Fidżi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Fidżi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – występ kadry sportowców reprezentujących Fidżi na letnich igrzyskach olimpijskich w 2016 roku w Rio de Janeiro.
Kod MKOl |
FIJ | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 Rio de Janeiro | ||||||
Chorąży |
Osea Kolinisau | |||||
Liczba zawodników |
54 w 14 konkurencjach w 10 dyscyplinach | |||||
|
Reprezentacja liczyła 54 zawodników – 37 mężczyzn i 17 kobiet. Wystąpili oni w czternastu konkurencjach w dziesięciu dyscyplinach sportowych[1][2]. Najstarszym członkiem reprezentacji był 53-letni strzelec, Glenn Kable, a najmłodszą – 17-letnia tenisistka stołowa, Sally Yee[3].
Męska reprezentacja kraju w rugby 7 zdobyła pierwszy w historii medal olimpijski dla Fidżi. Rugbyści zostali mistrzami olimpijskimi po zwycięstwie we wszystkich rozegranych meczach[4].
Chorążym reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk był kapitan drużyny rugbystów, Osea Kolinisau[5].
Był to czternasty start reprezentacji Fidżi w letnich igrzyskach olimpijskich i siedemnasty występ olimpijski, wliczając w to zimowe igrzyska[6].
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Rezultat | Data |
---|---|---|---|---|---|
Złoto | Reprezentacja w rugby 7 mężczyzn Osea Kolinisau Apisai Domolailai Jasa Veremalua Josua Tuisova Kitione Taliga Leone Nakarawa Samisoni Viriviri Savenaca Rawaca Semi Kunatani Jerry Tuwai Vatemo Ravouvou Viliame Mata Masivesi Dakuwaqa | Rugby 7 | turniej mężczyzn | W finale zwycięstwo 43:7 nad reprezentacją Wielkiej Brytanii | 11 sierpnia 2016 |
Boks
- Osobny artykuł: Boks na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | Miejsce | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | |||
waga półśrednia mężczyzn | Winston Hill | Margarjan | 0-3 P[7] | NQ |
Judo
- Osobny artykuł: Judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | 1/32 | 1/16 | 1/8 | Ćwierćfinał | Półfinał | Repasaż | Finał/BM | Miejsce | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | |||
waga do 81 kg mężczyzn | Josateki Naulu | BYE | Sabirov | 001-100 P[8] | NQ |
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
- Konkurencje biegowe
Konkurencja | Zawodniczka | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | Miejsce | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | |||
bieg na 100 m kobiet | Sisila Seavula | 12,34[9] | 2. | 12,48[10][11] | 8. | NQ | 63. |
- Konkurencje techniczne
Konkurencja | Zawodnik | Kwalifikacje | Finał | Miejsce | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | |||
rzut oszczepem mężczyzn | Leslie Copeland | 76,04[12][13] | 17. | NQ | 32. |
Łucznictwo
- Osobny artykuł: Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | Runda rankingowa | 1/32 finału | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał/BM | Miejsce | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Rozstawienie | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | |||
mężczyźni indywidualnie | Rob Elder | 635[14] | 56. | Wei C-h | 0-6 P[15] | NQ |
Piłka nożna
- Osobny artykuł: Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Turniej mężczyzn
- Faza grupowa
4 sierpnia 2016 20:00
|
Fidżi | 0:8[16] (0:1) |
Korea Południowa |
Fonte Nova, Salvador Sędzia: Malang Diedhiou |
7 sierpnia 2016 13:00
|
Fidżi |
1:5[17] (1:0) |
Meksyk |
Fonte Nova, Salvador Sędzia: Gehad Grisha |
10 sierpnia 2016 16:00
|
Niemcy |
10:0[18] (6:0) |
Fidżi | Mineirão, Belo Horizonte Sędzia: Fahad Al-Mirdasi |
- Tabela końcowa grupy C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Korea Południowa | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 3 | +9 |
Niemcy | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 15 | 5 | +10 |
Meksyk | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 |
Fidżi | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 23 | -22 |
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | Miejsce | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | |||
50 m stylem dowolnym mężczyzn | Meli Malani | 23,88[19][20] | 51. | NQ | ||||
200 m stylem dowolnym kobiet | Matelita Buadromo | 2:05,49[21][22] | 40. | NQ |
Podnoszenie ciężarów
- Osobny artykuł: Podnoszenie ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | Waga | Rwanie | Podrzut | Wynik | Miejsce | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 1 | 2 | 3 | |||||
waga do 69 kg kobiet | Apolonia Vaivai | 68,88 | 88 | 108 | 113 | 201[23] | 11. | |||
waga do 56 kg mężczyzn | Manueli Tulo | 55,81 | 103 | 106 | 130 | 136 | 242[24] | 13. |
Rugby 7
- Osobny artykuł: Rugby 7 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Turniej kobiet
- Osobny artykuł: Rugby 7 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – turniej kobiet.
- Skład reprezentacji
Ana Roqica (kapitan)
Merewal Cumu
Rusila Nagasau
Litia Naiqato
Timaima Ravisa
Viniana Riwai
Asena Rokomarama
Timalma Tamoi
Rebecca Tavo
Lavenia Tinai
Luisa Tisolo
Jiowana Sauto
Trener: Chris Cracknell[25]
- Faza grupowa
6 sierpnia 2016 13:00 sędzia: Rasta Rasivhenge |
Stany Zjednoczone | 7:12[26][27] | Fidżi | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Kelter 5 (P) Baravilala 2 (pd) |
(0:7) |
Punkty: Tisolo 7 (P pd) Ravisa 5 (P) |
6 sierpnia 2016 18:30 sędzia: Sara Cox |
Australia | 36:0[28][29] | Fidżi | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Tonegato 10 (2P) Caslick 5 (P) Dalton 11 (P 3pd) Cherry 5 (P) Green 5 (P) |
(19:0) |
Żółte kartki: 7' Naiqato |
7 sierpnia 2016 13:00 sędzia: Rose Labreche |
Fidżi | 36:0[30][31] | Kolumbia | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Daveua 10 (2P) Tinai 9 (P 2pd) Roqica 5 (P) Riwai 7 (P pd) Nagasau 5 (P) Żółte kartki: 5' Tinai |
(24:0) |
- Faza pucharowa
- 1/4 finału
7 sierpnia 2016 18:00 sędzia: Alhambra Nievas |
Wielka Brytania | 26:7[32][33] | Fidżi | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Brown 10 (2P) Richardson 5 (P) McLean 6 (3pd) Watmore 5 (P) |
(19:7) |
Punkty: Naiqato 5 (P) Tinai 2 (pd) |
- Mecz o miejsca 5–8
8 sierpnia 2016 14:00 sędzia: Jessica Beard |
Fidżi | 7:12[34][35] | Stany Zjednoczone | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Tavo 5 (P) Tinai 2 (pd) |
(7:0) |
Punkty: Kelter 7 (P pd) Stephens 5 (P) |
- Mecz o miejsca 7–8
8 sierpnia 2016 17:30 sędzia: Beatrice Benvenuti |
Hiszpania | 21:0[36][37] | Fidżi | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: García 11 (P 3pd) Erbina 5 (P) Echebarría 5 (P) |
(14:0) |
- Zdobywczynie punktów dla Fidżi
Miejsce | Zawodniczka | Punkty zdobyte z przyłożenia |
Punkty zdobyte z podwyższenia |
Punkty zdobyte z otwartej gry |
Punkty zdobyte z rzutu karnego |
Suma |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Tinai, LaveniaLavenia Tinai | 5 | 8 | 0 | 0 | 13 |
2. | Daveua, RaijieliRaijieli Daveua | 10 | 0 | 0 | 0 | 10 |
3. | Riwai, VinianaViniana Riwai | 5 | 2 | 0 | 0 | 7 |
3. | Tisolo, LuisaLuisa Tisolo | 5 | 2 | 0 | 0 | 7 |
5. | Nagasau, RusilaRusila Nagasau | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
5. | Naiqato, LitiaLitia Naiqato | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
5. | Ravisa, TimaimaTimaima Ravisa | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
5. | Roqica, AnaAna Roqica | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
5. | Tavo, RebeccaRebecca Tavo | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Turniej mężczyzn
- Osobny artykuł: Rugby 7 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – turniej mężczyzn.
- Skład reprezentacji
Osea Kolinisau (kapitan)
Apisai Domolailai
Jasa Veremalua
Josua Tuisova
Kitione Taliga
Leone Nakarawa
Samisoni Viriviri
Savenaca Rawaca
Semi Kunatani
Jerry Tuwai
Vatemo Ravouvou
Viliame Mata
Masivesi Dakuwaqa
Trener: Ben Ryan[38]
- Faza grupowa
9 sierpnia 2016 13:30 sędzia: Federico Anselmi |
Fidżi | 40:12[39][40] | Brazylia | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Veremalua 10 (2P) Kolinisau 7 (P pd) Ravouvou 8 (4pd) Tuisova 10 (2P) Viriviri 5 (P) |
(7:5) |
Punkty: Claro 5 (P) Albuquerque 5 (P) Silva 2 (pd) |
9 sierpnia 2016 18:30 sędzia: Rasta Rasivhenge |
Fidżi | 21:14[41][42] | Argentyna | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Kolinisau 4 (2pd) Tuisova 5 (P) Ravouvou 2 (pd) Taliga 10 (2P) |
(7:7) |
Punkty: Álvarez 5 (P) Revol 4 (2pd) Sábato 5 (P) |
10 sierpnia 2016 13:30 sędzia: Richard Kelly |
Fidżi | 24:19[43][44] | Stany Zjednoczone | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Kunatani 5 (P) Kolinisau 9 (P 2pd) Ravouvou 5 (P) Mata 5 (P) Żółte kartki: 7' Kolinisau |
(12:7) |
Punkty: Barrett 5 (P) Hughes 4 (2pd) Baker 5 (P) Ebner 5 (P) |
- Faza pucharowa
- 1/4 finału
10 sierpnia 2016 17:00 sędzia: Rasta Rasivhenge |
Fidżi | 12:7[45][46] | Nowa Zelandia | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Kolinisau 7 (P pd) Tuwai 5 (P) |
(5:7) |
Punkty: Pulu 2 (pd) Kaka 5 (P) Żółte kartki: 5' Kaka |
- 1/2 finału
11 sierpnia 2016 14:30 sędzia: Mike Adamson |
Fidżi | 20:5[47][48] | Japonia | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Kunatani 5 (P) Tuisova 5 (P) Tuwai 5 (P) Ravouvou 5 (P) Żółte kartki: 3' Ravouvou |
(10:5) |
Punkty: Gotō 5 (P) Żółte kartki: 3' Lemeki |
- Finał
11 sierpnia 2016 19:00 sędzia: Rasta Rasivhenge |
Fidżi | 43:7[49][50] | Wielka Brytania | Deodoro Stadium, Rio de Janeiro |
Punkty: Veremalua 5 (P) Nakarawa 5 (P) Kolinisau 9 (P 2pd) Tuwai 5 (P) Ravouvou 7 (P pd) Mata 5 (P) Taliga 2 (pd) Tuisova 5 (P) |
(29:0) |
Punkty: Norton 5 (P) Watson 2 (pd) |
- Zdobywcy punktów dla Fidżi
Miejsce | Zawodnik | Punkty zdobyte z przyłożenia |
Punkty zdobyte z podwyższenia |
Punkty zdobyte z otwartej gry |
Punkty zdobyte z rzutu karnego |
Suma |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Kolinisau, OseaOsea Kolinisau | 20 | 16 | 0 | 0 | 36 |
2. | Ravouvou, VatemoVatemo Ravouvou | 15 | 12 | 0 | 0 | 27 |
3. | Tuisova, JosuaJosua Tuisova | 25 | 0 | 0 | 0 | 25 |
4. | Tuwai, JerryJerry Tuwai | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 |
4. | Veremalua, JasaJasa Veremalua | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 |
6. | Taliga, KitioneKitione Taliga | 10 | 2 | 0 | 0 | 12 |
7. | Kunatani, SemiSemi Kunatani | 10 | 0 | 0 | 0 | 10 |
7. | Mata, ViliameViliame Mata | 10 | 0 | 0 | 0 | 10 |
9. | Nakarawa, LeoneLeone Nakarawa | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
9. | Viriviri, SamisoniSamisoni Viriviri | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | Kwalifikacje | Półfinał | Finał | Miejsce | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | |||
trap mężczyzn | Glenn Kable | 112 pkt[51] | 23. | NQ |
Tenis stołowy
- Osobny artykuł: Tenis stołowy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | I runda | II runda | III runda | IV runda | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał/BM | Miejsce | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | Przeciwnik | Wynik | |||
singel kobiet | Sally Yee | Edem | 0-4 P[52] | NQ |