Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978.

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata
Falun 1974 Oslo 1982
Data 18 - 26 lutego 1978
Gospodarz Finlandia Lahti

Zawody w biegach narciarskich na XX Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 18 lutego26 lutego 1978 w fińskim Lahti.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
18 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym Zinaida Amosowa Raisa Smietanina Finlandia Hilkka Riihivuori
20 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 30 km stylem klasycznym Siergiej Sawieljew Nikołaj Zimiatow Polska Józef Łuszczek
20 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 5 km stylem klasycznym Finlandia Helena Takalo Finlandia Hilkka Riihivuori Raisa Smietanina
22 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym Polska Józef Łuszczek Jewgienij Beliajew Finlandia Juha Mieto
22 lutego 1978 Lahti Bieg sztafetowy kobiet stylem klasycznym  Finlandia
Taina Impiö
Marja-Liisa Hämäläinen
Hilkka Riihivuori
Helena Takalo
 NRD
Marlies Rostock
Birgit Schreiber
Barbara Petzold
Christel Meinel
 ZSRR
Nina Roczewa
Zinaida Amosowa
Raisa Smietanina
Galina Kułakowa
23 lutego 1978 Lahti Bieg sztafetowy mężczyzn stylem klasycznym  Szwecja
Sven-Åke Lundbäck
Christer Johansson
Tommy Limby
Thomas Magnusson
 Finlandia
Esko Lähtevänoja
Juha Mieto
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
 Norwegia
Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
Ivar Formo
Oddvar Brå
24 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 50 km stylem klasycznym Szwecja Sven-Åke Lundbäck Jewgienij Beliajew Francja Jean-Paul Pierrat
25 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 20 km stylem klasycznym Zinaida Amosowa Galina Kułakowa Finlandia Helena Takalo

Wyniki zawodów

Mężczyźni

15 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Józef Łuszczek  Polska 49:09,37
Jewgienij Beliajew  ZSRR 49:11,62
Juha Mieto  Finlandia 49:14,37
4 Matti Pitkänen  Finlandia 49:23,85
5 Nikołaj Zimiatow  ZSRR 49:33,33
6 Sven-Åke Lundbäck  Szwecja 49:50,86
7 Christer Johansson  Szwecja 49:54,06
8 Wasilij Roczew  ZSRR 50:06,49
9 Nikołaj Bażukow  ZSRR 50:09,56
10 Ove Aunli  Norwegia 50:21,23

30 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Siergiej Sawieljew  ZSRR 1:32:56,00
Nikołaj Zimiatow  ZSRR 1:33:48,23
Józef Łuszczek  Polska 1:33:52,21
4 Matti Pitkänen  Finlandia 1:34:16,23
5 Jewgienij Beliajew  ZSRR 1:34:46,66
6 Sven-Åke Lundbäck  Szwecja 1:34:56,08
7 Juha Mieto  Finlandia 1:35:40,90
8 Lars Erik Eriksen  Norwegia 1:35:51,20
9 Oddvar Brå  Norwegia 1:35:59,26
10 Tommy Limby  Szwecja 1:36:01,09

50 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Sven-Åke Lundbäck  Szwecja 2:46:43,06
Jewgienij Beliajew  ZSRR 2:47:34,48
Jean-Paul Pierrat  Francja 2:47:52,27
4 Matti Pitkänen  Finlandia 2:49:46,28
5 Lars Erik Eriksen  Norwegia 2:50:44,82
6 Jiří Beran  Czechosłowacja 2:51:17,86
7 Józef Łuszczek  Polska 2:51:32,75
8 Tommy Lundberg  Szwecja 2:51:43,10
9 Nikołaj Bażukow  ZSRR 2:52:13,85
10 Alf-Gerd Deckert  NRD 2:52:17,78

Sztafeta 4 × 10 km

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Sven-Åke Lundbäck
Christer Johansson
Tommy Limby
Thomas Magnusson
 Szwecja 2:05:17,63
Esko Lähtevänoja
Juha Mieto
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
 Finlandia 2:05:28,95
Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
Ivar Formo
Oddvar Brå
 Norwegia 2:06:48,37
4 Jewgienij Beliajew
Nikołaj Zimiatow
Siergiej Sawieljew
Wasilij Roczew
 ZSRR 2:07:56,54
5 Hansueli Kreuzer
Franz Renggli
Eduard Hauser
Gaudenz Ambühl
 Szwajcaria 2:08:40,42
6 Peter Zipfel
Georg Zipfel
Wolfgang Müller
Dieter Notz
 RFN 2:08:46,47
7 Jiří Švub
Milan Jarý
František Šimon
Jiří Beran
 Czechosłowacja 2:08:53,36
8 Peter Anders
Alf-Gerd Deckert
Jürgen Wolf
Gert-Dietmar Klause
 NRD 2:09:10,54

Polska nie wystawiła sztafety męskiej.

Kobiety

5 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Helena Takalo  Finlandia 18:53,50
Hilkka Riihivuori  Finlandia 18:58,49
Raisa Smietanina  ZSRR 19:01,30
4 Galina Kułakowa  ZSRR 19:08,83
5 Christel Meinel  NRD 19:14,38
6 Zinaida Amosowa  ZSRR 19:17,14
7 Berit Kvello  Norwegia 19:21,11
8 Eva Olsson  Szwecja 19:24,01
9 Taina Impiö  Finlandia 19:30,44
10 Marit Myrmæl  Norwegia 19:39,48

10 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Zinaida Amosowa  ZSRR 37:01,72
Raisa Smietanina  ZSRR 37:13,37
Hilkka Riihivuori  Finlandia 37:23,43
4 Galina Kułakowa  ZSRR 37:30,09
5 Taina Impiö  Finlandia 37:32,47
6 Berit Kvello  Norwegia 37:40,77
7 Lena Carlzon-Lundbäck  Szwecja 37:42,86
8 Nina Roczewa  ZSRR 37:51,47
9 Christel Meinel  NRD 38:02,38
10 Blanka Paulů  Czechosłowacja 38:08,20

20 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Zinaida Amosowa  ZSRR 1:13:00,85
Galina Kułakowa  ZSRR 1:13:08,11
Helena Takalo  Finlandia 1:13:57,95
4 Hilkka Riihivuori  Finlandia 1:14:00,26
5 Raisa Smietanina  ZSRR 1:14:38,83
6 Berit Kvello  Norwegia 1:15:10,62
7 Eva Olsson  Szwecja 1:15:27,34
8 Veronika Schmidt  NRD 1:15:30,34
9 Barbara Petzold  NRD 1:15:31,14
10 Christel Meinel  NRD 1:15:45,83

Sztafeta 4 × 5 km

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Taina Impiö
Marja-Liisa Hämäläinen
Hilkka Riihivuori
Helena Takalo
 Finlandia 1:13:25.08
Marlies Rostock
Birgit Schreiber
Barbara Petzold
Christel Meinel
 NRD 1:13:29.74
Nina Roczewa
Zinaida Amosowa
Raisa Smietanina
Galina Kułakowa
 ZSRR 1:13:39.88
4 Marie Johansson
Eva Olsson
Meeri Bodelid
Lena Carlzon-Lundbäck
 Szwecja 1:14:56.96
5 Berit Johannessen
Vigdis Rønning
Marit Myrmæl
Berit Kvello
 Norwegia 1:15:03.86
6 Anna Pasiarová
Blanka Paulů
Dagmar Palečková
Květa Jeriová
 Czechosłowacja 1:16:25.38
7 Carola Göritz
Regina Stoib
Susanne Riermeier
Haldis Zuhlke
 RFN 1:18:55.70
8 Betsy Haines
Lynn Vonderheide
Alison Spencer
Beth Paxon
 Stany Zjednoczone 1:19:19.61

Polska nie wystawiła sztafety żeńskiej.

Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚ

# Reprezentacja
Złoto
Srebro
Brąz
Razem
1.  ZSRR 3 5 2 10
2.  Finlandia 2 2 3 7
3.  Szwecja 2 0 0 2
 Polska 1 0 1 2
5.  NRD 0 1 0 1
6.  Francja 0 0 1 1
7.  Norwegia 0 0 1 1

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978
Listen to this article