For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Zweedse kampioenschappen schaatsen allround.

Zweedse kampioenschappen schaatsen allround

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De Zweedse kampioenschappen schaatsen allround zijn een -in principe- jaarlijks verreden schaatstoernooi voor mannen en vrouwen.

Mannen

De kampioenschappen worden verreden over een grote vierkamp (500, 1500, 5000 en 10.000 meter).

In 1895 werden de 500, 1500 en 5000 meter verreden, per afstand nam een wisselend deelnemersveld deel. Van 1943-1947 werd het allroundtoernooi over de kleine vierkamp (500, 1500, 3000 en 5000 meter) verreden. In 2011 en 2012 werd de 10.000 meter middels de massastart verreden.

N.B. de nummers-1 aangegeven met een * waren geen kampioen maar de klassementwinnaars (hierbij is de lijst van kampioenen op de website van de Svenska Skridskoförbundet (skridso.se) aangehouden).
Jaar IJsbaan, Plaats Goud Zilver Brons
1895 Hammerby Sjö, Stockholm Frithiof Ericsson
1896 Nybroviken, Stockholm Frithiof Ericsson Sven P. Bodee Ernst Westling
1897 Nybroviken, Stockholm Ernst Westling Georg Bergström Reinhold Thorssin
1899 Nybroviken, Stockholm Paul Behrens * Frithiof Ericsson
1902 Nybroviken, Stockholm David Jahrl Josef Jahnzon Herman Soderbäck
1904 Nybroviken, Stockholm Birger Carlsson Mauritz Öholm Arvid Åberg
1905 Hafen (Vid Hammen), Västerås geen kampioen (afgebroken; Herman Söderbäck enige deelnemer op drie afstanden)
1906 dag-1: Västra Nedsjön Härryda, Hindås
dag-2: Djurgårdsbrunnviken, Stockholm
(dag-1: op 10 februari onderbroken, dag-2: op 4 maart)
Mauritz Öholm
1907 Djurgårdsbrunnviken, Stockholm Mauritz Öholm Olof Hofstedt Jean Pettersson
1908 Kopparvallen, Falun Mauritz Öholm Birger Carlsson Jean Pettersson
1909 Djurgårdsbrunnviken, Stockholm Mauritz Öholm Otto Andersson Gotthard Thourén
1910 Kopparvallen, Falun Mauritz Öholm Birger Carlsson Herbert Nordkvist
1911 Hafen (Vid Hammen), Västerås Otto Andersson Paul Poss Jean Pettersson
1912 Stadsfjärden, Nyköping Otto Andersson Petrus Axelson Paul Poss
1913 Hammerby Sjö, Stockholm Petrus Axelson Harald Karlsson Ernst Cederlöf
1915 Östermalms, Stockholm Paul Zerling Gustaf Wiberg Otto Andersson
1916 Östermalms, Stockholm Paul Zerling * Gustaf Wiberg Emerik Larsson
1917 Hammerby Sjö, Stockholm Eric Blomberg * Petrus Axelson Gustaf Wiberg
1918 Stockholm stadion, Stockholm Eric Blomberg * Petrus Axelson Axel Blomqvist
1919 Hammerby Sjö, Stockholm Eric Blomberg *
1920 Stockholm stadion, Stockholm Eric Blomberg * Karl-Arvid Hagstedt Erik Wingnér
1921 Tunavallen, Eskilstuna Eric Blomberg * Petrus Axelson Karl Johansson
1922 Stockholm stadion, Stockholm Eric Blomberg * Gustaf Andersson Karl Johansson
1923 Östermalms, Stockholm Eric Blomberg * Werner Eriksson Gustaf Andersson
1924 Eyravallen, Örebro Eric Blomberg * Gustaf Andersson Werner Eriksson
1925 Stockholm stadion, Stockholm Werner Eriksson * Erik Wingnér Sven Starck
1926 Tunavallen, Eskilstuna Gustaf Andersson * Eric Blomberg Werner Eriksson
1928 Kanonberget, Köping Gustaf Andersson * Gunnar Almér Georg Rahmberg
1929 Östermalms, Stockholm Gustaf Andersson * Georg Rahmberg Gösta Laudon
1930 Eyravallen, Örebro Ingvar Lindberg * Ejnar Andersson Gustaf Andersson
1931 Tunavallen, Eskilstuna Ingvar Lindberg Gustaf Andersson Georg Rahmberg
1932 Östermalms, Stockholm Gunnar Almér Gustaf Andersson Gabeling Georg Rahmberg
1933 Tunavallen, Eskilstuna Ingvar Lindberg Gustaf Andersson Gabeling Georg Rahmberg
1934 Östermalms, Stockholm Gustaf Andersson Gabeling Gunnar Almér Hilding Franzén
1935 Tunavallen, Eskilstuna Axel Allan Johansson * Gustaf Andersson Gabeling Gösta Eriksson
1936 Idrottsplats Enskede, Stockholm Folke Broman * Ivar Eriksson Evald Andersson
1937 Idrottsplats Enskede, Stockholm Ejnar Jansson * Gösta Löf Ivar Eriksson
1938 Idrottsplats Enskede, Stockholm Axel Allan Johansson * Ejnar Jansson Ivar Eriksson
1939 Borsöknasjön, Eskilstuna Göthe Hedlund * Evald Andersson Ejnar Jansson
1940 Tunavallen, Eskilstuna Ake Seyffarth * Gunnar Hallkvist Curt Fried
1941 Eyravallen, Örebro Ake Seyffarth * Curt Fried Folke Broman
1942 Zinkensdamm, Stockholm Ake Seyffarth * Göthe Hedlund Gunnar Hallkvist
1943 Travträningsbana, Uppsala Gunnar Hallkvist * Ake Seyffarth Göthe Hedlund
1944 Zinkensdamm, Stockholm Ake Seyffarth * Göthe Hedlund Gunnar Hallkvist
1945 Tunavallen, Eskilstuna Ake Seyffarth * Harry Jansson Göthe Hedlund
1946 Zinkensdamm, Stockholm Ake Seyffarth * Harry Jansson Göthe Hedlund
1947 Studenternas, Uppsala Göthe Hedlun * Ake Seyffarth Harald Janemar
1948 Zinkensdamm, Stockholm Ake Seyffarth * Arne Johansson Curt Karlson
1949 Tunavallen, Eskilstuna Göthe Hedlund * Sture Engström Gunnar Hallkvist
1950 Fyrvalla, Östersund Göthe Hedlund * Sture Engström Carl-Erik Asplund
1951 Lingonvallen, Arvika Carl-Erik Asplund * Göthe Hedlund Curt Karlson
1952 Avestavallen, Avesta Sigvard Ericsson * Carl-Erik Asplund John Wickström
1953 Silvervallen, Sala Carl-Erik Asplund * Gunnar Ström Olle Dahlberg
1954 Fyrvalla, Östersund Sigvard Ericsson * Gunnar Sjölin Olle Dahlberg
1955 Mälarhöjden, Hägersten/Stockholm Sigvard Ericsson * Olle Dahlberg Gunnar Ström
1956 Tunavallen, Eskilstuna Sigvard Ericsson * Gunnar Sjölin Gunnar Ström
1957 Björkvallen, Kristinehamn Olle Dahlberg * Gunnar Sjölin Bo Karenus
1958 Matojärvi, Kiruna Olle Dahlberg * Sixten Albinsson Gunnar Sjölin
1959 Kvarnsveden, Borlänge Olle Dahlberg * Bo Karenus Hans Almgren
1960 Ullevi, Göteborg Olle Dahlberg * Sixten Albinsson Per-Olof Brogren
1961 Fyrvalla, Östersund Ivar Nilsson * Bo Karenus Göran Slott
1962 Björkvallen, Kristinehamn Göran Slott * Sune Östlund Kjell Bäckman
1963 Studenternas, Uppsala Ivar Nilsson Björn Lekman Göran Slott
1964 Ullevi, Göteborg Jonny Nilsson Ivar Nilsson Örjan Sandler
1965 Isbanan, Vänersborg Jonny Nilsson Örjan Sandler Ivar Nilsson
1966 Nya Idrottsplatsen, Örnsköldsvik Jonny Nilsson Johnny Höglin Örjan Sandler
1967 Tunavallen, Eskilstuna Jonny Nilsson Örjan Sandler Johnny Höglin
1968 dag 1 (20/01): Björkvallen, Kristinehamn
dag 2 (21/01): Tingvalla, Karlstad
Johnny Höglin Jonny Nilsson Göran Claeson
1969 Isstadion, Eskilstuna Göran Claeson Örjan Sandler Johnny Höglin
1970 Studenternas, Uppsala Göran Claeson Örjan Sandler Johnny Höglin
1971 Strömsvallen, Strömsund Göran Claeson Örjan Sandler Johnny Höglin
1972 Ullevi, Göteborg Göran Claeson Johnny Höglin Oloph Granath
1973 Östermalms, Stockholm Göran Claeson Bo Fransson Dan Johansson
1974 Tingvalla, Karlstad Göran Claeson Örjan Sandler Dan Johansson
1975 Matojärvi, Kiruna Göran Claeson Örjan Sandler Lennart Carlsson
1976 Hedlundsbanan, Rättvik Lennart Carlsson Dan Johansson Örjan Sandler
1977 Nya Idrottsplatsen, Örnsköldsvik Jan Junell Bo Malmström Lennart Carlsson
1978 Östermalms, Stockholm Tomas Gustafson Lennart Carlsson Ulf Berggren
1979 dag-1: Matojärvi, Kiruna
dag-2: Hedlundsbanan, Rättvik
(dag-1: op 27 januari onderbroken, dag-2: op 8 maart)
geen kampioen
1980 Isstadion, Eskilstuna Ulf Ekstrand Tomas Gustafson Jan Junell
1981 Ruddalens, Göteborg Jan Junell Tomas Gustafson Ulf Ekstrand
1982 Tingvalla, Karlstad Tomas Gustafson Jan Junell Claes Bengtsson
1983 Larckbäkken, Sala Tomas Gustafson Jan Junell Hans Magnusson
1984 Lövsta, Östersund geen kampioen
(Top-3 over drie afstanden: Tomas Gustafson, Jan Junell, Ulf Ekstrand)
1985 Östermalms, Stockholm geen kampioen
(Top-3 over drie afstanden: Tomas Gustafson, Claes Bengtsson, Hans Magnusson)
1986 Hagaström, Gävle Tomas Gustafson Joakim Karlberg Hans Magnusson
1987 Solberga, Askersund Joakim Karlberg Tomas Gustafson Hans Magnusson
1988 Isstadion, Eskilstuna Tomas Gustafson Joakim Karlberg Peter Johansson
1989 Strömsvallen, Strömsund Tomas Gustafson Joakim Karlberg Per Bengtsson
1990 Larckbäkken, Sala Tomas Gustafson Per Bengtsson Jonas Schön
1991 Strömsvallen, Strömsund Tomas Gustafson Per Bengtsson Joakim Karlberg
1992 Ruddalens, Göteborg Per Bengtsson Joakim Karlberg Jonas Schön
1993 Gärdabanan, Sundsvall Jonas Schön Per Bengtsson Rickard Garbell
1994 Tingvalla, Karlstad Jonas Schön Per Bengtsson Jonas Tronêt
1995 Tingvalla, Karlstad Jonas Schön Per Bengtsson Daniel Vitén
1996 Ruddalens, Göteborg Jonas Schön Rickard Garbell Daniel Vitén
1997 Isstadion, Eskilstuna Jonas Schön Sebastian Falk Stefan Hassel
1998 Östermalms, Stockholm Sebastian Falk Daniel Vitén Niklas Larsson
1999 Gärdabanan, Sundsvall Johan Röjler Daniel Vitén Sebastian Falk
2000 Ruddalens, Göteborg Johan Röjler Stefan Hassel Daniel Vitén
2001 Gärdabanan, Sundsvall Sebastian Falk Johan Röjler Eric Zachrisson
2002 Norra, Sandviken Sebastian Falk Anders Vallner Tobias Morell
2003 Östermalms, Stockholm Johan Röjler Sebastian Falk Stefan Hassel
2004 Hagaström, Gävle Johan Röjler Sebastian Falk Mattias Falk
2005 Hagaström, Gävle Johan Röjler Sebastian Falk Mattias Falk
2006 Rudhallen, Göteborg Sebastian Falk Joel Eriksson Stefan Hassel
2007 Östermalms, Stockholm Johan Röjler Daniel Friberg Fredrik Karlsson
2008 Rudhallen, Göteborg Johan Röjler Joel Eriksson Ola Röjler
2009 Hagaström, Gävle Johan Röjler Ola Röjler Stefan Hassel
2010 Östermalms, Stockholm Johan Röjler Joel Eriksson Ola Röjler
2011 Gärdabanan, Sundsvall Johan Röjler Daniel Friberg Ola Röjler
2012 Fyrvalla, Östersund Johan Röjler Ola Röjler Sebastian Falk
2013 Östermalms, Stockholm David Andersson Nils van der Poel Johan Röjler
2014 Studenternas, Uppsala David Andersson Nils van der Poel Hampus Larsson
2015 Rudhallen, Göteborg David Andersson Hampus Larsson David Hjalmarsson
2016 Rudhallen, Göteborg David Andersson Nils van der Poel David Hjalmarsson
2017 Östermalms, Stockholm Nils van der Poel David Andersson Johan Röjler
2018 Rudhallen, Göteborg Nils van der Poel Wilhelm Ekensskär David Karlingsjö
2019 Östermalms, Stockholm Johan Röjler Wilhelm Ekensskär Per Bengtsson

Vrouwen

De kampioenschappen worden verreden over de grote vierkamp bij de vrouwen (500, 1500, 3000 en 5000 meter). Tot en met 1982 werd het kampioenschap over de kleine vierkamp (500, 1000, 1500, 3000 meter) verreden. In 1952 was het een vierkamp over 500, 1000, 3000 en 5000 meter. In 2011 en 2012 werd de 5000 meter middels de massastart verreden.

Jaar IJsbaan, Plaats Goud Zilver Brons
1951-1965: officieus toernooi
1951 Tunavallen, Eskilstuna Maj-Britt Almer Sylvia Ekberg-Karlsson Anne-Marie Landström
1952 Härlanda Tjärn, Göteborg Maj-Britt Almer Gunnel Gunlöv Elin Skålind
1953 Isbanan, Sandarne-Soderhamn Maj-Britt Almer Ingrid Högberg Gunnel Gunlöv
1954 Johanneshovs, Stockholm Inger Brusven Gunnel Gunlöv Ingrid Högberg
1955 Isbanan, Sandarne-Soderhamn Inger Brusven Solveig Andersson Christina Lindblom-Scherling
1956 Björkvallen, Kristinehamn Christina Lindblom-Scherling Inger Brusven Britta Lindström
1957 Kvarnsveden, Borlänge Christina Lindblom-Scherling Inger Sandin Inger Brusven
1958 Ramundervallen, Laxå Christina Lindblom-Scherling Inger Sandin Christina Rödén
1959 Nackabanan, Sundsvall Christina Lindblom-Scherling Elsa Einarsson Gunnel Elfman
1960 Strömsvallen, Strömsund Christina Lindblom-Scherling Elsa Einarsson Inger Sandin
1961 Rocklunda, Västerås Christina Lindblom-Scherling Elsa Einarsson Inger Eriksson
1962 Lidingövallen, Lidingö Christina Lindblom-Scherling Inger Eriksson Christina Wuopio-Karlsson
1963 Kvarnsveden, Borlänge Christina Lindblom-Scherling Gunilla Jacobsson Christina Wuopio-Karlsson
1964 Studenternas, Uppsala Inger Eriksson Gunilla Jacobsson Christina Lindblom-Scherling
1965 Ullevi, Göteborg Christina Lindblom-Scherling Christina Wuopio-Karlsson Gunilla Jacobsson
Officieel kampioenschap
1966 Stålringen, Hofors Christina Wuopio-Karlsson Ylva Langermo-Hedlund Ulla Karlsson-Hermansson
1967 Rocklunda, Västerås Christina Lindblom-Scherling Ylva Langermo-Hedlund Yvonn Ahlander
1968 Lidingövallen, Lidingö Christina Lindblom-Scherling Ylva Langermo-Hedlund Christina Wuopio-Karlsson
1969 Nackstabanan, Sundsvall Ylva Langermo-Hedlund Christina Wuopio-Karlsson Christina Lindblom-Scherling
1970 Björkvallen, Kristinehamn Christina Lindblom-Scherling Ylva Langermo-Hedlund Christina Wuopio-Karlsson
1971 Östermalms, Stockholm Ylva Langermo-Hedlund Ann-Sofie Järnström Marianne Andersson
1972 Trängens, Örebro Ylva Langermo-Hedlund Sylvia Filipsson Ann-Sofie Järnström
1973 Ullevi, Göteborg Ann-Sofie Järnström Sylvia Filipsson Ylva Langermo-Hedlund
1974 Strömsvallen, Strömsund Ann-Sofie Järnström Sylvia Filipsson Ingmar Larsson
1975 Hedlundsbanan, Rättvik Sylvia Filipsson Ann-Sofie Järnström Anna Lenner
1976 Tingvalla, Karlstad Sylvia Filipsson Anna Lenner Christina Larsson
1977 Nya Idrottsplatsen, Örnsköldsvik Sylvia Filipsson Elisabeth Öhlin Annette Karlsson
1978 Strömsvallen, Strömsund Sylvia Filipsson Annette Karlsson Linda Palle
1979 Isstadion, Eskilstuna Sylvia Filipsson Annette Karlsson Linda Palle
1980 Isstadion, Eskilstuna Sylvia Filipsson Linda Palle Annette Karlsson
1981 Ruddalens, Göteborg Annette Carlén-Karlsson Karin Rybäck Linda Palle
1982 Tingvalla, Karlstad Annette Carlén-Karlsson Karin Rybäck Linda Palle
1983 Ruddalens, Göteborg Annette Carlén-Karlsson Rose-Marie Karlsson Jasmin Krohn
1984 Studenternas, Uppsala Annette Carlén-Karlsson Ylva Fors Annika Carlsson
1985 Östermalms, Stockholm Annette Carlén-Karlsson Jasmin Krohn Ylva Fors
1986 Ruddalens, Göteborg Annette Carlén-Karlsson Jasmin Krohn Anette Hammarin
1987 Tingvalla, Karlstad Annette Carlén-Karlsson Jasmin Krohn Ylva Fors
1988 Isstadion, Eskilstuna Jasmin Krohn Lena Andersson Ylva Fors
1989 Strömsvallen, Strömsund Jasmin Krohn Ylva Fors Brigatta Ranudd
1990 Larckbäkken, Sala Jasmin Krohn Brigatta Ranudd Malin Järf
1991 Strömsvallen, Strömsund Jasmin Krohn Annika Wilhelmsson Malin Järf
1992 Ruddalens, Göteborg Jasmin Krohn Christina Schön Sofia Larsson
1993 Gärdabanan, Sundsvall Jasmin Krohn Christina Schön Yvonne Lundin-Olofsson
1994 Tingvalla, Karlstad Christina Schön Jasmin Krohn Sofia Larsson
1995 Tingvalla, Karlstad Christina Schön Sofia Larsson Lina Eriksson
1996 Ruddalens, Göteborg Christina Schön Sofia Larsson Anna Björemark
1997 Isstadion, Eskilstuna Christina Schön Anna Björemark Sofia Larsson
1998 Östermalms, Stockholm Anna Björemark Lina Eriksson Anna Karlsson
1999 Gärdabanan, Sundsvall Anna Björemark Anna Karlsson Veronica Eliasson
2000 Ruddalens, Göteborg Sofia Albertsson Anna Björemark Anna Karlsson
2001 Gärdabanan, Sundsvall Sofia Albertsson Anna Karlsson Anna Hånell
2002 Norra, Sandviken Sofia Albertsson Sara Andersson Anna Karlsson
2003 Östermalms, Stockholm Sofia Albertsson Marita Johansson Christina Schön
2004 Hagaström, Gävle Sofia Albertsson Sara Andersson Helen Hadders
2005 Hagaström, Gävle Sofia Albertsson Marita Johansson Sara Andersson
2006 Rudhallen, Göteborg Sofia Albertsson Marita Johansson Sara Andersson
2007 Östermalms, Stockholm Marita Johansson Anna Hånell Madeleine Wennberg
2008 Rudhallen, Göteborg Marita Johansson Emma Andersson Johanna Östlund
2009 Hagaström, Gävle Marita Johansson Emma Wallgren Johanna Östlund
2010 Östermalms, Stockholm Sara Andersson Linnea Sjöblom Louise Wisting
2011 Gärdabanan, Sundsvall Johanna Östlund Linnea Sjöblom Helena Gustafsson
2012 Fyrvalla, Östersund Johanna Östlund Helena Gustafsson Caroline Karlsson
2013 Östermalms, Stockholm Eva Lagrange Linnea Sjöblom Hanna van der Poel
2014 Studenternas, Uppsala Eva Lagrange Tilda Carlsson Karolin Palmertz-Cerne
2015 Rudhallen, Göteborg Eva Lagrange Karolin Palmertz-Cerne Anna Andersson
2016 Rudhallen, Göteborg Eva Lagrange Johanna Östlund Amanda Hallberg
2017 Östermalms, Stockholm Eva Lagrange Elin Fryckberg Karolin Palmertz-Cerne
2018 Rudhallen, Göteborg Anne-Marie Lindqvist Elin Fryckberg Karolin Palmertz-Cerne
2019 Östermalms, Stockholm Erika Lindgren Eva Lagrange Karolin Palmertz-Cerne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Zweedse kampioenschappen schaatsen allround
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Wikiwand 2.0 is here 🎉! We've made some exciting updates - No worries, you can always revert later on