Aleš Razým - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Aleš Razým.

Aleš Razým

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aleš Razým
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1986
Pilzno, Czechosłowacja
Klub Dukla Liberec
Wzrost 180 cm
Debiut w PŚ 15.01 2005, Nové Město
(74. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 30.12 2005, Nové Město
(28. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Czechy
Mistrzostwa Świata juniorów
złoto Praz de Lys-S. 2009 sprint s.klas.
brąz Kranj 2006 sztafeta
Uniwersjada
srebro Turyn 2007 sprint
Zakończenie kariery: 2018 r.

Aleš Razým (ur. 19 sierpnia 1986 w Pilźnie) – czeski biegacz narciarski, złoty medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Aleš Razým pojawił się w zawodach FIS Race w Obertilliach, gdzie zajął jedenaste miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną. W lutym 2004 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Stryn, zajmując na tym samym dystansie dwunastą pozycję, a w sztafecie był szósty. Na imprezach juniorskich startował do 2006 roku, najlepsze wyniki osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Rovaniemi w 2005 roku, gdzie w biegu łączonym na 20 km był czwarty, przegrywając walkę o brązowy medal z Michaiłem Diewiatjarowem z Rosji. W kategorii młodzieżowców największy sukces osiągnął na mistrzostwach w Praz de Lys – Sommand w 2009 roku, gdzie okazał się najlepszy w sprincie klasykiem.

W Pucharze Świata zadebiutował 15 stycznia 2005 roku w Novym Měscie, zajmując 74. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty zdobył jednak osiem miesięcy później, 30 grudnia 2005 roku, kiedy w tej samej miejscowości uplasował się na 28. pozycji w sprincie stylem dowolnym. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2008/2009, który zakończył na 78. miejscu.

Pierwszą imprezą w kategorii seniorów, w której wziął udział były mistrzostwa świata w Libercu w 2009 roku. W sprincie indywidualnym techniką dowolną był tam szósty, a w sprincie drużynowym stylem klasycznym zajął dwunastą pozycję. Rok później brał udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie w sprincie klasykiem zajął 44. miejsce.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
44. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:36,3 min Rosja Nikita Kriukow
49. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,39 min Norwegia Ola Vigen Hattestad
8. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[1] 1:28:42,0 h +1:54,8 min  Szwecja
9. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 23:14,89 min +46,94 s  Finlandia
55. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +7:13,8 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
43. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
30. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +2:15,1 min Szwajcaria Dario Cologna
10. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[3] 1:33:04,9 h +4:18,1 min Norwegia Norwegia
7. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 15:56,26 min +28,57 s Norwegia Norwegia
41. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +13:44,7 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
6. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym 3:00.8 min Norwegia Ola Vigen Hattestad
12. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 22:48.5 min półfinał  Norwegia
31. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30.4 min Rosja Nikita Kriukow
8. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[5] 21:30.98 min +8.44 s  Rosja
23. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37.1 min +2:27.4 min Norwegia Petter Northug
11. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[6] 1:41:37.2 h +1:05.4 min  Norwegia
48. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
6. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[7] 15:32.89 min +16.73 s  Norwegia
9. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[8] 1:34:18.5 h +2:44.6 min  Norwegia
36. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h +6:34.8 min Norwegia Petter Northug
55. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
12. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[9] 17:40,69 min półfinał Rosja Rosja
48. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 h +8:39,1 min Kanada Alex Harvey

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
12. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19.2 min +1:02.0 min Niemcy Franz Göring
6. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[10] 1:44:09.8 h +2:17.0 min  Kazachstan
4. 21 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 20 km łączony 52:04.7 min +9.0 s Norwegia Petter Northug
50. 23 marca 2005 Finlandia Rovaniemi Sprint stylem klasycznym ? ? Norwegia Even Sletten
24. 25 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 10 km stylem dowolnym 23:06.1 min +1:45.1 min Norwegia Petter Northug
24. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym ? - Norwegia Petter Northug
15. 1 lutego 2006 Słowenia Kranj 10 km stylem klasycznym 26:33.2 min +2:19.8 min Norwegia Petter Northug
21. 3 lutego 2006 Słowenia Kranj 20 km łączony 51:34.3 min +2:05.4 min Norwegia Petter Northug

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
13. 13 marca 2007 Włochy Tarvisio Sprint stylem klasycznym ? ? Szwecja Robin Bryntesson
42. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57.0 min +3:19.1 min Szwajcaria Dario Cologna
47. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 2x15 km łączony 1:21:50.4 h +7:29.8 min Szwajcaria Dario Cologna
15. 24 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym ? ? Szwecja Robin Bryntesson
34. 26 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 15 km stylem klasycznym 42:10.2 min +4:26.1 min Czechy Martin Jakš
53. 28 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 30 km stylem dowolnym 1:07:22.6 h +8:25.1 min Szwajcaria Dario Cologna
1.
1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym ? - -

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2004/2005 niesklasyfikowany
2005/2006 172.
2006/2007 niesklasyfikowany
2007/2008 140.
2008/2009 78.
2009/2010 niesklasyfikowany
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 144.
2012/2013 68.
2013/2014 60.
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 niesklasyfikowany
2017/2018 niesklasyfikowany

Miejsca na podium

Razým nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2017/2018

Sezon 2004/2005
punkty
- - - - - - - - - 74 56 - - - - - - - - - 0
Sezon 2005/2006
punkty
- - - - - - - - 28 40 - - 59 - - - - - - - - - - - 3
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
55 38 50 - 87 - 71 65 22 dns - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
35 - 23 - - - 56 - - - - - - - - - - - - - - 37 38 - - - - - - - - 8
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
- 52 - - - 11 60 44 42 13 48 21 39 37 40 - - - 48 - - 31 - 34 48 45 - 18 31 56 54 53 67
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
- 41 - 38 - 54 54 - 58 71 52 64 dns - - - - - - - - - - - 69 - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - 52 - - - - - - - - - - - - 50 - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - 54 - 60 - - 49 75 - - - - - - - - 46 - - - - - - 24 47 - - - - - - - - - 7
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
57 43 31 39 39 - - - - 9 49 33 38 15 33 56 43 17 49 - - - - 30 28 56 31 - - - - - 63
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
35 31 32 23 47 - 72 15 15 12 26 50 44 20 41 35 38 - - - - 68 20 49 34 - - - 103
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
63 37 67 50 60 58 32 78 74 - 61 dnf - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
84 51 74 69 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
65 69 59 47 63 59 70 - 40 - - - - - - - - - - - - - - 61 54 - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - 58 53 62 53 61 43 33 41 36 - 53 53 59 44 - - - 49 - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy

  1. Skład drużyny: Aleš Razým, Lukáš Bauer, Martin Jakš, Dušan Kožíšek
  2. a b Skład drużyny: Martin Jakš, Aleš Razým
  3. Skład drużyny: Aleš Razým, Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák
  4. Skład drużyny: Martin Jakš, Aleš Razým
  5. Skład zespołu: Dušan Kožíšek, Aleš Razým
  6. Skład drużyny: Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým, Martin Jakš
  7. Skład drużyny: Aleš Razým, Dušan Kožíšek
  8. Skład drużyny: Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek, Petr Knop
  9. Skład zespołu: Michal Novák, Aleš Razým
  10. Skład drużyny: Tomáš Jakubička, Martin Jakš, Zbyněk Valoušek, Aleš Razým
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Aleš Razým
Listen to this article