For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Coppa Saporta 1999-2000.

Coppa Saporta 1999-2000

Da Wikipedia, l'enciclopedia libera.

Coppa Saporta 1999-2000
Competizione Coppa Saporta
Sport
Basketball pictogram.svg
Pallacanestro
Edizione XXXIV
Organizzatore FIBA Europe
Date 21 settembre 1999 - 11 aprile 2000
Partecipanti 48
Risultati
Vincitore AEK Atene
(2º titolo)
Secondo Virtus Bologna
Statistiche
Miglior giocatore
Stati Uniti
Anthony Bowie
Cronologia della competizione
Left arrow.svg 1998-1999 2000-2001 Right arrow.svg

La Coppa Saporta 1999-2000 di pallacanestro maschile venne vinta dall'AEK Atene.

Risultati

Primo turno

Gruppo A[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Grecia
AEK Atene
10 9 1 827 663 +164 19
2.
Israele
Hapoel Gerusalemme
10 6 4 789 726 +164 15
3.
Bulgaria
Cherno More Port Varna
10 5 5 809 876 -67 15
4.
Belgio
Spirou Charleroi
10 5 5 756 750 +6 15
5.
Finlandia
Honka Playboys
10 3 7 748 827 -79 13
6.
Russia
Avtodor Saratov
10 2 8 682 769 -87 12

Gruppo B[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Spagna
Pamesa Valencia
10 9 1 855 650 +205 19
2.
Croazia
Zadar
10 8 2 817 675 +142 18
3.
Cipro
Achilleas
10 4 6 705 776 -71 14
4.
Slovenia
Kovinotehna Savinjska Polzela
10 4 6 755 779 -24 14
5.
Russia
Arsenal Tula
10 3 7 698 812 -14 14
6.
Estonia
Tartu ÜSK Delta
10 1 9 649 787 -138 11

Gruppo C[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Lituania
Lietuvos rytas
10 8 2 814 667 +147 18
2.
Israele
Maccabi Ra'anana
10 6 4 696 608 +88 16
3.
Francia
Élan Chalon
10 6 4 649 604 +45 16
4.
Paesi Bassi
Ricoh Astronauts
10 5 5 622 623 -1 15
5.
Ungheria
Alba Fehérvár
10 5 5 751 697 +54 15
6.
Cipro
APOEL Nicosia
10 0 10 513 846 -333 10

Gruppo D[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Francia
PSG Racing
10 9 1 771 600 +171 19
2.
Polonia
Hoop Pekaes
10 8 2 760 668 +92 18
3.
Spagna
Tau Cerámica
10 7 3 808 659 +149 17
4.
Bosnia ed Erzegovina
Bosna Sarajevo
10 4 6 644 714 -70 14
5.
Portogallo
Illiabum Clube
10 1 9 692 855 -163 11
6.
Macedonia del Nord
Rabotnički Skopje
10 1 9 550 729 -179 11

Gruppo E[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Grecia
Īraklīs Salonicco
10 9 1 743 656 +87 19
2.
Portogallo
Porto
10 6 4 726 686 +40 16
3.
Slovacchia
Slovakofarma Pezinok
10 5 5 786 782 +4 15
4.
Germania
Telekom Bonn
10 5 5 786 782 +4 15
5.
Jugoslavia
Partizan Belgrado
10 5 5 634 719 -85 15
6.
Austria
SÜBA Sankt Pölten
10 0 10 639 798 -159 10

Gruppo F[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Italia
Kinder Bologna
10 10 0 885 486 +399 20
2.
Polonia
Zepter Śląsk Idea Wrocław
10 7 3 743 692 +51 17
3.
Lettonia
Ventspils
10 5 5 786 782 +4 15
4.
Svezia
Norrköping Dolphins
10 4 6 803 929 -126 14
5.
Turchia
Fenerbahçe
10 3 7 708 765 -57 13
6.
Ungheria
Matáv Pécs
10 1 9 651 793 -142 11

Gruppo G[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Turchia
Darüşşafaka
10 8 2 825 759 +66 18
2.
Croazia
Spalato CO
10 6 4 787 773 +14 16
3.
Svezia
Plannja
10 5 5 753 772 -19 15
4.
Italia
Adecco Milano
10 4 6 740 719 +21 14
5.
Belgio
Okapi Aalstar
10 4 6 789 831 -42 14
6.
Inghilterra
London Towers
10 3 7 789 838 -49 13

Gruppo H[modifica | modifica wikitesto]

Squadra G V P PF PS Dif P.ti
1.
Slovenia
Krka
10 7 3 774 659 +115 17
2.
Germania
Skyliners Francoforte
10 7 3 750 681 +69 17
3.
Lituania
Sakalai Vilnius
10 7 3 791 771 +20 17
4.
Jugoslavia
Radnički Belgrado
10 4 6 746 736 +10 14
5.
Finlandia
ToPo Helsinki
10 3 7 673 808 -135 13
6.
Rep. Ceca
Mlekarna Kunin
10 2 8 723 802 -79 12
     Qualificate alle semifinali
     Eliminata

Sedicesimi di finale

Squadra 1 Totale Squadra 2 Andata Ritorno
Kovinotehna Savinjska Polzela
Slovenia
95 - 154
Grecia
AEK Atene
51-86 44-68
Achilleas
Cipro
133 - 188
Israele
Hapoel Gerusalemme
67-93 66-95
Cherno More Port Varna
Bulgaria
133 - 172
Croazia
Zadar
63-73 70-99
Spirou Charleroi
Belgio
149 - 163
Spagna
Pamesa Valencia
74-81 75-82
Bosna Sarajevo
Bosnia ed Erzegovina
138 - 174
Lituania
Lietuvos rytas
65-71 73-103
Tau Cerámica
Spagna
139- 129
Israele
Maccabi Ra'anana
68-62 71-67
Élan Chalon
Francia
153 - 145
Polonia
Hoop Pekaes
76-57 77-88
Ricoh Astronauts
Paesi Bassi
130 - 136
Francia
PSG Racing
60-61 70-75
Norrköping Dolphins
Svezia
144 - 206
Grecia
Īraklīs Salonicco
64-87 80-119
Ventspils
Lettonia
122 - 157
Portogallo
Porto
47-77 75-80
Slovakofarma Pezinok
Slovacchia
160 - 170
Polonia
Zepter Śląsk Idea Wrocław
79-86 81-84
Telekom Bonn
Germania
125 - 154
Italia
Kinder Bologna
56-67 69-87
Radnički Belgrado
Jugoslavia
137 - 141
Turchia
Darüşşafaka
77-66 60-75
Sakalai Vilnius
Lituania
166 - 186
Croazia
Spalato CO
86-97 80-89
Plannja
Svezia
121 - 145
Germania
Skyliners Francoforte
63-74 58-71
Adecco Milano
Italia
118 - 112
Slovenia
Krka
62-55 56-57

Ottavi di finale

Squadra 1 Totale Squadra 2 Andata Ritorno
Tau Cerámica
Spagna
132 - 156
Grecia
AEK Atene
67-71 65-85
Élan Chalon
Francia
119 - 146
Spagna
Pamesa Valencia
83-75 36-71
Hapoel Gerusalemme
Israele
148 - 157
Lituania
Lietuvos rytas
78-91 70-66
Zadar
Croazia
143 - 129
Francia
PSG Racing
76-57 67-72
Spalato CO
Croazia
129 - 150
Grecia
Īraklīs Salonicco
63-71 66-79
Skyliners Francoforte
Germania
115 - 140
Italia
Kinder Bologna
62-57 53-83
Porto
Portogallo
135 - 127
Turchia
Darüşşafaka
81-78 54-49
Zepter Śląsk Idea Wrocław
Polonia
137-121
Italia
Adecco Milano
75-57 62-64

Quarti di finale

Squadra 1 Totale Squadra 2 Andata Ritorno
AEK Atene
Grecia
154 - 146
Grecia
Īraklīs Salonicco
84-73 70-73
Kinder Bologna
Italia
144 - 139
Spagna
Pamesa Valencia
85-61 59-78
Lietuvos Rytas
Lituania
170 - 160
Portogallo
Porto
93-73 77-87
Zepter Śląsk Idea Wrocław
Polonia
120 - 132
Croazia
Zadar
56-63 64-69

Semifinali

Squadra 1 Totale Squadra 2 Andata Ritorno
Zadar
Croazia
142 - 152
Grecia
AEK Atene
75-70 67-82
Lietuvos rytas
Lituania
141 - 143
Italia
Kinder Bologna
70-60 71-83

Finale

Squadra 1 Risultato Squadra 2
AEK Atene
Grecia
83 - 76
Italia
Kinder Bologna
Coppa Saporta 1999-2000

600px Giallo con aquila bicefala nera.svg


AEK Atene
2º titolo

Formazione vincitrice

Naz. Ruolo Sportivo Alt.
4
Grecia
P Nikos Papanikolopoulos
6
Inghilterra
A Steven Hansell
7
Grecia
G Vasilīs Kikilias
8
Stati Uniti
C Dan O'Sullivan
9
Grecia
G Nikos Chatzīs
10
Grecia
P Aggelos Korōnios
11
Grecia
AC Dīmos Ntikoudīs
12
Grecia
C Jake Tsakalidīs
13
Estonia
A Martin Müürsepp
14
Stati Uniti
GA Anthony Bowie
15
Grecia
A Michalīs Kakiouzīs
Jugoslavia
All. Dušan Ivković

Voci correlate

Portale Pallacanestro: accedi alle voci di Wikipedia che trattano di pallacanestro
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Coppa Saporta 1999-2000
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.