ed Moses
Roman Sludnov
Athènes 2004
Kōsuke Kitajima
Brendan Hansen
Hugues Duboscq
Pékin 2008
Kōsuke Kitajima
Alexander Dale Oen
Hugues Duboscq
Londres 2012
Cameron van der Burgh
Christian Sprenger
Brendan Hansen
Rio de Janeiro 2016
Adam Peaty
Cameron van der Burgh
Cody Miller
Tokyo 2020
Adam Peaty
Arno Kamminga
Nicolo Martinenghi

200 mètres brasse

Édition Or Argent Bronze
Londres 1908
Frederick Holman
William Robinson
Pontus Hanson
Stockholm 1912
Walter Bathe
Wilhelm Lützow
Kurt Malisch
Anvers 1920
Håkan Malmrot
Thor Henning
Arvo Aaltonen
Paris 1924
États-Unis
Robert Skelton
Joseph De Combe
États-Unis
William Kirschbaum
Amsterdam 1928
Yoshiyuki Tsuruta
Erich Rademacher
Philippines
Teofilo Yldefonso
Los Angeles 1932
Yoshiyuki Tsuruta
Reizo Koike
Philippines
Teofilo Yldefonso
Berlin 1936
Tetsuo Hamuro
Erwin Sietas
Reizo Koike
Londres 1948
États-Unis
Joseph Verdeur
États-Unis
Keith Carter
États-Unis
Robert Sohl
Helsinki 1952
John Davies
États-Unis
Bowen Stassforth
Herbert Klein
Melbourne 1956
Masaru Furukawa
Masahiro Yoshimura
Kharis Yunichev
Rome 1960
William Mulliken
Yoshihiko Osaki
Wieger Mensonides
Tokyo 1964
Ian O'Brien
Georgiy Prokopenko
Chester Jastremski
Mexico 1968
Felipe Múñoz
Vladimir Kosinsky
Brian Job
Munich 1972
John Hencken
David Wilkie
Nobutaka Taguchi
Montréal 1976
David Wilkie
John Hencken
Rick Colella
Moscou 1980
Robertas Žulpa
Albán Vermes
Arsens Miskarovs
Los Angeles 1984
Victor Davis
Glenn Beringen
Étienne Dagon
Séoul 1988
József Szabó
Nick Gillingham
Sergio López Miró
Barcelone 1992
Mike Barrowman
Norbert Rózsa
Nick Gillingham
Atlanta 1996
Norbert Rózsa
Károly Güttler
Andrey Korneyev
Sydney 2000
Domenico Fioravanti
Terence Parkin
Davide Rummolo
Athènes 2004
Kōsuke Kitajima
Dániel Gyurta
Brendan Hansen
Pékin 2008
Kōsuke Kitajima
Brenton Rickard
Hugues Duboscq
Londres 2012
Dániel Gyurta
Michael Jamieson
Ryo Tateishi
Rio de Janeiro 2016
Dmitriy Balandin
Josh Prenot
Anton Chupkov
Tokyo 2020
Zac Stubblety-Cook
Arno Kamminga
Matti Mattsson

Dos

100 mètres dos

Édition Or Argent Bronze
Londres 1908
Arno Bieberstein
Ludvig Dam
Herbert Haresnape
Stockholm 1912
États-Unis
Harry Hebner
Otto Fahr
Paul Kellner
Anvers 1920
États-Unis
Warren Paoa Kealoha
États-Unis
Ray Kegeris
Gérard Blitz
Paris 1924
États-Unis
Warren Paoa Kealoha
États-Unis
Paul Wyatt
Hongrie
Károly Bartha
Amsterdam 1928
États-Unis
George Kojac
États-Unis
Walter Laufer
États-Unis
Paul Wyatt
Los Angeles 1932
Masaji Kiyokawa
Toshio Irie
Kentaro Kawazu
Berlin 1936
États-Unis
Adolph Kiefer
États-Unis
Albert Vande Weghe
Masaji Kiyokawa
Londres 1948
États-Unis
Allen Stack
États-Unis
Robert Cowell
Georges Vallerey Jr.
Helsinki 1952
États-Unis
Yoshinobu Oyakawa
Gilbert Bozon
États-Unis
Jack Taylor
Melbourne 1956
David Theile
John Monckton
États-Unis
Frank McKinney
Rome 1960
David Theile
Frank McKinney
Robert Bennett
Tokyo 1964 Épreuve non disputée
Mexico 1968
Équipe unifiée d
Roland Matthes
Charles Hickcox
Ron Mills
Munich 1972
Roland Matthes
Mike Stamm
John Murphy
Montréal 1976
John Naber
Peter Rocca
Roland Matthes
Moscou 1980
Bengt Baron
Viktor Kuznetsov
Vladimir Dolgov
Los Angeles 1984
Rick Carey
Dave Wilson
Mike West
Séoul 1988
Daichi Suzuki
David Berkoff
Igor Polyansky
Barcelone 1992
Mark Tewksbury
Jeff Rouse
David Berkoff
Atlanta 1996
Jeff Rouse
Rodolfo Falcón
Neisser Bent
Sydney 2000
Lenny Krayzelburg
Matt Welsh
Stev Theloke
Athènes 2004
Aaron Peirsol
Markus Rogan
Tomomi Morita
Pékin 2008
Aaron Peirsol
Matt Grevers
Arkady Vyatchanin
Londres 2012
Matt Grevers
Nick Thoman
Ryōsuke Irie
Rio de Janeiro 2016
Ryan Murphy
Xu Jiayu
David Plummer
Tokyo 2020
Evgeny Rylov
Kliment Kolesnikov
Ryan Murphy

200 mètres dos

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
Ernst Hoppenberg
Autriche
Karl Ruberl
Johannes Drost
Épreuve non disputée (1904-1960)
Tokyo 1964
Jed Graef
Gary Dilley
Jack Horsley
Mexico 1968
Roland Matthes
Mitchell Ivey
Ron Mills
Munich 1972
Roland Matthes
Mike Stamm
Mitchell Ivey
Montréal 1976
John Naber
Peter Rocca
Dan Harrigan
Moscou 1980
Sándor Wladár
Zoltán Verrasztó
Mark Kerry
Los Angeles 1984
Rick Carey
Frédéric Delcourt
Cameron Henning
Séoul 1988
Igor Polyansky
Frank Baltrusch
Paul Kingsman
Barcelone 1992
Martin López-Zubero
Équipe unifiée
Vladimir Selkov
Stefano Battistelli
Atlanta 1996
Brad Bridgewater
Tripp Schwenk
Emanuele Merisi
Sydney 2000
Lenny Krayzelburg
Aaron Peirsol
Matt Welsh
Athènes 2004
Aaron Peirsol
Markus Rogan
Răzvan Florea
Pékin 2008
Ryan Lochte
Aaron Peirsol
Arkady Vyatchanin
Londres 2012
Tyler Clary
Ryōsuke Irie
Ryan Lochte
Rio de Janeiro 2016
Ryan Murphy
Mitch Larkin
Evgeny Rylov
Tokyo 2020
Evgeny Rylov
Ryan Murphy
Luke Greenbank

Nage libre

50 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Séoul 1988
Matt Biondi
Tom Jager
Gennadiy Prigoda
Barcelone 1992
Équipe unifiée
Aleksandr Popov
Matt Biondi
Tom Jager
Atlanta 1996
Aleksandr Popov
Gary Hall Jr.
Fernando Scherer
Sydney 2000
Anthony Ervin
Gary Hall Jr.
Pieter van den Hoogenband
Athènes 2004
Gary Hall Jr.
Duje Draganja
Roland Mark Schoeman
Pékin 2008
César Cielo
Amaury Leveaux
Alain Bernard
Londres 2012
Florent Manaudou
Cullen Jones
César Cielo
Rio de Janeiro 2016
Anthony Ervin
Florent Manaudou
Nathan Adrian
Tokyo 2020
Caeleb Dressel
Florent Manaudou
Bruno Fratus

100 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Athènes 1896
Hongrie
Alfréd Hajós
Autriche
Otto Herschmann
Non décernée
Londres 1908
États-Unis
Charles Daniels
Hongrie
Zoltán von Halmay
Harald Julin
Stockholm 1912
États-Unis
Duke Kahanamoku
Australasie
Cecil Healy
États-Unis
Kenneth Huszagh
Anvers 1920
États-Unis
Duke Kahanamoku
États-Unis
Pua Kela Kealoha
États-Unis
William Harris
Paris 1924
États-Unis
Johnny Weissmuller
États-Unis
Duke Kahanamoku
États-Unis
Samuel Kahanamoku
Amsterdam 1928
États-Unis
Johnny Weissmuller
Hongrie
István Bárány
Katsuo Takaishi
Los Angeles 1932
Yasuji Miyazaki
Tatsugo Kawaishi
États-Unis
Albert Schwartz
Berlin 1936
Hongrie
Ferenc Csik
Masanori Yusa
Shigeo Arai
Londres 1948
États-Unis
Walter Ris
États-Unis
Alan Ford
Hongrie
Géza Kádas
Helsinki 1952
États-Unis
Clarke Scholes
Hiroshi Suzuki
Göran Larsson
Melbourne 1956
Jon Henricks
John Devitt
Gary Chapman
Rome 1960
John Devitt
Lance Larson
Manuel dos Santos
Tokyo 1964
Don Schollander
Bobby McGregor
Équipe unifiée d
Hans-Joachim Klein
Mexico 1968
Michael Wenden
Kenneth Walsh
Mark Spitz
Munich 1972
Mark Spitz
Jerry Heidenreich
Vladimir Bure
Montréal 1976
Jim Montgomery
Jack Babashoff
Peter Nocke
Moscou 1980
Jörg Woithe
Per Holmertz
Per Johansson
Los Angeles 1984
Rowdy Gaines
Mark Stockwell
Per Johansson
Séoul 1988
Matt Biondi
Chris Jacobs
Stéphan Caron
Barcelone 1992
Équipe unifiée
Aleksandr Popov
Gustavo Borges
Stéphan Caron
Atlanta 1996
Aleksandr Popov
Gary Hall Jr.
Gustavo Borges
Sydney 2000
Pieter van den Hoogenband
Aleksandr Popov
Gary Hall Jr.
Athènes 2004
Pieter van den Hoogenband
Roland Mark Schoeman
Ian Thorpe
Pékin 2008
Alain Bernard
Eamon Sullivan
Jason Lezak
César Cielo
Londres 2012
Nathan Adrian
James Magnussen
Brent Hayden
Rio de Janeiro 2016
Kyle Chalmers
Pieter Timmers
Nathan Adrian
Tokyo 2020
Caeleb Dressel
Kyle Chalmers
Kliment Kolesnikov

200 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
Australie
Frederick Lane
Hongrie
Zoltán von Halmay
Autriche
Karl Ruberl
Épreuve non disputée (1904-1964)
Mexico 1968
Michael Wenden
Don Schollander
John Nelson
Munich 1972
Mark Spitz
Steve Genter
Werner Lampe
Montréal 1976
Bruce Furniss
John Naber
Jim Montgomery
Moscou 1980
Sergey Kopliakov
Andreï Krylov
Graeme Brewer
Los Angeles 1984
Michael Gross
Michael Heath
Thomas Fahrner
Séoul 1988
Duncan Armstrong
Anders Holmertz
Matt Biondi
Barcelone 1992
Équipe unifiée
Yevgeny Sadovyi
Anders Holmertz
Antti Kasvio
Atlanta 1996
Danyon Loader
Gustavo Borges
Daniel Kowalski
Sydney 2000
Pieter van den Hoogenband
Ian Thorpe
Massimiliano Rosolino
Athènes 2004
Ian Thorpe
Pieter van den Hoogenband
Michael Phelps
Pékin 2008
Michael Phelps
Park Tae-hwan
Peter Vanderkaay
Londres 2012
Yannick Agnel
Park Tae-hwan
Sun Yang
Rio de Janeiro 2016
Sun Yang
Chad le Clos
Conor Dwyer
Tokyo 2020
Tom Dean
Duncan Scott
Fernando Scheffer

400 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Londres 1908
Henry Taylor
Australasie
Frank Beaurepaire
Autriche
Otto Scheff
Stockholm 1912
Canada
George Hodgson
Jack Hatfield
Australasie
Harold Hardwick
Anvers 1920
États-Unis
Norman Ross
États-Unis
Ludy Langer
Canada
George Vernot
Paris 1924
États-Unis
Johnny Weissmuller
Arne Borg
Andrew Charlton
Amsterdam 1928
Alberto Zorrilla
Andrew Charlton
Arne Borg
Los Angeles 1932
États-Unis
Buster Crabbe
Jean Taris
Tsutomu Oyokota
Berlin 1936
États-Unis
Jack Medica
Shunpei Uto
Shozo Makino
Londres 1948
États-Unis
William Smith
États-Unis
James McLane
John Marshall
Helsinki 1952
Jean Boiteux
États-Unis
Ford Konno
Per-Olof Östrand
Melbourne 1956
Murray Rose
Tsuyoshi Yamanaka
États-Unis
George Breen
Rome 1960
Murray Rose
Tsuyoshi Yamanaka
John Konrads
Tokyo 1964
Don Schollander
Équipe unifée d
Frank Wiegand
Allan Wood
Mexico 1968
Mike Burton
Ralph Hutton
Alain Mosconi
Munich 1972
Brad Cooper
Steve Genter
Tom McBreen
Montréal 1976
Brian Goodell
Tim Shaw
Vladimir Raskatov
Moscou 1980
Vladimir Salnikov
Andrei Krylov
Ivar Stukolkin
Los Angeles 1984
George DiCarlo
John Mykkanen
Justin Lemberg
Séoul 1988
Uwe Daßler
Duncan Armstrong
Artur Wojdat
Barcelone 1992
Équipe unifiée
Yevgeny Sadovyi
Kieren Perkins
Anders Holmertz
Atlanta 1996
Danyon Loader
Paul Palmer
Daniel Kowalski
Sydney 2000
Ian Thorpe
Massimiliano Rosolino
Klete Keller
Athènes 2004
Ian Thorpe
Grant Hackett
Klete Keller
Pékin 2008
Park Tae-hwan
Zhang Lin
Larsen Jensen
Londres 2012
Sun Yang
Park Tae-hwan
Peter Vanderkaay
Rio de Janeiro 2016
Mack Horton
Sun Yang
Gabriele Detti
Tokyo 2020
Ahmed Hafnaoui
Jack McLoughlin
Kieran Smith

1 500 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Londres 1908
Henry Taylor
Thomas Battersby
Australasie
Frank Beaurepaire
Stockholm 1912
Canada
George Hodgson
Jack Hatfield
Australasie
Harold Hardwick
Anvers 1920
États-Unis
Norman Ross
Canada
George Vernot
Frank Beaurepaire
Paris 1924
Andrew Charlton
Arne Borg
Frank Beaurepaire
Amsterdam 1928
Arne Borg
Andrew Charlton
États-Unis
Buster Crabbe
Los Angeles 1932
Kusuo Kitamura
Shozo Makino
États-Unis
James Cristy
Berlin 1936
Noboru Terada
États-Unis
Jack Medica
Shunpei Uto
Londres 1948
États-Unis
James McLane
John Marshall
Hongrie
György Mitró
Helsinki 1952
États-Unis
Ford Konno
Shiro Hashizume
Brésil
Tetsuo Okamoto
Melbourne 1956
Murray Rose
Tsuyoshi Yamanaka
États-Unis
George Breen
Rome 1960
John Konrads
Murray Rose
George Breen
Tokyo 1964
Robert Windle
John Nelson
Allan Wood
Mexico 1968
Mike Burton
John Kinsella
Greg Brough
Munich 1972
Mike Burton
Graham Windeatt
Douglas Northway
Montréal 1976
Brian Goodell
Bobby Hackett
Stephen Holland
Moscou 1980
Vladimir Salnikov
Aleksandr Chayev
Max Metzker
Los Angeles 1984
Mike O'Brien
George DiCarlo
Stefan Pfeiffer
Séoul 1988
Vladimir Salnikov
Stefan Pfeiffer
Uwe Daßler
Barcelone 1992
Kieren Perkins
Glen Housman
Jörg Hoffmann
Atlanta 1996
Kieren Perkins
Daniel Kowalski
Graeme Smith
Sydney 2000
Grant Hackett
Kieren Perkins
Chris Thompson
Athènes 2004
Grant Hackett
Larsen Jensen
David Davies
Pékin 2008
Oussama Mellouli
Grant Hackett
Ryan Cochrane
Londres 2012
Sun Yang
Ryan Cochrane
Oussama Mellouli
Rio de Janeiro 2016
Gregorio Paltrinieri
Connor Jaeger
Gabriele Detti
Tokyo 2020
Robert Finke
Mykhailo Romanchuk
Florian Wellbrock

Papillon

100 mètres papillon

Édition Or Argent Bronze
Mexico 1968
Doug Russell
Mark Spitz
Ross Wales
Munich 1972
Mark Spitz
Bruce Robertson
Jerry Heidenreich
Montréal 1976
Matt Vogel
Joe Bottom
Gary Hall Sr.
Moscou 1980
Pär Arvidsson
Roger Pyttel
David López-Zubero
Los Angeles 1984
Michael Gross
Pablo Morales
Glenn Buchanan
Séoul 1988
Anthony Nesty
Matt Biondi
Andy Jameson
Barcelone 1992
Pablo Morales
Rafał Szukała
Anthony Nesty
Atlanta 1996
Denis Pankratov
Scott Miller
Vladislav Kulikov
Sydney 2000
Lars Frölander
Michael Klim
Geoff Huegill
Athènes 2004
Michael Phelps
Ian Crocker
Andriy Serdinov
Pékin 2008
Michael Phelps
Milorad Čavić
Andrew Lauterstein
Londres 2012
Michael Phelps
Chad le Clos
Evgeny Korotyshkin
Rio de Janeiro 2016
Joseph Schooling
László Cseh
Chad le Clos
Michael Phelps
Tokyo 2020
Caeleb Dressel
Kristof Milak
Noè Ponti

200 mètres papillon

Édition Or Argent Bronze
Melbourne 1956
États-Unis
William Yorzyk
Takashi Ishimoto
Hongrie
György Tumpek
Rome 1960
Michael Troy
Neville Hayes
David Gillanders
Tokyo 1964
Kevin Berry
Carl Robie
Fred Schmidt
Mexico 1968
Carl Robie
Martyn Woodroffe
John Ferris
Munich 1972
Mark Spitz
Gary Hall Sr.
Robin Backhaus
Montréal 1976
Mike Bruner
Steve Gregg
Bill Forrester
Moscou 1980
Sergey Fesenko
Phil Hubble
Roger Pyttel
Los Angeles 1984
Jon Sieben
Michael Gross
Venezuela
Rafael Vidal
Séoul 1988
Michael Gross
Benny Nielsen
Anthony Mosse
Barcelone 1992
Melvin Stewart
Danyon Loader
Franck Esposito
Atlanta 1996
Denis Pankratov
Tom Malchow
Scott Goodman
Sydney 2000
Tom Malchow
Denys Sylantyev
Justin Norris
Athènes 2004
Michael Phelps
Takashi Yamamoto
Stephen Parry
Pékin 2008
Michael Phelps
László Cseh
Takeshi Matsuda
Londres 2012
Chad le Clos
Michael Phelps
Takeshi Matsuda
Rio de Janeiro 2016
Michael Phelps
Masato Sakai
Tamás Kenderesi
Tokyo 2020
Kristof Milak
Tomoru Honda
Federico Burdisso

Quatre nages

200 mètres quatre nages

Édition Or Argent Bronze
Mexico 1968
Charles Hickcox
Greg Buckingham
John Ferris
Munich 1972
Gunnar Larsson
Tim McKee
Steve Furniss
Épreuve non disputée (1976-1980)
Los Angeles 1984
Alex Baumann
Pablo Morales
Neil Cochran
Séoul 1988
Tamás Darnyi
Patrick Kühl
Vadim Yaroshchuk
Barcelone 1992
Tamás Darnyi
Greg Burgess
Attila Czene
Atlanta 1996
Attila Czene
Jani Sievinen
Curtis Myden
Sydney 2000
Massimiliano Rosolino
Tom Dolan
Tom Wilkens
Athènes 2004
Michael Phelps
Ryan Lochte
George Bovell
Pékin 2008
Michael Phelps
László Cseh
Ryan Lochte
Londres 2012
Michael Phelps
Ryan Lochte
László Cseh
Rio 2016
Michael Phelps
Kōsuke Hagino
Wang Shun
Tokyo 2020
Wang Shun
Duncan Scott
Jérémy Desplanches

400 mètres quatre nages

Édition Or Argent Bronze
Tokyo 1964
Richard Roth
Roy Saari
Équipe unifiée d
Gerhard Hetz
Mexico 1968
Charles Hickcox
Gary Hall Sr.
Allemagne de l
Michael Holthaus
Munich 1972
Gunnar Larsson
Tim McKee
András Hargitay
Montréal 1976
Rod Strachan
Tim McKee
Andrey Smirnov
Moscou 1980
Oleksandr Sydorenko
Sergey Fesenko
Zoltán Verrasztó
Los Angeles 1984
Alex Baumann
Brésil
Ricardo Prado
Rob Woodhouse
Séoul 1988
Tamás Darnyi
David Wharton
Stefano Battistelli
Barcelone 1992
Tamás Darnyi
Eric Namesnik
Luca Sacchi
Atlanta 1996
Tom Dolan
Eric Namesnik
Curtis Myden
Sydney 2000
Tom Dolan
Erik Vendt
Curtis Myden
Athènes 2004
Michael Phelps
Erik Vendt
László Cseh
Pékin 2008
Michael Phelps
László Cseh
Ryan Lochte
Londres 2012
Ryan Lochte
Thiago Pereira
Kōsuke Hagino
Rio 2016
Kōsuke Hagino
Chase Kalisz
Daiya Seto
Tokyo 2020
Chase Kalisz
Jay Litherland
Brendon Smith

Relais

Relais 4 × 100 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Tokyo 1964
États-Unis
Stephen Clark
Michael Austin
Gary Ilman
Don Schollander
Allemagne
Allemagne
Horst Loffler
Frank Wiegand
Uwe Jacobsen
Hans-Joachim Klein
Australie
David Dickson
Peter Doak
John Ryan
Robert Windle
Mexico 1968
États-Unis
Zachary Zorn
Stephen Rerych
Mark Spitz
Kenneth Walsh
Union soviétique
Semyon Berlits-Geiman
Viktor Mazanov
Georgi Kulikov
Leonoid Ilyichev
Australie
Greg Rogers
Robert Windle
Robert Cusack
Michael Wenden
Munich 1972
États-Unis
David Edgar
John Murphy
Jerry Heidenreich
Mark Spitz
Union soviétique
Vladimir Bure
Viktor Mazanov
Viktor Aboimov
Igor Grivennikov
Allemagne de l'Est
Roland Matthes
Wilfried Hartung
Peter Bruch
Lutz Unger
Épreuve non disputée en 1976 et 1980
Los Angeles 1984
États-Unis
Chris Cavanaugh
Michael Heath
Matt Biondi
Rowdy Gaines
Australie
Greg Fasala
Neil Brooks
Michael Delany
Mark Stockwell
Suède
Thomas Lejdström
Bengt Baron
Mikael Örn
Per Johansson
Séoul 1988
États-Unis
Chris Jacobs
Troy Dalbey
Tom Jager
Matt Biondi
Union soviétique
Gennadiy Prigoda
Yuri Bashkatov
Nikolai Yevseyev
Vladimir Tkatchenko
Allemagne de l'Est
Dirk Richter
Thomas Flemming
Lars Hinneburg
Steffen Zesner
Barcelone 1992
États-Unis
Joe Hudepohl
Matt Biondi
Tom Jager
Jon Olsen
Équipe unifiée
Équipe unifiée
Pavel Khnykin
Gennadiy Prigoda
Yuri Bashkatov
Aleksandr Popov
Allemagne
Christian Tröger
Dirk Richter
Steffen Zesner
Mark Pinger
Atlanta 1996
États-Unis
Jon Olsen
Josh Davis
Bradley Schumacher
Gary Hall Jr.
Russie
Vladimir Pyshnenko
Aleksandr Popov
Roman Yegerov
Vladimir Predkin
Allemagne
Mark Pinger
Björn Zikarsky
Christian Tröger
Bengt Zikarsky
Sydney 2000
Australie
Michael Klim
Chris Fydler
Ashley Callus
Ian Thorpe
États-Unis
Anthony Ervin
Neil Walker
Jason Lezak
Gary Hall Jr.
Brésil
Fernando Scherer
Gustavo Borges
Carlos Jayme
Edvaldo Valério
Athènes 2004
Afrique du Sud
Roland Mark Schoeman
Lyndon Ferns
Darian Townsend
Ryk Neethling
Pays-Bas
Johan Kenkhuis
Mitja Zastrow
Klaas-Erik Zwering
Pieter van den Hoogenband
États-Unis
Ian Crocker
Michael Phelps
Neil Walker
Jason Lezak
Pékin 2008
États-Unis
Michael Phelps
Garrett Weber-Gale
Cullen Jones
Jason Lezak
France
Amaury Leveaux
Fabien Gilot
Frédérick Bousquet
Alain Bernard
Australie
Eamon Sullivan
Andrew Lauterstein
Ashley Callus
Matt Targett
Londres 2012
France
Amaury Leveaux
Fabien Gilot
Clément Lefert
Yannick Agnel
États-Unis
Nathan Adrian
Michael Phelps
Cullen Jones
Ryan Lochte
Russie
Andrey Grechin
Nikita Lobintsev
Vladimir Morozov
Danila Izotov
Rio de Janeiro 2016
États-Unis
Caeleb Dressel
Michael Phelps
Ryan Held
Nathan Adrian
France
Mehdy Metella
Fabien Gilot
Florent Manaudou
Jérémy Stravius
Australie
James Roberts
Kyle Chalmers
James Magnussen
Cameron McEvoy
Tokyo 2020
États-Unis
Caeleb Dressel
Blake Pieroni
Bowen Becker
Zach Apple
Italie
Alessandro Miressi
Thomas Ceccon
Lorenzo Zazzeri
Manuel Frigo
Australie
Matthew Temple
Zac Incerti
Alexander Graham
Kyle Chalmers

Relais 4 × 200 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Londres 1908
Royaume-Uni
John Derbyshire
Paul Radmilovic
William Foster
Henry Taylor
Hongrie
Hongrie
József Munk
Imre Zachár
Béla Las Torres
Zoltán von Halmay
États-Unis
États-Unis
Harry Hebner
Leo Goodwin
Charles Daniels
Leslie Rich
Stockholm 1912
Australasie
Australasie
Cecil Healy
Malcolm Champion
Leslie Boardman
Harold Hardwick
États-Unis
États-Unis
Kenneth Huszagh
Harry Hebner
Perry McGillivray
Duke Kahanamoku
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
William Foster
Thomas Battersby
Jack Hatfield
Henry Taylor
Anvers 1920
États-Unis
États-Unis
Perry McGillivray
Pua Kela Kealoha
Norman Ross
Duke Kahanamoku
Drapeau de l
Australie
Harry Hay
William Herald
Ivan Stedman
Frank Beaurepaire
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Leslie Savage
Edward Percival Peter
Henry Taylor
Harold Annison
Paris 1924
États-Unis
États-Unis
Walter O'Connor
Harry Glancy
Ralph Breyer
Johnny Weissmuller
Drapeau de l
Australie
Maurice Christie
Ernest Henry
Frank Beaurepaire
Andrew Charlton
Drapeau de la Suède
Suède
Georg Werner
Orvar Trolle
Åke Borg
Arne Borg
Amsterdam 1928
États-Unis
États-Unis
Austin Clapp
Walter Laufer
George Kojac
Johnny Weissmuller
Drapeau du Japon
Japon
Hiroshi Yoneyama
Nobuo Arai
Tokhuei Sada
Katsuo Takaishi
Canada
Canada
Munro Bourne
James Thompson
Garnet Ault
Walter Spence
Los Angeles 1932
Drapeau du Japon
Japon
Yasuji Miyazaki
Masanori Yusa
Takashi Yokoyama
Hisakichi Toyoda
États-Unis
États-Unis
George Fissler
Frank Booth
Manuella Kalili
Maiola Kalili
Hongrie
Hongrie
András Wanié
László Szabados
András Székely
István Bárány
Berlin 1936
Drapeau du Japon
Japon
Masanori Yusa
Shigeo Sugiura
Masaharu Taguchi
Shigeo Arai
États-Unis
États-Unis
Ralph Flanagan
John Macionis
Paul Wolf
Jack Medica
Hongrie
Hongrie
Árpád Lengyel
Oszkár Abay-Nemes
Ödön Gróf
Ferenc Csik
Londres 1948
États-Unis
États-Unis
Walter Ris
James McLane
Wallace Wolf
William Smith
Hongrie
Hongrie
Elemér Szathmáry
György Mitró
Imre Nyéki
Géza Kádas
Drapeau de la France
France
Joseph Bernardo
Henri Padou Jr.
Rene Cornu
Alex Jany
Helsinki 1952
États-Unis
États-Unis
Wayne Moore
William Woolsey
Ford Konno
James McLane
Drapeau du Japon
Japon
Hiroshi Suzuki
Yoshihiro Hamaguchi
Toru Goto
Teijiro Tanikawa
Drapeau de la France
France
Joseph Bernardo
Aldo Eminente
Alex Jany
Jean Boiteux
Melbourne 1956
Drapeau de l
Australie
Kevin O'Halloran
John Devitt
Murray Rose
Jon Henricks
États-Unis
États-Unis
Richard Hanley
George Breen
William Woolsey
Ford Konno
Drapeau de l
Union soviétique
Vitaly Sorokin
Vladimir Strushanov
Gennady Nikolayev
Boris Nitikin
Rome 1960
Drapeau des États-Unis
États-Unis
George Harrison
Richard Blick
Michael Troy
Jeffrey Farrell
Drapeau du Japon
Japon
Makoto Fukui
Hiroshi Ishii
Tsuyoshi Yamanaka
Tatsuo Fujimoto
Drapeau de l
Australie
David Dickson
John Devitt
Murray Rose
John Konrads
Tokyo 1964
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Stephen Clark
Roy Saari
Gary Ilman
Don Schollander
Drapeau de l
 Équipe unifiée d'Allemagne
Horst-Günther Gregor
Gerhard Hetz
Frank Wiegand
Hans-Joachim Klein
Drapeau du Japon
Japon
Makoto Fukui
Kunihiro Iwasaki
Toshio Shoji
Yujiaki Okabe
Mexico 1968
Drapeau des États-Unis
États-Unis
John Nelson
Stephen Rerych
Mark Spitz
Don Schollander
Drapeau de l
Australie
Greg Rogers
Graham White
Bob Windle
Michael Wenden
Drapeau de l
Union soviétique
Vladimir Bure
Semyon Belits-Geiman
Georgi Kulikov
Leonoid Ilyichev
Munich 1972
Drapeau des États-Unis
États-Unis
John Kinsella
Fred Tyler
Steve Genter
Mark Spitz
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Klaus Steinbach
Werner Lampe
Hans-Günter Vosseler
Hans-Joachim Fassnacht
Drapeau de l
Union soviétique
Igor Grivennikov
Viktor Mazanov
Georgi Kulikov
Vladimir Bure
Montréal 1976
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Mike Bruner
Bruce Furniss
John Naber
Jim Montgomery
Drapeau de l
Union soviétique
Vladimir Raskatov
Andrei Bogdanov
Sergey Kopliakov
Andrei Krylov
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Alan McClatchey
David Dunne
Gordon Downie
Brian Brinkley
Moscou 1980
Drapeau de l
Union soviétique
Sergey Kopliakov
Vladimir Salnikov
Ivar Stukolkin
Andrei Krylov
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Frank Pfütze
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Rainer Strohbach
Brésil
Brésil
Marcus Mattioli
Jorge Fernandes
Cyro Delgado
Djan Madruga Garrido
Los Angeles 1984
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Michael Heath
David Larson
Jeffrey Float
Bruce Hayes
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Thomas Fahrner
Dirk Korthals
Alexander Schowtka
Michael Gross
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Neil Cochran
Paul Easter
Paul Howe
Andrew Astbury
Séoul 1988
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Troy Dalbey
Matthew Cetlinski
Doug Gjertsen
Matt Biondi
Drapeau de l
Allemagne de l'Est
Uwe Dassler
Sven Lodziewski
Thomas Flemming
Steffen Zesner
Allemagne de l
Allemagne de l'Ouest
Erik Hochstein
Thomas Fahrner
Rainer Henkel
Michael Gross
Barcelone 1992
Drapeau : Équipe unifiée
 Équipe unifiée de l’ex-URSS
Dmitri Lepikov
Vladimir Pychnenko
Veniamin Taianovich
Yevgeny Sadovyi
Drapeau de la Suède
Suède
Christer Wallin
Anders Holmertz
Tommy Werner
Lars Frölander
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Joe Hudepohl
Melvin Stewart
Jon Olsen
Doug Gjertsen
Atlanta 1996
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Josh Davis
Joe Hudepohl
Bradley Schumacher
Ryan Berube
Drapeau de la Suède
Suède
Anders Lyrbring
Anders Holmertz
Christer Wallin
Lars Frölander
Drapeau de l
Allemagne
Christian Tröger
Aimo Heilmann
Christian Keller
Steffen Zesner
Sydney 2000
Drapeau de l
Australie
Ian Thorpe
Michael Klim
Todd Pearson
Bill Kirby
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Scott Goldblatt
Josh Davis
Jamie Rauch
Klete Keller
Drapeau des Pays-Bas
Pays-Bas
Martijn Zuijdweg
Johan Kenkhuis
Marcel Wouda
Pieter van den Hoogenband
Athènes 2004
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Michael Phelps
Ryan Lochte
Peter Vanderkaay
Klete Keller
Drapeau de l
Australie
Grant Hackett
Michael Klim
Nicholas Sprenger
Ian Thorpe
Drapeau de l
Italie
Emiliano Brembilla
Massimiliano Rosolino
Simone Cercato
Filippo Cercato
Pékin 2008
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Michael Phelps
Ryan Lochte
Ricky Berens
Peter Vanderkaay
Drapeau de la Russie
Russie
Nikita Lobintsev
Evgeny Lagunov
Danila Izotov
Alexander Sukhorukov
Drapeau de l
Australie
Patrick Murphy
Grant Hackett
Grant Brits
Nick Frost
Londres 2012
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Ryan Lochte
Conor Dwyer
Ricky Berens
Michael Phelps
Drapeau de la France
France
Amaury Leveaux
Grégory Mallet
Clément Lefert
Yannick Agnel
Drapeau de la République populaire de Chine
Chine
Hao Yun
Li Yunqi
Jiang Haiqi
Sun Yang
Rio de Janeiro 2016
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Conor Dwyer
Townley Haas
Ryan Lochte
Michael Phelps
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Stephen Milne
Duncan Scott
Daniel Wallace
James Guy
Drapeau du Japon
Japon
Kosuke Hagino
Naito Ehara
Yuki Kobori
Takeshi Matsuda
Tokyo 2020
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Tom Dean
James Guy
Matthew Richards
Duncan Scott
Drapeau : Comité olympique de Russie
Comité olympique de Russie
Martin Malyutin
Ivan Girev
Evgeny Rylov
Mikhail Dovgalyuk
Drapeau de l
Australie
Alexander Graham
Kyle Chalmers
Zac Incerti
Thomas Neill

Relais 4 × 100 mètres quatre nages

Édition Or Argent Bronze
Rome 1960
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Frank McKinney
Paul Hait
Lance Larson
Jeffrey Farrell
Drapeau de l
Australie
David Theile
Terry Gathercole
Neville Hayes
Geoff Shipton
Drapeau du Japon
Japon
Kazuo Tomita
Koichi Hirakida
Yoshihiko Osaki
Keigo Shimizu
Tokyo 1964
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Harold Thompson Mann
William Craig
Fred Schmidt
Stephen Clark
Équipe unifiée d
Équipe unifiée d'Allemagne
Ernst-Joachim Kuppers
Egon Henninger
Horst-Günther Gregor
Hans-Joachim Klein
Drapeau de l
Australie
Peter Reynolds
Ian O'Brien
Kevin Berry
David Dickson
Mexico 1968
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Charles Hickcox
Don McKenzie
Douglas Russell
Kenneth Walsh
Allemagne de l'Est
Roland Matthes
Egon Henninger
Horst-Günther Gregor
Frank Wiegand
Drapeau de l
Union soviétique
Yuri Gromak
Vladimir Kosinsky
Vladimir Nemshilov
Leonid Ilyichev
Munich 1972
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Michael Stamm
Tom Bruce
Mark Spitz
Jerry Heidenreich
Allemagne de l'Est
Roland Matthes
Klaus Katzur
Hartmut Flöckner
Lutz Unger
Canada
Erik Fish
William Mahony
Bruce Robertson
Robert Kasting
Montréal 1976
Drapeau des États-Unis
États-Unis
John Naber
John Hencken
Matt Vogel
Jim Montgomery
Canada
Stephen Pickell
Graham Smith
Clay Evans
Gary MacDonald
Allemagne de l'Ouest
Klaus Steinbach
Walter Kusch
Michael Kraus
Peter Nocke
Moscou 1980
Australie
Mark Kerry
Peter Evans
Mark Tonelli
Neil Brooks
URSS
Viktor Kuznetsov
Arsens Miskarovs
Yevgeny Serdin
Sergey Kopliakov
Royaume-Uni
Gary Abraham
Duncan Goodhew
David Lowe
Martin Smith
Los Angeles 1984
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Rick Carey
Steve Lundquist
Pablo Morales
Rowdy Gaines
Canada
Mike West
Victor Davis
Tom Ponting
Sandy Goss
Australie
Mark Kerry
Peter Evans
Glenn Buchanan
Mark Stockwell
Séoul 1988
Drapeau des États-Unis
États-Unis
David Berkoff
Richard Schroeder
Matt Biondi
Chris Jacobs
Canada
Mark Tewksbury
Victor Davis
Tom Ponting
Sandy Goss
URSS
Igor Polyansky
Dmitry Volkov
Vadim Yaroshchuk
Gennadiy Prigoda
Barcelone 1992
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Jeff Rouse
Nelson Diebel
Pablo Morales
Jon Olsen
Drapeau : Équipe unifiée
 Équipe unifiée de l’ex-URSS
Vladimir Selkov
Vassili Ivanov
Pavel Khnykine
Alexander Popov
Canada
Mark Tewksbury
Jonathan Cleveland
Marcel Gery
Stephen Clarke
Atlanta 1996
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Jeff Rouse
Jeremy Linn
Mark Henderson
Gary Hall Jr.
Russie
Vladimir Selkov
Stanislav Lopukhov
Denis Pankratov
Alexander Popov
Australie
Phil Rogers
Michael Klim
Scott Miller
Steven Dewick
Sydney 2000
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Lenny Krayzelburg
Ed Moses
Ian Crocker
Gary Hall Jr.
Australie
Matthew Welsh
Regan Harrison
Geoff Huegill
Michael Klim
Allemagne
Stev Theloke
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Torsten Spanneberg
Athènes 2004
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Aaron Peirsol
Brendan Hansen
Ian Crocker
Jason Lezak
Allemagne
Steffen Driesen
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Lars Conrad
Japon
Tomomi Morita
Kōsuke Kitajima
Takashi Yamamoto
Yoshihiro Okumura
Pékin 2008
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Aaron Peirsol
Brendan Hansen
Michael Phelps
Jason Lezak
Australie
Hayden Stoeckel
Brenton Rickard
Andrew Lauterstein
Eamon Sullivan
Japon
Junichi Miyashita
Kōsuke Kitajima
Takuro Fujii
Hisayoshi Sato
Londres 2012
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Matt Grevers
Brendan Hansen
Michael Phelps
Nathan Adrian
Japon
Ryōsuke Irie
Kōsuke Kitajima
Takeshi Matsuda
Takuro Fujii
Australie
Hayden Stoeckel
Christian Sprenger
Matt Targett
James Magnussen
Rio de Janeiro 2016
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Ryan Murphy
Cody Miller
Michael Phelps
Nathan Adrian
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Chris Walker-Hebborn
Adam Peaty
James Guy
Duncan Scott
Drapeau de l
Australie
Mitch Larkin
Jake Packard
David Morgan
Kyle Chalmers
Tokyo 2020
Drapeau des États-Unis
États-Unis
Ryan Murphy
Michael Andrew
Caeleb Dressel
Zach Apple
Drapeau du Royaume-Uni
Royaume-Uni
Luke Greenbank
Adam Peaty
James Guy
Duncan Scott
Drapeau de l
Italie
Thomas Ceccon
Nicolò Martinenghi
Federico Burdisso
Alessandro Miressi

10 km eau libre

Édition Or Argent Bronze
Pékin 2008
Maarten van der Weijden
David Davies
Thomas Lurz
Londres 2012
Oussama Mellouli
Thomas Lurz
Richard Weinberger
Rio de Janeiro 2016
Ferry Weertman
Spyrídon Yianniótis
Marc-Antoine Olivier
Tokyo 2020
Florian Wellbrock
Kristóf Rasovszky
Gregorio Paltrinieri

Anciennes épreuves

50 yards nage libre (45,72 mètres)

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
Hongrie
Zoltán von Halmay
États-Unis
Scott Leary
États-Unis
Charles Daniels

100 yards nage libre

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
Hongrie
Zoltán von Halmay
États-Unis
Charles Daniels
États-Unis
Harvey Fartz

100 mètres nage libre pour marins

Édition Or Argent Bronze
Athènes 1896
Grèce
Ioánnis Malokínis
Grèce
Spyrídon Chazápis
Grèce
Dimítrios Drívas

220 yards nage libre

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
États-Unis
Charles Daniels
États-Unis
Francis Gailey
Emil Rausch

440 yards nage libre

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
États-Unis
Charles Daniels
États-Unis
Francis Gailey
Autriche
Otto Wahle

500 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Athènes 1896
Autriche
Paul Neumann
Grèce
Antonios Pepanos
Grèce
Efstáthios Chorafás

880 yards nage libre (804,66 mètres)

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
Emil Rausch
États-Unis
Francis Gailey
Hongrie
Géza Kiss

1 000 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
John Arthur Jarvis
Autriche
Otto Wahle
Hongrie
Zoltán von Halmay

1 mile nage libre

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
Emil Rausch
Hongrie
Géza Kiss
États-Unis
Francis Gailey

1200 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Athènes 1896
Hongrie
Alfréd Hajós
Grèce
Joannis Andreou
Grèce
Efstáthios Chorafás

4 000 mètres nage libre

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
John Arthur Jarvis
Hongrie
Zoltán von Halmay
Louis Martin

100 yards dos

Édition Or Argent Bronze
Athènes 1896
Walter Brack
Georg Hoffmann
Georg Zacharias

400 mètres brasse

Édition Or Argent Bronze
Stockholm 1912
Walter Bathe
Thor Henning
Percy Courtman
Anvers 1920
Håkan Malmrot
Thor Henning
Arvo Aaltonen

440 yards brasse

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
Georg Zacharias
Walter Brack
États-Unis
Jamison Handy

200 mètres par équipes

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
Allemagne
Ernst Hoppenberg
Max Hainle
Julius Frey
Max Schöne
Herbert von Petersdorff
Drapeau de la France
France
Maurice Hochepied
Victor Hochepied
J. Bertrand
Jules Verbecke
Victor Cadet
Drapeau de la France
France
René Tartara
Louis Martin
Désiré Merchez
Georges Leuillieux
Philippe Houben

Relais 4 × 50 yards nage libre

Édition Or Argent Bronze
Saint-Louis 1904
États-Unis
États-Unis
Joseph Ruddy
Leo Goodwin
Louis Handley
Charles Daniels
États-Unis
États-Unis
David Hammond
Bill Tuttle
Hugo Goetz
Raymond Thorne
États-Unis
États-Unis
Amedee Reyburn
Gwynne Evans
Marquard Schwarz
William Orthwein

200 mètres nage libre avec obstacles

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
Frederick Lane
Autriche
Otto Wahle
Peter Kemp (en)

Nage sous l'eau

Édition Or Argent Bronze
Paris 1900
Charles Devendeville
André Six
Peder Lykkeberg

Tableau des médailles

Rang Nation Or Argent Bronze Total
Bilan des médailles masculines de 1896 à 2012
1
États-Unis
127 91 63 281
2
Australie
31 31 36 98
3
Japon
16 18 15 49
4
Hongrie
13 17 12 42
5
Union soviétique
9 14 18 41
6
Grande-Bretagne
9 12 14 35
7
Allemagne
9 7 13 29
8
Suède
8 10 10 28
9
France
6 8 13 27
10
Canada
6 7 10 23
11
Allemagne de l'Est
6 7 5 18
12
Drapeau : Équipe unifiée
Équipe unifiée
5 3 0 8
13
Pays-Bas
4 2 4 10
14
Allemagne de l'Ouest
3 4 7 14
15
Italie
3 1 7 11
16
Nouvelle-Zélande
2 1 2 5
17
Autriche
1 6 3 10
18
Brésil
1 3 7 11
19
Grèce
1 3 3 7
20
Australasie
1 2 3 6
21
Afrique du Sud
1 4 2 7
22
Belgique
1 1 1 3
23
Corée du Sud
1 1 0 2
24
Espagne
1 0 2 3
25
Suriname
1 0 1 2
26
Mexique
1 0 0 1
Tunisie
3 0 1 4
27
Équipe unifiée d’Allemagne
0 4 2 6
28
Danemark
0 2 1 3
29
Finlande
0 1 3 4
30
Cuba
0 1 1 2
Pologne
0 1 1 2
Ukraine
0 1 1 2
31
Chine
0 1 0 1
Croatie
0 1 0 1
Norvège
0 1 0 1
Serbie
0 1 0 1
34
Philippines
0 0 2 2
35
Roumanie
0 0 1 1
Suisse
0 0 1 1
Trinité-et-Tobago
0 0 1 1
Venezuela
0 0 1 1
Total 270 268 270 808

Références

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Liste des médaillés olympiques masculins en natation
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love: