Grand Prix-wegrace van Finland - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Grand Prix-wegrace van Finland.

Grand Prix-wegrace van Finland

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De lay-out van het circuit van Imatra
De lay-out van het circuit van Imatra

De Grand Prix van Finland voor motorfietsen was een wegrace die van 1932 tot 1982 36 keer werd georganiseerd. Van het seizoen 1962 tot en met het seizoen 1982 behoorde deze Grand Prix tot het wereldkampioenschap wegrace. In juli 2016 werd aangekondigd dat de race vanaf 2018 terugkeert op de nieuw aan te leggen Kymi Ring. Dit circuit stond echter in 2020 pas voor het eerst op de kalender.

Geschiedenis

In 1932 werd voor het eerst een Grote Prijs van Finland georganiseerd. Die wedstrijd werd gehouden in Helsinki en de winnaars waren de Husqvarna-coureurs Ragnar Sunnqvist en Gunnar Kalén.

Pas in 1948 werd de race weer georganiseerd, opnieuw in Helsinki. Mede door de opkomst van het wereldkampioenschap groeiden internationale wedstrijden in belang, en dat gebeurde ook met de Finse Grand Prix. Vooral in de jaren vijftig en - zestig kwamen steeds meer belangrijke coureurs naar Finland. In 1961 werd voor het eerst op het Pyynikki circuit in Tampere gereden. Toen de Finse Grand Prix in 1962 WK-status kreeg werd ze ook nog enkele jaren in Tampere gehouden, maar in 1964 verhuisde men naar het circuit van Imatra. Daar bleef de Grand Prix tot 1982, waarna ze haar WK-status verloor.

Statistiek van de Grand Prix van Finland

1932

Datum Circuit Klasse Winnaar
8 Mei 1932 Helsinki 350 cc
Ragnar Sunnqvist (Husqvarna)
500 cc
Gunnar Kalén (Husqvarna)

Van 1948 tot 1961 (geen wereldkampioenschap)

Jaar Circuit Klasse Winnaar
1948 Helsinki 250 cc
Curt Ginman (DKW)
350 cc
Roger Laurent (Velocette)
500 cc
Walter Bergström (Norton)
1949 Helsinki 250 cc
Holger Bergström (NSU)
350 cc
Curt Ginman (Velocette)
500 cc
Walter Bergström (Norton)
1950 Helsinki 350 cc
Ernie Thomas (Velocette)
500 cc
Raine Lampinen (Triumph)
1951 Helsinki 350 cc
Susi-Olle Nygren (AJS)
500 cc
Allan Dudley-Yard (DW Special-Triumph)
1952 Helsinki 350 cc
Curt Ginman (AJS)
500 cc
Allan Dudley-Yard (DW Special-Triumph)
1953 Helsinki 350 cc
Allan Dudley-Yard (DW Special-BSA)
500 cc
Allan Dudley-Yard (DW Special-Triumph)
1954 Helsinki 350 cc
Sven Andersson (AJS)
500 cc
Esko Lahti (Triumph)
1955 Helsinki 350 cc
Keith Campbell (Norton)
500 cc
Nils Schröder (Norton)
1956 Helsinki 350 cc
Keith Campbell (Norton)
500 cc
Kuno Johansson (Matchless)
1957 Helsinki 350 cc
Geoff Monty (Norton)
500 cc
Ernst Hiller (BMW)
Zijspannen
Werner Großmann/
Alfred Schmidt (BMW)
1958 Helsinki 350 cc
Austin Carson (Norton)
500 cc
Ernst Hiller (BMW)
Zijspannen
Jacques Drion/
Inge Grunwald-Stoll (Norton)
1959 Helsinki 125 cc
Ken Kavanagh (Ducati)
350 cc
Peter Ferbrache (AJS)
500 cc
Peter Ferbrache (Matchless)
Zijspannen
Edgar Strub/
Joseph Siffert (BMW)
1960 Helsinki 125 cc
Hans Fischer (MZ)
350 cc
Peter Ferbrache (AJS)
500 cc
Tom Phillis (Norton)
1961 Tampere 350 cc
Miroslav Cada (Jawa)
500 cc
Mike Duff (Matchless)

Van 1962 tot 1972

Jaar Circuit Klasse 1e 2e 3e Snelste ronde
1962 Tampere 50 cc
Luigi Taveri (Honda)
Tommy Robb (Honda)
Hans Georg Anscheidt (Kreidler)
Luigi Taveri (Honda)
125 cc
Jim Redman (Honda)
Luigi Taveri (Honda)
Alan Shepherd (MZ)
Alan Shepherd (MZ)
350 cc
Tommy Robb (Honda)
Jim Redman (Honda)
Alan Shepherd (MZ)
Tommy Robb (Honda)
500 cc
Alan Shepherd (Matchless)
Sven-Olof Gunnarsson (Norton)
František Šťastný (Jawa)
Alan Shepherd (Matchless)
1963 Tampere 50 cc
Hans Georg Anscheidt (Kreidler)
Mitsuo Itō (Suzuki)
Hugh Anderson (Suzuki)
Hugh Anderson (Suzuki)
125 cc
Hugh Anderson (Suzuki)
Luigi Taveri (Honda)
Alan Shepherd (MZ)
Hugh Anderson (Suzuki)
350 cc
Mike Hailwood (MV Agusta)
Jim Redman (Honda)
Sven-Olof Gunnarsson (Norton)
Mike Hailwood (MV Agusta)
500 cc
Mike Hailwood (MV Agusta)
Alan Shepherd (Matchless)
Mike Duff (Matchless)
Mike Hailwood (MV Agusta)
1964 Imatra 50 cc
Hugh Anderson (Suzuki)
Hans Georg Anscheidt (Kreidler)
Luigi Taveri (Kreidler)
Hugh Anderson (Suzuki)
125 cc
Luigi Taveri (Honda)
Ralph Bryans (Honda)
Jim Redman (Honda)
Jim Redman (Honda)
350 cc
Jim Redman (Honda)
Bruce Beale (Honda)
Endel Kiisa (CKEB)
Jim Redman (Honda)
500 cc
Jack Ahearn (Norton)
Mike Duff (Matchless)
Gyula Marsovszky (Matchless)
Mike Duff (Matchless)
1965 Imatra 125 cc
Hugh Anderson (Suzuki)
Frank Perris (Suzuki)
Jochen Leitert (MZ)
Hugh Anderson (Suzuki)
250 cc
Mike Duff (Yamaha)
Heinz Rosner (MZ)
Ralph Bryans (Honda)
Mike Duff (Yamaha)
350 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Bruce Beale (Honda)
František Boček (Jawa)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Paddy Driver (Matchless)
Fred Stevens (Matchless)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
1966 Imatra 125 cc
Phil Read (Yamaha)
Luigi Taveri (Honda)
Ralph Bryans (Honda)
Luigi Taveri (Honda)
250 cc
Mike Hailwood (Honda)
Stuart Graham (Honda)
František Šťastný (Jawa)
Mike Hailwood (Honda)
350 cc
Mike Hailwood (Honda)
Heinz Rosner (MZ)
Jack Ahearn (Norton)
Mike Hailwood (Honda)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Mike Hailwood (Honda)
Jack Findlay (McIntyre-Matchless)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
1967 Imatra 125 cc
Stuart Graham (Suzuki)
Bill Ivy (Yamaha)
Dave Simmonds (Kawasaki)
Bill Ivy (Yamaha)
250 cc
Mike Hailwood (Honda)
Bill Ivy (Yamaha)
Derek Woodman (MZ)
Mike Hailwood (Honda)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
John Hartle (Métisse-Matchless)
Billie Nelson (Norton)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen
Klaus Enders/
Ralf Engelhardt (BMW)
Johann Attenberger/
Josef Schillinger (BMW)
Georg Auerbacher/
Eduard Dein (BMW)
Klaus Enders/
Ralf Engelhardt (BMW)
1968 Imatra 125 cc
Phil Read (Yamaha)
Bill Ivy (Yamaha)
Heinz Rosner (MZ)
Bill Ivy (Yamaha)
250 cc
Phil Read (Yamaha)
Heinz Rosner (MZ)
Rodney Gould (Bultaco-Yamaha)
Phil Read (Yamaha)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Jack Findlay (McIntyre-Matchless)
Derek Woodman (Seeley)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen
Helmut Fath/
Wolfgang Kalauch (URS)
Heinz Luthringshauser/
Geoff Hughes (BMW)
Georg Auerbacher/
Hermann Hahn (BMW)
Helmut Fath/
Wolfgang Kalauch (URS)
1969 Imatra 125 cc
Dave Simmonds (Kawasaki)
Günter Bartusch (MZ)
Cees van Dongen (Suzuki)
Dave Simmonds (Kawasaki)
250 cc
Kent Andersson (Yamaha)
Günter Bartusch (MZ)
Börje Jansson (Yamaha)
Kent Andersson (Yamaha)
350 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Rodney Gould (Yamaha)
Giuseppe Visenzi (Yamaha)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Billie Nelson (Paton)
Godfrey Nash (Norton)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen
Klaus Enders/
Ralf Engelhardt (BMW)
Helmut Lünemann/
Johnny Bengtsson (BMW)
Heinz Luthringshauser/
Geoff Hughes (BMW)
Helmut Fath/
Wolfgang Kalauch (URS)
1970 Imatra 125 cc
Dave Simmonds (Kawasaki)
Thomas Heuschkel (MZ)
Hartmut Bischoff (MZ)
Ángel Nieto (Derbi)
250 cc
Rodney Gould (Yamaha)
Kent Andersson (Yamaha)
Paul Smart (Yamaha)
Rodney Gould (Yamaha)
350 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Kent Andersson (Yamaha)
Rodney Gould (Yamaha)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Ginger Molloy (Kawasaki)
Alberto Pagani (Linto)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen
Klaus Enders/
Ralf Engelhardt (BMW)
Siegfried Schauzu/
Peter Rutterford (BMW)
Arsenius Butscher/
Josef Huber (BMW)
Klaus Enders/
Ralf Engelhardt (BMW)
1971 Imatra 125 cc
Barry Sheene (Suzuki)
Dieter Braun (Maico)
Gert Bender (Maico)
Barry Sheene (Suzuki)
250 cc
Rodney Gould (Yamaha)
John Dodds (Yamaha)
Dieter Braun (Yamaha)
Jarno Saarinen (Yamaha)
350 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Jarno Saarinen (Yamaha)
Billie Nelson (Yamaha)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Dave Simmonds (Kawasaki)
Rob Bron (Suzuki)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen
Horst Owesle/
Peter Rutterford (Münch-URS)
Richard Wegener/
Adi Heinrichs (BMW)
Jean-Claude Castella/
Albert Castella (BMW)
Siegfried Schauzu/
Wolfgang Kalauch (BMW)
1972 Imatra 125 cc
Kent Andersson (Yamaha)
Ángel Nieto (Derbi)
Dieter Braun (Maico)
Kent Andersson (Yamaha)
250 cc
Jarno Saarinen (Yamaha)
Silvio Grassetti (MZ)
Kent Andersson (Yamaha)
Jarno Saarinen (Yamaha)
350 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Jarno Saarinen (Yamaha)
Renzo Pasolini (Aermacchi)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Alberto Pagani (MV Agusta)
Rodney Gould (Yamaha)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen
Chris Vincent/
Michael Casey (Münch-URS)
Klaus Enders/
Ralf Engelhardt (Busch-BMW)
Siegfried Schauzu/
Wolfgang Kalauch (BMW)
Chris Vincent/
Michael Casey (Münch-URS)

Van 1973 tot 1982

(Gekleurde achtergrond = race geboycot door internationale coureurs)

Jaar Circuit Klasse 1e 2e 3e Poleposition Snelste ronde
1973 Imatra 125 cc
Otello Buscherini (Malanca)
Kent Andersson (Yamaha)
Börje Jansson (Maico)
Kent Andersson (Yamaha)
Otello Buscherini (Malanca)
250 cc
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
Dieter Braun (Yamaha)
John Dodds (Yamaha)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
350 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Phil Read (MV Agusta)
John Dodds (Yamaha)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
John Dodds (Yamaha)
500 cc
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Phil Read (MV Agusta)
Bruno Kneubühler (Yamaha)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Giacomo Agostini (MV Agusta)
Zijspannen[1]
Kalevi Rahko/
Kari Laatikainen (Honda)
Jaakko Palomäki/
Juhani Vesterinen (BMW)
Pentti Moskari/
Olaf Sten (BMW)
Onbekend
Matti Satukangas/
Alanen (Sachs)
1974 Imatra 50 cc
Julien van Zeebroeck (Van Veen-Kreidler)
Rudolf Kunz (Kreidler)
Ulrich Graf (Kreidler)
Julien van Zeebroeck (Van Veen-Kreidler)
Julien van Zeebroeck (Van Veen-Kreidler)
250 cc
Walter Villa (Harley-Davidson)
Michel Rougerie (Harley-Davidson)
Dieter Braun (Yamaha)
Michel Rougerie (Harley-Davidson)
Walter Villa (Harley-Davidson)
350 cc
John Dodds (Yamaha)
Bruno Kneubühler (Yamaha)
Dieter Braun (Yamaha)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
Bruno Kneubühler (Yamaha)
500 cc
Phil Read (MV Agusta)
Gianfranco Bonera (MV Agusta)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
Phil Read (MV Agusta)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
1975 Imatra 50 cc
Ángel Nieto (Kreidler)
Eugenio Lazzarini (Piovaticci)
Rudolf Kunz (Kreidler)
Eugenio Lazzarini (Piovaticci)
Ángel Nieto (Kreidler)
250 cc
Michel Rougerie (Harley-Davidson)
Johnny Cecotto (Yamaha)
Otello Buscherini (Yamaha)
Michel Rougerie (Harley-Davidson)
Johnny Cecotto (Yamaha)
350 cc
Johnny Cecotto (Yamaha)
Giacomo Agostini (Yamaha)
Patrick Pons (Yamaha)
Johnny Cecotto (Yamaha)
Patrick Pons (Yamaha)
500 cc
Giacomo Agostini (Yamaha)
Teuvo Länsivuori (Yamaha)
Jack Findlay (Yamaha)
Gianfranco Bonera (MV Agusta)
Giacomo Agostini (Yamaha)
1976 Imatra 50 cc
Julien van Zeebroeck (Kreidler)
Ulrich Graf (Kreidler)
Eugenio Lazzarini (UFO)
Ángel Nieto (Bultaco)
Ulrich Graf (Kreidler)
125 cc
Pier Paolo Bianchi (Morbidelli)
Gert Bender (Bender)
Henk van Kessel (Condor)
Pier Paolo Bianchi (Morbidelli)
Pier Paolo Bianchi (Morbidelli)
250 cc
Walter Villa (Harley-Davidson)
Takazumi Katayama (Yamaha)
Gianfranco Bonera (Harley-Davidson)
Walter Villa (Harley-Davidson)
Gianfranco Bonera (Harley-Davidson)
350 cc
Walter Villa (Harley-Davidson)
Dieter Braun (Morbidelli)
Tom Herron (Yamaha)
Walter Villa (Harley-Davidson)
Dieter Braun (Morbidelli)
500 cc
Pat Hennen (Suzuki)
Teuvo Länsivuori (Suzuki)
Philippe Coulon (Suzuki)
Giacomo Agostini (Suzuki)
John Newbold (Suzuki)
1977 Imatra 125 cc
Pier Paolo Bianchi (Morbidelli)
Eugenio Lazzarini (Morbidelli)
Jean-Louis Guignabodet (Morbidelli)
Pier Paolo Bianchi (Morbidelli)
Pier Paolo Bianchi (Morbidelli)
250 cc
Walter Villa (Harley-Davidson)
Mick Grant (Kawasaki)
Kork Ballington (Yamaha)
Alan North (Yamaha)
Walter Villa (Harley-Davidson)
350 cc
Takazumi Katayama (Yamaha)
Christian Sarron (Yamaha)
Jon Ekerold (Yamaha)
Johnny Cecotto (Yamaha)
Jon Ekerold (Yamaha)
500 cc
Johnny Cecotto (Yamaha)
Marco Lucchinelli (Suzuki)
Gianfranco Bonera (Suzuki)
Barry Sheene (Suzuki)
Johnny Cecotto (Yamaha)
1978 Imatra 125 cc
Ángel Nieto (Minarelli)
Eugenio Lazzarini (MBA)
Harald Bartol (Morbidelli)
Eugenio Lazzarini (MBA)
Ángel Nieto (Minarelli)
250 cc
Kork Ballington (Kawasaki)
Gregg Hansford (Kawasaki)
Mario Lega (Morbidelli)
Gregg Hansford (Kawasaki)
Kork Ballington (Kawasaki)
350 cc
Kork Ballington (Kawasaki)
Takazumi Katayama (Yamaha)
Tom Herron (Yamaha)
Kork Ballington (Kawasaki)
Takazumi Katayama (Yamaha)
500 cc
Wil Hartog (Suzuki)
Takazumi Katayama (Yamaha)
Johnny Cecotto (Yamaha)
Johnny Cecotto (Yamaha)
Johnny Cecotto (Yamaha)
1979 Imatra 125 cc
Ricardo Tormo (Bultaco)
Matti Kinnunen (MBA)
Hans Müller (MBA)
Stefan Dörflinger (Morbidelli)
Ricardo Tormo (Bultaco)
250 cc
Kork Ballington (Kawasaki)
Gregg Hansford (Kawasaki)
Patrick Fernandez (Yamaha)
Toni Mang (Kawasaki)
Gregg Hansford (Kawasaki)
350 cc
Gregg Hansford (Kawasaki)
Patrick Fernandez (Yamaha)
Pentti Korhonen (Yamaha)
Kork Ballington (Kawasaki)
Gregg Hansford (Kawasaki)
500 cc
Boet van Dulmen (Suzuki)
Randy Mamola (Suzuki)
Barry Sheene (Suzuki)
Boet van Dulmen (Suzuki)
Jack Middelburg (Suzuki)
1980 Imatra 125 cc
Ángel Nieto (Minarelli)
Pier Paolo Bianchi (MBA)
Hans Müller (MBA)
Guy Bertin (Motobécane)
Ángel Nieto (Minarelli)
250 cc
Kork Ballington (Kawasaki)
Toni Mang (Krauser)
Roland Freymond (Ad Maiora)
Toni Mang (Krauser)
Kork Ballington (Kawasaki)
500 cc
Wil Hartog (Suzuki)
Kenny Roberts (Yamaha)
Franco Uncini (Suzuki)
Graziano Rossi (Suzuki)
Marco Lucchinelli (Suzuki)
Zijspannen
Jock Taylor/
Benga Johansson (Windle-Yamaha)
Werner Schwärzel/
Andreas Huber (Yamaha)
Bruno Holzer/
Karl Meierhans (LCR-Yamaha)
Alain Michel/
Michael Burkhard (Seymaz-Yamaha)
Rolf Biland/
Kurt Waltisperg (LCR-Yamaha)
1981 Imatra 125 cc
Ángel Nieto (Minarelli)
Jacques Bolle (Motobécane)
Maurizio Vitali (MBA)
Pier Paolo Bianchi (MBA)
Hans Müller (MBA)
250 cc
Toni Mang (Kawasaki)
Jean-François Baldé (Kawasaki)
Jean-Louis Guignabodet (Kawasaki)
Toni Mang (Kawasaki)
Toni Mang (Kawasaki)
500 cc
Marco Lucchinelli (Suzuki)
Randy Mamola (Suzuki)
Kork Ballington (Kawasaki)
Marco Lucchinelli (Suzuki)
Marco Lucchinelli (Suzuki) en
Jack Middelburg (Suzuki)
Zijspannen
Rolf Biland/
Kurt Waltisperg (LCR-Yamaha)
Jock Taylor/
Benga Johansson (Fowler-Yamaha)
Werner Schwärzel/
Andreas Huber (Seymaz-Yamaha)
Rolf Biland/
Kurt Waltisperg (LCR-Yamaha)
Werner Schwärzel/
Andreas Huber (Seymaz-Yamaha)
1982 Imatra 125 cc
Iván Palazzese (MBA)
August Auinger (Bartol-MBA)
Johnny Wickström (MBA)
Hans Müller (MBA)
Iván Palazzese (MBA)
250 cc
Christian Sarron (Yamaha)
Didier de Radiguès (Chevallier-Yamaha)
Sito Pons (JJ Cobas-Rotax)
Didier de Radiguès (Chevallier-Yamaha)
Christian Sarron (Yamaha)
350 cc
Toni Mang (Kawasaki)
Christian Sarron (Yamaha)
Donnie Robinson (Yamaha)
Didier de Radiguès (Chevallier-Yamaha)
Toni Mang (Kawasaki)
Zijspannen
Rolf Biland/
Kurt Waltisperg (LCR-Yamaha)
Alain Michel/
Michael Burkhard (Seymaz-Yamaha)
Werner Schwärzel/
Andreas Huber (Seymaz-Yamaha)
Rolf Biland/
Kurt Waltisperg (LCR-Yamaha)
Rolf Biland/
Kurt Waltisperg (LCR-Yamaha)
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Grand Prix-wegrace van Finland
Listen to this article