Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – singel mężczyzn - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – singel mężczyzn.

Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – singel mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012
Badminton
Zawody indywidualne mężczyzn
Lin Dan
Malezja Lee Chong Wei
Chen Long

Turniej olimpijski w badmintonie mężczyzn podczas XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie odbywał się w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia 2012 roku w Wembley Arena. W rywalizacji udział brało 40 zawodników[1].

Zasady turnieju

Sportowcy zostali podzieleni na dwuosobowe i trzyosobowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do 1/8 finału. Od tego czasu rywalizacja przybrała formę pucharową. Zwycięzcy awansowali do kolejnej rundy, a przegrani odpadali z rywalizacji. W trakcie całego turnieju mecze grało się do dwóch zwycięskich setów. Set kończył się, gdy zawodnik uzyskiwał 21 punktów i jednocześnie miał co najmniej dwa punkty przewagi nad rywalem[2].

Rozstawieni zawodnicy

  1. Malezja Lee Chong Wei
  2. Lin Dan
  3. Chen Long
  4. Chen Jin
  5. Dania Peter Gade
  6. Japonia Shō Sasaki
  7. Korea Południowa Lee Hyun-il
  8. Japonia Kenichi Tago
  9. Indonezja Simon Santoso
  10. Wietnam Nguyễn Tiến Minh
  11. Indonezja Taufik Hidayat
  12. Dania Jan Ø. Jørgensen
  13. Korea Południowa Son Wan-ho
  14. Niemcy Marc Zwiebler
  15. Wielka Brytania Rajiv Ouseph
  16. Hongkong Wong Wing Ki

Turniej główny

Runda finałowa

1/8 finału   Ćwierćfinały   Półfinały   Finał
A1  Malezja Lee Chong Wei 21 21    
B1  Indonezja Simon Santoso 12 8       A1  Malezja Lee Chong Wei 21 21    
C1  Sri Lanka Niluka Karunaratne 14 21 9   D1  Indie Parupalli Kashyap 19 11    
D1  Indie Parupalli Kashyap 21 15 21       A1  Malezja Lee Chong Wei 21 21    
E1   Chen Long 21 21         E1   Chen Long 13 14    
F1  Hongkong Wong Wing Ki 17 17       E1   Chen Long 21 21  
G1  Dania Peter Gade 21 21     G1  Dania Peter Gade 16 13    
H1  Korea Południowa Son Wan-ho 9 16         A1  Malezja Lee Chong Wei 21 10 19
I1  Dania Jan Ø. Jørgensen 17 13         P1   Lin Dan 15 21 21
J1  Korea Południowa Lee Hyun-il 21 21       J1  Korea Południowa Lee Hyun-il 21 21    
K1  Niemcy Marc Zwiebler 21 12 9   L1   Chen Jin 15 16    
L1   Chen Jin 19 21 21       J1  Korea Południowa Lee Hyun-il 12 10  
M1  Gwatemala Kevin Cordón 21 10         P1  ' Lin Dan 21 21    
N1  Japonia Shō Sasaki 23 21       N1   Japonia Shō Sasaki 12 21 16 Mecz o trzecie miejsce
O1  Indonezja Taufik Hidayat 9 12     P1   Lin Dan 21 16 21   E1   Chen Long 21 15 21
P1   Lin Dan 21 21     J1  Korea Południowa Lee Hyun-il 12 21 15

Faza grupowa

Wszystkie godziny podane są w czasie polskim letnim (UTC+2:00).

Grupa A

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Malezja Lee Chong Wei 1 1 0 2 1 3
Finlandia Ville Lång 1 0 1 1 2 0
30 lipca, 15:15
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Malezja Lee Chong Wei 2-1 Finlandia Ville Lång

Grupa B

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Indonezja Simon Santoso 2 2 0 4 0 6
Estonia Raul Must 2 1 1 2 2 3
Austria Michael Lahnsteiner 2 0 2 0 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 21:19
Austria Michael Lahnsteiner 0-2 Estonia Raul Must
29 lipca, 14:07
Indonezja Simon Santoso 2-0 Estonia Raul Must
31 lipca, 14:07
Indonezja Simon Santoso 2-0 Austria Michael Lahnsteiner

Grupa C

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Sri Lanka Niluka Karunaratne 1 1 0 2 0 3
Japonia Ken'ichi Tago 1 0 1 0 2 0
30 lipca, 22:07
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Japonia Ken'ichi Tago 0-2 Sri Lanka Niluka Karunaratne

Grupa D

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Indie Parupalli Kashyap 2 2 0 4 0 6
Wietnam Nguyễn Tiến Minh 2 1 1 2 3 3
Belgia Yuhan Tan 2 0 2 1 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 22:42
Indie Parupalli Kashyap 2-0 Belgia Yuhan Tan
29 lipca, 20:07
Wietnam Nguyễn Tiến Minh 2-1 Belgia Yuhan Tan
31 lipca, 22:07
Wietnam Nguyễn Tiến Minh 0-2 IndieParupalli Kashyap

Grupa E

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Chen Long 1 1 0 2 0 3
Tajlandia Boonsak Ponsana 1 0 1 0 2 0
29 lipca, 14:40
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Chen Long 2-0 Tajlandia Boonsak Ponsana

Grupa F

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Hongkong Wong Wing Ki 2 2 0 4 0 6
Francja Brice Leverdez 2 1 1 2 2 3
Uganda Edwin Ekiring 2 0 2 0 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 20:42
Uganda Edwin Ekiring 0-2 Francja Brice Leverdez
30 lipca, 21:30
Hongkong Wong Wing Ki 2-0 Uganda Edwin Ekiring
31 lipca, 21:50
Hongkong Wong Wing Ki 2-0 Francja Brice Leverdez

Grupa G

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Dania Peter Gade 1 1 0 2 0 3
Portugalia Pedro Martins 1 0 1 0 2 0
30 lipca, 20:44
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Dania Peter Gade 2-0 Portugalia Pedro Martins

Grupa H

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Korea Południowa Son Wan-ho 2 2 0 4 0 6
Rosja Władimir Iwanow 2 1 1 2 2 3
Hsu Jen-hao 2 0 2 0 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 14:40
Korea Południowa Son Wan-ho 2-0 Rosja Władimir Iwanow
30 lipca, 14:07
Rosja Władimir Iwanow 2-0 Hsu Jen-hao
31 lipca, 14:44
Hsu Jen-hao 0-2 Korea Południowa Son Wan-ho

Grupa I

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Dania Jan Ø. Jørgensen 2 1 0 4 0 6
Singapur Derek Wong 2 1 1 2 2 3
Izrael Misha Zilberman 2 0 2 0 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 21:54
Dania Jan Ø. Jørgensen 2-0 Izrael Misha Zilberman
29 lipca, 14:33
Izrael Misha Zilberman 0-2 Singapur Derek Wong
31 lipca, 20:09
Dania Jan Ø. Jørgensen 2-0 Singapur Derek Wong

Grupa J

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Korea Południowa Lee Hyun-il 1 1 0 2 0 3
Peru Rodrigo Pacheco 1 0 1 0 2 0
29 lipca, 22:05
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Korea Południowa Lee Hyun-il 2-0 Peru Rodrigo Pacheco

Grupa K

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Niemcy Marc Zwiebler 2 2 0 4 1 6
Ukraina Dmytro Zawadski 2 1 1 3 2 3
Malediwy Mohamed Afjan Rasheed 2 0 2 0 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 22:09
Niemcy Marc Zwiebler 2-0 Malediwy Mohamed Afjan Rasheed
30 lipca, 14:44
Malediwy Mohamed Afjan Rasheed 0-2 Ukraina Dmytro Zawadski
31 lipca, 20:44
Niemcy Marc Zwiebler 2-1 Ukraina Dmytro Zawadski

Grupa L

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Chen Jin 1 1 0 2 0 3
Polska Przemysław Wacha 1 0 1 0 2 0
30 lipca, 20:40
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Chen Jin 2-0 Polska Przemysław Wacha

Grupa M

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Gwatemala Kevin Cordón 2 2 0 4 2 6
Wielka Brytania Rajiv Ouseph 2 1 1 3 3 3
Szwecja Henri Hurskainen 2 0 2 2 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 14:42
Szwecja Henri Hurskainen 1-2 Gwatemala Kevin Cordón
29 lipca, 21:15
Wielka Brytania Rajiv Ouseph 2-1 Szwecja Henri Hurskainen
31 lipca, 14:40
Wielka Brytania Rajiv Ouseph 1-2 Gwatemala Kevin Cordón

Grupa N

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Japonia Shō Sasaki 1 1 0 2 0 3
Surinam Virgil Soeroredjo 1 0 1 0 2 0
29 lipca, 22:42
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Japonia Shō Sasaki 2-0 Surinam Virgil Soeroredjo

Grupa O

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Indonezja Taufik Hidayat 2 2 0 4 0 6
Hiszpania Pablo Abián 2 1 1 2 3 3
Czechy Petr Koukal 2 0 2 1 4 0
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
28 lipca, 14:05
Indonezja Taufik Hidayat 2-0 Czechy Petr Koukal
29 lipca, 21:54
Hiszpania Pablo Abián 2-1 Czechy Petr Koukal
31 lipca, 22:42
Indonezja Taufik Hidayat 2-0 Hiszpania Pablo Abián

Grupa P

Zawodnik Mecz W P S+ S- Pkt.
Lin Dan 1 1 0 2 0 3
Irlandia Scott Evans 1 0 1 0 2 0
30 lipca, 21:15
Zawodnik 1 Wynik Zawodnik 2
Lin Dan 2-0 Irlandia Scott Evans

Przypisy

  1. Badminton – About (ang.). London 2012. [dostęp 2012-07-27].
  2. Men's Individual Competition Format (ang.). London 2012. [dostęp 2012-07-27].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – singel mężczyzn
Listen to this article