Wereldbeker langlaufen - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wereldbeker langlaufen.

Wereldbeker langlaufen

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De wereldbeker langlaufen is een competitie die sinds het seizoen 1981/1982 wordt georganiseerd door de FIS. Eerder bestond er een onofficiële wereldbeker sinds het seizoen 1973/1974. Sinds het seizoen 1996/1997 is er ook een apart klassement voor sprintwedstrijden.

In het seizoen 2006/2007 werd voor het eerst een etappewedstrijd geïntroduceerd in het langlaufen, de zogenaamde Tour de Ski. Deze telt ook mee voor de wereldbeker.

Erelijst algemene wereldbeker

Mannen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1973/1974¹
Ivar Formo
Juha Mieto
Edi Hauser
1974/1975¹
Oddvar Brå
Odd Martinsen
Juha Mieto
1975/1976¹
Juha Mieto
Arto Koivisto
Ivar Formo
1976/1977¹
Thomas Wassberg
Juha Mieto
Thomas Magnusson
1977/1978¹
Sven-Åke Lundbäck
Lars Erik Eriksen
Magne Myrmo
1978/1979²
Oddvar Brå (2)
Lars Erik Eriksen
Sven-Åke Lundbäck
1979/1980¹
Juha Mieto (2)
Thomas Wassberg
Lars Erik Eriksen
1980/1981²
Aleksandr Savjalov
Oddvar Brå
Ove Aunli
1981/1982
Bill Koch
Thomas Wassberg
Harri Kirvesniemi
1982/1983
Aleksandr Savjalov (2)
Gunde Svan
Bill Koch
1983/1984
Gunde Svan
Thomas Wassberg
Harri Kirvesniemi
1984/1985
Gunde Svan (2)
Tor Håkon Holte
Ove Aunli
1985/1986
Gunde Svan (3)
Torgny Mogren
Vladimir Smirnov
1986/1987
Torgny Mogren
Thomas Wassberg
Gunde Svan
1987/1988
Gunde Svan (4)
Torgny Mogren
Pål Gunnar Mikkelsplass
1988/1989
Gunde Svan (5)
Vegard Ulvang
Torgny Mogren
1989/1990
Vegard Ulvang
Gunde Svan
Bjørn Dæhlie
1990/1991
Vladimir Smirnov
Torgny Mogren
Bjørn Dæhlie
1991/1992
Bjørn Dæhlie
Vegard Ulvang
Vladimir Smirnov
1992/1993
Bjørn Dæhlie (2)
Vladimir Smirnov
Vegard Ulvang
1993/1994
Vladimir Smirnov (2)
Bjørn Dæhlie
Jari Isometsä
1994/1995
Bjørn Dæhlie (3)
Vladimir Smirnov
Silvio Fauner
1995/1996
Bjørn Dæhlie (4)
Vladimir Smirnov
Jari Isometsä
1996/1997
Bjørn Dæhlie (5)
Mika Myllylä
Fulvio Valbusa
1997/1998
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Vladimir Smirnov
1998/1999
Bjørn Dæhlie (6)
Mikhail Botvinov
Mika Myllylä
1999/2000
Johann Mühlegg
Jari Isometsä
Odd-Bjørn Hjelmeset
2000/2001
Per Elofsson
Johann Mühlegg
Thomas Alsgaard
2001/2002
Per Elofsson (2)
Thomas Alsgaard
Anders Aukland
2002/2003
Mathias Fredriksson
René Sommerfeldt
Jörgen Brink
2003/2004
René Sommerfeldt
Mathias Fredriksson
Jens Arne Svartedal
2004/2005
Axel Teichmann
Vincent Vittoz
Tor Arne Hetland
2005/2006
Tobias Angerer
Jens Arne Svartedal
Tor Arne Hetland
2006/2007
Tobias Angerer (2)
Aleksandr Legkov
Eldar Rønning
2007/2008
Lukáš Bauer
René Sommerfeldt
Pietro Piller Cottrer
2008/2009
Dario Cologna
Petter Northug
Ola Vigen Hattestad
2009/2010
Petter Northug
Lukáš Bauer
Marcus Hellner
2010/2011
Dario Cologna (2)
Petter Northug
Daniel Richardsson
2011/2012
Dario Cologna (3)
Devon Kershaw
Petter Northug
2012/2013
Petter Northug (2)
Aleksandr Legkov
Dario Cologna
2013/2014
Martin Johnsrud Sundby
Aleksandr Legkov
Alex Harvey
2014/2015
Martin Johnsrud Sundby (2)
Dario Cologna
Petter Northug
2015/2016
Martin Johnsrud Sundby (3)
Petter Northug
Finn Hågen Krogh
2016/2017
Martin Johnsrud Sundby (4)
Sergej Oestjoegov
Alex Harvey
2017/2018
Johannes Høsflot Klæbo
Dario Cologna
Martin Johnsrud Sundby
2018/2019
Johannes Høsflot Klæbo (2)
Aleksandr Bolsjoenov
Sjur Røthe
2019/2020
Aleksandr Bolsjoenov
Johannes Høsflot Klæbo
Pål Golberg
2020/2021
Aleksandr Bolsjoenov (2)
Ivan Jakimoesjkin
Johannes Høsflot Klæbo

1 Onofficiële wereldbeker
2 Test wereldbeker

Vrouwen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1978/1979
Galina Koelakova
Raisa Smetanina
Zinaida Amosova
1979/1980 Geen wereldbeker voor vrouwen georganiseerd in dit seizoen
1980/1981
Raisa Smetanina
Berit Aunli
Kveta Jeriova
1981/1982
Berit Aunli
Britt Pettersen
Kveta Jeriova
1982/1983
Marja-Liisa Hämälainen
Britt Pettersen
Kveta Jeriova
1983/1984
Marja-Liisa Hämälainen (2)
Raisa Smetanina
Anne Jahren
1984/1985
Anette Bøe
Grete Ingeborg Nykkelmo
Britt Pettersen
1985/1986
Marjo Matikainen
Marianne Dahlmo
Britt Pettersen
1986/1987
Marjo Matikainen (2)
Anfisa Reztsovo
Marianne Dahlmo
1987/1988
Marjo Matikainen (3)
Marie-Helene Östlund
Marja-Liisa Kirvesniemi
1988/1989
Jelena Välbe
Alzbeta Havrankikova
Tamara Tichonova
1989/1990
Larisa Lazoetina
Jelena Välbe
Trude Dybendahl
1990/1991
Jelena Välbe (2)
Stefania Belmondo
Ljoebov Jegorova
1991/1992
Jelena Välbe (3)
Stefania Belmondo
Ljoebov Jegorova
1992/1993
Ljoebov Jegorova
Jelena Välbe
Stefania Belmondo
1993/1994
Manuela Di Centa
Ljoebov Jegorova
Jelena Välbe
1994/1995
Jelena Välbe (4)
Nina Gavriljoek
Larisa Lazoetina
1995/1996
Manuela Di Centa (2)
Jelena Välbe
Larisa Lazoetina
1996/1997
Jelena Välbe (5)
Stefania Belmondo
Kateřina Neumannová
1997/1998
Larisa Lazoetina (2)
Bente Martinsen
Stefania Belmondo
1998/1999
Stefania Belmondo
Bente Martinsen
Nina Gavriljoek
1999/2000
Bente Skari (2)
Kristina Šmigun
Larisa Lazoetina
2000/2001
Joelia Tsjepalova
Bente Skari
Larisa Lazoetina
2001/2002
Bente Skari (3)
Kateřina Neumannová
Stefania Belmondo
2002/2003
Bente Skari (4)
Kristina Šmigun
Gabriella Paruzzi
2003/2004
Gabriella Paruzzi
Marit Bjørgen
Valentyna Sjevtsjenko
2004/2005
Marit Bjørgen
Kateřina Neumannová
Virpi Kuitunen
2005/2006
Marit Bjørgen (2)
Beckie Scott
Joelia Tsjepalova
2006/2007
Virpi Kuitunen
Marit Bjørgen
Kateřina Neumannová
2007/2008
Virpi Kuitunen (2)
Astrid Jacobsen
Justyna Kowalczyk
2008/2009
Justyna Kowalczyk
Petra Majdič
Aino-Kaisa Saarinen
2009/2010
Justyna Kowalczyk (2)
Marit Bjørgen
Petra Majdič
2010/2011
Justyna Kowalczyk (3)
Marit Bjørgen
Arianna Follis
2011/2012
Marit Bjørgen (3)
Justyna Kowalczyk
Therese Johaug
2012/2013
Justyna Kowalczyk (4)
Therese Johaug
Kikkan Randall
2013/2014
Therese Johaug
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
2014/2015
Marit Bjørgen (4)
Therese Johaug
Heidi Weng
2015/2016
Therese Johaug (2)
Ingvild Flugstad Østberg
Heidi Weng
2016/2017
Heidi Weng
Krista Pärmäkoski
Ingvild Flugstad Østberg
2017/2018
Heidi Weng (2)
Jessica Diggins
Ingvild Flugstad Østberg
2018/2019
Ingvild Flugstad Østberg
Natalja Neprjajeva
Therese Johaug
2019/2020
Therese Johaug (3)
Heidi Weng
Natalja Neprjajeva
2020/2021
Jessica Diggins
Joelia Stoepak
Ebba Andersson

Landenklassement

Alle resultaten van zowel de mannen als de vrouwen van een land zijn opgeteld om te komen tot de landenklassement.

Seizoen Eerste Tweede Derde Winnaar mannen Winnaar vrouwen
1981/1982
 Noorwegen
 Tsjecho-Slowakije
 Zweden
 Noorwegen
 Noorwegen
1982/1983
 Noorwegen (2)
 Sovjet-Unie
 Finland
 Noorwegen (2)
 Noorwegen (2)
1983/1984
 Noorwegen (3)
 Sovjet-Unie
 Zweden
 Noorwegen (3)
 Noorwegen (3)
1984/1985
 Noorwegen (4)
 Zweden
 Sovjet-Unie
 Noorwegen (4)
 Noorwegen (4)
1985/1986
 Noorwegen (5)
 Zweden
 Sovjet-Unie
 Zweden
 Noorwegen (5)
1986/1987
 Zweden
 Noorwegen
 Sovjet-Unie
 Zweden (2)
 Noorwegen (6)
1987/1988
 Zweden (2)
 Sovjet-Unie
 Noorwegen
 Zweden (3)
 Sovjet-Unie
1988/1989
 Sovjet-Unie
 Zweden
 Noorwegen
 Zweden (4)
 Sovjet-Unie (2)
1989/1990
 Sovjet-Unie (2)
 Noorwegen
 Zweden
 Noorwegen (5)
 Sovjet-Unie (3)
1990/1991
 Sovjet-Unie (3)
 Noorwegen
 Zweden
 Noorwegen (6)
 Sovjet-Unie (4)
1991/1992
 Noorwegen (6)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (7)
 Rusland
1992/1993
 Noorwegen (7)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (8)
 Rusland (2)
1993/1994
 Noorwegen (8)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (9)
 Rusland (3)
1994/1995
 Rusland
 Noorwegen
 Italië
 Noorwegen (10)
 Rusland (4)
1995/1996
 Rusland (2)
 Noorwegen
 Italië
 Noorwegen (11)
 Rusland (5)
1996/1997
 Noorwegen (9)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (12)
 Rusland (6)
1997/1998
 Noorwegen (10)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (13)
 Rusland (7)
1998/1999
 Noorwegen (11)
 Rusland
 Zweden
 Noorwegen (14)
 Rusland (8)
1999/2000
 Noorwegen (12)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (15)
 Rusland (9)
2000/2001
 Noorwegen (13)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (16)
 Rusland (10)
2001/2002
 Noorwegen (14)
 Rusland
 Italië
 Noorwegen (17)
 Noorwegen (7)
2002/2003
 Noorwegen (15)
 Duitsland
 Zweden
 Zweden (5)
 Noorwegen (8)
2003/2004
 Noorwegen (16)
 Duitsland
 Italië
 Noorwegen (18)
 Noorwegen (9)
2004/2005
 Noorwegen (17)
 Duitsland
 Rusland
 Noorwegen (19)
 Noorwegen (10)
2005/2006
 Noorwegen (18)
 Zweden
 Duitsland
 Noorwegen (20)
 Noorwegen (11)
2006/2007
 Noorwegen (19)
 Duitsland
 Finland
 Noorwegen (21)
 Finland
2007/2008
 Noorwegen (20)
 Finland
 Duitsland
 Noorwegen (22)
 Noorwegen (12)
2008/2009
 Noorwegen (21)
 Finland
 Italië
 Noorwegen (23)
 Finland (2)
2009/2010
 Noorwegen (22)
 Rusland
 Zweden
 Noorwegen (24)
 Noorwegen (13)
2010/2011
 Noorwegen (23)
 Zweden
 Rusland
 Noorwegen (25)
 Noorwegen (14)
2011/2012
 Noorwegen (24)
 Rusland
 Zweden
 Rusland
 Noorwegen (15)
2012/2013
 Noorwegen (25)
 Rusland
 Zweden
 Rusland (2)
 Noorwegen (16)
2013/2014
 Noorwegen (26)
 Rusland
 Zweden
 Noorwegen (26)
 Noorwegen (17)
2014/2015
 Noorwegen (27)
 Rusland
 Zweden
 Noorwegen (27)
 Noorwegen (18)
2015/2016
 Noorwegen (28)
 Rusland
 Finland
 Noorwegen (28)
 Noorwegen (19)
2016/2017
 Noorwegen (29)
 Zweden
 Finland
 Noorwegen (29)
 Noorwegen (20)
2017/2018
 Noorwegen (30)
 Zweden
 Rusland
 Noorwegen (30)
 Noorwegen (21)
2018/2019
 Noorwegen (31)
 Rusland
 Zweden
 Noorwegen (31)
 Noorwegen (22)
2019/2020
 Noorwegen (32)
 Rusland
 Zweden
 Noorwegen (32)
 Noorwegen (23)
2020/2021
 Rusland (3)
 Noorwegen
 Zweden
 Rusland (3)
 Zweden

Erelijst disciplinewereldbekers

Sprintwereldbeker

Mannen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1996/1997
Bjørn Dæhlie
Fulvio Valbusa
Silvio Fauner
1997/1998
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Vladimir Smirnov
1998/1999
Bjørn Dæhlie (2)
Tor Arne Hetland
Mathias Fredriksson
1999/2000
Morten Brørs
Odd-Bjørn Hjelmeset
Håvard Solbakken
2000/2001
Jan Jacob Verdenius
Cristian Zorzi
Tor Arne Hetland
2001/2002
Trond Iversen
Jens Arne Svartedal
Cristian Zorzi
2002/2003
Thobias Fredriksson
Tor Arne Hetland
Lauri Pyykönen
2003/2004
Thobias Fredriksson (2)
Jens Arne Svartedal
Håvard Bjerkeli
2004/2005
Tor Arne Hetland
Eldar Rønning
Trond Iversen
2005/2006
Björn Lind
Thobias Frediksson
Tor Arne Hetland
2006/2007
Jens Arne Svartedal
Trond Iversen
Emil Jönsson
2007/2008
Ola Vigen Hattestad
Emil Jönsson
John Kristian Dahl
2008/2009
Ola Vigen Hattestad (2)
Renato Pasini
Tor Arne Hetland
2009/2010
Emil Jönsson
Petter Northug
Aleksej Petoechov
2010/2011
Emil Jönsson (2)
Ola Vigen Hattestad
Jesper Modin
2011/2012
Teodor Peterson
Nikolaj Morilov
Eirik Brandsdal
2012/2013
Emil Jönsson (3)
Petter Northug
Nikita Krjoekov
2013/2014
Ola Vigen Hattestad (3)
Eirik Brandsdal
Josef Wenzl
2014/2015
Finn Hågen Krogh
Eirik Brandsdal
Federico Pellegrino
2015/2016
Federico Pellegrino
Petter Northug
Finn Hågen Krogh
2016/2017
Johannes Høsflot Klæbo
Federico Pellegrino
Sindre Bjørnestad Skar
2017/2018
Johannes Høsflot Klæbo (2)
Federico Pellegrino
Lucas Chanavat
2018/2019
Johannes Høsflot Klæbo (3)
Federico Pellegrino
Eirik Brandsdal
2019/2020
Johannes Høsflot Klæbo (4)
Erik Valnes
Pål Golberg
2020/2021
Federico Pellegrino (2)
Gleb Retivych
Aleksandr Bolsjoenov

Vrouwen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1996/1997
Stefania Belmondo
Jelena Välbe
Kateřina Neumannová
1997/1998
Bente Martinsen
Larisa Lazoetina
Stefania Belmondo
1998/1999
Bente Martinsen (2)
Kateřina Neumannová
Kristina Šmigun
1999/2000
Bente Skari (3)
Anita Moen
Kristina Šmigun
2000/2001
Bente Skari (4)
Pirjo Manninen
Manuela Henkel
2001/2002
Bente Skari (5)
Anita Moen
Kateřina Neumannová
2002/2003
Marit Bjørgen
Bente Skari
Pirjo Manninen
2003/2004
Marit Bjørgen (2)
Gabriella Paruzzi
Anna Dahlberg
2004/2005
Marit Bjørgen (3)
Virpi Kuitunen
Anna Dahlberg
2005/2006
Marit Bjørgen (4)
Ella Gjømle
Beckie Scott
2006/2007
Virpi Kuitunen
Petra Majdič
Natalja Matvejeva
2007/2008
Petra Majdič
Astrid Jacobsen
Virpi Kuitunen
2008/2009
Petra Majdič (2)
Arianna Follis
Pirjo Muranen
2009/2010
Justyna Kowalczyk
Petra Majdič
Marit Bjørgen
2010/2011
Petra Majdič (3)
Arianna Follis
Kikkan Randall
2011/2012
Kikkan Randall
Maiken Caspersen Falla
Marit Bjørgen
2012/2013
Kikkan Randall (2)
Justyna Kowalczyk
Ingvild Flugstad Østberg
2013/2014
Kikkan Randall (3)
Denise Herrmann
Marit Bjørgen
2014/2015
Marit Bjørgen (5)
Ingvild Flugstad Østberg
Maiken Caspersen Falla
2015/2016
Maiken Caspersen Falla
Ingvild Flugstad Østberg
Stina Nilsson
2016/2017
Maiken Caspersen Falla (2)
Stina Nilsson
Hanna Falk
2017/2018
Maiken Caspersen Falla (3)
Stina Nilsson
Sophie Caldwell
2018/2019
Stina Nilsson
Maiken Caspersen Falla
Maja Dahlqvist
2019/2020
Linn Svahn
Jonna Sundling
Anamarija Lampič
2020/2021
Anamarija Lampič
Nadine Fähndrich
Linn Svahn

Afstandswereldbeker

Mannen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1996/1997¹
Mika Myllylä
Bjørn Dæhlie
Vladimir Smirnov
1997/1998¹
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Mika Myllylä
1998/1999¹
Mikhail Botvinov
Bjørn Dæhlie
Mika Myllylä
1999/2000 Niet gehouden
2000/2001 Niet gehouden
2001/2002 Niet gehouden
2002/2003 Niet gehouden
2003/2004
René Sommerfeldt
Mathias Fredriksson
Frode Estil
2004/2005
Axel Teichmann
Vincent Vittoz
Tobias Angerer
2005/2006
Tobias Angerer
Vincent Vittoz
Anders Södergren
2006/2007
Tobias Angerer (2)
Vincent Vittoz
Odd-Bjørn Hjelmeset
2007/2008
Lukáš Bauer
Pietro Piller Cottrer
René Sommerfeldt
2008/2009
Pietro Piller Cottrer
Dario Cologna
Petter Northug
2009/2010
Petter Northug
Lukáš Bauer
Marcus Hellner
2010/2011
Dario Cologna
Daniel Richardsson
Lukáš Bauer
2011/2012
Dario Cologna (2)
Devon Kershaw
Aleksandr Legkov
2012/2013
Aleksandr Legkov
Dario Cologna
Petter Northug
2013/2014
Martin Johnsrud Sundby
Aleksandr Legkov
Daniel Richardsson
2014/2015
Dario Cologna (3)
Martin Johnsrud Sundby
Evgeniy Belov
2015/2016
Martin Johnsrud Sundby (2)
Maurice Manificat
Niklas Dyrhaug
2016/2017
Martin Johnsrud Sundby (3)
Alex Harvey
Matti Heikkinen
2017/2018
Dario Cologna (4)
Martin Johnsrud Sundby
Hans Christer Holund
2018/2019
Aleksandr Bolsjoenov
Sjur Røthe
Martin Johnsrud Sundby
2019/2020
Aleksandr Bolsjoenov (2)
Sjur Røthe
Iivo Niskanen
2020/2021
Aleksandr Bolsjoenov (3)
Ivan Jakimoesjkin
Simen Hegstad Krüger

1 Gehouden onder de naam: "Long Distance World Cup"

Vrouwen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1996/1997¹
Jelena Välbe
Stefania Belmondo
Nina Gavriljoek
1997/1998¹
Larisa Lazoetina
Stefania Belmondo
Olga Danilova
1998/1999¹
Kristina Šmigun
Stefania Belmondo
Larisa Lazoetina
1999/2000 Niet gehouden
2000/2001 Niet gehouden
2001/2002 Niet gehouden
2002/2003 Niet gehouden
2003/2004
Valentyna Sjevtsjenko
Gabriella Paruzzi
Kristina Šmigun
2004/2005
Marit Bjørgen
Kateřina Neumannová
Kristina Šmigun
2005/2006
Joelia Tsjepalova
Kateřina Neumannová
Beckie Scott
2006/2007
Virpi Kuitunen
Kateřina Neumannová
Aino-Kaisa Saarinen
2007/2008
Virpi Kuitunen (2)
Valentyna Sjevtsjenko
Justyna Kowalczyk
2008/2009
Justyna Kowalczyk
Aino-Kaisa Saarinen
Marianna Longa
2009/2010
Justyna Kowalczyk (2)
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
2010/2011
Justyna Kowalczyk (3)
Marit Bjørgen
Therese Johaug
2011/2012
Marit Bjørgen (2)
Justyna Kowalczyk
Therese Johaug
2012/2013
Justyna Kowalczyk (4)
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
2013/2014
Therese Johaug
Marit Bjørgen
Kerttu Niskanen
2014/2015
Marit Bjørgen (3)
Therese Johaug
Heidi Weng
2015/2016
Therese Johaug (2)
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
2016/2017
Heidi Weng
Marit Bjørgen
Krista Pärmäkoski
2017/2018
Heidi Weng (2)
Ingvild Flugstad Østberg
Jessica Diggins
2018/2019
Therese Johaug (3)
Ingvild Flugstad Østberg
Natalja Neprjajeva
2019/2020
Therese Johaug (4)
Heidi Weng
Ebba Andersson
2020/2021
Jessica Diggins
Ebba Andersson
Joelia Stoepak

1 Gehouden onder de naam: "Long Distance World Cup"

Langeafstandswereldbeker

De langeafstandswereldbeker werd eenmalig georganiseerd in het seizoen 1999/2000. Alle wedstrijden vanaf 15 kilometer voor dames en vanaf 30 kilometer voor mannen werden meegeteld bij deze langeafstandswereldbeker.

Mannen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1999/2000
Johann Mühlegg
Michail Iwanow
Michail Botwinow

Vrouwen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1999/2000
Larisa Lazoetina
Kristina Šmigun
Olga Danilowa

Middelafstandswereldbeker

De middelafstandswereldbeker werd eenmalig georganiseerd in het seizoen 1999/2000. Alle wedstrijden van 5 tot 10 kilometer voor dames en van 10 tot 15 kilometer voor mannen werden meegeteld bij deze middelafstandswereldbeker.

Mannen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1999/2000
Jari Isometsä
Johann Mühlegg
Per Elofsson

Vrouwen

Seizoen Eerste Tweede Derde
1999/2000
Kristina Šmigun
Stefania Belmondo
Larisa Lazoetina

Meest succesvolle atleten/landen

Algemene wereldbeker

Onderstaand worden alle atleten weergegeven, die minstens eenmaal de algemene wereldbeker hebben gewonnen.

Mannen

Plaats Naam Land Van Tot Eerste Tweede Derde Totaal
1 Bjørn Dæhlie
 Noorwegen
1990 1999 6 2 2 10
2 Gunde Svan
 Zweden
1983 1990 5 2 1 8
3 Martin Johnsrud Sundby
 Noorwegen
2014 2017 4 0 0 4
4 Dario Cologna
 Zwitserland
2009 2015 3 1 1 5
5 Wladimir Smirnow
 Kazachstan
1986 1998 2 3 3 8
6 Petter Northug
 Noorwegen
2009 2015 2 3 2 7
7 Juha Mieto
 Finland
1974 1980 2 1 1 4
8 Oddvar Brå
 Noorwegen
1974 1981 2 1 0 3
9 Tobias Angerer
 Duitsland
2006 2007 2 0 0 2
9 Per Elofsson
 Zweden
2001 2002 2 0 0 2
9 Alexander Sawjalow
 Sovjet-Unie
1981 1983 2 0 0 2
12 Thomas Wassberg
 Zweden
1977 1987 1 4 0 5
13 Torgny Mogren
 Zweden
1986 1991 1 3 1 5
14 Vegard Ulvang
 Noorwegen
1989 1993 1 2 1 4
15 Rene Sommerfeldt
 Duitsland
2003 2008 1 2 0 3
16 Lukáš Bauer
 Tsjechië
2008 2010 1 1 0 2
16 Mathias Fredriksson
 Zweden
2003 2004 1 1 0 2
16 Johann Mühlegg
 Spanje
2000 2001 1 1 0 2
19 Thomas Alsgaard
 Noorwegen
1998 2001 1 0 1 2
19 Bill Koch
 Verenigde Staten
1982 1983 1 0 1 2
19 Sven-Åke Lundbäck
 Zweden
1978 1979 1 0 1 2
22 Ivar Formo
 Noorwegen
1974 1974 1 0 0 1
22 Axel Teichmann
 Duitsland
2005 2005 1 0 0 1

Stand: 9 mei 2017

Vrouwen

Plaats Naam Land Van Tot Eerste Tweede Derde Totaal
1 Jelena Välbe
 Rusland
1989 1997 5 3 1 9
2 Bente Skari 1
 Noorwegen
1998 2003 4 2 0 6
3 Marit Bjørgen
 Noorwegen
2004 2015 4 5 0 9
4 Justyna Kowalczyk
 Polen
2008 2013 4 1 1 6
5 Therese Johaug
 Noorwegen
2012 2020 3 2 2 7
6 Marjo Matikainen
 Finland
1986 1988 3 0 0 3
7 Heidi Weng
 Noorwegen
2015 2020 2 1 2 5
8 Larisa Lazoetina
 Rusland
1990 2001 2 0 4 6
9 Marja-Liisa Kirvesniemi
 Finland
1983 1988 2 0 1 3
10 Virpi Kuitunen
 Finland
2005 2008 2 0 1 3
11 Manuela Di Centa
 Italië
1994 1996 2 0 0 2
12 Raisa Smetanina
 Sovjet-Unie
1979 1984 1 2 0 3
13 Ingvild Flugstad Østberg
 Noorwegen
2016 2019 1 1 2 4
Ljubow Jegorowa
 Rusland
1991 1994 1 1 2 4
14 Berit Aunli
 Noorwegen
1981 1982 1 1 0 2
15 Gabriella Paruzzi
 Italië
2003 2004 1 0 1 2
16 Julija Tschepalowa
 Rusland
2001 2006 1 0 1 2
17 Anette Bøe
 Noorwegen
1985 1985 1 0 0 1
18 Galina Kulakowa
 Sovjet-Unie
1979 1979 1 0 0 1

1 tot 2000 onder de naam Bente Martinsen

Bijgewerkt t/m seizoen 2019/2020

Landen

Onderstaand worden alle landen weergegeven, die aan het einde van een seizoen minstens eenmaal onder de beste drie van het landenklassement waren te vinden.

Plaats Land Eerste Tweede Derde Totaal Winnaar M Winnaar V
1
 Noorwegen
32 5 2 39 32 23
2
 Sovjet-Unie
3 3 3 9 0 4
3
 Rusland
2 17 3 22 2 10
4
 Zweden
2 7 13 22 5 0
5
 Duitsland
0 4 2 6 0 0
6
 Tsjecho-Slowakije
0 1 0 1 0 0
7
 Italië
0 0 12 12 0 0
8
 Finland
0 2 4 6 0 2

Bijgewerkt t/m seizoen 2019/2020

Sprintwereldbeker

Onderstaand worden alle atleten weergegeven, die minimaal eenmaal de sprintwereldbeker hebben gewonnen.

Mannen

Plaats Naam Land Van Tot Eerste Tweede Derde Totaal
1 Emil Jönsson
 Zweden
2007 2013 3 1 1 5
2 Ola Vigen Hattestad
 Noorwegen
2008 2014 3 1 0 4
3 Bjørn Dæhlie
 Noorwegen
1997 1999 2 1 0 3
3 Thobias Fredriksson
 Zweden
2003 2006 2 1 0 3
5 Tor Arne Hetland
 Noorwegen
1999 2009 1 2 3 6
6 Jens Arne Svartedal
 Noorwegen
2002 2007 1 2 0 3
7 Trond Iversen
 Noorwegen
2002 2007 1 1 1 3
7 Federico Pellegrino
 Italië
2015 2017 1 1 1 3
9 Finn Hågen Krogh
 Noorwegen
2015 2015 1 0 1 2
10 Thomas Alsgaard
 Noorwegen
1998 1998 1 0 0 1
10 Morten Brørs
 Noorwegen
2000 2000 1 0 0 1
10 Björn Lind
 Zweden
2006 2006 1 0 0 1
10 Teodor Peterson
 Zweden
2012 2012 1 0 0 1
10 Jan Jacob Verdenius
 Noorwegen
2001 2001 1 0 0 1
10 Johannes Høsflot Klæbo
 Noorwegen
2001 2001 1 0 0 1

Stand: 9 mei 2017

Vrouwen

Plaats Naam Land Van Tot Eerste Tweede Derde Totaal
1 Marit Bjørgen
 Noorwegen
2003 2015 5 1 2 8
2 Bente Skari 1
 Noorwegen
1998 2003 5 1 0 6
3 Petra Majdič
 Slovenië
2007 2011 3 1 1 5
4 Kikkan Randall
 Verenigde Staten
2011 2014 3 0 1 4
5 Maiken Caspersen Falla
 Noorwegen
2016 2017 2 1 1 4
6 Virpi Kuitunen
 Finland
2005 2008 1 1 1 3
7 Stefania Belmondo
 Italië
1997 1998 1 0 1 2
8 Justyna Kowalczyk
 Polen
2010 2010 1 0 0 1

1 tot 2000 onder de naam Bente Martinsen

Stand: 9 mei 2017

Afstandswereldbeker

Onderstaand worden alle atleten weergegeven, die minstens eenmaal de afstandswereldbeker gewonnen hebben. De langeafstands- en middelafstandwereldbeker uit het seizoen 1999/2000 worden hierbij meegerekend.

Mannen

Plaats Naam Land Van Tot Eerste Tweede Derde Totaal
1 Martin Johnsrud Sundby
 Noorwegen
2014 2015 3 1 0 4
2 Dario Cologna
 Zwitserland
2009 2015 3 0 2 5
3 Tobias Angerer
 Duitsland
2005 2007 2 0 1 3
4 Lukáš Bauer
 Tsjechië
2008 2011 1 1 1 3
5 Johann Mühlegg
 Spanje
2000 2000 1 1 0 2
5 Pietro Piller Cottrer
 Italië
2008 2009 1 1 0 2
7 Mika Myllylä
 Finland
1997 1999 1 0 2 3
7 Petter Northug
 Noorwegen
2009 2013 1 0 2 3
9 Michail Botwinow
 Oostenrijk
1999 2000 1 0 1 2
9 Aleksandr Legkov
 Rusland
2012 2013 1 0 1 2
9 Rene Sommerfeldt
 Duitsland
2004 2008 1 0 1 2
12 Thomas Alsgaard
 Noorwegen
1998 1998 1 0 0 1
12 Jari Isometsä
 Finland
2000 2000 1 0 0 1
12 Axel Teichmann
 Duitsland
2005 2005 1 0 0 1

Stand: 9 mei 2017

Vrouwen

Plaats Naam Land Van Tot Eerste Tweede Derde Totaal
1 Justyna Kowalczyk
 Polen
2008 2013 4 1 1 6
2 Marit Bjørgen
 Noorwegen
2005 2015 3 4 0 7
3 Therese Johaug
 Noorwegen
2012 2015 2 2 1 5
4 Kristina Šmigun
 Estland
1999 2005 2 1 2 5
5 Larissa Lasutina
 Rusland
1998 1999 2 0 2 4
6 Virpi Kuitunen
 Finland
2007 2008 2 0 0 2
7 Walentyna Schewtschenko
 Oekraïne
2004 2008 1 1 0 2
7 Heidi Weng
 Noorwegen
2016 2017 1 1 0 2
9 Julia Tschepalowa
 Rusland
2006 2006 1 0 0 1
9 Jelena Välbe
 Rusland
1997 1997 1 0 0 1

Stand: 9 mei 2017

Atleten/landen met de meeste wereldbekerzeges

Update: 29 januari 2021

Mannen

Nr. Atleet Carrière Wereldbeker Etappe wereldbeker
(Nordic Op., TdS, WC Finale)
Totaal
Winst Afstand Sprint Etappe
wedstrijd
Winst Afstand Sprint
1
Bjørn Dæhlie
1989–1999 46 45 1 46
2
Johannes Høsflot Klæbo
2016–actief 22 2 14 6 17 7 10 39
3
Petter Northug
2005–actief 20 8 6 6 18 15 3 38
4
/
Vladimir Smirnov
1982–1999 30 30 30
Gunde Svan
1983–1991 30 30 30
Martin Johnsrud Sundby
2005–actief 19 11 8 11 11 30
7
Dario Cologna
2007–actief 15 7 2 6 11 11 26
8
Aleksandr Bolsjoenov
2017–actief 17 13 1 3 8 8 25
9
Lukáš Bauer
1997–2016 11 11 7 7 18
10
Emil Jönsson
2003–2018 13 13 3 3 16
Federico Pellegrino
2010–actief 11 11 5 5 16
12
Sergej Oestjoegov
2013–actief 4 1 2 1 11 8 3 15
13
Torgny Mogren
1983–1998 13 13 13
Thomas Alsgaard
1993–2003 13 11 2 13
Tor Arne Hetland
1995–2009 11 2 9 2 2 13
Axel Teichmann
1998–2014 8 8 9 9 5 5 9 13
Ola Vigen Hattestad
2003–2017 13 13 13
18
Jens Arne Svartedal
1997–2010 12 1 11 12
19
Per Elofsson
1996–2003 11 11 11
Tobias Angerer
1998–2014 11 10 1 11
Eldar Rønning
2003–2015 7 4 3 4 3 1 11
Alexey Poltoranin
2004–actief 4 3 1 7 7 11

Vrouwen

Nr. Atleet Carrière Wereldbeker Etappe wereldbeker
(Nordic Op., TdS, WC Finale)
Totaal
Winst Afstand Sprint Etappe
wedstrijd
Winst Afstand Sprint
1
Marit Bjørgen
1999–2018 84 41 31 12 30 21 9 114
2
Therese Johaug
2007–actief 40 30 10 37 36 1 77
3
Justyna Kowalczyk
2001–2018 31 19 7 5 19 14 5 50
4
/
Yelena Välbe
1987–1998 45 44 1 45
5
Bente Skari
1992–2003 42 25 17 42
6
Virpi Kuitunen
1997–2010 20 11 7 2 7 5 2 27
7
Petra Majdič
1999–2011 16 1 15 8 2 6 24
8
Stefania Belmondo
1989–2002 23 23 23
Stina Nilsson
2012–2020 20 11 1 11 4 7 23
10
/
Larisa Lazutina
1984–2002 21 21 21
Maiken Caspersen Falla
2008–actief 15 15 6 6 21
12
Kateřina Neumannová
1992–2007 18 16 2 1 1 19
13
Joelia Tsjepalova
1995–2010 18 17 1 18
14
Ingvild Flugstad Østberg
2008–actief 5 2 2 1 12 11 1 17
15
Kristina Šmigun
1994–2010 16 14 2 16
16
Manuela Di Centa
1982–1998 15 15 15
17
/
Lyubov Yegorova
1984–2003 13 13 13
Kikkan Randall
2001–2018 11 11 2 2 13
19
Charlotte Kalla
2006–actief 7 5 2 5 4 1 12
20
Marja-Liisa Kirvesniemi
1982–1994 11 11 11
Heidi Weng
2010–actief 4 4 7 6 1 11
22
Brit Pettersen
1982-1988 10 10
Jessica Diggins
2011–actief 4 2 1 1 6 6 10
  • Met 84 overwinningen in de wereldbeker en 114 overwinningen in alle competities samen is Marit Bjørgen de recordhouder onder de mannen en de vrouwen.

Wereldbekeroverwinningen per land

Onderstaande tabel toont alle landen die minimaal 1 wereldbekerwedstrijd hebben gewonnen.[nb 1]
Update: 29 januari 2021

 Landen die niet langer bestaan
Rang Land   Totaal overwinningen   Overwinningen per discipline
Mannen   Vrouwen
Mannen Vrouwen Totaal AF SP ET AF SP ET
1
 Noorwegen
338 345 683 194 122 22 232 87 26
2
 Zweden
131 63 194 94 37 20 40 3
3
 Rusland
90 96 186 65 19 6 86 10
4
 Finland
33 70 103 32 1 54 14 2
5
 Italië
44 52 96 19 25 45 7
6
 Polen
1 50 51 1 35 10 5
7
 Sovjet-Unie (6 RUS / 1 KAZ / 1 LTU)
17 31 48 17 31
8
 Duitsland
36 7 43 32 3 1 6 1
9
 Tsjechië
18 19 37 16 2 17 2
10
 Kazachstan
34 34 33 1
 Verenigde Staten
7 27 34 6 1 10 16 1
12  
 Zwitserland
28 4 32 19 3 6 1 3
13
 Slovenië
29 29 4 25
14
 Frankrijk
23 23 20 3
15
 Estland
6 16 22 6 14 2
16
 Canada
15 6 21 11 4 3 3
17
 Tsjecho-Slowakije (2 CZE / 1 SVK)
10 10 10
18
 Spanje
7 7 7
19
 Oekraïne
5 5 5
20
 Oostenrijk
4 4 4
 Slowakije
1 3 4 1 2 1
22
 DDR
3 3 3
23
 Wit-Rusland
1 1 1
Totaal 834 836 1670 577 220 37 578 221 37

Jongste en oudste wereldbekerwinnaars

Onderstaand worden de tien jongste respectievelijk oudste atleten weergegeven, die een overwinning in een wereldbekerwedstrijd behaalt hebben. Per atleet wordt slecht een zege per categorie meegerekend.

 Actieve langlaufers

Jongste winnaar

Nr. Leeftijd Naam Datum Plaats Discipline Geboortedag
1 20 jaar 61 dagen
Petter Northug
08.03.2006
Falun
Achtervolging 06.01.1986
2 20 jaar 119 dagen
Johannes Høsflot Klæbo
18.02.2017
Otepää
Sprint vrije stijl 22.10.1996
3 20 jaar 195 dagen
Finn Hågen Krogh
20.03.2011
Falun
15 km achtervolging vrije stijl 06.09.1990
4 20 jaar 255 dagen
Pål Gunnar Mikkelsplass
09.01.1982
Reit im Winkl
15 km klassiek 29.04.1961
5 21 jaar 32 dagen
Aleksandr Bolsjoenov
04.03.2018
Lahti
15 km klassiek 31.12.1996
6 21 jaar 66 dagen
Gunde Svan
19.03.1983
Anchorage
15 km klassiek 12.01.1962
7 21 jaar 130 dagen
Michail Devjatjarov
21.03.2007
Stockholm
Sprint klassiek 11.11.1985
8 21 jaar 141 dagen
Nikolaj Morilov
30.12.2007
Praag
Sprint vrije stijl 11.08.1986
9 21 jaar 179 dagen
Janosch Brugger
02.12.2018
Lillehammer
15 km achtervolging klassiek 06.06.1997
10 21 jaar 207 dagen
Petr Sedov
18.03.2012
Falun
15 km achtervolging klassiek 24.08.1990

Jongste winnares

Nr. Leeftijd Naam Datum Plaats Discipline Geboortedag
1 18 jaar 329 dagen
Gaby Nestler
11.01.1986
Les Saisies
10 km vrije stijl 16.02.1967
2 19 jaar 284 dagen
Pirjo Muranen
17.12.2000
Brusson
Sprint vrije stijl 08.03.1981
3 19 jaar 300 dagen
Kateřina Neumannová
12.12.1992
Ramsau
5 km klassiek 15.02.1973
4 20 jaar 5 dagen
Linn Svahn
14.12.2019
Davos
Sprint vrije stijl 09.12.1999
5 20 jaar 108 dagen
Brit Pettersen
12.03.1982
Falun
20 km klassiek 24.11.1961
6 20 jaar 122 dagen
Simone Greiner-Petter
15.01.1988
Toblach
20 km vrije stijl 15.09.1967
7 20 jaar 153 dagen
Hanna Falk
05.12.2009
Düsseldorf
Sprint vrije stijl 05.07.1989
8 20 jaar 168 dagen
Charlotte Kalla
06.01.2008
Nové Město
10 km vrije stijl (handicapstart) 22.07.1987
9 20 jaar 193 dagen
Therese Johaug
04.01.2009
Val di Fiemme
9 km vrije stijl (handicapstart) 25.06.1988
10 20 jaar 210 dagen
Frida Karlsson
7.03.2020
Oslo
30 km klassiek (massastart) 10.08.1999

Oudste winnaar

Nr. Leeftijd Naam Datum Plaats Discipline Geboortedag
1 41 jaar 306 dagen
Harri Kirvesniemi
11.03.2000
Oslo
50 km klassiek 10.05.1958
2 37 jaar 121 dagen
Giorgio di Centa
05.02.2010
Canmore
15 km vrije stijl 07.10.1972
3 36 jaar 149 dagen
Maurilio De Zolt
21.02.1987
Oberstdorf
50 km klassiek 25.09.1950
4 36 jaar 104 dagen
Lukáš Bauer
30.11.2013
Kuusamo
10 km klassiek 18.08.1977
5 36 jaar 30 dagen
Odd-Bjørn Hjelmeset
05.01.2008
Val di Fiemme
20 km klassiek (massastart) 06.12.1971
6 35 jaar 266 dagen
Erling Jevne
15.12.2001
Davos
15 km klassiek 24.03.1966
7 34 jaar 354 dagen
Fulvio Valbusa
06.02.2004
La Clusaz
15 km vrije stijl 15.02.1969
8 34 jaar 352 dagen
Tor Arne Hetland
29.12.2008
Praag
Sprint vrije stijl 12.01.1974
9 34 jaar 32 dagen
Andrus Veerpalu
12.03.2005
Oslo
50 km klassiek 08.02.1971
10 34 jaar 29 dagen
Pietro Piller Cottrer
17.01.2009
Whistler
15 km + 15 km achtervolging 20.12.1974

Oudste winnares

Nr. Leeftijd Naam Datum Plaats Discipline Geboortedag
1 41 jaar 60 dagen
Hilde G. Pedersen
07.01.2006
Otepää
10 km klassiek 08.11.1964
2 37 jaar 362 dagen
Marit Bjørgen
18.03.2018
Falun
Wereldbekerfinale algemeen 21.03.1980
3 36 jaar 179 dagen
Marja-Liisa Kirvesniemi
07.03.1992
Funäsdalen
5 km klassiek 10.09.1955
4 35 jaar 290 dagen
Larisa Lazoetina
18.03.2001
Falun
10 km klassiek 01.06.1965
5 34 jaar 259 dagen
Nina Gavriljoek
27.12.1999
Engelberg
Sprint klassiek 13.04.1965
6 34 jaar 218 dagen
Gabriella Paruzzi
25.01.2004
Val di Fiemme
70 km klassiek (massastart) 21.06.1969
7 34 jaar 120 dagen
Anita Moen
29.12.2001
Salzburg
Sprint klassiek 31.08.1967
8 34 jaar 51 dagen
Inger Nybråten
28.01.1995
Lahti
10 km klassiek 08.12.1960
9 34 jaar 12 dagen
Justyna Kowalczyk
04.02.2017
Pyeongchang
15 km skiatlon 23.01.1983
10 34 jaar 1 dag
Kateřina Neumannová
16.02.2007
Changchun
10 km klassiek 15.02.1973

Wereldbeker tijdlijn

Seizoen   Mannen   Mannen   Vrouwen   Vrouwen   Totaal   Aantal wereldbekers
SP Afstandswereldbeker Totaal Team SP Afstandwereldbeker Totaal Team
≤5km 10km 15km 30km >25km 30km SK 50km >50km Klim OV ES TS Totaal «5km 5km 10km 15km 15km SK 20km 30km >30km Klim OV ES TS Totaal
Int. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Mas. Int. Mas. Mas. Han. Int. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Mas. Int. Int. Mas. Mas. Han.
1981/1982 5 3 2  10* 1  1* 4 4 2  10* 1  1*  22*  8*
1982/1983 5 3 2 10 2 5 1 1 1 10 20 10
1983/1984 5 3 2  10* 4  4* 4 4 2  10* 4  4*  28*  8*
1984/1985 5 3 2  10* 4  4* 4 4 3  11* 4  4*  29*  9*
1985/1986 1 3 3 2 9 5 5 2 4 2 1 9 5 5 28 9
1986/1987 5 4 2  11* 6  6* 3 4 3 1  11* 6  6*  34*  9*
1987/1988 4 3 1 3  11* 6  6* 3 4 2 1  10* 6  6*  33*  9*
1988/1989 6 4 2  12* 5  5* 1 4 4  1* 2  12* 5  5*  34*  8*
1989/1990 4 4 1 2 11 6 6 2 3 3  1* 2 11 6 6 34 10
1990/1991 1 3 5 1 2  12* 5  5* 1 3 5 1 2  12* 5  5*  34*  9*
1991/1992 2 2 1 4 2 1  12* 5  5* 4 1 4 3  12* 5  5*  34*  8*
1992/1993 2 4 1 4 2  13* 6  6* 2 4 1 4 2  13* 6  6*  38*  9*
1993/1994 2 4 2 3 2  13* 6  6* 2 4 2 3 2  13* 6  6*  38*  9*
1994/1995 3 6 1 3 2  15* 6  6* 3 6 1 3 2  15* 6  6*  42*  10*
1995/1996 1 3 4 3 3 2 16 5 1 6 1 3 4 3 3 2 16 5 1 6 44 14
1996/1997 1 4 2 2 4 2  15* 5 1  6* 1 4 2 2 4 2  15* 5 1  6*  42*  11*
1997/1998 1 3 2 1 4 1  12* 3 1  4* 1 3 2 1 4 1  12* 3 1  4*  32*  9*
1998/1999 4 4 4 4 1 2  19* 6 1  7* 4 4 4 4 1 2  19* 6 1  7*  52*  14*
1999/2000 6 4 3 1 2 1  2* 1 1 21 5 1 6 6 4 3 1 2 1  2* 1 1 21 5 1 6 54 17
2000/2001 7 3 5 1 1  1* 1 1 20 3 1 4 7 3 5 1 1  1* 1 1 20 3 1 4 48 15
2001/2002 7 4 3 2 2* 1 1 20 3 2 5 7 2 5 2  2* 1 1 20 3 2 5 50 15
2002/2003 8 3 4 1 2  2* 1 21 4 2 6 8 3 4 1 2  2* 1 21 4 2 6 54 19
2003/2004 8 1 7 1 2 4 1 1 25 5 4 9 8 9 1 2 3 1 1 25 5 4 9 68 19
2004/2005 8 7 1 3 1 20 3 4 7 8 7 1 3 1 20 3 4 7 54 16
2005/2006 9 7 2  4* 1 1 24 2 3 5 9 7 2  4* 1 1 24 2 3 5 58 18
2006/2007 10 8 3 2 1 1 25 4 1 5 10 8 3 2 1 1 25 4 1 5 60 19
2007/2008 11 2 8 3 1 2 1 1 2 31 3 2 5 11 2 8 2 3 1 2 1 1 31 3 2 5 72 18
2008/2009 12 2 7 1 2 1  3* 1 1 1 31 2 2 4 12 2 7 2 2 1  3* 1 1 31 2 2 4 70 17
2009/2010 12 2 1 5 1 2 1 1  2* 1 1 1 30 2 2 4 12 2 1 5 1 2 1 1  2* 1 1 1 30 2 2 4 68 17
2010/2011 11 2 1 4 1 3 1 1  4* 1 29 3 2 5 11 2 1 4 1 3 1  1*  4* 1 29 3 2 5 68 16
2011/2012 13 3 1 3 3 3 1 1 1  3* 1 1 1 35 2 2 4 13 3 1 3 4 3 1 1 1  3* 1 1 35 2 2 4 78 21
2012/2013 10 3 1 3 3 3 1 2 1 1 1 29 2 3 5 10 3 1 3 4 3 1 2 1 1 29 2 3 5 68 18
2013/2014 11 1 2 3 2 2 1 1 1 1 1 26 1 2 3 11 1 2 3 2 2 1 1 1 1 1 26 1 2 3 58 15
2014/2015 10 1 2 6 1 2 1 1 1 1 26 1 1 10 1 2 6 1 2 1 1 1 1 26 1 1 54 13
2015/2016 12 3 1 3 3 3 1 1 3 1 1 1 33 2 1 3 12 3 1 3 3 3 1 1 3 1 1 1 33 2 1 3 72 19
2016/2017 10 2 1 3 3 3 1 1  2* 1 1 28 2 2 4 10 2 1 3 3 3 1 1  2* 1 1 28 2 2 4 64 16
2017/2018 11 7 3 4 1 1 1 28 1 1 11 7 3 4 1 1 1 28 1 1 58 14
2018/2019 12 8 3 3 1 1 1 29 2 2 4 12 8 3 3 1 1 1 29 2 2 4 66 17
2019/2020 14 1 6 4 5 1 2 1 1 35 2 2 4 14 6 5 5 1 2 1 1 35 2 2 4 78 22
2020/2021 11 1 5 3 4 3 1 28 2 2 4 11 5 4 4 3 1 28 2 2 4 64 13
Totaal wedstrijden 230 17 52 3 1 188 32 54 73 22 7 52 45 12 5 13 10 815 138 48 186 230 16 76 1 1 185 38 54 51 22 5 51 15 34 13 6 13 2 812 138 48 186 2.000
Seizoen SP Int. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Mas. Int. Mas. Mas. Han. SP Int. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Int. Mas. Han. Mas. Int. Int. Mas. Mas. Han.
≤5km 10km 15km 30km >25km 30km SK 50km >50km Klim OV Totaal ES TS Totaal «5km 5km 10km 15km 15km SK 20km 30km >30km Klim OV Totaal ES TS Totaal Totaal Aantal wereldbekers
Mannen Mannen Vrouwen Vrouwen

Bijgewerkt t/m seizoen 2020/2021

*: Tot 1999 telde de wereldkampioenschappen mee voor de wereldbeker en tot 1994 telde ook de Olympische Winterspelen mee.

Reglementen

Startquota

De startquota voor het seizoen 2021/2022 worden als volgt bepaald:[1]
Elk land kan maximaal 10 startquota behalen voor alle wereldbeker wedstrijden. Deze startplekken bestaan uit:

  • De basis startquota "landenquota"
  • Extra quotaplekken Continental Cups (COC) en algemene wereldbeker leiders
  • Gastland quota

Voor etappewedstrijden gelden uitzonderingen op bovenstaande quotaplekken.

Het gastland van een wereldbeker heeft het recht op maximaal 2 extra startplekken voor onder 23-rijders per sekse.

Landenquota
Rang Team Cup
2020/2021
Landenquota
1-8 6
9-12 5
13-16 4
17-.... 3
Geen 2
Extra quotaplekken Continental Cups (COC) en algemene wereldbeker leiders

In aanvulling op de "landenquota" kunnen langlaufers deelnemen op basis van 'persoonlijke startquota'. De winnaars van de algemene wereldbeker van het voorgaande seizoen mogen starten tijdens de 1e wereldbekerperiode van het opvolgende seizoen. De leiders van de algemene wereldbeker aan het eind van elke wereldbekerperiode hebben het recht op te starten in de volgende wereldbekerperiode:

Wereldbekerperiode Quotaplek
1e (26.11.2021 t/m 19.12.2021): Winnaar "algemene wereldbeker" seizoen 2020/2021
2e (28.12.2021 t/m 04.01.2022): Leider "algemene wereldbeker" 1e wereldbekerperiode 2021/2022
3e (14.01.2022 t/m 23.01.2022): Leider "algemene wereldbeker" 2e wereldbekerperiode 2021/2022
4e (26.02.2022 t/m 20.03.2022): Leider "algemene wereldbeker" 3e wereldbekerperiode 2021/2022

De algemene winnaars van de Continental Cups van het voorgaande seizoen, hebben het recht om te starten in de 1e wereldbeker van het opvolgende seizoen. De leiders van de Continental Cups (mannen en vrouwen) op de volgende data, hebben het recht om te starten in de wereldbekerwedstrijden van de volgende wereldbekerperiode:

Wereldbekerperiode Quotaplekken
1e (26.11.2021 t/m 19.12.2021): Winnaars COC seizoen 2020/2021
2e (28.12.2021 t/m 04.01.2022): Leiders COC per 20 december 2021
3e (14.01.2022 t/m 23.01.2022): Leiders COC per 10 januari 2022
4e (26.02.2022 t/m 20.03.2022): Leiders COC per 21 februari
Gastland quota

Het organiserende land heeft het recht om maximaal 10 extra langlaufers in te schrijven (uitgezonderd Tour de Ski: maximaal 5 extra langlaufers). Hierbij dient rekening gehouden te worden met de eis dat er maximaal 10 langlaufers per land per wereldbekerwedstrijd mogen deelnemen.

Tour de Ski & Wereldbekerfinale

In de etappewedstrijden Tour de Ski & de Wereldbekerfinale heeft elk land recht op maximaal 10 startquota. Deze startplekken bestaan uit:

  • De basis startquota "landenquota"
  • Extra quotaplekken Continental Cups (COC) en algemene wereldbeker leiders
  • Gastland quota
  • De beste 20 langlaufers (mannen en vrouwen) volgens de huidige sprintwereldbeker stand.
Estafette of teamsprint tijdens wereldbeker

Indien er een estafette of teamsprint wordt georganiseerd tijdens een wereldbeker, hebben landen met een afstand- of sprint startquota van 3, het recht om met 4 langlaufers te starten, in individuele wedstrijden tijdens de dezelfde wereldbeker. Dit heeft geen betrekking op het organiserende land (vanwege de "gastland quota") en de landen met extra quota voor Continental Cups atleten.

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wereldbeker langlaufen
Listen to this article