Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960.

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
Cortina d'Ampezzo 1956 Innsbruck 1964
Data 20 - 27.02 1960
Gospodarz Stany Zjednoczone Squaw Valley
Łyżwiarstwo szybkie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
500 m kobiety mężczyźni
1 000 m kobiety
1 500 m kobiety mężczyźni
3 000 m kobiety
5 000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1960.

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 odbywały się w dniach 20 – 27 lutego 1960 roku, do rywalizacji przystąpili mężczyźni i po raz pierwszy kobiety. Zawodnicy i zawodniczki walczyli w czterech konkurencjach: na 500 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, a kobiety na dystansie: 500 m, 1000 m, 1500 m i 3000 m. Łącznie rozdanych zostało zatem osiem kompletów medali. Zawody odbywały się na torze lodowym Olympic Skating Rink.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
20 lutego 1960 Squaw Valley 500 m kobiet Helga Haase Natalja Donczenko Stany Zjednoczone Jeanne Ashworth
21 lutego 1960 Squaw Valley 1500 m kobiet Lidija Skoblikowa Polska Elwira Seroczyńska Polska Helena Pilejczyk
22 lutego 1960 Squaw Valley 1000 m kobiet Kłara Gusiewa Helga Haase Tamara Ryłowa
23 lutego 1960 Squaw Valley 3000 m kobiet Lidija Skoblikowa Walentina Stienina Finlandia Eevi Huttunen
24 lutego 1960 Squaw Valley 500 m mężczyzn Jewgienij Griszin Stany Zjednoczone William Disney Rafael Gracz
25 lutego 1960 Squaw Valley 5000 m mężczyzn Wiktor Kosiczkin Norwegia Knut Johannesen Holandia Jan Pesman
26 lutego 1960 Squaw Valley 1500 m mężczyzn Norwegia Roald Aas
Jewgienij Griszin
Boris Stienin
27 lutego 1960 Squaw Valley 10 000 m mężczyzn Norwegia Knut Johannesen Wiktor Kosiczkin Szwecja Kjell Bäckman

Mężczyźni

500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 ZSRR Jewgienij Griszin 40.2 WR
 Stany Zjednoczone William Disney 40.3 +0.1
 ZSRR Rafael Gracz 40.4 +0.2
4.  Szwecja Hans Wilhelmsson 40.5 +0.3
5.  ZSRR Giennadij Woronin 40.7 +0.5
6.  Norwegia Alv Gjestvang 40.8 +0.6
7.  Stany Zjednoczone Terry McDermott 40.9 +0.7
 Finlandia Toivo Salonen 40.9 +0.7
9.  Japonia Fumio Nagakubo 41.1 +0.9
10.  Holandia Henk van der Grift 41.2 +1.0
 ZSRR Jurij Małyszew 41.2 +1.0

Data: 24 lutego 1960

1500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Norwegia Roald Aas 2:10.4
 ZSRR Jewgienij Griszin 2:10.4
 ZSRR Boris Stienin 2:11.5 +1.1
4.  Finlandia Jouko Jokinen 2:12.0 +1.6
5.  Szwecja Olov Per Brogren 2:13.1 +2.7
 Finlandia Juhani Järvinen 2:13.1 +2.7
7.  Finlandia Toivo Salonen 2:13.1 +2.7
8.  Francja André Kouprianoff 2:13.3 +2.9
9.  Niemcy Helmut Kuhnert 2:13.6 +3.2
10.  Francja Raymond Gilloz 2:14.2 +3.8

Data: 26 lutego 1960

5000 m

Arena zmagań łyżwiarzy, Olympic Skating Rink w 1960
Arena zmagań łyżwiarzy, Olympic Skating Rink w 1960
Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 ZSRR Wiktor Kosiczkin 7:51.3
 Norwegia Knut Johannesen 8:00.8 +9.5
 Holandia Jan Pesman 8:05.1 +13.8
4.  Norwegia Torstein Seiersten 8:05.3 +14.0
5.  ZSRR Walerij Kotow 8:05.4 +14.1
6.  ZSRR Oleg Gonczarienko 8:06.6 +15.3
7.  Szwecja Ivar Nilsson 8:09.1 +17.8
 Finlandia Keijo Tapiovaara 8:09.1 +17.8
9.  Francja André Kouprianoff 8:10.4 +19.1
10.  Francja Raymond Gilloz 8:11.5 +20.2

Data: 25 lutego 1960

10 000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Norwegia Knut Johannesen 15:46.6 WR
 ZSRR Wiktor Kosiczkin 15:49.2 +2.6
 Szwecja Kjell Bäckman 16:14.2 +27.6
4.  Szwecja Ivar Nilsson 16:26.0 +39.4
5.  Wielka Brytania Terence Monaghan 16:31.6 +45.0
6.  Norwegia Torstein Seiersten 16:33.4 +46.8
7.  Szwecja Olof Dahlberg 16:34.6 +48.0
8.  Finlandia Jouko Järvinen 16:35.4 +48.8
9.  Finlandia Keijo Tapiovaara 16:37.2 +50.6
10.  Stany Zjednoczone Ross Zucco 16:37.6 +51.0

Data: 27 lutego 1960

Kobiety

500 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Niemcy Helga Haase 45.9 OR
 ZSRR Natalja Donczenko 46.0 +0.1
 Stany Zjednoczone Jeanne Ashworth 46.1 +0.2
4.  ZSRR Tamara Ryłowa 46.2 +0.3
5.  Japonia Hatsue Takamizawa 46.6 +0.7
6.  ZSRR Kłara Gusiewa 46.8 +0.9
 Polska Elwira Seroczyńska 46.8 +0.9
8.  Japonia Fumie Hama 47.4 +1.5
 Kanada Doreen Ryan 47.7 +1.8
10.  Stany Zjednoczone Kathy Mulholland 47.9 +2.0
. . .
12.  Polska Helena Pilejczyk 48.2 +2.1

Data: 20 lutego 1960

1000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 ZSRR Kłara Gusiewa 1:34.1 OR
 Niemcy Helga Haase 1:34.3 +0.2
 ZSRR Tamara Ryłowa 1:34.8 +0.7
4.  ZSRR Lidija Skoblikowa 1:35.3 +1.2
5.  Polska Helena Pilejczyk 1:35.8 +1.7
 Japonia Hatsue Takamizawa 1:35.8 +1.7
7.  Japonia Fumie Hama 1:36.1 +2.0
8.  Stany Zjednoczone Jeanne Ashworth 1:36.5 +2.4
9.  Finlandia Eevi Huttunen 1:37.2 +3.1
10.  Finlandia Iris Sihvonen 1:37.3 +3.2
. . .
DNF.  Polska Elwira Seroczyńska

Data: 22 lutego 1960

1500 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 ZSRR Lidija Skoblikowa 2:25.2 WR
 Polska Elwira Seroczyńska 2:25.7 +0.5
 Polska Helena Pilejczyk 2:27.1 +1.9
4.  ZSRR Kłara Gusiewa 2:28.7 +3.5
5.  ZSRR Walentina Stienina 2:29.2 +4.0
6.  Finlandia Iris Sihvonen 2:29.7 +4.5
7.  Szwecja Christina Scherling 2:31.5 +6.3
8.  Niemcy Helga Haase 2:31.7 +6.5
9.  Szwecja Elsa Einarsson 2:32.9 +7.7
10.  Japonia Fumie Hama 2:33.3 +8.1

Data: 21 lutego 1960

3000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 ZSRR Lidija Skoblikowa 5:14.3 OR
 ZSRR Walentina Stienina 5:16.9 +2.6
 Finlandia Eevi Huttunen 2:21.0 +6.7
4.  Japonia Hatsue Takamizawa 5:21.4 +7.1
5.  Szwecja Christina Scherling 5:25.5 +11.2
6.  Polska Helena Pilejczyk 5:26.2 +11.9
7.  Polska Elwira Seroczyńska 5:27.3 +13.0
8.  Stany Zjednoczone Jeanne Ashworth 5:28.5 +14.2
9.  ZSRR Tamara Ryłowa 5:30.0 +15.7
10.  Japonia Yoshiko Takano 5:30.9 +16.6

Data: 23 lutego 1960

Tabela medalowa

Lp. Kraj
złoto
srebro
brąz
razem
1.  ZSRR 6 3 3 12
2.  Norwegia 2 1 0 3
3.  Niemcy 1 1 0 2
4.  Polska 0 1 1 2
 Stany Zjednoczone 0 1 1 2
6.  Finlandia 0 0 1 1
 Holandia 0 0 1 1
 Szwecja 0 0 1 1

Polacy

Zawodniczka 500 m 1000 m 1500 m 3000 m
Polska Elwira Seroczyńska 6. DNF
7.
Polska Helena Pilejczyk 12. 5.
6.



Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
Listen to this article