Beda Klee - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Beda Klee.

Beda Klee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Beda Klee
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1996
Wattwil
Klub Speer Ebnat kappel
Debiut w PŚ 10 grudnia 2017, Davos
(65. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 16 grudnia 2018, Davos
(27. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria

Beda Klee (ur. 16 czerwca 1996 r. w Wattwil) – szwajcarski biegacz narciarski, zawodnik klubu Speer Ebnat kappel.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Beda Klee pojawił się w 25 lutego 2012 roku, podczas zawodów juniorskich w słoweńskiej miejscowości Kranj/ Pokljuka, gdzie na dystansie 7,5 km stylem dowolnym ze startu wspólnego, zajął 9. miejsce.

W Pucharze Świata zadebiutował 10 grudnia 2017 roku w Davos, gdzie na dystansie 15 km stylem dowolnym uplasował się na 65. pozycji. Natomiast pierwsze pucharowe wywalczył podczas PŚ w Davos 16 grudnia 2018 w biegu na 15 km stylem dowolnym, gdzie uplasował się na 27. pozycji.

Osiągnięcia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
43. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +6:11,4 min Norwegia Sjur Røthe
37. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +3:23,6 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
25. 3 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 33:48,7 min +2:02,2 min Norwegia Hans Christer Holund
5. 5 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×10 km[1] 1:52:39,0 h +1:32,2 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
27. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km – bieg łączony 56:09,6 min +2:05,6 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
30. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 26:36,9 min +1:32,7 min Rosja Roman Kajgarodow
6. 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4 x 5 km[a] 53:36,6 min +1:50,2 min Norwegia Norwegia
31. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 23:36,4 min +2:11,9 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
25. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 20 km bieg łączony 48:53,3 min +3:42,1 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
9. 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4 x 5 km[b] 45:11,0 min +3:08,1 min Rosja Rosja
DNS 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:31,42 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
4. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:57,8 min +31,3 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
19. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:19,1 min +1:36,9 min Rosja Iwan Jakimuszkin
7. 26 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sztafeta 4 x 5 km[c] 43:07,5 min +1:59,3 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
37. 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,78 min Norwegia Fredrik Riseth
11. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min +1:20,7 min Rosja Aleksandr Bolszunow
21. 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 30 km bieg łączony 1:15:31,5 h +4:35,4 min Rosja Aleksandr Bolszunow
4. 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:56,3 min Norwegia Erik Valnes
23. 31 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 15 km stylem klasycznym 36:28,3 min +2:23,4 min Norwegia Mattis Stenshagen
8. 2 lutego 2018 Szwajcaria Goms 30 km bieg łączony 1:18:14,9 h +2:05,0 min Rosja Dienis Spicow
38. 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:21,14 min Norwegia Erik Valnes
25. 23 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 34:02,8 min +2:23,6 min Francja Jules Lapierre
9. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:17:19,1 h +27,7 s Rosja Andriej Sobakariow

Olimpijski festiwal młodzieży Europy

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
21. 18 lutego 2013 Rumunia Braszów 10 km stylem dowolnym 24:25,0 min +2:08,5 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
25. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów 7,5 km stylem klasycznym 18:49,4 min +1:39,8 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
62. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów Sprint stylem dowolnym Norwegia Aksel Rosenvinge

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2017/2018 niesklasyfikowany
2018/2019 82.
2019/2020 72.
2020/2021 58.

Miejsca na podium

Klee nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - 65 - - 73 47 50 - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - 79 27 64 26 39 11 20 - - - - - - - - - 45 - - - - - - - - 44
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
82 33 27 28 46 70 26 - 33 53 29 31 26 54 32 28 - 22 26 35 - - - 35 42 48 41 67 28 32 41 - - 59
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Uwagi

  1. Skład zespołu: Beda Klee, Jason Rüesch, Cédric Steiner, Marino Capelli
  2. Skład zespołu: Cédric Steiner, Giacomo Bassetti, Dajan Danuser, Beda Klee
  3. Skład zespołu: Livio Matossi, Beda Klee, Dajan Danuser, Gian Flurin Pfäffli

Linki zewnętrzne

  1. Skład zespołu: Beda Klee, Dario Cologna, Jason Rüesch, Roman Furger
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Beda Klee
Listen to this article