Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014
Soczi
ZIO 2010 ZIO 2018
Miejsce Kompleks narciarsko-biathlonowy „Łaura”
Data 8 – 23 lutego 2014
Liczba konkurencji 12
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Sprint
Indywidualny mężczyźni kobiety
Drużynowy mężczyźni kobiety
Dystanse
Bieg indywidualny mężczyźni kobiety
Bieg łączony mężczyźni kobiety
Bieg masowy mężczyźni kobiety
Sztafeta mężczyźni kobiety
Kwalifikacje

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w dniach 8–23 lutego 2014 w Krasnej Polanie (kompleks Łaura), oddalonej o 40 km od głównego miasta igrzysk – Soczi. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w sześciu konkurencjach: czterech indywidualnych (biegu indywidualnym, biegu łączonym, biegu masowym i sprincie) oraz dwóch drużynowych (sztafecie i sprincie drużynowym) – łącznie rozdanych zostało dwanaście kompletów medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz dwudziesty drugi, a biegaczki po raz siedemnasty w historii.

Kwalifikacje

Terminarz

Data Konkurencja Godzina
8 lutego Bieg łączony kobiet na 15 km 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
9 lutego Bieg łączony mężczyzn na 30 km 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
11 lutego Sprint mężczyzn stylem dowolnym 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
Sprint kobiet stylem dowolnym
13 lutego Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
14 lutego Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
15 lutego Sztafeta kobiet 4 × 5 km 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
16 lutego Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km 14:00 UTC+4 / 11:00 CET
19 lutego Sprint drużynowy kobiet stylem klasycznym 13:15 UTC+4 / 10:15 CET
Sprint drużynowy mężczyzn stylem klasycznym
22 lutego Bieg masowy kobiet na 30 km stylem dowolnym 13:30 UTC+4 / 10:30 CET
23 lutego Bieg masowy mężczyzn na 50 km stylem dowolnym 11:00 UTC+4 / 8:00 CET

Zestawienie medalistów

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Bieg łączony kobiet Norwegia Marit Bjørgen 38:33,6 Szwecja Charlotte Kalla 38:35,4 Norwegia Heidi Weng 38:46,8
Bieg łączony mężczyzn Szwajcaria Dario Cologna 1:08:15,4 Szwecja Marcus Hellner 1:08:15,8 Norwegia Martin Johnsrud Sundby 1:08:16,8
Sprint mężczyzn Norwegia Ola Vigen Hattestad 3:38,39 Szwecja Teodor Peterson 3:39,61 Szwecja Emil Jönsson 3:58,13
Sprint kobiet Norwegia Maiken Caspersen Falla 2:35,49 Norwegia Ingvild Flugstad Østberg 2:35,87 Słowenia Vesna Fabjan 2:35,89
Bieg indywidualny kobiet Polska Justyna Kowalczyk 28:17,8 Szwecja Charlotte Kalla 28:36,2 Norwegia Therese Johaug 28:46,1
Bieg indywidualny mężczyzn Szwajcaria Dario Cologna 38:29,7 Szwecja Johan Olsson 38:58,2 Szwecja Daniel Richardsson 39:08,5
Sztafeta kobiet  Szwecja 53:02,7  Finlandia 53:03,2  Niemcy 53:03,6
Sztafeta mężczyzn  Szwecja 1:28:42,0  Rosja 1:29:03,9  Francja 1:29:13,9
Sprint drużynowy kobiet  Norwegia 16:04,05  Finlandia 16:13,14  Szwecja 16:23,82
Sprint drużynowy mężczyzn  Finlandia 23:14,89  Rosja 23:15,86  Szwecja 23:30,01
Bieg masowy kobiet Norwegia Marit Bjørgen 1:11:05,2 Norwegia Therese Johaug 1:11:07,8 Norwegia Kristin Størmer Steira 1:11:28,8
Bieg masowy mężczyzn Rosja Aleksandr Legkow 1:46:55,2 Rosja Maksim Wylegżanin 1:46:55,9 Rosja Ilja Czernousow 1:46:56,0

Wyniki

Kobiety

Bieg na 10 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Justyna Kowalczyk  Polska 28:17,8
Charlotte Kalla  Szwecja 28:36,2 +18,4
Therese Johaug  Norwegia 28:46,1 +28,3
4. Aino-Kaisa Saarinen  Finlandia 28:48,1 +30,3
5. Marit Bjørgen  Norwegia 28:51,2 +33,4
6. Stefanie Böhler  Niemcy 29:04,3 +46,5
7. Natalja Żukowa  Rosja 29:15,5 +57,7
8. Kerttu Niskanen  Finlandia 29:16,7 +58,9
9. Heidi Weng  Norwegia 29:28,2 +1:10,4
10. Krista Lähteenmäki  Finlandia 29:36,0 +1:18,2

Sprint

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Maiken Caspersen Falla  Norwegia Finał 2:35,49
Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia Finał +0,38
Vesna Fabjan  Słowenia Finał +0,40
4. Astrid Jacobsen  Norwegia Finał +1,82
5. Ida Ingemarsdotter  Szwecja Finał +6,55
6. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone Finał +12,26
7. Gaia Vuerich  Włochy Półfinał (2) +0,21
8. Denise Herrmann  Niemcy Półfinał (2) +0,28
9. Katja Višnar  Słowenia Półfinał (2) +1,10
10. Stina Nilsson  Szwecja Półfinał (1) +0,62

Bieg łączony

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Marit Bjørgen  Norwegia 38:33,6
Charlotte Kalla  Szwecja 38:35,4 +1,8
Heidi Weng  Norwegia 38:46,8 +13,2
4. Therese Johaug  Norwegia 38:48,2 +14,6
5. Aino-Kaisa Saarinen  Finlandia 38:48,9 +15,3
6. Justyna Kowalczyk  Polska 39:29,7 +56,1
7. Kerttu Niskanen  Finlandia 39:35,3 +1:01,7
8. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 40:05,5 +1:31,9
9. Emma Wikén  Szwecja 40:07,2 +1:33,6
10. Masako Ishida  Japonia 40:08,3 +1:34,7

Sprint drużynowy

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgen
16:04,05
 Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
Kerttu Niskanen
16:13,14 +9,09
 Szwecja Ida Ingemarsdotter
Stina Nilsson
16:23,82 +19,77
4.  Niemcy Stefanie Böhler
Denise Herrmann
16:24,97 +20,92
5.  Polska Sylwia Jaśkowiec
Justyna Kowalczyk
16:35,54 +31,49
DSQ[1]  Rosja Anastasija Docenko
Julija Iwanowa
16:44,91 +40,86
7.  Szwajcaria Bettina Gruber
Seraina Boner
16:45,47 +41,42
8.  Stany Zjednoczone Sophie Caldwell
Kikkan Randall
16:48,08 +44,03
9.  Austria Kateřina Smutná
Teresa Stadlober
16:49,16 +45,11
10.  Słowenia Alenka Čebašek
Katja Višnar
16:57,98 +53,93

Sztafeta

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Szwecja Ida Ingemarsdotter
Emma Wikén
Anna Haag
Charlotte Kalla
53:02,7
 Finlandia Anne Kyllönen
Aino-Kaisa Saarinen
Kerttu Niskanen
Krista Lähteenmäki
53:03,2 +0,5
 Niemcy Nicole Fessel
Stefanie Böhler
Claudia Nystad
Denise Herrmann
53:03,6 +0,9
4.  Francja Aurore Jean
Célia Aymonier
Anouk Faivre-Picon
Coraline Hugue
53:47,7 +45,0
5.  Norwegia Heidi Weng
Therese Johaug
Astrid Jacobsen
Marit Bjørgen
53:56,3 +53,6
DSQ[1]  Rosja Julija Iwanowa
Olga Kuziukowa
Natalja Żukowa
Julija Czekalowa
54:06,3 +1:03,6
7.  Polska Kornelia Kubińska
Justyna Kowalczyk
Sylwia Jaśkowiec
Paulina Maciuszek
54:38,9 +1:36,2
8.  Włochy Virginia De Martin Topranin
Elisa Brocard
Marina Piller
Ilaria Debertolis
55:19,9 +2:17,2
9.  Stany Zjednoczone Kikkan Randall
Sadie Maubet Bjornsen
Liz Stephen
Jessica Diggins
55:33,4 +2:30,7
10.  Czechy Eva Vrabcová-Nývltová
Karolína Grohová
Petra Nováková
Klára Moravcová
56:29,8 +3:27,1

Bieg na 30 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Marit Bjørgen  Norwegia 1:11:05,2
Therese Johaug  Norwegia 1:11:07,8 +2,6
Kristin Størmer Steira  Norwegia 1:11:28,8 +23,6
4. Kerttu Niskanen  Finlandia 1:12:26,9 +1:21,7
5. Eva Vrabcová-Nývltová  Czechy 1:12:27,1 +1:21,9
6. Aurore Jean  Francja 1:12:27,5 +1:22,3
7. Coraline Hugue  Francja 1:12:29,5 +1:24,3
8. Emma Wikén  Szwecja 1:12:31,6 +1:26,4
9. Seraina Boner  Szwajcaria 1:12:35,0 +1:29,8
10. Laura Orgué  Hiszpania 1:12:37,3 +1:32,1

Mężczyźni

Bieg na 15 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Dario Cologna  Szwajcaria 38:29,7
Johan Olsson  Szwecja 38:58,2 +28,5
Daniel Richardsson  Szwecja 39:08,5 +38,8
4. Iivo Niskanen  Finlandia 39:08,7 +39,0
5. Lukáš Bauer  Czechy 39:28,6 +58,9
6. Chris Jespersen  Norwegia 39:30,6 +1:00,9
7. Aleksandr Biessmiertnych  Rosja 39:37,7 +1:08,0
8. Axel Teichmann  Niemcy 39:42,4 +1:12,7
9. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan 39:43,2 +1:13,5
10. Marcus Hellner  Szwecja 39:46,9 +1:17,2

Sprint

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Ola Vigen Hattestad  Norwegia Finał 3:38,39
Teodor Peterson  Szwecja Finał +1,22
Emil Jönsson  Szwecja Finał +19,74
4. Anders Gløersen  Norwegia Finał +23,66
5. Siergiej Ustiugow  Rosja Finał +54,09
6. Marcus Hellner  Szwecja Finał +1:45,92
7. Bernhard Tritscher  Austria Półfinał (2) +0,27
8. Aleksiej Pietuchow  Rosja Półfinał (2) +0,52
9. Eirik Brandsdal  Norwegia Półfinał (1) +0,76
10. Petter Northug  Norwegia Półfinał (2) +16,91

Bieg łączony

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Dario Cologna  Szwajcaria 1:08:15,4
Marcus Hellner  Szwecja 1:08:15,8 +0,4
Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 1:08:16,8 +1,4
4.[2][3] Maksim Wylegżanin  Rosja 1:08:16,9 +1,5
5. Ilja Czernousow  Rosja 1:08:29,0 +13,6
6. Jean-Marc Gaillard  Francja 1:08:29,8 +14,4
7. Daniel Richardsson  Szwecja 1:08:31,7 +16,3
8. Johannes Dürr  Austria 1:08:32,0 +16,6
9. Maurice Manificat  Francja 1:08:33,6 +18,2
10. Lars Nelson  Szwecja 1:08:37,7 +22,3

Sprint drużynowy

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 Finlandia Iivo Niskanen
Sami Jauhojärvi
23:14,89
 Rosja Maksim Wylegżanin
Nikita Kriukow
23:15,86 +0,97
 Szwecja Emil Jönsson
Teodor Peterson
23:30,01 +15,12
4.  Norwegia Ola Vigen Hattestad
Petter Northug
23:33,55 +18,66
5.  Szwajcaria Dario Cologna
Gianluca Cologna
23:35,90 +21,01
6.  Stany Zjednoczone Simi Hamilton
Erik Bjornsen
23:49,95 +35,06
7.  Niemcy Hannes Dotzler
Tim Tscharnke
23:57,02 +42,13
8.  Kazachstan Nikołaj Czebot´ko
Aleksiej Połtoranin
24:01,38 +46,49
9.  Czechy Martin Jakš
Aleš Razým
24:01,83 +46,94
10.  Francja Cyril Miranda
Jean-Marc Gaillard
DNS

Sztafeta

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 Szwecja Lars Nelson
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Marcus Hellner
1:28:42,0
[2][4][3]
 Rosja Dmitrij Japarow
Aleksandr Biessmiertnych
Aleksandr Legkow
Maksim Wylegżanin
1:29:09,3 +27,3
 Francja Jean-Marc Gaillard
Maurice Manificat
Robin Duvillard
Ivan Perrillat Boiteux
1:29:13,9 +31,9
4.  Norwegia Eldar Rønning
Chris Jespersen
Martin Johnsrud Sundby
Petter Northug
1:29:51,7 +1:09,7
5.  Włochy Dietmar Nöckler
Giorgio Di Centa
Roland Clara
David Hofer
1:30:24,7 +1:22,7
6.  Finlandia Sami Jauhojärvi
Iivo Niskanen
Lari Lehtonen
Matti Heikkinen
1:30:30,4 +1:48,4
7.  Szwajcaria Curdin Perl
Jonas Baumann
Remo Fischer
Toni Livers
1:30:33,8 +1:51,8
8.  Czechy Aleš Razým
Lukáš Bauer
Martin Jakš
Dušan Kožíšek
1:30:36,8 +1:54,8
9.  Niemcy Jens Filbrich
Axel Teichmann
Tobias Angerer
Hannes Dotzler
1:31:18,8 +2:36,8
10.  Estonia Karel Tammjärv
Algo Kärp
Aivar Rehemaa
Raido Ränkel
1:32:52,8 +4:10,8

Bieg na 50 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
[4][3]
Aleksandr Legkow  Rosja 1:46:55,2
[2][3]
Maksim Wylegżanin  Rosja 1:46:55,9 +0,7
Ilja Czernousow  Rosja 1:46:56,0 +0,8
4. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 1:46:56,2 +1,0
5. Siarhiej Dalidowicz  Białoruś 1:47:09,5 +14,3
6. Robin Duvillard  Francja 1:47:10,1 +14,9
7. Anders Södergren  Szwecja 1:47:13,0 +17,8
8. Daniel Richardsson  Szwecja 1:47:19,6 +24,4
9. Johan Olsson  Szwecja 1:47:27,3 +32,1
10. Iivo Niskanen  Finlandia 1:47:27,5 +32,3

Klasyfikacja medalowa

Miejsce Państwo
Razem
1.  Norwegia 5 2 4 11
2.  Szwecja 2 5 4 11
3.  Szwajcaria 2 0 0 2
4.  Rosja 1 3 1 5
5.  Finlandia 1 2 0 3
6.  Polska 1 0 0 1
7.  Słowenia 0 0 1 1
 Niemcy 0 0 1 1
 Francja 0 0 1 1

Przypisy

  1. a b SML-004-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Yulia-Ivanova (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-06].
  2. a b c SML-026-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Maksim-Vylegzanin (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-13].
  3. a b c d CAS Media Release (ang.). tas-cas.org. [dostęp 2018-06-01].
  4. a b SML-006-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Alexander-Legkow (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-13].

Bibliografia


W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Listen to this article