Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980.

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Innsbruck 1976 Sarajewo 1984
Data 9 - 18.02 1980
Gospodarz Stany Zjednoczone Lake Placid
Łyżwiarstwo szybkie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
500 m kobiety mężczyźni
1 000 m kobiety mężczyźni
1 500 m kobiety mężczyźni
3 000 m kobiety
5 000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1980.

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 odbywały się w dniach 9 lutego – 18 lutego 1980 roku, do rywalizacji przystąpili mężczyźni i kobiety. Zawodnicy walczyli w pięciu konkurencjach: na 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, a zawodniczki na dystansie: 500 m, 1000 m, 1500 m i 3000 m. Łącznie rozdanych zostało zatem osiem kompletów medali. Zawody odbywały się na torze lodowym James B. Sheffield Olympic Skating Rink.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
14 lutego 1980 Lake Placid 1500 m kobiet Holandia Annie Borckink Holandia Ria Visser Sabine Becker
15 lutego 1980 Lake Placid 500 m kobiet Karin Enke Stany Zjednoczone Leah Poulos-Mueller Natalja Pietrusiowa
15 lutego 1980 Lake Placid 500 m mężczyzn Stany Zjednoczone Eric Heiden Jewgienij Kulikow Holandia Lieuwe de Boer
16 lutego 1980 Lake Placid 5000 m mężczyzn Stany Zjednoczone Eric Heiden Norwegia Kay Stenshjemmet Norwegia Tom Erik Oxholm
17 lutego 1980 Lake Placid 1000 m kobiet Natalja Pietrusiowa Stany Zjednoczone Leah Poulos-Mueller Silvia Albrecht
19 lutego 1980 Lake Placid 1000 m mężczyzn Stany Zjednoczone Eric Heiden Kanada Gaétan Boucher Władimir Łobanow
Norwegia Frode Rønning
20 lutego 1980 Lake Placid 3000 m kobiet Norwegia Bjørg Eva Jensen Sabine Becker Stany Zjednoczone Beth Heiden
21 lutego 1980 Lake Placid 1500 m mężczyzn Stany Zjednoczone Eric Heiden Norwegia Kay Stenshjemmet Norwegia Terje Andersen
23 lutego 1980 Lake Placid 10 000 m mężczyzn Stany Zjednoczone Eric Heiden Holandia Piet Kleine Norwegia Tom Erik Oxholm

Mężczyźni

500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Stany Zjednoczone Eric Heiden 38.03 OR
 ZSRR Jewgienij Kulikow 38.37 +0.34
 Holandia Lieuwe de Boer 38.48 +0.45
4.  Norwegia Frode Rønning 38.66 +0.63
5.  Stany Zjednoczone Dan Immerfall 38.69 +0.66
6.  Norwegia Jarle Pedersen 38.83 +0.80
7.  ZSRR Anatolij Miediennikow 38.88 +0.85
8.  Kanada Gaétan Boucher 38.90 +0.87
9.  Polska Jan Józwik 39.01 +0.98
10.  Szwecja Jan-Åke Carlberg 39.03 +1.00

Data: 15 lutego 1980

1000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Stany Zjednoczone Eric Heiden 1:15.18 OR
 Kanada Gaétan Boucher 1:16.68 +1.50
 ZSRR Władimir Łobanow 1:16.91 +1.73
 Norwegia Frode Rønning 1:16.91 +1.73
5.  Stany Zjednoczone Peter Mueller 1:17.11 +1.93
6.  Holandia Bert de Jong 1:17.29 +2.11
7.  NRD Andreas Dietel 1:17.71 +2.53
8.  Szwecja Oloph Granath 1:17.74 +2.56
9.  ZSRR Siergiej Chlebnikow 1:17.96 +2.78
10.  Holandia Lieuwe de Boer 1:17.97 +2.79
. . .
13.  Polska Jan Józwik 1:18.83 +3.65

Data: 19 lutego 1980


1500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Stany Zjednoczone Eric Heiden 1:55.44 OR
 Norwegia Kay Stenshjemmet 1:56.81 +1.37
 Norwegia Terje Andersen 1:56.92 +1.48
4.  NRD Andreas Dietel 1:57.14 +1.70
5.  ZSRR Jurij Kondakow 1:57.36 +1.92
6.  Norwegia Jan Egil Storholt 1:57.95 +2.51
7.  Szwecja Tomas Gustafson 1:58.18 +2.74
8.  ZSRR Władimir Łobanow 1:59.30 +3.86
9.  NRD Andreas Ehrig 1:59.47 +4.03
 ZSRR Jewhen Sołunski 1:59.47 +4.03

Data: 21 lutego 1980

5000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Stany Zjednoczone Eric Heiden 7:02.29 OR
 Norwegia Kay Stenshjemmet 7:03.28 +0.99
 Norwegia Tom Erik Oxholm 7:05.59 +3.30
4.  Holandia Hilbert van der Duim 7:07.97 +5.68
5.  Norwegia Øyvind Tveter 7:08.36 +6.07
6.  Holandia Piet Kleine 7:08.96 +6.67
7.  Stany Zjednoczone Michael Woods 7:10.39 +8.10
8.  Szwecja Ulf Ekstrand 7:13.13 +10.84
9.  Holandia Yep Kramer 7:14.09 +11.80
10.  NRD Andreas Ehrig 7:14.56 +12.27

Data: 16 lutego 1980

10 000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Stany Zjednoczone Eric Heiden 14:28.13 WR
 Holandia Piet Kleine 14:36.03 +7.90
 Norwegia Tom Erik Oxholm 14:36.60 +8.77
4.  Stany Zjednoczone Michael Woods 14:39.53 +11.40
5.  Norwegia Øyvind Tveter 14:43.53 +15.40
6.  Holandia Hilbert van der Duim 14:47.58 +19.45
7.  ZSRR Wiktor Łeskin 14:51.72 +23.59
8.  NRD Andreas Ehrig 14:51.94 +23.81
9.  Japonia Yasuhiro Shimizu 14:57.48 +29.35
10.  ZSRR Siergiej Bieriezin 15:04.68 +36.55

Data: 23 lutego 1980

Kobiety

500 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 NRD Karin Enke 41.78 OR
 Stany Zjednoczone Leah Poulos-Mueller 42.26 +0.47
 ZSRR Natalja Pietrusiowa 42.42 +0.64
4.  Szwecja Ann-Sofie Järnström 42.47 +0.69
5.  Japonia Makiko Nagaya 42.70 +0.92
6.  NRD Cornelia Jacob 42.98 +1.20
7.  Stany Zjednoczone Beth Heiden 43.18 +1.40
8.  ZSRR Tatjana Tarasowa 43.26 +1.48
9.  Kanada Sylvia Burka 43.43 +1.65
10.  ZSRR Irina Kuleszowa 43.50 +1.72
. . .
11.  Polska Erwina Ryś-Ferens 43.52 +1.74

Data: 15 lutego 1980

1000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 ZSRR Natalja Pietrusiowa 1:24.10 OR
 Stany Zjednoczone Leah Poulos-Mueller 1:25.41 +1.31
 NRD Silvia Albrecht 1:26.46 +2.36
4.  NRD Karin Enke 1:26.66 +2.56
5.  Stany Zjednoczone Beth Heiden 1:27.01 +2.91
6.  Holandia Annie Borckink 1:27.24 +3.14
7.  Kanada Sylvia Burka 1:27.50 +3.40
8.  Szwecja Ann-Sofie Järnström 1:28.10 +4.00
9.  Szwecja Sylvia Filipsson 1:28.18 +4.08
10.  Szwecja Annette Carlén-Karlsson 1:28.25 +4.15
. . .
16.  Polska Erwina Ryś-Ferens 1:28.82 +4.72

Data: 17 lutego 1980

1500 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Holandia Annie Borckink 2:10.95 OR
 Holandia Ria Visser 2:12.35 +1.40
 NRD Sabine Becker 2:12.38 +1.43
4.  Norwegia Bjørg Eva Jensen 2:12.59 +1.64
5.  Szwecja Sylvia Filipsson 2:12.84 +1.89
6.  NRD Andrea Mitscherlich 2:13.05 +2.10
7.  Stany Zjednoczone Beth Heiden 2:13.10 +2.15
8.  ZSRR Natalja Pietrusiowa 2:14.15 +3.20
9.  NRD Sylvia Albrecht 2:14.27 +3.32
10.  Kanada Sylvia Burka 2:14.65 +3.70
. . .
17.  Polska Erwina Ryś-Ferens 2:16.29 +5.24

Data: 14 lutego 1980

3000 m

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 Norwegia Bjørg Eva Jensen 4:32.13 OR
 NRD Sabine Becker 4:32.79 +0.66
 Stany Zjednoczone Beth Heiden 4:33.77 +1.64
4.  NRD Andrea Mitscherlich 4:37.69 +5.56
5.  Polska Erwina Ryś-Ferens 4:37.89 +5.76
6.  Stany Zjednoczone Mary Docter 4:39.29 +7.16
7.  Szwecja Sylvia Filipsson 4:40.22 +8.09
8.  ZSRR Natalja Pietrusiowa 4:42.59 +10.46
9.  ZSRR Olga Pleszkowa 4:43.11 +10.58
10.  Stany Zjednoczone Sarah Docter 4:43.30 +10.77

Data: 20 lutego 1980

Tabela medalowa

Lp. Kraj
złoto
srebro
brąz
razem
1.  Stany Zjednoczone 5 2 1 8
2.  Norwegia 1 2 4 7
3.  Holandia 1 2 1 4
4.  NRD 1 1 2 4
 ZSRR 1 1 2 4
6.  Kanada 0 1 0 1

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Listen to this article