Alpecin-Fenix - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Alpecin-Fenix.

Alpecin-Fenix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Alpecin-Fenix
Pełna nazwa Alpecin-Fenix Cycling Team
Kod AFC (od 2020)
Data założenia 2009
Dywizja UCI Professional Continental Teams (od 2020)
UCI Continental Teams (do 2019)
Państwo  Belgia
Adres Dorp 15/102
2200 Morkhoven
Strona internetowa

Alpecin-Fenix (Kod UCI: AFC) – belgijska zawodowa grupa kolarska założona w 2009.

Od początku istnienia do 2019 grupa znajdowała się w dywizji UCI Continental Teams, a od 2020 należy do UCI Professional Continental Teams. Drużyna kilkukrotnie zmieniała swą nazwę, od 2020 startując jako Alpecin-Fenix[1].

Nazwa grupy w poszczególnych latach

lata nazwa
2009–2015 BKCP-Powerplus
2015–2016 BKCP-Corendon
2016–2017 Beobank-Corendon
2018–2019 Corendon-Circus
od 2020 Alpecin-Fenix

Ważniejsze sukcesy na szosie

2014

2015

2017

2018

2019

Wikidata-logo S.svg Zwycięstwa
DataWyścigPaństwoKategoriaZwycięzca
21 lutego 2019Tour of Antalya, 1. etap
Turcja
2.2
Mathieu van der Poel
24 lutego 2019Tour of Antalya, 4. etap
Turcja
2.2
Roy Jans
24 marca 2019Grand Prix de Denain
Francja
1.HC
Mathieu van der Poel
3 kwietnia 2019Dwars door Vlaanderen
Belgia
1.UWT
Mathieu van der Poel
9 kwietnia 2019Circuit de la Sarthe, 1. etap
Francja
2.1
Mathieu van der Poel
17 kwietnia 2019Brabantse Pijl
Belgia
1.HC
Mathieu van der Poel
21 kwietnia 2019Amstel Gold Race
Holandia
1.UWT
Mathieu van der Poel
23 sierpnia 2019Danmark Rundt, 3. etap
Dania
2.HC
Lasse Norman Hansen
25 sierpnia 2019Danmark Rundt, 5. etap
Dania
2.HC
Tim Merlier

2020

Wikidata-logo S.svg Zwycięstwa
DataWyścigPaństwoKategoriaZwycięzca
7 lutego 2020Étoile de Bessèges, 3. etap
Francja
2.1
Dries De Bondt
23 lutego 2020Tour of Antalya, 4. etap
Turcja
2.1
Tim Merlier
15 sierpnia 2020Tour Bitwa Warszawska 1920, 4. etap
Polska
2.2
Senne Leysen
16 sierpnia 2020Tour Bitwa Warszawska 1920, klasyfikacja generalna
Polska
2.2
Oscar Riesebeek
16 sierpnia 2020Tour Bitwa Warszawska 1920, 5. etap
Polska
2.2
Oscar Riesebeek
30 sierpnia 2020Brussels Cycling Classic
Belgia
1.Pro
Tim Merlier
12 września 2020Tirreno-Adriático, 6. etap
Włochy
2.UWT
Tim Merlier
13 września 2020Tirreno-Adriático, 7. etap
Włochy
2.UWT
Mathieu van der Poel
13 września 2020Antwerp Port Epic
Belgia
1.1
Gianni Vermeersch
22 września 2020Mistrzostwa Belgii – start wspólny
Belgia
CN
Dries De Bondt
3 października 2020Benelux Tour, klasyfikacja generalna
Belgia
2.UWT
Mathieu van der Poel
3 października 2020Benelux Tour, 5. etap
Belgia
2.UWT
Mathieu van der Poel
18 października 2020Ronde van Vlaanderen
Belgia
1.UWT
Mathieu van der Poel

2021

Wikidata-logo S.svg Zwycięstwa
DataWyścigPaństwoKategoriaZwycięzca
21 lutego 2021UAE Tour, 1. etap
Zjednoczone Emiraty Arabskie
2.UWT
Mathieu van der Poel
2 marca 2021Le Samyn
Belgia
1.1
Tim Merlier
6 marca 2021Strade Bianche
Włochy
1.UWT
Mathieu van der Poel
7 marca 2021Grote Prijs Jean-Pierre Monseré
Belgia
1.1
Tim Merlier
12 marca 2021Tirreno-Adriático, 3. etap
Włochy
2.UWT
Mathieu van der Poel
14 marca 2021Tirreno-Adriático, 5. etap
Włochy
2.UWT
Mathieu van der Poel
19 marca 2021Bredene Koksijde Classic
Belgia
1.Pro
Tim Merlier
7 kwietnia 2021Scheldeprijs
Belgia
1.Pro
Jasper Philipsen
16 kwietnia 2021Presidential Cycling Tour of Turkey, 6. etap
Turcja
2.Pro
Jasper Philipsen
17 kwietnia 2021Presidential Cycling Tour of Turkey, 7. etap
Turcja
2.Pro
Jasper Philipsen
9 maja 2021Giro d'Italia, 2. etap
Włochy
2.UWT
Tim Merlier
24 maja 2021Ronde van Limburg
Belgia
1.1
Tim Merlier
27 maja 2021Boucles de la Mayenne, 1. etap
Francja
2.Pro
Philipp Walsleben
6 czerwca 2021Elfstedenronde
Belgia
1.1
Tim Merlier
7 czerwca 2021Tour de Suisse, 2. etap
Szwajcaria
2.UWT
Mathieu van der Poel
8 czerwca 2021Tour de Suisse, 3. etap
Szwajcaria
2.UWT
Mathieu van der Poel
20 czerwca 2021Mistrzostwa Szwajcarii – start wspólny
Szwajcaria
CN
Silvan Dillier
27 czerwca 2021Tour de France, 2. etap
Francja
2.UWT
Mathieu van der Poel
28 czerwca 2021Tour de France, 3. etap
Francja
2.UWT
Tim Merlier
3 sierpnia 2021Vuelta a Burgos, 1. etap
Hiszpania
2.Pro
Edward Planckaert
8 sierpnia 2021Arctic Race of Norway, 4. etap
Norwegia
2.Pro
Philipp Walsleben
15 sierpnia 2021Vuelta a España, 2. etap
Hiszpania
2.UWT
Jasper Philipsen
18 sierpnia 2021Vuelta a España, 5. etap
Hiszpania
2.UWT
Jasper Philipsen
30 sierpnia 2021Benelux Tour, 1. etap
Belgia
2.UWT
Tim Merlier
2 września 2021Benelux Tour, 4. etap
Belgia
2.UWT
Tim Merlier
12 września 2021Antwerp Port Epic
Belgia
1.1
Mathieu van der Poel
16 września 2021Tour de Luxembourg, 3. etap
Luksemburg
2.Pro
Sacha Modolo
18 września 2021Kampioenschap van Vlaanderen
Belgia
1.1
Jasper Philipsen
19 września 2021Eschborn–Frankfurt
Niemcy
1.UWT
Jasper Philipsen
21 września 2021wyścig kolarski
Francja
1.Pro
Jasper Philipsen
26 września 2021Paris-Chauny
Francja
1.1
Jasper Philipsen
13 października 2021Giro del Veneto
Włochy
1.1
Xandro Meurisse

Składy

2021

Wikidata-logo S.svgSkład drużyny
Imię i nazwiskoData urodzeniaPaństwoPoprzednia grupa
Edward Anderson18 kwietnia 1998
Stany Zjednoczone
Hagens Berman Axeon (2020)
Tobias Bayer17 listopada 1999
Austria
Tirol-KTM Cycling Team (2020)
Dries De Bondt4 lipca 1991
Belgia
Verandas Willems-Crelan (2018)
Floris De Tier20 stycznia 1992
Belgia
Jumbo-Visma (2019)
Laurens De Vreese29 września 1988
Belgia
Astana Pro Team (2020)
Silvan Dillier3 sierpnia 1990
Szwajcaria
AG2R La Mondiale (2020)
Jimmy Janssens30 maja 1989
Belgia
Cibel-Cebon (2018)
Alexander Krieger28 listopada 1991
Niemcy
Leopard Pro Cycling (2019)
Senne Leysen18 marca 1996
Belgia
Roompot-Charles (2019)
Marcel Meisen8 stycznia 1989
Niemcy
Team Kuota-Lotto (2016)
Tim Merlier30 października 1992
Belgia
Pauwels Sauzen-Vastgoedservice (2019)
Xandro Meurisse31 stycznia 1992
Belgia
Circus-Wanty Gobert (2020)
Sacha Modolo19 czerwca 1987
Włochy
EF Education First Pro Cycling (2019)
Jasper Philipsen2 marca 1998
Belgia
UAE Team Emirates (2020)
Edward Planckaert1 lutego 1995
Belgia
Sport Vlaanderen-Baloise (2020)
Alexander Richardson30 kwietnia 1990
Wielka Brytania
Canyon DHB p/b Bloor Homes (2019)
Jonas Rickaert7 lutego 1994
Belgia
Sport Vlaanderen-Baloise (2018)
Oscar Riesebeek23 grudnia 1992
Holandia
Roompot-Charles (2019)
Kristian Sbaragli8 maja 1990
Włochy
Israel Cycling Academy (2019)
Diether Sweeck (1 marca 2020–11 kwietnia 2021, Przypis)17 grudnia 1993
Belgia
Crelan-Vastgoedservice (2019)
Lionel Taminiaux21 maja 1996
Belgia
Bingoal-Wallonie Bruxelles (2020)
Scott Thwaites12 lutego 1990
Wielka Brytania
Vitus Pro Cycling p/b Brother UK (2019)
Ben Tulett26 sierpnia 2001
Wielka Brytania
Petr Vakoč11 lipca 1992
Czechy
Deceuninck-Quick Step (2019)
Mathieu van der Poel19 stycznia 1995
Holandia
David van der Poel15 czerwca 1992
Holandia
Otto Vergaerde15 lipca 1994
Belgia
WSA-Pushbikers (2018)
Gianni Vermeersch19 listopada 1992
Belgia
Verandas Willems (2016)
Louis Vervaeke6 października 1993
Belgia
Team Sunweb (2019)
Jay Vine16 listopada 1995
Australia
Nero Continental (2020)
Philipp Walsleben19 listopada 1987
Niemcy
Palmans Cras (2008)
Roy Jans15 września 1990
Belgia
Cibel-Cebon (2018)
Julien Vermote (31 marca 2021–31 grudnia 2021)26 lipca 1989
Belgia
Cofidis (2020)
Źródło: UCI

Przypis: Diether Sweeck, zmiana drużyny

2020

Wikidata-logo S.svgSkład drużyny
Imię i nazwiskoData urodzeniaPaństwoPoprzednia grupa
Antoine Benoist6 sierpnia 1999
Francja
Team Chazal Canyon (2018)
Ryan Cortjens (1 sierpnia 2020–31 grudnia 2021, stażysta)8 stycznia 2001
Belgia
Dries De Bondt4 lipca 1991
Belgia
Verandas Willems-Crelan (2018)
Floris De Tier20 stycznia 1992
Belgia
Jumbo-Visma (2019)
Petter Fagerhaug29 września 1997
Norwegia
Samuel Gaze12 grudnia 1995
Nowa Zelandia
Lasse Norman Hansen11 lutego 1992
Dania
Aqua Blue Sport (2018)
Mees Hendrikx (1 sierpnia 2020–31 grudnia 2020, stażysta)5 sierpnia 2000
Holandia
Roy Jans15 września 1990
Belgia
Cibel-Cebon (2018)
Jimmy Janssens30 maja 1989
Belgia
Cibel-Cebon (2018)
Timo Kielich (1 sierpnia 2020–31 grudnia 2020, stażysta)5 sierpnia 1999
Belgia
ERA Real Estate-Circus (2018)
Alexander Krieger28 listopada 1991
Niemcy
Leopard Pro Cycling (2019)
Senne Leysen18 marca 1996
Belgia
Roompot-Charles (2019)
Marcel Meisen8 stycznia 1989
Niemcy
Team Kuota-Lotto (2016)
Tim Merlier30 października 1992
Belgia
Pauwels Sauzen-Vastgoedservice (2019)
Sacha Modolo19 czerwca 1987
Włochy
EF Education First Pro Cycling (2019)
Alexander Richardson30 kwietnia 1990
Wielka Brytania
Canyon DHB p/b Bloor Homes (2019)
Jonas Rickaert7 lutego 1994
Belgia
Sport Vlaanderen-Baloise (2018)
Oscar Riesebeek23 grudnia 1992
Holandia
Roompot-Charles (2019)
Loris Rouiller21 lutego 2000
Szwajcaria
Kristian Sbaragli8 maja 1990
Włochy
Israel Cycling Academy (2019)
Diether Sweeck (1 marca 2020–11 kwietnia 2021, stażysta)17 grudnia 1993
Belgia
Crelan-Vastgoedservice (2019)
Scott Thwaites12 lutego 1990
Wielka Brytania
Vitus Pro Cycling p/b Brother UK (2019)
Ben Tulett26 sierpnia 2001
Wielka Brytania
Petr Vakoč11 lipca 1992
Czechy
Deceuninck-Quick Step (2019)
Mathieu van der Poel19 stycznia 1995
Holandia
David van der Poel15 czerwca 1992
Holandia
Niels Vandeputte (1 sierpnia 2020–31 grudnia 2020, stażysta)19 września 2000
Belgia
Otto Vergaerde15 lipca 1994
Belgia
WSA-Pushbikers (2018)
Gianni Vermeersch19 listopada 1992
Belgia
Verandas Willems (2016)
Louis Vervaeke6 października 1993
Belgia
Team Sunweb (2019)
Philipp Walsleben19 listopada 1987
Niemcy
Palmans Cras (2008)
Źródło: UCI

2019

Wikidata-logo S.svgSkład drużyny
Imię i nazwiskoData urodzeniaPaństwoPoprzednia grupa
Dries De Bondt4 lipca 1991
Belgia
Verandas Willems-Crelan (2018)
Stijn Devolder29 sierpnia 1979
Belgia
Verandas Willems-Crelan (2018)
Petter Fagerhaug29 września 1997
Norwegia
Lasse Norman Hansen11 lutego 1992
Dania
Aqua Blue Sport (2018)
Roy Jans15 września 1990
Belgia
Cibel-Cebon (2018)
Jimmy Janssens30 maja 1989
Belgia
Cibel-Cebon (2018)
Tom Meeusen7 listopada 1988
Belgia
Telenet-Fidea Lions (2017)
Marcel Meisen8 stycznia 1989
Niemcy
Team Kuota-Lotto (2016)
Jonas Rickaert7 lutego 1994
Belgia
Sport Vlaanderen-Baloise (2018)
Loris Rouiller21 lutego 2000
Szwajcaria
Joeri Stallaert25 stycznia 1991
Belgia
Team Vorarlberg-Santic (2018)
Mathieu van der Poel19 stycznia 1995
Holandia
David van der Poel15 czerwca 1992
Holandia
Maarten van Trijp6 października 1993
Holandia
Destil-Parkhotel Valkenburg (2018)
Otto Vergaerde15 lipca 1994
Belgia
WSA-Pushbikers (2018)
Gianni Vermeersch19 listopada 1992
Belgia
Verandas Willems (2016)
Philipp Walsleben19 listopada 1987
Niemcy
Palmans Cras (2008)
Źródło: UCI

2018

Imię i nazwisko Data urodzenia Narodowość
Wietse Bosmans[a] 1991-12-30 30 grudnia 1991(dts)  Belgia
Stijn Caluwe 1996-01-29 29 stycznia 1996(dts)  Belgia
Kevin Cant[a] 1988-03-11 11 marca 1988(dts)  Belgia
Jens Dekker 1998-12-13 13 grudnia 1998(dts)  Holandia
Timo Kielich[a] 1999-08-05 5 sierpnia 1999(dts)  Belgia
Valentijn Lauwers[b] 1989-03-21 21 marca 1989(dts)  Belgia
Tom Meeusen 1988-11-07 7 listopada 1988(dts)  Belgia
Marcel Meisen[b] 1989-01-08 8 stycznia 1989(dts)  Niemcy
Gert Smets[a] 1997-09-26 26 września 1997(dts)  Belgia
Adam Ťoupalík[c] 1996-05-09 9 maja 1996(dts)  Czechy
Ben Turner 1999-05-28 28 maja 1999(dts)  Wielka Brytania
David van der Poel 1992-06-15 15 czerwca 1992(dts)  Holandia
Mathieu van der Poel 1995-01-19 19 stycznia 1995(dts)  Holandia
Toon Vandebosch[d] 1999-06-19 19 czerwca 1999(dts)  Belgia
Gianni Vermeersch 1992-11-19 19 listopada 1992(dts)  Belgia
Pieter-Jan Vliegen[c] 1999-09-15 15 września 1999(dts)  Belgia

2017

Wikidata-logo S.svgSkład drużyny
Imię i nazwiskoData urodzeniaPaństwoPoprzednia grupa
Wietse Bosmans (1 stycznia 2010–11 maja 2017)30 grudnia 1991
Belgia
Stijn Caluwe29 stycznia 1996
Belgia
Kevin Cant11 marca 1988
Belgia
Jens Dekker13 grudnia 1998
Holandia
Daan Hoeyberghs18 września 1994
Belgia
IKO Enertherm-BKCP (2013)
Tom Meeusen (25 kwietnia 2017–31 grudnia 2019)7 listopada 1988
Belgia
Telenet-Fidea Lions (2017)
Marcel Meisen (15 marca 2017–31 grudnia 2021)8 stycznia 1989
Niemcy
Team Kuota-Lotto (2016)
Adam Toupalik9 maja 1996
Czechy
David van der Poel15 czerwca 1992
Holandia
Mathieu van der Poel19 stycznia 1995
Holandia
Gianni Vermeersch (15 marca 2017–31 grudnia 2017)19 listopada 1992
Belgia
Verandas Willems (2016)
Philipp Walsleben19 listopada 1987
Niemcy
Palmans Cras (2008)
Źródło: UCI

2016

Wikidata-logo S.svgSkład drużyny
Imię i nazwiskoData urodzeniaPaństwoPoprzednia grupa
Vincent Baestaens18 czerwca 1989
Belgia
Crelan-Euphony (2013)
Michael Boroš9 sierpnia 1992
Czechy
Wietse Bosmans30 grudnia 1991
Belgia
Stijn Caluwe29 stycznia 1996
Belgia
Daan Hoeyberghs18 września 1994
Belgia
IKO Enertherm-BKCP (2013)
Adam Toupalik9 maja 1996
Czechy
David van der Poel15 czerwca 1992
Holandia
Mathieu van der Poel19 stycznia 1995
Holandia
Philipp Walsleben19 listopada 1987
Niemcy
Palmans Cras (2008)
Źródło: UCI

Uwagi

  1. a b c d Od 28 maja.
  2. a b Od 3 kwietnia.
  3. a b Od 16 maja.
  4. Do 31 maja.

Przypisy

  1. ALPECIN - FENIX 2020 (ang.). uci.org. [dostęp 2020-08-13].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Alpecin-Fenix
Listen to this article