Calle Halfvarsson - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Calle Halfvarsson.

Calle Halfvarsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Calle Halfvarsson
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1989
Sågmyra, Szwecja
Klub Falun-Borlänge SK
Debiut w PŚ 23.03 2009, Falun
(54. miejsce – 40 km)
Pierwsze punkty w PŚ 12.12 2010, Davos
(15. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 26.11 2016, Ruka (2. miejsce - sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Mistrzostwa świata
srebro Val di Fiemme 2013 Sztafeta
srebro Falun 2015 Sztafeta
brąz Lahti 2017 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Malles Venosta 2008 Sprint s.dowolny
Puchar Świata
3. miejsce
2014/2015
Tour de Ski
3. miejsce
2015

Carl-Christian „Calle” Halfvarsson (ur. 17 marca 1989 w Sågmyrze) – szwedzki biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz mistrz świata juniorów.

Kariera

Największym sukcesem Halfvarssona jest złoty medal wywalczony na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta w 2008 roku w sprincie techniką dowolną. W Pucharze Świata zadebiutował 23 marca 2009 w Falun, gdzie zajął 54. miejsce w biegu na 40 km. Był to jego jedyny start w tym sezonie i jako, że nie zdobył punktów to nie został uwzględniony w klasyfikacji generalnej. Na następny pucharowy start musiał poczekać do sezonu 2010/2011. Już 12 grudnia 2010 w szwajcarskim Davos zdobył swoje pierwsze punkty, zajmując 15 miejsce w sprincie techniką dowolną. Niewiele ponad miesiąc później, 15 stycznia 2011 w Libercu był dziewiąty w tej samej konkurencji. W sumie punktował czterokrotnie i zajął 61 miejsce w klasyfikacji generalnej. Jak dotąd jego najlepszym wynikiem w Pucharze Świata jest czwarte miejsce wywalczone w biegu na 15 km stylem dowolnym na otwarcie sezonu 2011/2012 w norweskim Sjusjøen. W sezonie 2012/2013 punktował w większości swoim startów, zajmując między innymi piętnaste miejsce w cyklu Ruka Triple oraz czternaste w siódmej edycji Tour de Ski. W klasyfikacji generalnej był tym razem piętnasty. Na przełomie lutego i marca 2013 brał udział w mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie wspólnie z Danielem Richardssonem, Johanem Olssonem i Marcusem Hellnerem zdobył srebrny medal w sztafecie. Indywidualnie był siódmy w sprincie stylem klasycznym oraz biegu łączonym na 30 km, a rywalizację na dystansie 15 km stylem dowolnym ukończył na siódmej pozycji. W 2014 wystąpił w sprincie indywidualnym techniką dowolną podczas igrzysk olimpijskich w Soczi, kończąc rywalizację na siedemnastym miejscu. Brał także udział w większości zawodów Pucharu Świata, przy czym tylko dwukrotnie nie punktował. Był między innymi szósty w cyklu Ruka Triple oraz dziewiąty w ósmej edycji Tour de Ski i w klasyfikacji generalnej PŚ zajął ostatecznie piąte miejsce.

W 2011 został wicemistrzem kraju w spricie technika dowolną, ulegając tylko Jesperowi Modinowi.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
17. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,4 Norwegia Ola Vigen Hattestad
DNF 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 - Norwegia Simen Hegstad Krüger
13. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
9. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 +1:00,6 Szwajcaria Dario Cologna
5. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[1] 1:33:04,9 +2:05,6 Norwegia Norwegia
4. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[2] 15:56,26 +3,07 Norwegia Norwegia
DNF 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 - Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
7. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 Rosja Nikita Kriukow
7. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 +22,6 Szwajcaria Dario Cologna
6. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 35:58,2 +1:09,5 Norwegia Petter Northug
2.
1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[3] 1:41:37,2 +1,2  Norwegia
13. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 Norwegia Petter Northug
6. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 +22,8 Rosja Maksim Wylegżanin
9. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 15:32,89 +47,43  Norwegia
49. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 +3:35,9 Szwecja Johan Olsson
2.
27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[3] 1:34:18,5 +0,6  Norwegia
24. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 +2:56,9 Norwegia Petter Northug
9. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 Włochy Federico Pellegrino
20. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 +2:27,7 Rosja Siergiej Ustiugow
10. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 +1:15,0 Finlandia Iivo Niskanen
3.
3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[5] 1:37:20,1 +2:31,8 Norwegia Norwegia
21. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
4. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[6] 18:49,86 min +4,73 s  Norwegia
16. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +1:49,8 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
5. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[7] 1:42:32,1 h +1:39,5 min  Norwegia
6. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +1:02,6 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
23. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 +2:06,4 Rosja Jewgienij Biełow
DSQ 29 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym - Rosja Aleksandr Panżynski
27. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km łączony 1:13:47,9 +3:37,5 Kanada Alex Harvey
12. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
13. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 +1:20,5 Rosja Jewgienij Biełow
DNF 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 h Rosja Raul Szakirzianow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
1.
23 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym
34. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 20 km stylem dowolnym 48:29,6 +3:03,7 Niemcy Philipp Marschall
13. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4x5 km[8] 59:06,1 +3:44,1  Rosja
5. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym Rosja Aleksandr Panżynski
7 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 2x10 km łączony 52:54,1 +1:12,7 Rosja Piotr Siedow
21 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 +1:46,3 Rosja Piotr Siedow
8. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x5 km[9] 54:05,1 +2:41,7  Rosja

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2008/2009 niesklasyfikowany
2010/2011 61.
2011/2012 47.
2012/2013 15.
2013/2014 5.
2014/2015 3.
2015/2016 80.
2016/2017 21.
2017/2018 13.
2018/2019 15.
2019/2020 19.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 11 stycznia 2015 Niemcy/Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 79,8 km 3:27:14,4 h +30,7 s 3. Norwegia Petter Northug
2. 26 listopada 2016 Finlandia Ruka Sprint stylem klasycznym 2:54,12 min +0,75 s 2. Norwegia Pål Golberg
3. 29 stycznia 2017 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym 1:15:46,7 h +5,6 s 3. Norwegia Emil Iversen
4. 21 stycznia 2018 Słowenia Planica 15 km stylem klasycznym 36:54,7 min +42,8 s 3. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
5. 27 stycznia 2018 Austria Seefeld Sprint stylem dowolnym 3:02,6 min +0,97 s 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
6. 25 listopada 2018 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 36:17,8 min +21,2 s 3. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 30 grudnia 2013 Niemcy Oberhof Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:52,8 min 1.
2. 15 marca 2014 Szwecja Sztokholm Finał Pucharu Świata Sprint stylem klasycznym 2:55,97 min +1,01 s 3. Szwecja Teodor Peterson
3. 3 stycznia 2015 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 4,4 km stylem dowolnym 9:54,2 min +5,0 s 2. Szwajcaria Dario Cologna
4. 4 stycznia 2015 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 42:01,2 min +0,8 s 3. Norwegia Petter Northug
5. 8 stycznia 2015 Włochy Toblach Tour de Ski 25 km stylem dowolnym 53:56,9 min +2,0 s 2. Norwegia Petter Northug
6. 2 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem klasycznym 3:31,83 min 1.
7. 3 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 10 km stylem dowolnym 23:04,9 min 1.
8. 24 listopada 2017 Finlandia Ruka Ruka Triple Sprint stylem klasycznym 2:48,19 min +4,03 s 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
9. 17 marca 2018 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem klasycznym (start masowy) 34:56,6 min +1,3 s 2. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 39 75 57 47 54 0
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
50 27 67 47 51 - 15 - 54 - - - - - - - - - 9 - - - - - - 46 19 12 17 39 30 99
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
4 34 21 10 15 38 21 - - - - - - - - - - - - - 15 23 28 - - - - - - 45 23 29 56 42 10 31 29 203
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
43 15 28 15 15 - - - - 19 24 5 14 6 12 26 14 - 25 - - 23 23 17 10 24 21 15 4 30 28 430
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
8 29 7 6 20 19 26 - 16 1 6 25 17 11 37 9 - - - 19 12 57 17 13 - 3 20 14 632
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 6 14 4 23 6 6 5 4 4 2 3 6 4 2 26 13 3 - - - - 26 21 25 16 52 dnf 889
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - - - 15 34 dns - - - - - - - - - 10 23 - - - - - - - - - - - - - - - - 50
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
2 7 1 1 21 5 - dns - - - - - - - - - - 17 26 3 - - 7 - - - - - - - 431
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
3 10 30 10 4 17 - - - - 27 33 21 54 - - - - 30 3 3 - - - 26 - 11 2 21 7 478
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
7 3 9 24 22 4 58 9 16 13 8 17 5 7 21 34 16 - - - - 20 - - - 11 63 15 dns - - - 538
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
8 12 14 9 - - - - 37 30 4 5 9 22 31 15 - 33 19 dns 20 9 13 45 dns - - - - - - 9 - 408
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy

  1. Skład drużyny: Jens Burman, Daniel Richardsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson
  2. Skład drużyny: Marcus Hellner, Calle Halfvarsson
  3. a b Skład drużyny: Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson.
  4. Skład drużyny: Calle Halfvarsson, Teodor Peterson.
  5. Skład drużyny: Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson
  6. Skład drużyny: Oskar Svensson, Calle Halfvarsson
  7. Skład drużyny: Oskar Svensson, Calle Halfvarsson, Jens Burman, Viktor Thorn
  8. Skład zespołu: Teodor Peterson, Bill Impola, Calle Halfvarsson, Adam Johansson.
  9. Skład zespołu: Johan Eriksson, Fredrik Jonsson, Martin Liljemark, Calle Halfvarsson.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Calle Halfvarsson
Listen to this article