אליפות אירופה בכדורסל 2009
תחרות כדורסל / ויקיפדיה האנציקלופדיה encyclopedia
אליפות אירופה בכדורסל 2009, או בקיצור יורובאסקט 2009, הייתה האליפות היבשתית ה-36 המאורגנת על ידי פיב"א אירופה. התחרות התקיימה בפולין[1] אשר אירחה את הטורניר בפעם השנייה מאז 1963, בין ה-7 בספטמבר ל-20 בספטמבר 2009. באליפות התחרו 16 נבחרות, והזוכה הייתה נבחרת ספרד, בהדרכתו של סרחיו סקאריולו.
תאריך התחלה | 7 בספטמבר 2009 |
---|---|
תאריך סיום | 20 בספטמבר 2009 |
מספר משתתפות | 16 |
מארחת | פולין פולין |
זוכה | ספרד |
סגנית | סרביה |
השחקן המצטיין | ספרדפאו גאסול |
מלך הסלים |
ספרדפאו גאסול 18.7 למשחק |
מלך הריבאונדים |
פוליןמרסין גורטאט 10.8 למשחק |
מלך האסיסטים |
סרביהמילוש תאודסיץ' 5.2 למשחק |
הנבחרות המשתתפות[2]
- פולין - מארחת.
- רוסיה, ספרד וליטא - העפילו לאולימפיאדת בייג'ינג.
- יוון, גרמניה, קרואטיה וסלובניה- העפילו לטורניר הקדם אולימפי 2008.
- סרביה, בולגריה, מקדוניה, לטביה, טורקיה, בריטניה וישראל- העפילו ממשחקי המוקדמות.
- צרפת- העפילה מטורניר ההזדמנות האחרונה
ארבע מהנבחרות שהשתתפו באליפות הודרכו בידי מאמנים ישראלים: ישראל (צביקה שרף) סיימה ללא ניצחון והודחה בסוף השלב הראשון, בולגריה (פיני גרשון) סיימה ללא ניצחון והודחה בסוף השלב הראשון, פולין (מולי קצורין) העפילה לשלב הבתים השני ורוסיה (דייוויד בלאט) העפילה לרבע הגמר וסיימה במקום ה-7, לאחר שניצחה את טורקיה בתוצאה 89:66.
עיר | שם אולם | מס' מקומות ישיבה | שלב בתחרות |
---|---|---|---|
גדנסק | האלה גדנסק-סופוט | 11,000 | שלב הבתים הראשון |
ורוצלב | אולם המאה | 6,000 | טקס הפתיחה ושלב הבתים הראשון |
ורשה | היכל טורוור | 4,838 | שלב הבתים הראשון |
פוזנן | האלה ארנה | 4,200 | שלב הבתים הראשון |
בידגושץ' | לוז'ניצ'קה | 8,000 | שלב הבתים השני |
לודז' | אולם לודז' | 10,000 | שלב הבתים השני |
קטוביץ | ספודק | 11,500 | שלבי הדירוג והגמר |
המוקדמות נערכו בשנת 2008 כאשר הנבחרות שהעפילו דרכן הן סרביה, מקדוניה, טורקיה, בריטניה, לטביה ישראל ובולגריה. זאת בנוסף לפולין המארחת שקיבלה כרטיס חופשי וכן ל-7 הנבחרות הראשונות באליפות הקודמת. לטורניר ההזדמנות האחרונה העפילו 6 נבחרות נוספות וצרפת זכתה בו והעפילה דרכו לאליפות עצמה.
בתמונה מצד שמאל הנבחרות שהעפילו לאליפות ישירות מסומנות באדום והנבחרות שהעפילו לטורניר ההזדמנות האחרונה מסומנות בכתום.
בית א'
מדינה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | סלים | הפרש | נקודות | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | יווןיוון | 3 | 3 | 0 | 268 - 202 | 66+ | 6 |
2. | קרואטיהקרואטיה | 3 | 2 | 1 | 235 - 226 | 9+ | 5 |
3. | מקדוניהמקדוניה | 3 | 1 | 2 | 207 - 246 | 39- | 4 |
4. | ישראלישראל | 3 | 0 | 3 | 238 - 274 | 36- | 3 |
משחקי שלב הבתים של קבוצות בית א' התקיימו באולם "האלה ארנה" בפוזנן
מדינה | תוצאה | מדינה | תאריך | שעה* | |
---|---|---|---|---|---|
A/1 | מקדוניהמקדוניה | 86-54 | יווןיוון | 7 בספטמבר | 16:30 |
A/2 | קרואטיהקרואטיה | 79-86 | ישראלישראל | 7 בספטמבר | 19:15 |
A/3 | ישראלישראל | 82-79 | מקדוניהמקדוניה | 8 בספטמבר | 16:30 |
A/4 | יווןיוון | 68-76 | קרואטיהקרואטיה | 8 בספטמבר | 19:15 |
A/5 | מקדוניהמקדוניה | 81-71 | קרואטיהקרואטיה | 9 בספטמבר | 16:30 |
A/6 | ישראלישראל | 106-80 | יווןיוון | 9 בספטמבר | 19:15 |
* השעות הן על פי שעון פולין, לשעון ישראל יש להוסיף שעה.
בית ב'
מדינה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | סלים | הפרש | נקודות | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | צרפתצרפת | 3 | 3 | 0 | 199 - 180 | 19+ | 6 |
2. | רוסיהרוסיה | 3 | 1 | 2 | 218 - 213 | 5+ | 4 |
3. | גרמניהגרמניה | 3 | 1 | 2 | 203 - 211 | 8- | 4 |
4. | לטביהלטביה | 3 | 1 | 2 | 187 - 203 | 16- | 4 |
משחקי שלב הבתים של קבוצות בית ב' התקיימו באולם "האלה גדנסק-סופוט" בגדנסק
מדינה | תוצאה | מדינה | תאריך | שעה* | |
---|---|---|---|---|---|
B/1 | רוסיהרוסיה | 81 - 68 | לטביהלטביה | 7 בספטמבר | 16:30 |
B/2 | צרפתצרפת | 70 - 65 | גרמניהגרמניה | 7 בספטמבר | 19:15 |
B/3 | גרמניהגרמניה | 76 - 73 | רוסיהרוסיה | 8 בספטמבר | 16:30 |
B/4 | לטביהלטביה | 51 - 60 | צרפתצרפת | 8 בספטמבר | 19:15 |
B/5 | רוסיהרוסיה | 64 - 69 | צרפתצרפת | 9 בספטמבר | 16:30 |
B/6 | גרמניהגרמניה | 62 - 68 | לטביהלטביה | 9 בספטמבר | 19:15 |
* השעות הן על פי שעון פולין, לשעון ישראל יש להוסיף שעה.
בית ג'
מדינה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | סלים | הפרש | נקודות | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | סלובניהסלובניה | 3 | 2 | 1 | 236 - 218 | 18+ | 5 |
2. | סרביהסרביה | 3 | 2 | 1 | 212 - 196 | 16+ | 5 |
3. | ספרדספרד | 3 | 2 | 1 | 231 - 226 | 5+ | 5 |
4. | בריטניה בריטניה | 3 | 0 | 3 | 194 - 233 | 39- | 3 |
משחקי שלב הבתים של קבוצות בית ג' התקיימו ב"היכל טורוור" בוורשה
מדינה | תוצאה | מדינה | תאריך | שעה* | |
---|---|---|---|---|---|
C/1 | בריטניהבריטניה | 59 - 72 | סלובניהסלובניה | 7 בספטמבר | 18:15 |
C/2 | סרביהסרביה | 66 - 57 | ספרדספרד | 7 בספטמבר | 21:00 |
C/3 | ספרדספרד | 84 - 76 | בריטניהבריטניה | 8 בספטמבר | 21:00 |
C/4 | סלובניהסלובניה | 80 - 69 | סרביהסרביה | 8 בספטמבר | 18:15 |
C/5 | בריטניהבריטניה | 59 - 77 | סרביהסרביה | 9 בספטמבר | 21:15 |
C/6 | ספרדספרד | 90 - 84 | סלובניהסלובניה | 9 בספטמבר | 18:15 |
* השעות הן על פי שעון פולין, לשעון ישראל יש להוסיף שעה.
בית ד'
מדינה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | סלים | הפרש | נקודות | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | טורקיהטורקיה | 3 | 3 | 0 | 265 - 211 | 54+ | 6 |
2. | פוליןפולין | 3 | 2 | 1 | 245 - 240 | 5+ | 5 |
3. | ליטאליטא | 3 | 1 | 2 | 235 - 239 | 4- | 4 |
4. | בולגריהבולגריה | 3 | 0 | 3 | 213 - 268 | 55- | 3 |
משחקי שלב הבתים של קבוצות בית ד' התקיימו ב"אולם המאה" בורוצלב
מדינה | תוצאה | מדינה | תאריך | שעה* | |
---|---|---|---|---|---|
D/1 | פוליןפולין | 78-90 | בולגריהבולגריה | 7 בספטמבר | 18:15 |
D/2 | טורקיהטורקיה | 76-84 | ליטאליטא | 7 בספטמבר | 21:15 |
D/3 | ליטאליטא | 86-75 | פוליןפולין | 8 בספטמבר | 18:15 |
D/4 | בולגריהבולגריה | 94-66 | טורקיהטורקיה | 8 בספטמבר | 21:15 |
D/5 | פוליןפולין | 87-69 | טורקיהטורקיה | 9 בספטמבר | 18:15 |
D/6 | ליטאליטא | 69-84 | בולגריהבולגריה | 9 בספטמבר | 21:15 |
* השעות הן על פי שעון פולין, לשעון ישראל יש להוסיף שעה.
בית ה'
מדינה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | קלעה | ספגה | הפרש | נקודות |
---|---|---|---|---|---|---|---|
צרפת צרפת | 5 | 5 | 0 | 380 | 334 | 46+ | 10 |
רוסיה רוסיה | 5 | 3 | 2 | 338 | 338 | 0 | 8 |
יוון יוון | 5 | 3 | 2 | 380 | 337 | 43+ | 8 |
קרואטיה קרואטיה | 5 | 2 | 3 | 357 | 364 | 7- | 7 |
מקדוניה מקדוניה | 5 | 1 | 4 | 337 | 396 | 59- | 6 |
גרמניה גרמניה | 5 | 1 | 4 | 360 | 383 | 23- | 6 |
משחקי שלב הבתים של קבוצות בית ה' התקיימו באולם "לוז'ניצ'קה" בבידגושץ'
מדינה | תוצאה | מדינה | תאריך | שעה* | |
---|---|---|---|---|---|
E/1 | רוסיהרוסיה | 62 - 59 | קרואטיהקרואטיה | 11 בספטמבר | 15:45 |
E/2 | גרמניהגרמניה | 76 - 84 | יווןיוון | 11 בספטמבר | 18:15 |
E/3 | צרפתצרפת | 83 - 57 | מקדוניהמקדוניה | 11 בספטמבר | 21:00 |
E/4 | מקדוניהמקדוניה | 86 - 75 | גרמניהגרמניה | 13 בספטמבר | 15:45 |
E/5 | יווןיוון | 65 - 68 | רוסיהרוסיה | 13 בספטמבר | 18:15 |
E/6 | קרואטיהקרואטיה | 79 - 87 | צרפתצרפת | 13 בספטמבר | 21:00 |
E/7 | רוסיהרוסיה | 71 - 69 | מקדוניהמקדוניה | 15 בספטמבר | 15:45 |
E/8 | גרמניהגרמניה | 68 - 70 | קרואטיהקרואטיה | 15 בספטמבר | 18:15 |
E/9 | צרפתצרפת | 71 - 69 | יווןיוון | 15 בספטמבר | 21:00 |
* השעות הן על פי שעון פולין, לשעון ישראל יש להוסיף שעה.
בית ו'
מדינה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | קלעה | ספגה | הפרש | נקודות |
---|---|---|---|---|---|---|---|
סלובניהסלובניה | 5 | 4 | 1 | 390 | 344 | 46+ | 9 |
טורקיה טורקיה | 5 | 4 | 1 | 370 | 338 | 32+ | 9 |
סרביהסרביה | 5 | 3 | 2 | 365 | 357 | 8+ | 8 |
ספרדספרד | 5 | 3 | 2 | 381 | 351 | 30+ | 8 |
פוליןפולין | 5 | 1 | 4 | 355 | 405 | 50- | 6 |
ליטאליטא | 5 | 0 | 5 | 358 | 424 | 66- | 5 |
משחקי שלב הבתים של קבוצות בית ו' התקיימו ב"אולם לודז' " בלודז'
מדינה | תוצאה | מדינה | תאריך | שעה* | |
---|---|---|---|---|---|
F/1 | ספרדספרד | 60 - 63 | טורקיהטורקיה | 12 בספטמבר | 15:45 |
F/2 | פוליןפולין | 72 - 77 | סרביהסרביה | 12 בספטמבר | 18:15 |
F/3 | ליטאליטא | 58 - 81 | סלובניהסלובניה | 12 בספטמבר | 21:00 |
F/4 | ספרדספרד | 84 - 70 | ליטאליטא | 14 בספטמבר | 15:45 |
F/5 | סלובניהסלובניה | 76 - 60 | פוליןפולין | 14 בספטמבר | 18:15 |
F/6 | סרביהסרביה | 64 - 69 | טורקיהטורקיה | 14 בספטמבר | 21:00 |
F/7 | ליטאליטא | 79 - 89 | סרביהסרביה | 16 בספטמבר | 15:45 |
F/8 | פוליןפולין | 68 - 90 | ספרדספרד | 16 בספטמבר | 18:15 |
F/9 | טורקיהטורקיה | 67 - 69 | סלובניהסלובניה | 16 בספטמבר | 21:00 |
* השעות הן על פי שעון פולין, לשעון ישראל יש להוסיף שעה.