Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001.

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na mistrzostwach świata
Ramsau 1999 Val di Fiemme 03
Data 15 lutego - 25 lutego 2001
Gospodarz Finlandia Lahti

Zawody w biegach narciarskich na XXX Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 15 lutego - 25 lutego 2001 w fińskim mieście Lahti.

Wyniki zawodów

Mężczyźni

Sprint techniką dowolną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Tor Arne Hetland  Norwegia Finał A
Cristian Zorzi  Włochy Finał A
Håvard Solbakken  Norwegia Finał A
4 Ari Palolahti  Finlandia Finał A
5 Anders Högberg  Szwecja Finał A
6 Peter Schlickenrieder  Niemcy Finał A
7 Silvio Fauner  Włochy Finał B
8 René Sommerfeldt  Niemcy Finał B
9 Christoph Sumann  Austria Finał B
10 Jan Jacob Verdenius  Norwegia Finał B
. . .
17 Janusz Krężelok  Polska

15 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Per Elofsson  Szwecja 39:26,0
Mathias Fredriksson  Szwecja 39:42,5
Odd-Bjørn Hjelmeset  Norwegia 39:49,3
4 Harri Kirvesniemi  Finlandia 40:06,3
5 Andrus Veerpalu  Estonia 40:06,5
6 Frode Estil  Norwegia 40:21,1
7 Anders Aukland  Norwegia 40:25,5
8 Johann Mühlegg  Hiszpania 40:26,1
9 Magnus Ingesson  Szwecja 40:36,7
10 Jaak Mae  Estonia 40:41,0
. . .
45 Janusz Krężelok  Polska 43:55,1

2 × 10 km

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Per Elofsson  Szwecja 34:49,7
Johann Mühlegg  Hiszpania 35:00,9
Witalij Dienisow  Rosja 35:03,9
4 Mathias Fredriksson  Szwecja 35:06,6
5 Thomas Alsgaard  Norwegia 35:08,3
6 Markus Hasler  Liechtenstein 35:08,7
7 Tor Arne Hetland  Norwegia 35:16,2
8 Fulvio Valbusa  Włochy 35:25,8
9 Pietro Piller Cottrer  Włochy 35:28,3
10 Kristen Skjeldal  Norwegia 35:29,4
. . .
35 Janusz Krężelok  Polska 49:36,9
  • Fiński biegacz Jari Isometsä, który zajął w tym biegu drugie miejsce został zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu.

30 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Andrus Veerpalu  Estonia 1:14:17,9
Frode Estil  Norwegia 1:14:18,1
Michaił Iwanow  Rosja 1:14:49,1
4 Erling Jevne  Norwegia 1:14:57,2
5 Odd-Bjørn Hjelmeset  Norwegia 1:15:15,7
6 Mathias Fredriksson  Szwecja 1:15:21,5
7 Fabio Maj  Włochy 1:15:21,6
8 Harri Kirvesniemi  Finlandia 1:15:24,5
9 Anders Aukland  Norwegia 1:15:29,6
10 Janne Immonen  Finlandia 1:15:52,4

50 km techniką klasyczną

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Johann Mühlegg  Hiszpania 2:05:27,2
René Sommerfeldt  Niemcy 2:07:23,4
Siergiej Krianin  Rosja 2:07:28,4
4 Andriej Nutrichin  Rosja 2:08:30,3
5 Christian Hoffmann  Austria 2:08:50,5
6 Per Elofsson  Szwecja 2:08:51,9
7 Władimir Wilisow  Rosja 2:09:26,9
8 Pietro Piller Cottrer  Włochy 2:09:52,0
9 Aleksiej Prokurorow  Rosja 2:10:09,7
10 Kristen Skjeldal  Norwegia 2:10:12,1

Sztafeta 4 × 10 km

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
Frode Estil
Odd-Bjørn Hjelmeset
Thomas Alsgaard
Tor Arne Hetland
 Norwegia 1:36:42,0
Urban Lindgren
Mathias Fredriksson
Magnus Ingesson
Per Elofsson
 Szwecja 1:37:24,7
Jens Filbrich
Andreas Schlütter
Ron Spanuth
René Sommerfeldt
 Niemcy 1:37:30,0
4 Witalij Dienisow
Michaił Iwanow
Nikołaj Bolszakow
Władimir Wilisow
 Rosja 1:38:02,2
5 Gerhard Urain
Michaił Botwinow
Achim Walcher
Christian Hoffmann
 Austria 1:38:15,8
6 Fulvio Valbusa
Fabio Maj
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
 Włochy 1:38:50,6
7 Andrus Veerpalu
Jaak Mae
Meelis Aaasmäe
Indrek Tobreluts
 Estonia 1:40:17,5
8 Reto Burgermeister
Patrick Mächler
Gion-Andrea Bundi
Patrick Rölli
 Szwajcaria 1:40:45,7
  • Bieg wygrała drużyna fińska, która została zdyskwalifikowana po wykryciu środków dopingujących we krwi Janne Immonena. Polacy nie startowali.

Kobiety

Sprint techniką klasyczną

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Pirjo Manninen  Finlandia Finał A
Kati Sundqvist  Finlandia Finał A
Julija Czepałowa  Rosja Finał A
4 Sabina Valbusa  Włochy Finał A
5 Nina Gawriluk  Rosja Finał A
6 Jelena Buruchina  Rosja Finał A
7 Anita Moen  Norwegia Finał B
8 Elina Pienimäki  Finlandia Finał B
9 Beckie Scott  Kanada Finał B
10 Manuela Henkel  Niemcy Finał B
. . .
43 Magdalena Oleksiuk  Polska

10 km techniką klasyczną

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Bente Skari  Norwegia 26:55,5
Olga Daniłowa  Rosja 27:08,4
Larisa Łazutina  Rosja 27:27,0
4 Stefania Belmondo  Włochy 27:40,5
5 Virpi Kuitunen  Finlandia 27:43,4
6 Hilde G. Pedersen  Norwegia 27:56,3
7 Kaisa Varis  Finlandia 28:03,1
8 Swietłana Nagiejkina  Rosja 28:22,5
9 Milla Jauho  Finlandia 28:24,8
10 Olga Zawiałowa  Rosja 28:25,6
. . .
41 Dorota Kwaśny  Polska 30:06,6

Bieg łączony 2 × 5 km

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Virpi Kuitunen  Finlandia 28:06,1
Larisa Łazutina  Rosja 28:08,9
Olga Zawiałowa  Rosja 28:09,3
4 Stefania Belmondo  Włochy 28:23,9
5 Bente Skari  Norwegia 28:24,9
6 Kaisa Varis  Finlandia 28:26,2
7 Julija Czepałowa  Rosja 28:39,6
8 Nina Gawriluk  Rosja 28:42,8
9 Milla Jauho  Finlandia 28:50,1
10 Sabina Valbusa  Włochy 29:15,3
. . .
16 Dorota Kwaśny  Polska 29:55,6

15 km techniką klasyczną

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Bente Skari  Norwegia 43:54,8
Olga Daniłowa  Rosja 44:02,5
Kaisa Varis  Finlandia 44:57,5
4 Hilde G. Pedersen  Norwegia 45:20,4
5 Virpi Kuitunen  Finlandia 45:25,7
6 Milla Jauho  Finlandia 45:39,1
7 Larisa Łazutina  Rosja 45:51,7
8 Stefania Belmondo  Włochy 46:08,4
9 Kateřina Neumannová  Czechy 46:09,7
10 Julija Czepałowa  Rosja 46:09,8
. . .
33 Dorota Kwaśny  Polska 48:41,4

30 km techniką dowolną

Sztafeta 4 × 5 km

Medal Zawodniczka Narodowość Wynik
Olga Daniłowa
Larisa Łazutina
Julija Czepałowa
Nina Gawriluk
 Rosja 53:01,6
Anita Moen
Bente Skari
Elin Nilsen
Hilde G. Pedersen
 Norwegia 54:01,9
Gabriella Paruzzi
Sabina Valbusa
Cristina Paluselli
Stefania Belmondo
 Włochy 54:23,3
4 Viola Bauer
Manuela Henkel
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher
 Niemcy 55:44,5
5 Carin Holmberg
Elin Ek
Mariana Handler
Jenny Olsson
 Szwecja 55:47,0
6 Beckie Scott
Milane Thériault
Jaime Fortier
Sara Renner
 Kanada 55:47,4
7 Andrea Huber
Laurence Rochat
Natascia Leonardi-Cortesi
Seraina Mischol
 Szwajcaria 56:18,5
8 Jana Saldová
Kamila Rajdlová
Alena Bartošová
Zuzana Kocumová
 Czechy 56:18,6
  • W biegu tym drużyna fińska zajęła drugie miejsce jednak została zdyskwalifikowana po wykryciu środków dopingujących we krwi Virpi Kuitunen. Polki nie startowały.

Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚ

Pozycja Państwo złoto srebro brąz razem
1.  Norwegia 4 2 2 8
2.  Szwecja 2 2 0 4
3.  Finlandia 2 1 1 4
4.  Rosja 1 3 6 10
5.  Hiszpania 1 1 0 2
6.  Estonia 1 0 0 1
7.  Włochy 0 1 1 2
=.  Niemcy 0 1 1 2

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001
Listen to this article