For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Coppa Korać 2001-2002.

Coppa Korać 2001-2002

Da Wikipedia, l'enciclopedia libera.

Questa voce sull'argomento competizioni cestistiche è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia.
Coppa Korać 2001-2002
Competizione Coppa Korać
Sport
Basketball pictogram.svg
Pallacanestro
Edizione XXXI
Organizzatore FIBA Europe
Date 26 settembre 2001 - 17 aprile 2002
Partecipanti 67
Risultati
Vincitore Nancy
(1º titolo)
Secondo Lokomotiv Rostov
Cronologia della competizione
Left arrow.svg Coppa Korać 2000-2001

La Coppa Korać 2001-2002 di pallacanestro maschile venne vinta dallo SLUC Nancy.

Risultati

Turno preliminare

Team #1 Agg. Team #2 Andata Ritorno
Kaposvári
Ungheria
170 - 138
Croazia
Triglav Osiguranje Rijeka
90-73 80-65
Borgo Maggiore Basket
San Marino
78 - 244
Slovenia
Geoplin Slovan
47-121 31-123
Pallacanestro Titano
San Marino
119 - 168
Austria
Wörthersee Piraten
54-76 65-92

Primo turno

Team #1 Agg. Team #2 Andata Ritorno
Wörthersee Piraten
Austria
141 - 186
Italia
Müller Verona
59-103 82-83
Feal Široki
Bosnia ed Erzegovina
155 - 172
Grecia
Maroussi Telestet
94-85 61-87
Oliveirense
Portogallo
143 - 152
Francia
Élan Chalon
76-73 67-79
Euphony Liège
Belgio
136 - 171
Francia
Racing Paris
63-83 74-88
Maccabi Brinkford Tbilisi
Georgia
155 - 286
Russia
Avtodor Saratov
91-141 64-145
Amicale Steinsel
Lussemburgo
118 - 222
Portogallo
Porto
65-109 53-113
Montan Bears Kapfenberg
Austria
124 - 152
Jugoslavia
Hemofarm
56-66 58-86
Apollon Limassol
Cipro
136 - 164
Grecia
PAOK
65-69 71-95
EvrAz
Russia
148 - 140
Turchia
Fenerbahçe
71–62 77–78
Kaposvári
Ungheria
189 - 179
Polonia
Hoop Blachy Pruszyński
96-81 93-98
Sparta Praha
Rep. Ceca
151 - 213
Slovenia
Pivovarna Laško
86-111 65-102
Etzella
Lussemburgo
105 - 227
Francia
JDA Dijon
40-118 65-109
Opava
Rep. Ceca
180- 154
Croazia
Zagreb
96-72 84-82
AEK Larnaca
Cipro
138 - 165
Israele
Maccabi Ramat Gan
77-87 61-78
Lukoil Academic
Bulgaria
129 - 141
Russia
Chimki
74-76 55-65
Geoplin Slovan
Slovenia
172 - 131
Croazia
Zrinjevac
87-64 85-67
Madeira
Portogallo
155 - 162
Spagna
Fórum Valladolid
85-84 70-78
Stretch-Top Bingoal Bree
Belgio
167 - 176
Spagna
Jabones Pardo Fuenlabrada
77-92 90-84
Telindus Mons
Belgio
188 - 179
Germania
HERZOGtel Trier
87-87 101-92
Debreceni Vadkakasok
Ungheria
159 - 173
Rep. Ceca
Mlekarna Kunin
81-95 78-78
EiffelTowers Nijmegen
Paesi Bassi
143 - 178
Belgio
WATCO
60-80 83-88
Zdravlje
Jugoslavia
158 - 161
Turchia
Beşiktaş
88-77 70-84
Racing Club
Lussemburgo
116 - 220
Germania
Bayer Giants Leverkusen
70-111 46-109
APOEL
Cipro
142 - 168
Israele
Maccabi Ness Ra'anana
70-84 72-84
AEL Limassol
Cipro
40 - 0
Italia
Euro Roseto
20-0 20-0
StadtSport Braunschweig
Germania
154 - 196
Francia
SLUC Nancy
74-93 80-103
Avitos Gießen
Germania
168 - 170
Portogallo
Ovarense Aerosoles
90-85 78-85
BVV ŽS Brno
Rep. Ceca
144 - 208
Polonia
Prokom Trefl Sopot
84-103 60-105
West Petrom Arad
Romania
112 - 209
Russia
Lokomotiv Mineralnye Vody
65-105 47-107
Zenica Čelik
Bosnia ed Erzegovina
117 - 131
Turchia
Büyük Kolej
54-68 63-63
Contern
Lussemburgo
150 - 206
Austria
Süba Sankt Pölten
68-112 82-94
Atomerőmű
Ungheria
175 - 135
Croazia
Dona Dubrava
89-68 86-67

Fase a gironi

Gruppo A[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Spagna
Jabones Pardo Fuenlabrada
6 3 3 9
2.
Germania
Bayer Giants Leverkusen
6 3 3 9
3.
Belgio
Telindus Mons-Hainaut
6 3 3 9
4.
Francia
Élan Chalon
6 3 3 9

Gruppo B[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS P.ti
1.
Francia
SLUC Nancy
6 5 1 555 511 11
2.
Portogallo
Porto
6 3 3 547 578 9
3.
Italia
Müller Verona
6 3 3 521 520 9
4.
Belgio
WATCO
6 2 4 486 500 8

Gruppo C[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Grecia
Maroussi Telestet
6 5 1 11
2.
Francia
JDA Dijon
6 3 3 9
3.
Portogallo
Ovarense Aerosoles
6 2 4 8
4.
Spagna
Fórum Valladolid
6 2 4 8

Gruppo D[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Israele
Maccabi Ness Ra'anana
6 4 2 10
2.
Jugoslavia
Hemofarm Vršac
6 3 3 9
3.
Francia
Racing Paris
6 3 3 9
4.
Turchia
Beşiktaş
6 2 4 8

Gruppo E[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Russia
Lokomotiv Mineralnye Vody
6 5 1 11
2.
Israele
Maccabi Ramat Gan
6 4 2 10
3.
Grecia
PAOK
6 3 3 9
4.
Cipro
AEL Limassol
6 0 6 6

Gruppo F[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Rep. Ceca
Opava
6 5 1 11
2.
Ungheria
Atomerőmű
6 2 4 10
3.
Russia
Chimki
6 3 3 9
4.
Turchia
Büyük Kolej
6 0 6 6

Gruppo G[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Polonia
Prokom Trefl Sopot
6 5 1 11
2.
Slovenia
Pivovarna Laško
6 4 2 10
3.
Rep. Ceca
Mlekarna Kunin
6 3 3 9
4.
Russia
EvrAz
6 0 6 6

Gruppo H[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P P.ti
1.
Russia
Avtodor Saratov
6 4 2 10
2.
Ungheria
Kaposvári
6 4 2 10
3.
Slovenia
Geoplin Slovan
6 4 2 10
4.
Austria
Süba Sankt Pölten
6 0 6 6

Ottavi di finale

Team #1 Agg. Team #2 Andata Ritorno
Bayer Giants Leverkusen
Germania
182 - 184
Francia
SLUC Nancy
87-80 95-104
Porto
Portogallo
156 - 186
Spagna
Jabones Pardo Fuenlabrada
85-85 71-101
JDA Dijon
Francia
135 - 134
Israele
Maccabi Ness Ra'anana
71-66 64-68
Hemofarm Vršac
Jugoslavia
140 - 156
Grecia
Maroussi Telestet
69-71 71-85
Maccabi Ramat Gan
Israele
155 - 144
Rep. Ceca
Opava
86-64 69-80
Atomerőmű
Ungheria
177 - 182
Russia
Lokomotiv Mineralnye Vody
88-90 89-92
Pivovarna Laško
Slovenia
177 - 166
Russia
Avtodor Saratov
96-74 81-92
Kaposvári
Ungheria
173 - 186
Polonia
Prokom Trefl Sopot
78-88 95-98

Quarti di finale

Team #1 Agg. Team #2 Andata Ritorno
SLUC Nancy
Francia
161 - 151
Francia
JDA Dijon
95-72 66-79
Jabones Pardo Fuenlabrada
Spagna
147 - 155
Slovenia
Pivovarna Laško
84-82 63-73
Maccabi Ramat Gan
Israele
123 - 143
Grecia
Maroussi Telestet
58-68 65-75
Lokomotiv Mineralnye Vody
Russia
180 - 140
Polonia
Prokom Trefl Sopot
74-87 93-66

Semifinali

Team #1 Agg. Team #2 Andata Ritorno
Maroussi Telestet
Grecia
158 - 161
Russia
Lokomotiv Mineralnye Vody
91-86 67-75
SLUC Nancy
Francia
172 - 152
Slovenia
Pivovarna Laško
89-58 83-94

Finale

Team #1 Agg. Team #2 Andata Ritorno
SLUC Nancy
Francia
172 - 167
Russia
Lokomotiv Mineralnye Vody
98-72 74-95
Coppa Korać 2001-2002

600px Bianco con strisce diagonali Rosse.png


SLUC Nancy
1º titolo

Formazione vincitrice

Naz. Ruolo Sportivo Alt.
4
Jugoslavia
G Goran Bošković
5
Stati Uniti
A Ross Land
6
Stati Uniti
P Stevin Smith
7
Francia
C Cyril Julian
8
Jugoslavia
AG Danilo Cmiljanić
9
Senegal
A Mouhamadou M'Bodj'i
10
Francia
AG Fabien Dubos
11
Francia
P Joseph Gomis
12
Francia
A Loïc Toilier
13
Francia
C Vincent Masingue
14
Francia
P Gary Phaeton
15
Rep. Centrafricana
AG Maxime Zianveni
Stati Uniti
G Adrian Autry
Stati Uniti
G Eric Burks
Stati Uniti
GA Chris Robinson
Jugoslavia
A Miroslav Marković
Jugoslavia
AG Petar Arsić
Francia
All. Sylvain Lautié

Voci correlate

Portale Pallacanestro: accedi alle voci di Wikipedia che trattano di pallacanestro
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Coppa Korać 2001-2002
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.