Łyżwiarstwo figurowe na Zimowej Uniwersjadzie - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Łyżwiarstwo figurowe na Zimowej Uniwersjadzie.

Łyżwiarstwo figurowe na Zimowej Uniwersjadzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łyżwiarstwo figurowe na Zimowej Uniwersjadzie zadebiutowało w 1960 roku. Dotychczas rozgrywano pięć konkurencji: solistów, solistek, par sportowych, par tanecznych i łyżwiarstwa synchronicznego.

Zobacz też: Polscy łyżwiarze figurowi na zimowej uniwersjadzie

Medaliści

Soliści

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1962 Szwajcaria Villars-sur-Ollon Francja Alain Calmat Japonia Nobuo Sato Austria Heinrich Podhajsky [1]
1964 Czechosłowacja Szpindlerowy Młyn Czechosłowacja Karol Divín Japonia Nobuo Sato Walerij Mieszkow [1]
1966 Włochy Sestriere Japonia Nobuo Sato Siergiej Czetwieruchin Francja Philippe Pélissier [1]
1968 Austria Innsbruck Siergiej Czetwieruchin Czechosłowacja Marián Filc Austria Gunter Anderl [1]
1970 Finlandia Rovaniemi Czechosłowacja Ondrej Nepela Siergiej Czetwieruchin Siergiej Wołkow [1]
1981 Hiszpania Jaca Konstantin Kokora Japonia Shinji Someya Oleg Wasiljew [1]
1983 Sofia Japonia Takashi Mura Witalij Jehorow Polska Grzegorz Głowania [1]
1985 Włochy Belluno Zhang Shubin Stany Zjednoczone Robert Rosenbluth Stany Zjednoczone David Jamison [1]
1987 Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro Czechosłowacja Petr Barna Witalij Jehorow Stany Zjednoczone Paul Wylie [1]
1989 Sofia Japonia Makoto Kano Stany Zjednoczone James Cygan Władimir Pietrienko [1]
1991 Japonia Sapporo Stany Zjednoczone Michael Chack Korea Południowa Jung Sung-il Oleg Tataurow [1]
1993 Polska Zakopane Yueming Liu Stany Zjednoczone Damon Allen Japonia Masakazu Kagiyama [1]
1995 Hiszpania Jaca Stany Zjednoczone Michael Weiss Stany Zjednoczone Damon Allen Zhang Min [1]
1997 Korea Południowa Muju Rosja Rusłan Nowosielcew Rumunia Cornel Gheorghe Rosja Aleksandr Abt [2]
1999 Słowacja Poprad Li Yunfei Rosja Aleksiej Wasilewskij Xia Li [2]
2001 Polska Zakopane Rosja Roman Serow Hu Xiao’ou Japonia Makoto Okazaki [2]
2003 Włochy Tarvisio Rosja Aleksiej Wasilewskij Rosja Anton Smirnow Japonia Kensuke Nakaniwa [2]
2005 Austria Innsbruck Japonia Daisuke Takahashi Song Lun Hu Xiao’ou [2]
2007 Włochy Turyn Japonia Daisuke Takahashi Japonia Nobunari Oda Xu Ming [2]
2009 Harbin Xu Ming Rosja Artiom Borodulin Francja Alban Préaubert [2]
2011 Turcja Erzurum Japonia Nobunari Oda Rosja Siergiej Woronow Japonia Daisuke Murakami [2]
2013 Włochy Trydent Song Nan Rosja Gordiej Gorszkow Japonia Akio Sasaki [2]
2015 Hiszpania Grenada Niemcy Peter Liebers Japonia Takahiko Kozuka Rosja Artur Gaczinski [2]
2017 Kazachstan Ałmaty Kazachstan Dienis Tien Japonia Keiji Tanaka Szwecja Alexander Majorov
2019 Rosja Krasnojarsk Włochy Matteo Rizzo Rosja Maksim Kowtun Gruzja Moris Kwitiełaszwili [3]
2021 Szwajcaria Lucerna
2023 Stany Zjednoczone Lake Placid

Solistki

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1960 Chamonix Czechosłowacja Jitka Hlaváčková Czechosłowacja Eva Grožajová Węgry Helga Zöllner [1]
1962 Villars-sur-Ollon Japonia Junko Hiramatsu Czechosłowacja Jitka Hlaváčková Węgry Helga Zöllner [1]
1964 Szpindlerowy Młyn Japonia Miwa Fukuhara Japonia Junko Hiramatsu Austria Helli Sengstschmid [1]
1966 Sestriere Japonia Miwa Fukuhara Japonia Kumiko Sato Czechosłowacja Alena Augustova [1]
1968 Innsbruck Japonia Kumiko Sato Austria Helli Sengstschmid Japonia Kazumi Yamashita [1]
1981 Jaca Natalja Striełkowa Swietłana Francuzowa Stany Zjednoczone Lori Benton [1]
1983 Sofia Natalja Owczynnikowa Natalja Lebiediewa Czechosłowacja Hana Veselá [1]
1985 Belluno Japonia Juri Ozawa Stany Zjednoczone Debbie Walls Stany Zjednoczone Deborah Tucker [1]
1987 Szczyrbskie Jezioro Łarisa Zamotina Szwajcaria Stefanie Schmid Stany Zjednoczone Yvonne Gómez [1]
1989 Sofia Niemcy Marina Kielmann Łarisa Zamotina Stany Zjednoczone Nancy Kerrigan [1]
1991 Sapporo Stany Zjednoczone Tonia Kwiatkowski Stany Zjednoczone Kyoko Ina Zhang Bo [1]
1993 Zakopane Japonia Junko Yaginuma Stany Zjednoczone Kyoko Ina Zhang Bo [1]
1995 Jaca Stany Zjednoczone Tonia Kwiatkowski Rosja Marija Butyrska Japonia Kumiko Koiwai [1]
1997 Muju Japonia Kumiko Koiwai Japonia Rena Inoue Niping Tian [2]
1999 Poprad Rosja Jelena Sokołowa Rosja Irina Słucka Rosja Darja Timoszenko [2]
2001 Zakopane Rosja Irina Tkaczuk Polska Sabina Wojtala Włochy Silvia Fontana [2]
2003 Tarvisio Japonia Shizuka Arakawa Stany Zjednoczone Angela Lien Kanada Lesley Hawker [2]
2005 Innsbruck Japonia Yoshie Onda Ukraina Hałyna Maniaczenko Liu Yan [2]
2007 Turyn Japonia Akiko Suzuki Włochy Valentina Marchei Fang Dan [2]
2009 Harbin Japonia Yukari Nakano Japonia Nana Takeda Finlandia Kiira Korpi [2]
2011 Erzurum Francja Candice Didier Hiszpania Sonia Lafuente Japonia Shion Kokubun [2]
2013 Trydent Rosja Sofja Biriukowa Włochy Valentina Marchei Rosja Sofja Miszyna [2]
2015 Grenada Rosja Alona Leonowa Francja Maé-Bérénice Méité Rosja Marija Artiemjewa [2]
2017 Ałmaty Rosja Jelena Radionowa Japonia Rin Nitaya Japonia Hinano Isobe
2019 Krasnojarsk Japonia Mai Mihara Kazachstan Elizabet Tursynbajewa Rosja Stanisława Konstantinowa [4]
2021 Lucerna
2023 Lake Placid

Pary sportowe

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1966 Sestriere Tatjana Tarasowa / Gieorgij Proskurin Czechosłowacja Agnesa Wlachovská / Peter Bartosiewicz Tamara Moskwina / Aleksiej Miszyn [1]
1968 Innsbruck Czechosłowacja Bohunka Šrámková / Jan Šrámek Tatjana Szaranowa / Anatolij Jewdokimow Ludmiła Suslina / Aleksandr Tichomirow [1]
1970 Rovaniemi Ludmiła Smirnowa / Andriej Surajkin Galina Karielina / Gieorgij Proskurin Austria Eveline Scharf / Wilhelm Bietak [1]
1983 Sofia Nielli Czerwotkina / Wiktor Tiesla Anna Malgina / Siergiej Korowin Bo Luan / Yao Bin [1]
1985 Belluno Stany Zjednoczone Sandy Hartubise / Craig Maurizi Julija Bystrowa / Aleksandr Taraasow Swietłana Francuzowa / Oleg Gorszkow [1]
1987 Szczyrbskie Jezioro Jelena Kwitczenko / Raszyd Kadyrkajew Jelena Bieczkie / Walerij Kornijenko Stany Zjednoczone Calla Urbanski / Michael Blicharski [1]
1989 Sofia Natalja Miszkutionok / Artur Dmitrijew Stany Zjednoczone Sharon Carz / Douglas Williams Marina Jelcowa / Siergiej Zajcew [1]
1991 Sapporo Marina Jelcowa / Andriej Buszkow Jewgienija Czernyszowa / Dmitrij Suchanow Stany Zjednoczone Dawn Goldstein / Troy Goldstein [1]
1993 Zakopane Stany Zjednoczone Dawn Piepenbrink / Nick Castaneda Rosja Swietłana Titkowa / Oleg Mahutow Stany Zjednoczone Dawn Goldstein / Troy Goldstein [1]
1995 Jaca Kazachstan Marina Chałturina / Andriej Kriukow Polska Dorota Zagórska / Mariusz Siudek Stany Zjednoczone Aimee Offner / Douglas Cox [1]
1997 Muju Shen Xue / Zhao Hongbo Rosja Marija Pietrowa / Teimuraz Pulin Rosja Olga Siomkina / Andriej Czuwilajew [2]
1999 Poprad Rosja Wiktorija Maksiuta / Władisław Żownirskij Pang Qing / Tong Jian Rosja Wiktorija Szlachowa / Grigorij Pietrowskij [2]
2001 Zakopane Rosja Wiktorija Borzienkowa / Andriej Czuwilajew Rosja Aliona Malcewa / Oleg Popow Rosja Wiktorija Szlachowa / Grigorij Pietrowskij [2]
2003 Tarvisio Rosja Wiktorija Borzienkowa / Andriej Czuwilajew Rosja Marija Muchortowa / Pawieł Lebiediew [2]
2005 Innsbruck Zhang Dan / Zhang Hao Ukraina Tetiana Wołosożar / Stanisław Morozow Rosja Marija Muchortowa / Maksim Trańkow [2]
2007 Turyn Zhang Dan / Zhang Hao Ukraina Tetiana Wołosożar / Stanisław Morozow Rosja Arina Uszakowa / Siergiej Kariew [2]
2009 Harbin Zhang Dan / Zhang Hao Rosja Ksienija Ozierowa / Aleksandr Enbiert Dong Huibo / Wu Yiming [2]
2011 Erzurum Rosja Lubow Iluszeczkina / Nodari Maisuradze Dong Huibo / Wu Yiming Zhang Yue / Wang Lei [2]
2013 Trydent Rosja Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow Rosja Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow Włochy Nicole Della Monica / Matteo Guarise [2]
2015 Grenada Yu Xiaoyu / Jin Yang Rosja Kristina Astachowa / Aleksiej Rogonow Francja Vanessa James / Morgan Ciprès [2]
2019 Krasnojarsk Rosja Alisa Jefimowa / Aleksandr Korowin Rosja Anastasija Połujanowa / Dmitrij Sopot Rosja Aleksandra Koszewaja / Dmitrij Buszłanow [5]
2021 Lucerna
2023 Lake Placid

Pary taneczne

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1964 Szpindlerowy Młyn Węgry Györgyi Korda / Pál Vásárhelyi Niemcy Jutta Peters / Wolfgang Kunz Czechosłowacja Irena Spatenkova / Michal Jiranek [1]
1966 Sestriere Węgry Edit Mató / Károly Csanádi Austria Christe Trebesiner / Herbert Rothkappel Czechosłowacja Irena Spatenkova / Michal Jiranek [1]
1968 Innsbruck Austria Heidi Metzger / Herbert Rothkappl Czechosłowacja Diana Skotnická / Martin Skotnický [1]
1970 Rovaniemi Czechosłowacja Diana Skotnická / Martin Skotnický Swietłana Bakina / Borys Rublew [1]
1981 Jaca Jelena Garanina / Igor Zawozin Natalja Karamyszewa / Rostisław Sinicyn Czechosłowacja Jindra Holá / Karol Foltán [1]
1983 Sofia Natalja Annienko / Gienrich Srietienskij Czechosłowacja Jindra Holá / Karol Foltán Włochy Isabella Micheli / Roberto Pelizzola [1]
1985 Belluno Majia Usowa / Aleksandr Żulin Czechosłowacja Jindra Holá / Karol Foltán Austria Kathrin Beck / Christoff Beck [1]
1987 Szczyrbskie Jezioro Austria Kathrin Beck / Christoff Beck Majia Usowa / Aleksandr Żulin Swietłana Lapina / Gorsza Sur [1]
1989 Sofia Swietłana Lapina / Gorsza Sur Iłona Melnyczenko / Hennadij Kaśkow Stany Zjednoczone Tracy Sniadach / Leif Erickson [1]
1991 Sapporo Iłona Melnyczenko / Hennadij Kaśkow Irina Romanowa / Igor Jaroszenko Czechosłowacja Ivana Střondalová / Milan Brzý [1]
1993 Zakopane Czechy Kateřina Mrázová / Martin Šimeček Litwa Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas Stany Zjednoczone Wendy Millette / Jason Tebo [1]
1995 Jaca Rosja Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch Czechy Kateřina Mrázová / Martin Šimeček Kazachstan Jelizawieta Stekolnikowa / Dmirij Kazarłyga [1]
1997 Muju Rosja Olga Szarutienko / Dmitrij Naumkin Rosja Nina Ułanowa / Michaił Stifunin Japonia Akiko Kinoshita / Yosuke Moriwaki [2]
1999 Poprad Rosja Olga Szarutienko / Dmitrij Naumkin Rosja Nina Ułanowa / Michaił Stifunin Polska Agata Błażowska / Marcin Kozubek [2]
2001 Zakopane Ukraina Ołena Hruszyna / Rusłan Honczarow Polska Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Rosja Swietłana Kulikowa / Arsienij Markow [2]
2003 Tarvisio Rosja Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki Ukraina Mariana Kozłowa / Siergiej Baranow Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat [2]
2005 Innsbruck Rosja Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki Ukraina Julija Gołowina / Ołeh Wojko Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat [2]
2007 Turyn Włochy Anna Cappellini / Luca Lanotte Rosja Anastasija Płatonowa / Andriej Maksimiszyn Francja Pernelle Carron / Mathieu Jost [2]
2009 Harbin Izrael Alaksandra Zarecka / Raman Zarecki Rosja Jekatierina Rublewa / Iwan Szefier Ukraina Ałła Beknazarowa / Wołodymyr Zujew [2]
2011 Erzurum Rosja Kristina Gorszkowa / Witalij Butikow Turcja Alisa Agafonova / Alper Uçar Ukraina Nadieżda Frołenkowa / Mychajło Kasało [2]
2013 Trydent Francja Pernelle Carron / Lloyd Jones Azerbejdżan Julija Złobina / Aleksiej Sitnikow Rosja Wiktorija Sinicyna / Rusłan Żyganszyn [2]
2015 Grenada Włochy Charlène Guignard / Marco Fabbri Hiszpania Sara Hurtado / Adrià Díaz Słowacja Federica Testa / Lukáš Csölley [2]
2017 Ałmaty Ukraina Ołeksandra Nazarowa / Maksym Nikitin Rosja Sofja Jewdokimowa / Jegor Bazin Niemcy Shari Koch / Christian Nüchtern
2019 Krasnojarsk Rosja Bietina Popowa / Siergiej Mozgow Rosja Sofja Jewdokimowa / Jegor Bazin Francja Adelina Galyavieva / Louis Thauron [6]
2021 Lucerna
2023 Lake Placid

Łyżwiarstwo synchroniczne

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
2007 Turyn  Włochy  Finlandia  Rosja [2]
2009 Harbin  Włochy  Finlandia  Rosja [2]
2011 Erzurum Finlandia Rockettes Finlandia Marigold IceUnity Rosja Paradise [2]
2019 Krasnojarsk Finlandia Team Unique Finlandia Marigold IceUnity Rosja Tatarstan [7]
2021 Lucerna
2023 Lake Placid

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av 1960–2015 Statistics Winter Universiade (ang.). FISU, 2016-01-01. s. 53. [dostęp 2018-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-03)].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq 1960–2015 Statistics Winter Universiade (ang.). FISU, 2016-01-01. s. 54. [dostęp 2018-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-03)].
  3. 29th Winter Universiade – Men – Result (ang.). FISU. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-08)].
  4. 29th Winter Universiade – Ladies – Result (ang.). FISU. [dostęp 2019-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-09)].
  5. 29th Winter Universiade – Pairs – Result (ang.). FISU. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-08)].
  6. 29th Winter Universiade – Ice Dance – Result (ang.). FISU. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-08)].
  7. 29th Winter Universiade – Synchro – Result (ang.). FISU. [dostęp 2019-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-09)].
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Łyżwiarstwo figurowe na Zimowej Uniwersjadzie
Listen to this article