אתלטיקה באולימפיאדת מוסקבה (1980)
ויקיפדיה האנציקלופדיה encyclopedia
אולימפיאדת מוסקבה (1980) נערכה במוסקבה, ברית המועצות. תחרויות האתלטיקה נערכו בין 24 ביולי ל-1 באוגוסט 1980. נערכו 38 תחרויות באתלטיקה במשחקים אלו (14 לנשים ו-24 לגברים), בהשתתפות 960 משתתפים (266 נשים ו-694 גברים) מ-70 מדינות.
ברית המועצות (ברית המועצות) זכתה במקום הראשון עם 15 מדליות זהב ו-41 מדליות בסך הכול. האתלטים מבריטניה, איטליה, אוסטרליה, הולנד, ספרד וצרפת יוצגו עם הדגל האולימפי ולא עם דגל ארצם בשל החרם שהובילה ארצות הברית שנעדרה מהמשחקים.
בתחרויות האתלטיקה נשברו שישה שיאי עולם וחמישה שיאים אולימפיים.
האתלטיות הבולטות
ברבל ווקל (מזרח גרמניה מזרח גרמניה) שזכתה בשתי מדליות זהב. טטיאנה קזנקינה (ברית המועצות ברית המועצות) שהגנה על תוארה בריצת 1500 מטר ואוולין יאל (מזרח גרמניה מזרח גרמניה) שהגנה על תוארה בזריקת דיסקוס.
האתלטים הבולטים
מירוטס איפטר (אתיופיה אתיופיה) שזכה בשתי מדליות זהב. ולדמאר סירפינסקי (מזרח גרמניה מזרח גרמניה) שהגן על תוארו בריצת מרתון ויורי סדיך (מזרח גרמניה מזרח גרמניה) שהגן על תוארו ביידוי פטיש.
- ולדמאר סירפינסקי ממזרח גרמניה (שמאל) בריצת מרתון ברחובות מוסקבה, באולימפיאדת מוסקבה (1980)
- מירוטס איפטר מאתיופיה (191), סולימאן ניאמבוי מטנזניה (649) וקרלו מנינקה מפינלנד (208) בריצת 5000 מטר באולימפיאדת מוסקבה (1980)
מקום | מדינה | זהב | כסף | ארד | סך הכול |
---|---|---|---|---|---|
1 | ברית המועצות ברית המועצות | 15 | 14 | 12 | 41 |
2 | מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 11 | 8 | 10 | 29 |
3 | בריטניה | 4 | 2 | 4 | 10 |
4 | איטליה | 3 | 0 | 1 | 4 |
5 | פולין פולין | 2 | 4 | 1 | 7 |
6 | אתיופיה אתיופיה | 2 | 0 | 2 | 4 |
7 | קובה קובה | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | צ'כוסלובקיה צ'כוסלובקיה | 0 | 2 | 0 | 2 |
טנזניה טנזניה | 0 | 2 | 0 | 2 | |
10 | בולגריה בולגריה | 0 | 1 | 1 | 2 |
פינלנד פינלנד | 0 | 1 | 1 | 2 | |
12 | אוסטרליה | 0 | 1 | 0 | 1 |
הולנד | 0 | 1 | 0 | 1 | |
ספרד | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | ג'מייקה ג'מייקה | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | ברזיל ברזיל | 0 | 0 | 1 | 1 |
צרפת | 0 | 0 | 1 | 1 |
נשים
מקצועות המסלול
התחרות |
||||||
---|---|---|---|---|---|---|
ריצת 100 מטר | לודמילה קונדרצבה ברית המועצות ברית המועצות | 11.06 שניות | מרליס גר מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 11.07 שניות | אינגריד אוארסוולד מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 11.14 שניות |
ריצת 200 מטר | ברבל ווקל מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 22.03 שניות שיא אולימפי |
נטליה בוצ'ינה ברית המועצות ברית המועצות | 22.19 שניות | מרלין אוטי ג'מייקה ג'מייקה | 22.20 שניות |
ריצת 400 מטר | מריטה קוך מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 48.88 שניות שיא אולימפי |
ירמילה קרטוכווילובה צ'כוסלובקיה צ'כוסלובקיה | 49.46 שניות | כריסטינה ברמר-לתן מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 49.66 שניות |
ריצת 800 מטר | נדז'דה אוליזרנקו ברית המועצות ברית המועצות | 1:53.43 דקות שיא עולם |
אולגה מינייבה ברית המועצות ברית המועצות | 1:54.81 דקות | טטיאנה פרובידוכינה ברית המועצות ברית המועצות | 1:55.46 דקות |
ריצת 1500 מטר | טטיאנה קזנקינה ברית המועצות ברית המועצות | 3:56.56 דקות שיא אולימפי |
כריסטיאנה ורטנברג מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 3:57.71 דקות | נדז'דה אוליזרנקו ברית המועצות ברית המועצות | 3:59.52 דקות |
ריצת 100 מטר משוכות | ורה קומיסובה ברית המועצות ברית המועצות | 12.56 שניות שיא אולימפי |
יוהנה שאלר-קליר מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 12.63 שניות | לוצינה לנגר פולין פולין | 12.65 שניות |
ריצת שליחות 4x100 מטר | מזרח גרמניה מזרח גרמניה רומי מילר ברבל ווקל אינגריד אוארסוולד מרליס גר | 41.60 שניות שיא עולם |
ברית המועצות ברית המועצות ורה קומיסובה לודמילה מסלקובה ורה אניסימובה נטליה בוצ'ינה | 42.10 שניות | בריטניה הית'ר האנט קתי שמאלווד-קוק בוורלי גודארד סוניה לנמן | 42.43 שניות |
ריצת שליחות 4x400 מטר | ברית המועצות ברית המועצות טטיאנה פרורוצ'נקו טטיאנה גוישיק נינה זיוסקובה אירינה נזרובה | 3:20.12 דקות | מזרח גרמניה מזרח גרמניה ברברה קרוג גבריאלה לווה כריסטינה ברמר-לתן מריטה קוך | 3:20.35 דקות | בריטניה לינזי מקדונלד מישל סקאט ג'וסלין הויט-סמית' דונה הרטלי | 3:27.74 דקות |
מקצועות השדה
התחרות |
||||||
---|---|---|---|---|---|---|
קפיצה לרוחק | טטיאנה קולפאקובה ברית המועצות ברית המועצות | 7.06 מטר | בריגיטה וויאק מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 7.04 מטר | טטיאנה סקאצ'קו ברית המועצות ברית המועצות | 7.01 מטר |
קפיצה לגובה | שרה סימיוני איטליה | 1.97 מטר | אורסולה קילן פולין פולין | 1.94 מטר | יוטה קירסט מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 1.94 מטר |
הדיפת כדור ברזל | אילונה סלופיאנק מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 22.41 מטר שיא אולימפי |
סבטלנה קרצ'בסקאיה ברית המועצות ברית המועצות | 21.42 מטר | מרגיטה פופה מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 21.20 מטר |
זריקת דיסקוס | אוולין יאל מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 69.96 מטר | מריה פטקובה בולגריה בולגריה | 67.90 מטר | טטיאנה לסובאיה ברית המועצות ברית המועצות | 67.40 מטר |
הטלת כידון | מריה קארידד קולון קובה קובה | 68.40 מטר | סעידה גומבה ברית המועצות ברית המועצות | 67.76 מטר | אוטה הומולה מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 66.56 מטר |
קרב חמש • | נדז'דה טקצ'נקו ברית המועצות ברית המועצות | 5083 נק' שיא עולם (5213 נק') |
אולגה רוקבישניקובה ברית המועצות ברית המועצות | 4937 נק' (5051 נק') |
אולגה קורגינה ברית המועצות ברית המועצות | 4875 נק' (4964 נק') |
• בקרב 5, חלוקת המדליות נעשתה לפי שיטת ניקוד משנת 1977. התוצאות בסוגריים זהו עדכון הניקוד משנת 1985.
גברים
מקצועות המסלול
התחרות |
||||||
---|---|---|---|---|---|---|
ריצת 100 מטר | אלן ולס בריטניה | 10.25 שניות | סילביו לאונרד קובה קובה | 10.25 שניות | פטר פטרוב בולגריה בולגריה | 10.42 שניות |
ריצת 200 מטר | פייטרו מנאה איטליה | 20.19 שניות | אלן ולס בריטניה | 20.21 שניות | דון קווארי ג'מייקה ג'מייקה | 20.29 שניות |
ריצת 400 מטר | ויקטור מרקין ברית המועצות ברית המועצות | 44.60 שניות | ריק מיטשל אוסטרליה | 44.84 שניות | פרנק שפר מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 44.87 שניות |
ריצת 800 מטר | סטיב אובט בריטניה | 1:45.40 דקות | סבסטיאן קו בריטניה | 1:45.85 דקות | ניקולאי קירוב ברית המועצות ברית המועצות | 1:45.94 דקות |
ריצת 1500 מטר | סבסטיאן קו בריטניה | 3:38.40 דקות | יורגן שטראוב מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 3:38.80 דקות | סטיב אובט בריטניה | 3:38.99 דקות |
ריצת 5000 מטר | מירוטס איפטר אתיופיה אתיופיה | 13:20.91 דקות | סולימאן ניאמבוי טנזניה טנזניה | 13:21.60 דקות | קרלו מנינקה פינלנד פינלנד | 13:22.00 דקות |
ריצת 10000 מטר | מירוטס איפטר אתיופיה אתיופיה | 27:42.69 דקות | קרלו מנינקה פינלנד פינלנד | 27:44.28 דקות | מוחמד קדיר אתיופיה אתיופיה | 27:44.64 דקות |
ריצת מרתון | ולדמאר סירפינסקי מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 2:11:03 שעות | חרארד נייבור הולנד | 2:11:20 שעות | סטימקול דז'ומנזרוב ברית המועצות ברית המועצות | 2:11:35 שעות |
20 ק"מ הליכה | מאוריציו דמילנו איטליה | 1:23:35.5 שעות | פיוטר פוצ'ינצוק ברית המועצות ברית המועצות | 1:25:45.4 שעות | רולנד וייזר מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 1:25:58.2 שעות |
50 ק"מ הליכה | הרטוויג גודר מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 3:49.24 שעות | חורחה ליופרט ספרד | 3:51.25 שעות | יבגני יבצ'נקו ברית המועצות ברית המועצות | 3:56.32 שעות |
ריצת 110 מטר משוכות | תומאס מונקלט מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 13.39 שניות | אלחנדרו קסנייאס קובה קובה | 13.40 שניות | אלכסנדר פוצ'קוב ברית המועצות ברית המועצות | 13.44 שניות |
ריצת 400 מטר משוכות | פולקר בק מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 48.70 שניות | וסילי ארכיפנקו ברית המועצות ברית המועצות | 48.86 שניות | גארי אוקס בריטניה | 49.11 שניות |
ריצת 3000 מטר מכשולים | ברוניסלב מלינובסקי פולין פולין | 8:09.70 דקות | פילברט ביי טנזניה טנזניה | 8:12.48 דקות | אשטו טורה אתיופיה אתיופיה | 8:13.57 דקות |
ריצת שליחים 4x100 מטר | ברית המועצות ברית המועצות ולדימיר מורבייב ניקולאי סידורוב אנדריי פרוקופייב אלכסנדר אקסינין | 38.26 שניות | פולין פולין זנון ליצנרסקי לשק דונצקי מריאן וורונין קשישטוף זבולינסקי | 38.33 שניות | צרפת פטריק ברה פסקל ברה הרמן פנזו אנטואן רישאר | 38.53 שניות |
ריצת שליחים 4x400 מטר | ברית המועצות ברית המועצות ויקטור מרקין רמיגיוס וליוליס מיכאיל לינגה ניקולאי צ'רנצקי | 3:01.08 דקות | מזרח גרמניה מזרח גרמניה קלאוס תילה אנדריאס קנבל פרנק שפר פולקר בק | 3:01.26 דקות | איטליה רוברטו טוצי מאורו ז'וליאני סטפנו מלינברני פייטרו מנאה | 3:04.54 דקות |
מקצועות השדה
התחרות |
||||||
---|---|---|---|---|---|---|
קפיצה לרוחק | לוץ דומברובסקי מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 8.54 מטר | פרנק פסקק מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 8.21 מטר | ולרי פודלוז'ני ברית המועצות ברית המועצות | 8.18 מטר |
קפיצה משולשת | יאק אודמאה ברית המועצות ברית המועצות | 17.35 מטר | ויקטור סנייב ברית המועצות ברית המועצות | 17.24 מטר | ז'ואאו קארלוס דה אוליווירה ברזיל ברזיל | 17.22 מטר |
קפיצה לגובה | גרד וסיג מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 2.36 מטר שיא עולם |
יאצק ושולה פולין פולין | 2.31 מטר | ירג פריימוט מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 2.31 מטר |
קפיצה במוט | ולדיסלב קוזקייביץ' פולין פולין | 5.78 מטר שיא עולם |
קונסטנטין וולקוב ברית המועצות ברית המועצות תדיאוש שלוסרסקי פולין פולין |
5.65 מטר | ||
הדיפת כדור ברזל | ולדימיר קיסילב ברית המועצות ברית המועצות | 21.35 מטר | אלכסנדר ברישניקוב ברית המועצות ברית המועצות | 21.08 מטר | אודו באייר מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 21.06 מטר |
זריקת דיסקוס | ויקטור רשופקין ברית המועצות ברית המועצות | 66.64 מטר | אימריש בוגאר צ'כוסלובקיה צ'כוסלובקיה | 66.38 מטר | לואיס דליס קובה קובה | 66.32 מטר |
יידוי פטיש | יורי סדיך ברית המועצות ברית המועצות | 81.80 מטר שיא עולם |
סרגיי ליטבינוב ברית המועצות ברית המועצות | 80.64 מטר | יורי טם ברית המועצות ברית המועצות | 78.96 מטר |
הטלת כידון | דניס קולה ברית המועצות ברית המועצות | 91.20 מטר | אלכסנדר מקרוב ברית המועצות ברית המועצות | 89.64 מטר | וולפגנג הניש מזרח גרמניה מזרח גרמניה | 86.72 מטר |
קרב עשר • | דיילי תומפסון בריטניה | 8495 נק' (8522 נק') |
יורי קוצנקו ברית המועצות ברית המועצות | 8331 נק' (8369 נק') |
סרגיי ז'לנוב ברית המועצות ברית המועצות | 8135 נק' (8135 נק') |
- בקרב 10, חלוקת המדליות נעשתה לפי שיטת ניקוד משנת 1977. התוצאות בסוגריים זהו עדכון הניקוד משנת 1985.