Ebba Andersson - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Ebba Andersson.

Ebba Andersson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ebba Andersson
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1997
Sollefteå, Szwecja
Klub Sollefteå Skidor IF
Debiut w PŚ 15.02 2015, Östersund (10 km F – 16. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ 15.02 2015, Östersund
(10 km F – 16. miejsce)
Pierwsze podium w PŚ 25.11 2018, Ruka
(10 km C – 3. miejsce)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Igrzyska olimpijskie
srebro Pjongczang 2018 Sztafeta
Mistrzostwa świata
złoto Seefeld 2019 Sztafeta
srebro Lahti 2017 Sztafeta
brąz Oberstdorf 2021 15 km bieg łączony
brąz Oberstdorf 2021 10 km s.dowolny
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Râșnov 2016 10 km s.dowolny
złoto Râșnov 2016 Sztafeta
złoto Park City 2017 5 km s.dowolny
srebro Park City 2017 10 km bieg łączony
brąz Ałmaty 2015 10 km bieg łączony
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Oberwiesenthal 2020 10 km s.klasyczny
złoto Oberwiesenthal 2020 15 km s. dowolny
Puchar świata (klasyfikacja dystansów)
3. miejsce
2019/2020
Puchar Świata (U-23)
1. miejsce
2018/2019
1. miejsce
2019/2020
3. miejsce
2017/2018
Tour de Ski
3. miejsce
2021

Ebba Andersson (ur. 10 lipca 1997 w Sollefteå) – szwedzka biegaczka narciarska, srebrna medalistka olimpijska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata. Zawodniczka klubu Sollefteå Skidor IF.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 23 listopada 2013 roku, podczas zawodów juniorów w szwedzkiej miejscowości Bruksvallarna, gdzie wygrała zawody na dystansie 10 km stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 15 lutego 2015 roku w szwedzkim Östersund, gdzie na dystansie 10 km stylem dowolnym zajęła 16. miejsce. Podczas debiutu zdobyła swoje pierwsze punkty.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
4. 10 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km bieg łączony 40:44,9 +10,9 Szwecja Charlotte Kalla
13. 15 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 10 km stylem dowolnym 25:00,5 +1:32,4 Norwegia Ragnhild Haga
2.
17 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4×5 km[a] 51:24,3 +2,0  Norwegia
13. 25 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:22:17,6 +4:57,2 Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
22. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 15 km bieg łączony 37:57,5 +2:42,4 Norwegia Marit Bjørgen
2.
2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[b] 52:21,5 +1:01,6  Norwegia
17. 4 marca 2017 Finlandia Lahti 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:08:36,8 +1:59,1 Norwegia Marit Bjørgen
16. 26 lutego 2019 Austria Seefeld 10 km stylem klasycznym 27:02,1 +1:27,0 Norwegia Therese Johaug
1.
28 lutego 2019 Austria Seefeld bieg sztafetowy 4×5 km[c] 55:21,0
6. 2 marca 2019 Austria Seefeld 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:14:26,2 +1:17,3 Norwegia Therese Johaug
3.
27 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf 15 km bieg łączony 38:35,5 min +30,2 min Norwegia Therese Johaug
3.
2 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 10 km stylem dowolnym 23:09,8 min +1:06,9 min Norwegia Therese Johaug
6. 4 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×5 km[d] 53:43,2 min +2:00,0 min  Norwegia
4. 6 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 30 km stylem klasycznym 1:24:56,3 h +2:36,3 min Norwegia Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
8. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 5 km stylem dowolnym 13:26,9 +17,1 Niemcy Victoria Carl
3.
6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km bieg łączony 27:02,8 +6,8 Norwegia Sofie Nordsveen Hustad
4. 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty bieg sztafetowy 4×3,3 km[e] 35:04,0 +51,7  Norwegia
19. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:55,77 Norwegia Amalie Håkonsen Ous
6. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 5 km stylem klasycznym 15:34,0 +21,0 Norwegia Marte Mæhlum Johansen
1.
25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:29,8
1.
26 lutego 2016 Rumunia Râșnov bieg sztafetowy 4×2,5 km[f] 22:30,7
1.
1 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 5 km stylem dowolnym 12:45,4
2.
3 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 10 km bieg łączony 27:17,3 +6,6 Norwegia Marte Mæhlum Johansen

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
1.
3 marca 2020 Niemcy Oberwiesenthal 10 km stylem klasycznym 28:28,7
1.
5 marca 2020 Niemcy Oberwiesenthal 15 km stylem dowolnym (start masowy) 35:44,4

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2014/2015 100.
2017/2018 26.
2018/2019 7.
2019/2020 7.
2020/2021 3.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 25 listopada 2018 Finlandia Ruka 10 km stylem klasycznym 28:02,5 +32,8 3. Norwegia Therese Johaug
2. 30 listopada-2 grudnia 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour (21 km) 58:58,9 +16,8 2. Norwegia Therese Johaug
3. 20 stycznia 2019 Estonia Otepää 10 km stylem klasycznym 29:53,7 +48,4 2. Norwegia Therese Johaug
4. 26 stycznia 2019 Szwecja Ulricehamn 10 km stylem dowolnym 25:48,2 +24,9 3. Norwegia Therese Johaug
5. 10 marca 2019 Norwegia Oslo 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:18:54,5 +1:49,9 3. Norwegia Therese Johaug
6. 17 marca 2019 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:23,9 +18,5 2. Norwegia Therese Johaug
7. 29 lutego 2020 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 23:53,3 +3,4 2. Norwegia Therese Johaug
8. 7 marca 2020 Norwegia Oslo 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:22:19,1 +20,9 3. Szwecja Frida Karlsson
9. 29 listopada 2020 Finlandia Ruka Triple 21 km 53:12,2 +48,6 3. Norwegia Therese Johaug
10. 10 stycznia 2021 Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 2021 63 km 3:04:45,8 +2:00,8 3. Stany Zjednoczone Jessica Diggins
11. 29 stycznia 2021 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 23:35,9 +14,6 3. Stany Zjednoczone Jessica Diggins
12. 13 marca 2021 Szwajcaria Engadyna 10 km stylem klasycznym (start masowy) 25:13,3 +8,5 3. Rosja Julija Stupak
13. 14 marca 2021 Szwajcaria Engadyna 30 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 1:28:11,6 +4,5 2. Norwegia Heidi Weng

Miejsca na podium w etapach chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 1 grudnia 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 10 km stylem dowolnym 26:22,4 +9,2 2. Norwegia Therese Johaug
2. 2 grudnia 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 10 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 29:33,0 +5,0 3. Norwegia Therese Johaug
3. 24 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata 10 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 23:18,6 +6,0 3. Norwegia Therese Johaug
4. 28 grudnia 2019 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 10 km stylem dowolnym (start masowy) 28:12,1 +12,9 3. Norwegia Therese Johaug
5. 31 grudnia 2019 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 23:51,9 +10,2 3. Norwegia Therese Johaug
6. 3 stycznia 2020 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (start masowy) 29:07,9 +0,4 2. Norwegia Astrid Jacobsen
7. 28 listopada 2020 Finlandia Ruka Ruka Triple 10 km stylem klasycznym 25:01,4 +26,0 3. Norwegia Therese Johaug
8. 5 stycznia 2021 Włochy Toblach Tour de Ski 2021 10 km stylem dowolnym 25:14,5 +22,2 3. Stany Zjednoczone Jessica Diggins
9. 6 stycznia 2021 Włochy Toblach Tour de Ski 2021 10 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 25:14,5 +0,7 2. Rosja Julija Stupak
10. 8 stycznia 2021 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 2021 10 km stylem klasycznym 30:35,5 +4,1 3. Rosja Natalja Niepriajewa
11. 10 stycznia 2021 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 2021 10 km stylem dowolnym 36:45,6 - 1. -

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 16 - - - - 15
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - 25 13 16 - - - - - - - - - 5 - 25 - - - 10 46 4 8 10 263
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- 3 42 2 3 2 4 - 4 - - - - - - - - - - 2 3 - - - 3 - - 2 12 4 3 5 918
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
- - - - - - - - 3 39 3 6 2 28 - - - 9 6 4 - - 2 4 4 17 4 24 4 4 2 - 3 891
Sezon 2020/2021
RT
TdS
punkty
36 3 4 3 - - - 32 12 18 3 2 3 20 1 3 4 3 10 - - 3 2 1011
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour

Bibliografia

Uwagi

  1. Skład drużyny: Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson
  2. Skład zespołu: Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson.
  3. Skład zespołu: Ebba Andersson, Frida Karlsson, Charlotte Kalla, Stina Nilsson.
  4. Skład zespołu: Jonna Sundling, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Frida Karlsson
  5. Skład drużyny: Hedda Bångman, Lisa Vinsa, Moa Olsson, Ebba Andersson
  6. Skład drużyny: Emma Ribom, Elina Rönnlund, Ebba Andersson, Jenny Solin
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Ebba Andersson
Listen to this article