Československá fotbalová liga - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Československá fotbalová liga.

Československá fotbalová liga

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Československá fotbalová liga
Česko-slovenská futbalová liga
Land
 Tsjecho-Slowakije
Bond ČSFS
Opgericht 1925
Opgeheven 1993
Systeem Competitie
Promotie naar Geen
Aantal teams 16
Laatste kampioen AC Sparta Praag
Recordkampioen AC Sparta Praag (33)
Portaal 
 
Voetbal

De Československá fotbalová liga (Slowaaks tegenwoordig: Česko-slovenská futbalová liga, Slowaaks in die tijdperiode: Československá futbalová liga, Nederlands: Tsjecho-Slowaakse voetballiga) was een nationale voetbalcompetitie van Tsjecho-Slowakije. In 1993 hield het land op te bestaan en verdween ook de competitie. Vanaf dan hadden Tsjechië (1. česká fotbalová liga) en Slowakije (Fortuna liga) elk hun eigen competitie. Door het dalende niveau van beide competities werd er al gesproken over een nieuwe competitie met clubs uit Tsjechië én Slowakije.

Landskampioenen

1896-1924

Tot 1913 was Tsjecho-Slowakije nog onderdeel van het Habsburgse Oostenrijk-Hongarije
Tot 1924 waren er alleen regionale competities waarvan de Středočeská zupa (Praag) de belangrijkste was, deze kampioenen zijn hier genoemd. Alleen in 1912 en 1913 was er een soort van nationale competitie.
De eerste drie competities in 1896 en 1897 werden georganiseerd door roeivereniging Český Sculling Cercle. Hierna organiseerde SK Slavia Praag het toernooi.
Vanaf 1901 tot 1912 werd de competitie door de Boheemse voetbalbond ČSF georganiseerd
Tussen 1897 en 1902 namen sommige clubs met twee teams deel
In 1919 speelden de vier kampioenen van de Středočeská zupa (AC Sparta Praag), Kladenská zupa (SK Kladno), Západočeská zupa (FK Olympia Plzen) en Východočeská zupa (SK Hradec Králové), in een play-off toernooi om de landstitel.
In 1922 speelden de acht kampioenen van de Středočeská zupa (AC Sparta Praag), Západočeská zupa (FC Viktoria Pilsen) en Východočeská zupa (SK Hradec Králové), Stredoslovenská zupa (SK Banská Bystrica), Vychodoslovenská zupa (AC Spisska Nova Ves), Zapadoslovenská zupa (1. CsSK Bratislava), Hanácká zupa (SK Olomouc ASO) en Západomoravská zupa (SK Židenice) in een play-off wedstrijden om de landstitel.

1896 · ČFK Kickers (voorjaar)
1896 · DFC Praag (najaar)
1897 · SK Slavia Praag (voorjaar)
1897 · SK Slavia Praag (najaar)
1898 · SK Slavia Praag
1899 · SK Slavia Praag A
1900 · SK Slavia Praag A
1901 · niet beëindigd

1902 · ČAFC Vinohrady A
1903-1908 · niet gespeeld
1909 · AC Sparta Praag
1910-1911 · niet gespeeld
1912 · AC Sparta Praag
1913 · SK Slavia Praag
1914-1917 · niet gespeeld
1918 · SK Slavia Praag

1919 · SK Slavia Praag
1920 · AC Sparta Praag
1921 · AC Sparta Praag
1922 · AC Sparta Praag
1923 · AC Sparta Praag
1924 · competitie onderbroken

1925-1938 Nationale competitie

1925 · SK Slavia Praag
1926 · AC Sparta Praag
1927 · AC Sparta Praag
1928 · SK Viktoria Žižkov

1929 · SK Slavia Praag
1930 · SK Slavia Praag
1931 · SK Slavia Praag
1932 · AC Sparta Praag

1933 · SK Slavia Praag
1934 · SK Slavia Praag
1935 · SK Slavia Praag

1936 · AC Sparta Praag
1937 · SK Slavia Praag
1938 · AC Sparta Praag

1938-1944 Bohemen-Moravië en Slowakije

Tijdens de Duitse bezetting werden twee regionale competities georganiseerd, één in Bohemen-Moravië (Tsjechië) en één in Slowakije, er was geen 'nationaal' kampioen.

Bohemen-Moravië
1939 · AC Sparta Praag
1940 · SK Slavia Praag
1941 · SK Slavia Praag
1942 · SK Slavia Praag
1943 · SK Slavia Praag
1944 · AC Sparta Praag

Slowakije
1939 · Sparta Povazka Bystrica
1940 · SK Bratislava
1941 · SK Bratislava
1942 · SK Bratislava
1943 · OAP Bratislava
1944 · SK Bratislava
1945 · competitie afgebroken

1945-1993 Nationale competitie

1946 · AC Sparta Praag
1947 · SK Slavia Praag
1948 · AC Sparta Praag
1948 · * SK Slavia Praag
1949 · NV Bratislava
1950 · NV Bratislava
1951 · NV Bratislava
1952 · CKD Sokolovo Praag
1953 · ÚDA Praag
1954 · Spartak Praag Sokolovo
1955 · Slovan Bratislava
1956 · Dukla Praag
1957 · geen kampioen in verband met herinrichting competitie

1958 · Dukla Praag
1959 · Cervená hviezda Bratislava
1960 · Spartak Hradec Králové
1961 · Dukla Praag
1962 · Dukla Praag
1963 · Dukla Praag
1964 · Dukla Praag
1965 · Sparta CKD Praag
1966 · Dukla Praag
1967 · Sparta Praag
1968 · Spartak Trnava
1969 · Spartak Trnava

1970 · Slovan Bratislava
1971 · Spartak Trnava
1972 · Spartak Trnava
1973 · Spartak Trnava
1974 · Slovan Bratislava
1975 · Slovan Bratislava
1976 · Baník Ostrava
1977 · Dukla Praag
1978 · Zbrojovska Brno
1979 · Dukla Praag
1980 · Baník Ostrava
1981 · Baník Ostrava

1982 · Dukla Praag
1983 · Bohemians CKD Praag
1984 · Sparta Praag
1985 · Sparta Praag
1986 · TJ Vítkovice
1987 · Sparta Praag
1988 · Sparta Praag
1989 · Sparta Praag
1990 · Sparta Praag
1991 · Sparta Praag
1992 · Slovan Bratislava
1993 · Sparta Praag

* 1948 herstfkampioenschap, niet officieel (afgebroken competitie in verband met herinrichting van de competitie)
Van 1912-1925, in 1927, van 1948-1956 waren het lente-herfst competities
In 1925/26, van 1928-1948 en van 1958-1993 waren het herfst-lente competities

Eeuwige Ranglijst (1925-1938, 1945-1993)

land club /63 seizoenen
AC Sparta Praag 60[1][2] 1925, 1925/26, 1927, 1927-1938, 1938/39*, 1945-1948, 1948/49*, 1949-1956, 1957-1975, 1976-1993
SK Slavia Praag 57[3][4] 1925, 1925/26, 1927, 1927-1938, 1938/39*, 1945-1948, 1948/49*, 1949-1951, 1953-1956, 1957-1961, 1962/63, 1965-1993
TJ Bohemians Praag 48[5][6] 1925, 1925/26, 1927, 1927-1935, 1945-1948, 1948/49*, 1949-1951, 1954, 1958-1965, 1966-1968, 1969/70, 1973-1993
ŠK Slovan Bratislava 47[7] 1935-1938, 1938/39**, 1945-1948, 1948/49*, 1949-1956, 1957-1985, 1988-1993
FC Baník OKD Ostrava 46[8][9] 1937/38, 1938/39*, 1945-1948, 1948/49*, 1949, 1951-1956, 1957-1966, 1967-1993
FC Dukla Praag 44[10][11] 1948/49*, 1949-1956, 1957-1993
TJ Spartak ZŤS Trnava 40[12][13] 1945/46, 1947/48, 1948/49*, 1949-1950, 1952, 1955-1956, 1957-1962, 1964-1990, 1991-1993
FC Tatran Prešov 34[14][15] 1950-1956, 1957-1966, 1969-1974, 1977-1979, 1980-1988, 1990-1993
ZVL Žilina 30[16] 1945-1948, 1948/49*, 1949-1952, 1954-1956, 1958/59, 1961/62, 1966-1978, 1982-1988
FK AŠK Inter Slovnaft Bratislava 29[17][18][19] 1962-1972, 1973-1986, 1987-1993
FC Boby Brno 29[20][21] 1933-1938, 1938/39*, 1945-1947, 1948/49*, 1949, 1961-1967, 1971-1983, 1989-1991, 1992/93
SONP Kladno 28[22] 1925/26, 1927, 1927-1938, 1938/39*, 1945-1947, 1948/49*, 1949, 1952-1956, 1957/58, 1960-1965, 1969/70
Škoda Pilsen 27[23] 1931-1938, 1945-1948, 1948/49*, 1949-1952, 1961-1963, 1967/68, 1970/71, 1972-1980, 1986/87, 1988/89
Lokomotíva Košice 25[24] 1945-1948, 1948/49*, 1949-1953, 1965-1974, 1975-1986
Sklo Union Teplice 20[25] 1948/49*, 1949-1952, 1964-1979, 1983/84
FC Nitra 19 1959-1963, 1971-1975, 1979-1984, 1986-1991, 1992/93
ZŤS Košice 19 1956, 1958/60, 1963-1977, 1978-1981
Jednota Trenčín 16 1960/61, 1962-1972, 1975-1980
SKP Spartak Hradec Králové 16[26] 1956, 1957/58, 1959-1964, 1965-1967, 1972/73, 1980/81, 1987-1989, 1990-1993
Dukla Banská Bystrica 15 1968/69, 1977-1982, 1983-1992
SSK Vítkovice 15[27] 1950-1952, 1981-1993
SK Viktoria Žižkov 14 1925, 1925/26, 1927, 1927-1934, 1935-1938, 1938/39*, 1945-1947
Union Cheb 13 1979-1992
ČKD Dukla Karlín 12[28] 1925, 1925/26, 1927-1930, 1931/32, 1933-1935, 1945/46, 1947/48, 1950-1951
SK Sigma MŽ Olomouc 10[29][30] 1982/83, 1984-1993
TJ Červená hviezda Bratislava 9[31] 1953-1956, 1957-1962
TJ DAC Poľnohospodár Dunajská Streda 8[32] 1985-1993
SK Náchod 7 1930-1934, 1935-1938, 1938/39*
Teplitzer FK 7 1929-1936
TŽ Třinec 6 1963/64, 1970-1973, 1974-1976
Dukla Pardubice 6[33] 1953-1955, 1957-1960
ČSD Pilsen 6[34] 1932/33, 1934-1938, 1938/39*, 1950
Jiskra Gottwaldov 6[35] 1938/39*, 1945-1947, 1951, 1953, 1969-1971
SK Prostějov 5 1934-1938, 1945/46
ČAFC Vinohrady 5 1925, 1925/26, 1927, 1927/28, 1929/30
SK České Budějovice JČE 5[36] 1947/48, 1985-1987, 1991-1993
SK Libeň 5 1925, 1925/26, 1928/29, 1932/33, 1938/39*, 1946/47
TJ Rudá hvězda Brno 4 1957-1961
SK Meteor Praag VIII 4 1925, 1925/26, 1927, 1930/31
TJ ZVL Považská Bystrica 3[37] 1945/46, 1948/49*, 1949, 1989/90
DFC Praag 3 1925, 1934-1936
Nuselský SK 3 1925, 1925/26, 1927
TJ LIAZ Jablonec 2 1974-1976
ZTS Petrzalka 2 1981/82, 1984/85
Křídla vlasti Olomouc 2 1953-1954
DSO Spartak Ústí nad Labem 2[38][39] 1952, 1958/59
AFK Kolín 2 1934-1936
SK Pardubice 2 1937/38, 1938/39*, 1945/46
SK Moravská Slavia Brno 2 1935-1937
VP Frýdek-Místek 1 1976/77
SK Olomouc ASO 1 1946/47
TJ VCHZ Pardubice 1 1968/69
SK Rakovník 1 1945/46
DSV Saaz 1[40] 1935/36
SK Polaban Nymburk 1 1945/46
TJ Jiskra Otrokovice 1 1964/65
ŠK Baťovany 1 1945/46
ZSJ MEZ Židenice 1 1952
SK Rusj Oezjhorod 1 1936/37
Slavoj Liberec 1 1953
Jiskra Liberec 1 1955
Spartak Motorlet Praag 1 1963/64
Slávia Bratislava VŠ 1 1953
SK Slavoj Žižkov 1 1925/26
SK Čechie Praag VIII 1 1925/26

Zie ook

AFC:Australië · Bahrein · Bangladesh · Bhutan · Brunei · China · Filipijnen · Guam · Hongkong · India (I-League, Indian Super League) · Indonesië · Irak · Iran · Japan · Jemen · Kazachstan · Kirgizië · Koeweit · Libanon · Macau · Maleisië · Mongolie · Myanmar · Nederlands-Indië · Noord-Korea · Oezbekistan · Oman · Qatar · Saoedi-Arabië · Singapore · Tadzjikistan · Taiwan · Thailand · Turkmenistan · Verenigde Arabische Emiraten · Vietnam · Zuid-Korea
CAF:Algerije · Angola · Benin · Botswana · Burkina Faso · Burundi · Centraal-Afrikaanse Republiek · Comoren · Congo-Brazzaville · Congo-Kinshasa · Djibouti · Egypte · Equatoriaal-Guinea · Eritrea · Ethiopië · Gabon · Gambia · Ghana · Guinee · Guinee-Bissau · Ivoorkust · Kaapverdië · Kameroen · Kenia · Lesotho · Liberia · Libië · Madagaskar · Malawi · Mali · Marokko · Mauritanië · Mauritius · Mozambique · Namibië · Niger · Nigeria · Oeganda · Réunion · Rwanda · Sao Tomé en Principe · Senegal · Seychellen · Sierra Leone · Soedan · Somalië · Swaziland · Tanzania · Togo · Tsjaad · Tunesië · Zambia · Zimbabwe · Zuid-Afrika
CONCACAF:Antigua en Barbuda · Aruba · Bermuda · Canada / Verenigde Staten · Costa Rica · Curaçao · El Salvador · Guatemala · Honduras · Jamaica · Mexico · Nederlandse Antillen · Nicaragua · Panama · Suriname · Trinidad en Tobago
CONMEBOL:Argentinië · Bolivia · Brazilië · Chili · Colombia · Ecuador · Paraguay · Peru · Uruguay · Venezuela
OFC:Amerikaans-Samoa · Cookeilanden · Fiji · Nieuw-Caledonië · Nieuw-Zeeland · Niue · Palau · Papoea-Nieuw-Guinea · Salomonseilanden · Samoa · Tahiti · Tonga · Vanuatu
UEFA:Albanië · Andorra · Armenië · Azerbeidzjan · België · Bosnië en Herzegovina · Bulgarije · Cyprus · Denemarken · Duitsland · Engeland · Estland · Faeröer · Finland · Frankrijk · Georgië · Gibraltar · Griekenland · Hongarije · Ierland · IJsland · Israël · Italië · Joegoslavië · Kazachstan · Kosovo · Kroatië · Letland · Litouwen · Luxemburg · Malta · Moldavië · Montenegro · Nederland · Noord-Cyprus · Noord-Ierland · Noord-Macedonië · Noorwegen · Oekraïne · Oostenrijk · Polen · Portugal · Roemenië · Rusland · Saarland · San Marino · Schotland · Servië · Servië en Montenegro (FR Joegoslavië) · Slovenië · Slowakije · Sovjet-Unie · Spanje · Tsjechië · Tsjecho-Slowakije · Turkije · Wales · Wit-Rusland · Zweden · Zwitserland
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Československá fotbalová liga
Listen to this article