Gouden Schelp - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Gouden Schelp.

Gouden Schelp

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Gedeeld winnaar Bahman Ghobadi met de Gouden Schelp in 2006
Gedeeld winnaar Bahman Ghobadi met de Gouden Schelp in 2006

De Gouden Schelp (Spaans: Concha de Oro, Baskisch: Urrezko Maskorra) is de hoofdprijs in de competitie op het Internationaal filmfestival van San Sebastian. De prijs werd geïntroduceerd in 1957. Voorheen in 1953 en 1954 werd deze prijs de Gran Premio genoemd en in 1955 en 1956 werd de naam vervangen door de Zilveren Schelp, vooraleer hij zijn huidige naam kreeg.

Winnaars

Jaar Film Regisseur Land
1953
(1ste editie)
La guerra de Dios Rafael Gil
 Spanje
1954
(2de editie)
Sierra maldita Antonio del Amo
 Spanje
1955
(3de editie)
Giorni d'amore Giuseppe de Santis
 Italië
1956
(4de editie)
Il ferroviere Pietro Germi
 Italië
1957
(5de editie)
La nonna Sabella Dino Risi
 Italië
1958
(6de editie)
Ewa chce spac Tadeusz Chmielewski
 Polen
1959
(7de editie)
The Nun's Story Fred Zinnemann
 Verenigde Staten
1960
(8ste editie)
Romeo, Juliet a Tma Jiri Weiss
 Tsjecho-Slowakije
1961
(9de editie)
One-Eyed Jacks Marlon Brando
 Verenigde Staten
1962
(10de editie)
L'isola di Arturo Damiano Damiani
 Italië
1963
(11de editie)
Mafioso Alberto Lattuada
 Italië
1964
(12de editie)
America, America Elia Kazan
 Verenigde Staten
1965
(13de editie)
Zlatá reneta
Mirage (gedeeld)
Otakar Vávra
Edward Dmytryk
 Tsjecho-Slowakije
 Verenigde Staten
1966
(14de editie)
I Was Happy Here Desmond Davis
 Verenigd Koninkrijk
1967
(15de editie)
Two for the Road Stanley Donen
 Verenigde Staten
1968
(16de editie)
The Long Day's Dying Peter Collinson
 Verenigd Koninkrijk
1969
(17de editie)
The Rain People Francis Ford Coppola
 Verenigde Staten
1970
(18de editie)
Ondata di calore Nelo Risi
 Italië
1971
(19de editie)
Le genou de Claire Eric Rohmer
 Frankrijk
1972
(20ste editie)
The Good Mother Tom Gries
 Verenigde Staten
1973
(21ste editie)
El espíritu de la colmena Víctor Erice
 Spanje
1974
(22ste editie)
Badlands Terrence Malick
 Verenigde Staten
1975
(23ste editie)
Furtivos José Luis Borau
 Spanje
1976
(24ste editie)
Tabor ujodit v niebo Emil Loteanu
 Sovjet-Unie
1977
(25ste editie)
Neokonchennaya pyesa dlya mekhanicheskogo pianino Nikita Mikhalkov
 Sovjet-Unie
1978
(26ste editie)
Alambrista! Robert M. Young
 Verenigde Staten
1979
(27ste editie)
Ossenij marafon Georgi Daneliya
 Sovjet-Unie
1980
(28ste editie)
Dyrygent Andrzej Wajda
 Polen
1981
(29ste editie)
Storie di ordinaria follia Marco Ferreri
 Italië
1982
(30ste editie)
Demonios en el jardín Manuel Gutiérrez Aragón
 Spanje
1983
(31ste editie)
Coup de foudre Diane Kurys
 Frankrijk
1984
(32ste editie)
Rumble Fish Francis Ford Coppola
 Verenigde Staten
1985
(33ste editie)
Yesterday Radoslaw Piwowarski
 Polen
1986
(34ste editie)
La mitad del cielo Manuel Gutiérrez Aragón
 Spanje
1987
(35ste editie)
Urs al-jalil Michel Khleifi
 België -
 Frankrijk -
 Israël
1988
(36ste editie)
On the Black Hill Andrew Grieve
 Verenigd Koninkrijk
1989
(37ste editie)
Homer and Eddie
La nación clandestina (gedeeld)
Andrei Konchalovski
Jorge Sanjinés
 Verenigde Staten
 Bolivia
1990
(38ste editie)
Las cartas de Alou Montxo Armendáriz
 Spanje
1991
(39ste editie)
Alas de Mariposa Juanma Bajo Ulloa
 Spanje
1992
(40ste editie)
Un lugar en el mundo Adolfo Aristarain
 Argentinië
1993
(41ste editie)
Principio y fin
Sara (gedeeld)
Arturo Ripstein
Dariush Mehrjui
 Mexico
 Iran
1994
(42ste editie)
Días contados Imanol Uribe
 Spanje
1995
(43ste editie)
Margaret's Museum Mort Ransen
 Canada -
 Verenigd Koninkrijk
1996
(44ste editie)
Bwana
Trojan Eddie (gedeeld)
Imanol Uribe
Gillies Mackinnon
 Spanje
 Ierland
1997
(45ste editie)
Rien ne va plus Claude Chabrol
 Frankrijk
1998
(46ste editie)
El viento se llevó lo qué Alejandro Agresti
 Argentinië -
 Frankrijk -
 Nederland -
 Spanje
1999
(47ste editie)
C'est quoi la vie? François Dupeyron
 Frankrijk
2000
(48ste editie)
La perdición de los hombres Arturo Ripstein
 Mexico
 Spanje
2001
(49ste editie)
Taxi para tres) Orlando Lübbert
 Chili
2002
(50ste editie)
Los lunes al sol Fernando León de Aranoa
 Spanje -
 Frankrijk -
 Italië
2003
(51ste editie)
Schussangst Dito Tsintsadze
 Duitsland
2004
(52ste editie)
Lakposhtha parvaz mikonand Bahman Ghobadi
 Iran -
 Irak
2005
(53ste editie)
Štěstí Bohdan Sláma
 Tsjechië
2006
(54ste editie)
Niwemang
Mon fils à moi (gedeeld)
Bahman Ghobadi
Martial Fougeron
 Iran
 Frankrijk
2007
(55ste editie)
A Thousand Years of Good Prayers Wayne Wang
 Verenigde Staten
2008
(56ste editie)
Pandora'nın kutusu Yeşim Ustaoğlu
 Turkije -
 België -
 Frankrijk -
 Duitsland
2009
(57ste editie)
Nánjīng! Nánjīng! Lu Chuan
 China
2010
(58ste editie)
Neds Peter Mullan
 Verenigd Koninkrijk -
 Frankrijk -
 Italië
2011
(59ste editie)
Los pasos dobles Isaki Lacuesta
 Spanje -
 Zwitserland
2012
(60ste editie)
Dans la maison François Ozon
 Frankrijk
2013
(61ste editie)
Pelo Malo Mariana Rondón
 Venezuela-
 Peru-
 Duitsland
2014
(62ste editie)
Magical Girl Carlos Vermut
 Spanje
2015
(63ste editie)
Þrestir
(Sparrows)
Rúnar Rúnarsson
 IJsland -
 Denemarken -
 Kroatië
2016
(64ste editie)
Wo bu shi Pan Jin Lian Feng Xiaogang
 China
2017
(65ste editie)
The Disaster Artist James Franco
 Verenigde Staten
2018
(66ste editie)
Entre dos aguas Isaki Lacuesta
 Spanje
2019
(67ste editie)
Pacified Paxton Winters
 Brazilië
 Verenigde Staten
2020
(68ste editie)
Beginning Dea Kulumbegashvili
 Frankrijk
 Georgië
2021
(69ste editie)
Crai Nou Alina Grigore
 Roemenië

Zie ook

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Gouden Schelp
Listen to this article