עונת 1997/1998 בליגת האלופות
טורניר כדורגל / ויקיפדיה האנציקלופדיה encyclopedia
עונת 1997/1998 בליגת האלופות הייתה העונה ה־43 התחרות האירופית לקבוצות כדורגל של אופ"א והשישית במתכונת החדשה של ליגת האלופות. בטורניר זכתה ריאל מדריד הספרדית, שיאנית הזכיות במפעל, לראשונה מזה 32 שנים, לאחר ניצחה 1–0 בגמר את יובנטוס האיטלקית, שהופיעה בגמר בפעם השלישית ברציפות. זכייה זו פתחה עבור ריאל מדריד רצף של 3 זכיות בחמש שנים.
אצטדיון אמסטרדם ארנה באמסטרדם, הולנד אירח את משחק הגמר | |
מארחת | הולנד הולנד |
---|---|
תקופת התחרות | 23 ביולי 1997 – 20 במאי 1998 (43 שבועות ויום) |
מספר משתתפות |
24 (מתוך 55 משתתפות שנרשמו) |
הזוכה | ספרד ריאל מדריד |
מספר משחקים | 85 |
מספר שערים | 239 (2.81 בממוצע למשחק) |
מספר צופים | 2,868,568 (33,748 בממוצע למשחק) |
מלך השערים |
איטליה אלסנדרו דל פיירו (10 שערים) |
בשלב הבתים בעונה זו השתתפו 24 קבוצות בשישה בתים, לראשונה בליגת האלופות. משום כך, רק שתי הסגניות הטובות ביותר העפילו לרבע הגמר, בהשוואה לכל הסגניות בשנים שעברו. היה זה המהדורה הראשונה עם שני סיבובי מוקדמות במקום אחד בלבד. לאחר שלוש שנים של השתתפות בגביע אופ"א, אלופות הליגות החלשות חזרו לליגת האלופות. כמו כן, בפעם הראשונה אי פעם, סגניות משמונה הליגות הטובות ביותר השתתפו בתחרות. מאחר שבורוסיה דורטמונד, מחזיקת הגביע מהעונה שעברה, סיימה במקום השלישי בליגה המקומית, גרמניה הפכה להתאחדות הראשונה ששולחת שלושה נציגים לתחרות.
בורוסיה דורטמונד, האלופה המכהנת, הודחה בחצי הגמר על ידי האלופה שבדרך ריאל מדריד.
אזרבייג'ן, ארמניה, בלארוס, מקדוניה וסלובקיה נרשמו לליגת האלופות בפעם הראשונה בתולדותיהן. אלופת יוגוסלביה חזרה לתחרות לראשונה מאז עונת 1991/1992, לאחר שהאומות המאוחדות הסיר את הסנקציות שאסרו עליה להשתתף בכדורגל הבינלאומי.
מספר הקבוצות שהעפילו מכל מדינה, כמו גם השלב אליו העפילו הקבוצות השונות, התבססו על דירוג הליגות של אופ"א, אשר לקח בחשבון את ביצועי הקבוצות בתחרויות האירופיות מעונת 1992/1993 עד עונת 1996/1997.[1]
- ליגות המדורגות במקומות 1–8 שולחות שני נציגים.
- ליגות המדורגות 9–48 שולחות נציג אחד (למעט ליכטנשטיין ואלבניה).
קבוצות מאלבניה לא השתתפו בעונה זו בתחרויות אירופיות, משום שליגת העל האלבנית הושעתה למספר חודשים במהלך עונת 1996/1997 עקב מלחמת האזרחים האלבנית, והסתיימה רק באמצע אוגוסט (בניצחונה של קיי אף טירנה), לאחר שהתחרויות האירופיות לעונת 1997/1998 כבר החלו לפעול. ליכטנשטיין, לה אין ליגה מקומית, לא שלחה נציגים לתחרות.
חלוקת הקבוצות לפי שלב
קבוצות שמתחילות את דרכן בתחרות בשלב זה | קבוצות שמתקדמות מהשלב הקודם | ||
---|---|---|---|
שלב המוקדמות הראשון (30 קבוצות) |
|
||
שלב המוקדמות השני (32 קבוצות) |
|
| |
שלב הבתים (24 קבוצות) |
|
| |
שלב הנוקאאוט (8 קבוצות) |
|
קבוצות
55 קבוצות השתתפו בעונה זו בתחרות: 46 אלופות הליגות של כל התאחדויות הכדורגל החברות באופ"א (למעט ליכטנשטיין ואלבניה), 8 הסגניות מהליגות המדורגות במקומות 1–8, ומחזיקת הגביע מהעונה שעברה – בורוסיה דורטמונד. אלופות הליגות המדורגות במקומות 1–7 (איטליה, ספרד, צרפת, גרמניה, הולנד, פורטוגל ואנגליה), בנוסף למחזיקת הגביע, העפילו ישירות לשלב הבתים, בעוד אלופות הליגות המדורגות 8–16 והסגניות מהליגות המדורגות 1–8 נכנסו לשלב המוקדמות השני. שאר אלופות הליגות, המדורגות במקומות 17–48, התחילו את דרכן בתחרות בשלב המוקדמות הראשון.
שלב הבתים | |||
---|---|---|---|
גרמניה בורוסיה דורטמונדTH (3) | ספרד ריאל מדריד (1) | גרמניה באיירן מינכן (1) | פורטוגל פורטו (1) |
צרפת מונקו (1) | איטליה יובנטוס (1) | הולנד פ.ס.וו. איינדהובן (1) | אנגליה מנצ'סטר יונייטד (1) |
שלב המוקדמות השני | |||
איטליה פארמה (2) | פורטוגל ספורטינג ליסבון (2) | יוון אולימפיאקוס (1) | דנמרק ברונדבי (1) |
ספרד ברצלונה (2) | אנגליה ניוקאסל יונייטד (2) | אוסטריה ווסטרוט זלצבורג (1) | שוודיה גטבורג (1) |
צרפת פריס סן-ז'רמן (2) | טורקיה גלאטסראיי (1) | רוסיה ספרטק מוסקבה (1) | נורווגיה רוזנבורג (1) |
גרמניה באייר לברקוזן (2) | טורקיה בשיקטש (2) | בלגיה ליירסה (1) | צ'כיה ספרטה פראג (1) |
הולנד פיינורד (2) | |||
שלב המוקדמות הראשון | |||
שווייץ פ.צ. סיון (1) | הונגריה מ.ט.ק. הונגריה (1) | בולגריה צסק"א סופיה (1) | אסטוניה לנטנה טאלין (1) |
פולין וידזב לודז' (1) | גאורגיה (1990–2004) דינמו טביליסי (1) | מקדוניה סיילקס (1) | מלטה ולטה (1) |
סקוטלנד גלאזגו ריינג'רס (1) | סלובקיה מ.פ.ק. קושיצה (1) | ליטא (1988–2004) קארדה קובנה (1) | אירלנד דרי סיטי (1) |
רומניה סטיאווה בוקרשט (1) | לטביה סקונטו ריגה (1) | מולדובה קונסטרוקטורול צ'ובורצ'יו (1) | ארמניה פיוניק ירוואן (1) |
קרואטיה קרואטיה זאגרב (1) | סלובניה מריבור (1) | צפון אירלנד קרוסיידרס (1) | לוקסמבורג ג'אוניס אש (1) |
אוקראינה דינמו קייב (1) | פינלנד ג'אז (1) | ויילס בארי טאון (1) | איי פארו גטה (1) |
קפריסין אנורתוסיס פמגוסטה (1) | בלארוס סלביה מאזיר (1) | סרביה ומונטנגרו פרטיזן בלגרד (1) | אזרבייג'ן נפטצ'י באקו (1) |
ישראל בית"ר ירושלים (1) | איסלנד אקרנס (1) |
להלן לוח הזמנים של התחרות. כל ההגרלות נערכו בז'נבה, שווייץ אלא אם כן צוין אחרת.
שלב | סיבוב | תאריך הגרלה | סיבוב ראשון | סיבוב שני |
---|---|---|---|---|
שלב המוקדמות | שלב המוקדמות הראשון | 9 ביולי 1997 | 23 ביולי 1997 | 30 ביולי 1997 |
שלב המוקדמות השני | 13 באוגוסט 1997 | 27 באוגוסט 1997 | ||
שלב הבתים | מחזור 1 | 29 באוגוסט 1997 | 17 בספטמבר 1997 | |
מחזור 2 | 1 באוקטובר 1997 | |||
מחזור 3 | 22 באוקטובר 1997 | |||
מחזור 4 | 5 בנובמבר 1997 | |||
מחזור 5 | 26–27 בנובמבר 1997 | |||
מחזור 6 | 10 בדצמבר 1997 | |||
שלב הנוקאאוט | רבע הגמר | 17 בדצמבר 1997 | 4 במרץ 1998 | 18 במרץ 1998 |
חצי הגמר | 20 במרץ 1998 (לוזאן) |
1 באפריל 1998 | 15 באפריל 1998 | |
גמר | 20 במאי 1998 באמסטרדם ארנה, אמסטרדם |
שלב המוקדמות הראשון
בשלב המוקדמות הראשון השתתפו 30 קבוצות. 15 המנצחות העפילו לשלב המוקדמות השני, ו־15 המפסידות הודחו מהתחרויות האירופיות לעונה זו. הסיבוב הראשון נערך ב-23 ביולי והסיבוב השני נערך ב-30 ביולי 1997.
קבוצה א' | תוצאה | קבוצה ב' | סיבוב ראשון | סיבוב שני |
---|---|---|---|---|
אירלנד דרי סיטי | 0–3 | סלובניה מריבור | 0–2 | 0–1 |
סלובקיה מ.פ.ק. קושיצה | 4–0 | איסלנד אקרנס | 3–0 | 1–0 |
סרביה פרטיזן בלגרד | 1–5 | קרואטיה קרואטיה זאגרב | 1–0 | 0–5 |
מלטה ולטה | 1–2 | לטביה סקונטו ריגה | 1–0 | 0–2 |
ארמניה פיוניק ירוואן | 3–6 | הונגריה מ.ט.ק. הונגריה | 0–2 | 3–4 |
צפון אירלנד קרוסיידרס | 2–8 | גאורגיה דינמו טביליסי | 1–3 | 1–5 |
מקדוניה סיילקס | 1–3 | ישראל בית"ר ירושלים | 1–0 | 0–3 |
רומניה סטיאווה בוקרשט | 5–3 | בולגריה צסק"א סופיה | 3–3 | 2–0 |
מולדובה קונסטרוקטורול צ'ובורצ'יו | 3–4 | בלארוס סלביה מאזיר | 1–1 | 2–3 |
אסטוניה לנטנה | 0–3 | פינלנד ג'אז | 0–1 | 0–2 |
איי פארו גטה | 0–11 | סקוטלנד גלאזגו ריינג'רס | 0–5 | 0–6 |
אזרבייג'ן נפטצ'י באקו | 0–10 | פולין וידזב לודז' | 0–2 | 0–8 |
אוקראינה דינמו קייב | 6–0 | ויילס בארי טאון | 2–0 | 4–0 |
שווייץ סיון | 5–0 | לוקסמבורג ג'אוניס אש | 4–0 | 1–0 |
קפריסין אנורתוסיס פמגוסטה | 4–1 | ליטא קארדה | 3–0 | 1–1 |
שלב המוקדמות השני
בשלב המוקדמות השני השתתפו 32 קבוצות, 17 קבוצות שהעפילו ישירות לשלב זה ו־15 המנצחות בשלב המוקדמות הראשון. כל אחת מהקבוצות שהעפילו ישירות הוגרלה לשחק מול קבוצה שהעפילה דרך שלב המוקדמות הראשון, למעט ווסטרוט זלצבורג וספרטה פראג ששיחקו האחת כנגד השנייה (בגלל מספר הקבוצות הלא שווה, 17 כנגד 15). 16 המנצחות העפילו לשלב הבתים, ו־16 המפסידות הועברו לסיבוב הראשון בגביע אופ"א. הסיבוב הראשון נערך ב-13 באוגוסט והסיבוב השני נערך ב-27 באוגוסט 1997.
קבוצה א' | תוצאה | קבוצה ב' | סיבוב ראשון | סיבוב שני |
---|---|---|---|---|
הונגריה מ.ט.ק. הונגריה | 1–4 | נורווגיה רוזנבורג | 0–1 | 1–3 |
טורקיה בשיקטש | 3–1 | סלובניה מריבור | 0–0 | 3–1 |
שווייץ סיון | 2–8 | טורקיה גלאטסראיי | 1–4 | 1–4 |
יוון אולימפיאקוס | 7–2 | בלארוס סלביה מאזיר | 5–0 | 2–2 |
אוסטריה ווסטרוט זלצבורג | 0–3 | צ'כיה ספרטה פראג | 0–0 | 0–3 |
שוודיה גטבורג | 4–1 | סקוטלנד גלאזגו ריינג'רס | 3–0 | 1–1 |
ספרד ברצלונה | 4–2 | לטביה סקונטו ריגה | 3–2 | 1–0 |
דנמרק ברונדבי | 3–4 | אוקראינה דינמו קייב | 2–4 | 1–0 |
אנגליה ניוקאסל | 4–3 | קרואטיה קרואטיה זאגרב | 2–1 | 2–2 (ה) |
הולנד פיינורד | 8–3 | פינלנד ג'אז | 6–2 | 2–1 |
גרמניה באייר לברקוזן | 6–2 | גאורגיה דינמו טביליסי | 6–1 | 0–1 |
סלובקיה מ.פ.ק. קושיצה | 2–1 | רוסיה ספרטק מוסקבה | 2–1 | 0–0 |
רומניה סטיאווה בוקרשט | 3–5 | צרפת פריז סן-ז'רמן | 3–0 | 0–5 |
פולין וידזב לודז' | 1–7 | איטליה פארמה | 1–3 | 0–4 |
ישראל בית"ר ירושלים | 0–3 | פורטוגל ספורטינג ליסבון | 0–0 | 0–3 |
קפריסין אנורתוסיס פמגוסטה | 2–3 | בלגיה ליירסה | 2–0 | 0–3 |