Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015.

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ten artykuł od 2016-06 wymaga zweryfikowania podanych informacji.Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych.Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte.Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon ((Dopracować)) z tego artykułu.
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015
2013 2017
Data 18 lutego – 1 marca 2015
Gospodarz Szwecja Falun
Biegi narciarskie na
Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015
Sprint
Indywidualny mężczyźni kobiety
Drużynowy mężczyźni kobiety
Dystanse
Bieg indywidualny mężczyźni kobiety
Bieg łączony mężczyźni kobiety
Bieg masowy mężczyźni kobiety
Sztafeta mężczyźni kobiety

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 rozgrywane były między 18 lutego a 1 marca 2015 w szwedzkiej miejscowości Falun.

Polacy zdobyli brązowy medal, w sprincie drużynowym, w składzie: Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec. Klasyfikację medalową wygrali Norwegowie, którzy łącznie zdobyli 14 medali, w tym aż 9 złotych.

Kalendarz

   Q    Kwalifikacje    F    Finał

Zestawienie medalistów

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Sprint mężczyzn Norwegia Petter Northug 3:02,35 Kanada Alex Harvey 3:02,40 Norwegia Ola Vigen Hattestad 3:02,70
Sprint kobiet Norwegia Marit Bjørgen 3:26,63 Szwecja Stina Nilsson 3:27,05 Norwegia Maiken Caspersen Falla 3:27,62
Bieg łączony kobiet Norwegia Therese Johaug 40:57,6 Norwegia Astrid Jacobsen 41:03,3 Szwecja Charlotte Kalla 41:03,6
Bieg łączony mężczyzn Rosja Maksim Wylegżanin 1:16:25,9 Szwajcaria Dario Cologna 1:16:26,3 Kanada Alex Harvey 1:16:27,5
Sprint drużynowy kobiet  Norwegia
Ingvild Flugstad Østberg
Maiken Caspersen Falla
14:29,57  Szwecja
Ida Ingemarsdotter
Stina Nilsson
14:37,74  Polska
Justyna Kowalczyk
Sylwia Jaśkowiec
14:38,05
Sprint drużynowy mężczyzn  Norwegia
Petter Northug
Finn Hågen Krogh
15:32,89  Rosja
Aleksiej Pietuchow
Nikita Kriukow
15:38,53  Włochy
Dietmar Nöckler
Federico Pellegrino
15:38,62
Bieg indywidualny kobiet Szwecja Charlotte Kalla 25:08,8 Stany Zjednoczone Jessica Diggins 25:49,8 Stany Zjednoczone Caitlin Gregg 25:55,7
Bieg indywidualny mężczyzn Szwecja Johan Olsson 35:01,6 Francja Maurice Manificat 35:19,4 Norwegia Anders Gløersen 35:20,8
Sztafeta kobiet  Norwegia
Heidi Weng
Therese Johaug
Astrid Jacobsen
Marit Bjørgen
49:04,7  Szwecja
Sofia Bleckur
Charlotte Kalla
Maria Rydqvist
Stina Nilsson
49:33,9  Finlandia
Aino-Kaisa Saarinen
Kerttu Niskanen
Riitta-Liisa Roponen
Krista Pärmäkoski
49:35,6
Sztafeta mężczyzn  Norwegia
Niklas Dyrhaug
Didrik Tønseth
Anders Gløersen
Petter Northug
1:34:18,5  Szwecja
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Marcus Hellner
Calle Halfvarsson
1:34:19,1  Francja
Jean-Marc Gaillard
Maurice Manificat
Robin Duvillard
Adrien Backscheider
1:34:49,5
Bieg masowy kobiet Norwegia Therese Johaug 1:24:47,0 Norwegia Marit Bjørgen 1:25:39,3 Szwecja Charlotte Kalla 1:26:18,6
Bieg masowy mężczyzn Norwegia Petter Northug 2:26:02,1 Czechy Lukáš Bauer 2:26:03,8 Szwecja Johan Olsson 2:26:04,1

Wyniki

Kobiety

Sprint

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Marit Bjørgen  Norwegia Finał
Stina Nilsson  Szwecja Finał +0,42
Maiken Caspersen Falla  Norwegia Finał +0,99
4. Justyna Kowalczyk  Polska Finał +1,43
5. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia Finał +6,10
6. Kari Vikhagen Gjeitnes  Norwegia Finał +10,47
7. Kerttu Niskanen  Finlandia Półfinał +5,34
8. Alena Procházková  Słowacja Półfinał +5,96
9. Celine Brun-Lie  Norwegia Półfinał +6,80
10. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone Półfinał +5,86

Bieg łączony

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Therese Johaug  Norwegia 40:57,6
Astrid Jacobsen  Norwegia 41:03,3 +5,7
Charlotte Kalla  Szwecja 41:03,6 +6,0
4. Kerttu Niskanen  Finlandia 41:03,3 +1:05,7
5. Sofia Bleckur  Szwecja 41:05,0 +1:07,4
6. Marit Bjørgen  Norwegia 41:30,8 +1:33,2
7. Heidi Weng  Norwegia 41:38,9 +1:41,3
8. Riitta-Liisa Roponen  Finlandia 41:39,2 +1:41,6
9. Maria Rydqvist  Szwecja 41:40,8 +1:43,2
10. Eva Vrabcová-Nývltová  Czechy 41:41,4 +1:43,8

Sprint drużynowy

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
Maiken Caspersen Falla
14:29,57
 Szwecja Ida Ingemarsdotter
Stina Nilsson
14:37,74 +8,17
 Polska Justyna Kowalczyk
Sylwia Jaśkowiec
14:38,05 +8,48
4.  Niemcy Nicole Fessel
Denise Herrmann
14:41,14 +11,57
5.  Rosja Anastazja Docenko
Natalja Matwiejewa
14:58,76 +29,19
6.  Francja Coraline Thomas Hugue
Célia Aymonier
14:59,83 +30,26
7.  Szwajcaria Seraina Boner
Laurien van der Graaff
15:03,55 +33,98
8.  Stany Zjednoczone Sophie Caldwell
Jessica Diggins
15:03,63 +34,06
9.  Słowenia Katja Višnar
Nika Razinger
15:11,96 +42,39
10.  Finlandia Riikka Sarasoja-Lilja
Anne Kyllönen
15:12,47 +42,90

Bieg na 10 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Charlotte Kalla  Szwecja 25:08,8
Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 25:49,8 +41,0
Caitlin Gregg  Stany Zjednoczone 25:55,7 +46,9
4. Maria Rydqvist  Szwecja 25:57,4 +48,6
5. Anouk Faivre-Picon  Francja 26:04,0 +55,2
6. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria 26:08,0 +59,2
7. Masako Ishida  Japonia 26:11,3 +1:02,5
8. Kerttu Niskanen  Finlandia 26:13,4 +1:04,6
9. Seraina Boner  Szwajcaria 26:14,6 +1:05,8
10. Liz Stephen  Stany Zjednoczone 26:15,2 +1:06,4

Sztafeta

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Norwegia Heidi Weng
Therese Johaug
Astrid Jacobsen
Marit Bjørgen
49:04,7
 Szwecja Sofia Bleckur
Charlotte Kalla
Maria Rydqvist
Stina Nilsson
49:33,9 +29,2
 Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
Kerttu Niskanen
Riitta-Liisa Roponen
Krista Pärmäkoski
49:35,6 +30,9
4.  Stany Zjednoczone Sadie Maubet Bjornsen
Rosie Brennan
Liz Stephen
Jessica Diggins
50:54,6 +1:49,9
5.  Polska Kornelia Kubińska
Justyna Kowalczyk
Ewelina Marcisz
Sylwia Jaśkowiec
50:57,0 +1:52,3
6.  Niemcy Victoria Carl
Stefanie Böhler
Denise Herrmann
Nicole Fessel
50:59,2 +1:54,5
7.  Rosja Anastazja Docenko
Alewtina Tanygina
Natalja Żukowa
Julija Czekalowa
51:44,4 +2:39,7
8.  Francja Aurore Jéan
Célia Aymonier
Anouk Faivre-Picon
Coraline Thomas Hugue
52:12,8 +3:08,1
9.  Włochy Francesca Baudin
Virginia De Martin Topranin
Marina Piller
Ilaria Debertolis
53:05,6 +4:00,9
10.  Słowenia Anamarija Lampič
Katja Višnar
Nika Razinger
Lea Einfalt
53:20,6 +4:15,9

Bieg na 30 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Therese Johaug  Norwegia 1:24:47,0
Marit Bjørgen  Norwegia 1:25:39,3 +52,3
Charlotte Kalla  Szwecja 1:26:18,6 +1:31,6
4. Kerttu Niskanen  Finlandia 1:26:42,2 +1:55,2
5. Sofia Bleckur  Szwecja 1:26:56,3 +2:09,3
6. Stefanie Böhler  Niemcy 1:27:23,9 +2:36,9
7. Aino-Kaisa Saarinen  Finlandia 1:27:32,2 +2:45,2
8. Heidi Weng  Norwegia 1:27:32,7 +2:45,7
9. Eva Vrabcová-Nývltová  Czechy 1:27:39,4 +2:52,4
10. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 1:27:48,1 +3:01,1

Mężczyźni

Sprint

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Petter Northug  Norwegia Finał 3:02,35
Alex Harvey  Kanada Finał +0,05
Ola Vigen Hattestad  Norwegia Finał +0,35
4. Nikita Kriukow  Rosja Finał +0,38
5. Federico Pellegrino  Włochy Finał +0,67
6. Tomas Northug  Norwegia Finał +17,28
7. Teodor Peterson  Szwecja Półfinał +0,77
8. Ueli Schnider  Szwajcaria Półfinał +1,05
9. Ristomatti Hakola  Finlandia Półfinał +2,18
10. Toni Ketelä  Finlandia Półfinał +2,73

Bieg łączony

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Maksim Wylegżanin  Rosja 1:16:25,9
Dario Cologna  Szwajcaria 1:16:26,3 +0,4
Alex Harvey  Kanada 1:16:27,5 +1,6
4. Didrik Tønseth  Norwegia 1:16:29,3 +3,4
5. Maurice Manificat  Francja 1:16:36,1 +10,2
6. Calle Halfvarsson  Szwecja 1:16:48,7 +22,8
7. Niklas Dyrhaug  Norwegia 1:16:51,8 +25,9
8. Jewgienij Biełow  Rosja 1:16:52,6 +26,7
9. Jean-Marc Gaillard  Francja 1:16:53,5 +27,6
10. Marcus Hellner  Szwecja 1:16:57,8 +31,9

Sprint drużynowy

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 Norwegia Finn Hågen Krogh
Petter Northug
15:32,89
 Rosja Aleksiej Pietuchow
Nikita Kriukow
15:38,53 +5,64
 Włochy Dietmar Nöckler
Federico Pellegrino
15:38,62 +5,73
4.  Niemcy Thomas Bing
Tim Tscharnke
15:39,00 +6,11
5.  Finlandia Ville Nousiainen
Martti Jylhä
15:46,55 +13,66
6.  Czechy Aleš Razým
Dušan Kožíšek
15:49,62 +16,73
7.  Stany Zjednoczone Andrew Newell
Simi Hamilton
15:50,37 +17,48
8.  Polska Maciej Kreczmer
Maciej Staręga
15:59,35 +26,46
9.  Szwecja Calle Halfvarsson
Teodor Peterson
16:20,32 +47,43
10.  Francja Robin Duvillard
Baptiste Gros
16:33,93 +1:01,04

Bieg na 15 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Johan Olsson  Szwecja 35:01,6
Maurice Manificat  Francja 35:19,4 +17,8
Anders Gløersen  Norwegia 35:20,8 +19,2
4. Marcus Hellner  Szwecja 35:41,4 +39,8
5. Finn Hågen Krogh  Norwegia 35:49,2 +47,6
6. Bernhard Tritscher  Austria 35:55,0 +53,4
7. Lukáš Bauer  Czechy 35:56,3 +54,7
8. Chris Jespersen  Norwegia 35:58,8 +57,2
9. Sjur Røthe  Norwegia 36:02,8 +1:01,2
10. Jewgienij Biełow  Rosja 36:06,3 +1:04,7

Sztafeta

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 Norwegia Niklas Dyrhaug
Didrik Tønseth
Anders Gløersen
Petter Northug
1:34:18,5
 Szwecja Daniel Richardsson
Johan Olsson
Marcus Hellner
Calle Halfvarsson
1:34:19.1 +0,6
 Francja Jean-Marc Gaillard
Maurice Manificat
Robin Duvillard
Adrien Backscheider
1:34:27.4 +8,9
4.  Rosja Maksim Wylegżanin
Aleksandr Biessmiertnych
Aleksander Legkow
Jewgienij Biełow
1:34:49,5 +31,0
5.  Szwajcaria Ueli Schnider
Dario Cologna
Jonas Baumann
Toni Livers
1:36:21,5 +2:03,0
6.  Włochy Francesco De Fabiani
Dietmar Nöckler
Roland Clara
Federico Pellegrino
1:36:45,7 +2:27,2
7.  Niemcy Jonas Dobler
Thomas Bing
Florian Notz
Tim Tscharnke
1:36:57,5 +2:39,0
8.  Finlandia Sami Jauhojärvi
Iivo Niskanen
Matti Heikkinen
Ville Nousiainen
1:36:57,5 +2:39,0
9.  Czechy Aleš Razým
Martin Jakš
Dušan Kožíšek
Petr Knop
1:37:03,1 +2:44,6
10.  Kanada Alex Harvey
Graeme Killick
Ivan Babikov
Len Väljas
1:37:22,0 +3:03,5

Bieg na 50 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Petter Northug  Norwegia 2:26:02,1
Lukáš Bauer  Czechy 2:26:03,8 +1,7
Johan Olsson  Szwecja 2:26:04,1 +2,0
4. Maksim Wylegżanin  Rosja 2:26:04,9 +2,8
5. Alex Harvey  Kanada 2:26:08,1 +6,0
6. Dario Cologna  Szwajcaria 2:26:11,6 +9,5
7. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan 2:26:12,2 +10,1
8. Didrik Tønseth  Norwegia 2:26:12,2 +14,6
9. Daniel Richardsson  Szwecja 2:26:16,7 +17,5
10. Aleksandr Biessmiertnych  Rosja 2:26:19,6 +20,7

Klasyfikacja medalowa

# Reprezentacja
Złoto
Srebro
Brąz
Razem
1.  Norwegia 9 2 3 14
2.  Szwecja 2 4 3 9
3.  Rosja 1 1 0 2
4.  Kanada 0 1 1 2
 Francja 0 1 1 2
 Stany Zjednoczone 0 1 1 2
7.  Czechy 0 1 0 1
 Szwajcaria 0 1 0 1
9.  Finlandia 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1
 Włochy 0 0 1 1
Łącznie 12 12 12 36
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015
Listen to this article