Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2012/2013 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2012/2013.

Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2012/2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Puchar Świata w biegach narciarskich – Finał 2012/2013
Oslo
Data 2024 marca 2013
Zwycięzcy
Sprint Norwegia Petter Northug

Polska Justyna Kowalczyk
Bieg na 10 km

Bieg na 2,5 km
Norwegia Petter Northug

Norwegia Marit Bjørgen
Bieg na 15 km

Bieg na 10 km
Norwegia Eldar Rønning

Norwegia Marit Bjørgen
Bieg na 15 km (handicap)

Bieg na 10 km (handicap)
Norwegia Finn Hågen Krogh

Norwegia Therese Johaug
Łącznie Norwegia Petter Northug

Norwegia Marit Bjørgen
Mapa lokalizacyjna Europy
Falun
Falun
Położenie na mapie Europy

Ostatnie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2012/2013 odbyły się w dwóch szwedzkich miastach: Sztokholmie i Falun. Jednocześnie była to szósta edycja cyklu Finału Pucharu Świata. Konkurencje zostały rozegrane w dniach 2024 marca 2013 roku. Rywalizacja składała się z czterech etapów: sprintów stylem klasycznym, prologu stylem dowolnym (3,75 km dla mężczyzn i 2,5 km dla kobiet), biegów dystansowych stylem klasycznym (15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet) oraz biegów pościgowych stylem dowolnym (15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet). Rozegrane 24 marca biegi pościgowe nie były punktowane w klasyfikacji generalnej PŚ (wyniki tych biegów zostały zsumowane z czasami poprzednich etapów Finału PŚ). W klasyfikacji końcowej triumfowali Norwegowie: Marit Bjørgen wśród kobiet i Petter Northug wśród mężczyzn.

Program zawodów

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
20 marca Sprint kobiet st. klasycznym[1] 13:30 CET 52
Sprint mężczyzn st. klasycznym[2] 16:10 CET 53
22 marca Prolog kobiet st. dowolnym[3] 14:15 CET 51
Prolog mężczyzn st. dowolnym[4] 17:00 CET 52
23 marca 10 km st. klasycznym kobiet[5] 12:30 CET 50
15 km st. klasycznym mężczyzn[6] 13:45 CET 51
24 marca 10 km st. dowolnym kobiet (handicap)[7] 12:30 CET 47
15 km st. dowolnym mężczyzn (handicap)[8] 13:45 CET 48

Klasyfikacja końcowa

Kobiety

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
2,5 km
s. dowolnym
10 km
s. klasycznym
10 km s. dowolnym
(handicap)
Czas Strata
1 Marit Bjørgen  Norwegia 2. 1. 1. 11. 1:02:04.1
2 Therese Johaug  Norwegia 15. 11. 2. 1. 1:02:53.4 + 49.3
3 Charlotte Kalla  Szwecja 7. 2. 5. 3. 1:03:15.8 + 1:11.7
4 Heidi Weng  Norwegia 32. 6. 3. 10. 1:03:55.9 + 1:51.8
5 Kerttu Niskanen  Finlandia 3. 13. 7. 16. 1:03:56.3 + 1:52.2
6 Astrid Jacobsen  Norwegia 26. 4. 9. 4. 1:04:13.4 + 2:09.3
7 Kikkan Randall  Stany Zjednoczone 22. 3. 19. 2. 1:04:33.4 + 2:29.3
8 Anne Kyllönen  Finlandia 4. 32. 6. 25. 1:04:33.8 + 2:29.7
9 Krista Lähteenmäki  Finlandia 14. 19. 10. 5. 1:04:34.0 + 2:29.9
10 Julija Czekalowa  Rosja 38. 17. 8. 7. 1:04:39.9 + 2:35.8
...
DNF Justyna Kowalczyk  Polska 1. 5. 4. DNS

Mężczyźni

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
3.75 km
s. dowolnym
15 km
s. klasycznym
15 km s. dowolnym
(handicap)
Czas Strata
1 Petter Northug  Norwegia 1. 1. 4. 11. 1:25:43.6
2 Finn Hågen Krogh  Norwegia 8. 6. 8. 1. 1:25:44.3 + 0.7
3 Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 28. 5. 3. 2. 1:25:45.4 + 1.8
4 Aleksandr Legkow  Rosja 27. 9. 15. 3. 1:26:57.0 + 1:13.4
5 Dario Cologna  Szwajcaria 21. 11. 12. 8. 1:26:57.3 + 1:13.7
6 Ilja Czernousow  Rosja 22. 23. 11. 5. 1:26:58.1 + 1:14.5
7 Giorgio Di Centa  Włochy 29. 36. 6. 4. 1:26:59.5 + 1:15.9
8 Petter Eliassen  Norwegia 19. 13. 13. 6. 1:27:01.6 + 1:18.0
9 Pål Golberg  Norwegia 16. 2. 16. 9. 1:27:03.3 + 1:19.7
10 Jewgienij Biełow  Rosja 26. 20. 10. 7. 1:27:04.5 + 1:20.9

Wyniki

Sprint kobiet

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Justyna Kowalczyk  Polska Finał 2:45,8
Marit Bjørgen  Norwegia Finał +2,2
Kerttu Niskanen  Finlandia Finał +3,1
4. Anne Kyllönen  Finlandia Finał +5,0
5. Katja Višnar  Słowenia Finał +9,4
6. Mona-Liisa Malvalehto  Finlandia Finał +25,5
7. Charlotte Kalla  Szwecja Półfinał (1)
8. Kateřina Smutná  Austria Półfinał (2)
9. Magdalena Pajala  Szwecja Półfinał (1)
10. Aurore Jean  Francja Półfinał (2)
11. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia Półfinał (1)
12. Ida Ingemarsdotter  Szwecja Półfinał (2)

Sprint mężczyzn

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Petter Northug  Norwegia Finał 2:23,6
Eirik Brandsdal  Norwegia Finał +0,7
Nikita Kriukow  Rosja Finał +1,1
4. Teodor Peterson  Szwecja Finał +1,6
5. Tomas Northug  Norwegia Finał +2,6
6. Siergiej Ustiugow  Rosja Finał +2,7
7. Emil Jönsson  Szwecja Półfinał (2)
8. Finn Hågen Krogh  Norwegia Półfinał (2)
9. Maksim Wylegżanin  Rosja Półfinał (1)
10. Dietmar Nöckler  Włochy Półfinał (2)
11. Andrew Newell  Stany Zjednoczone Półfinał (1)
12. Sjur Røthe  Norwegia Półfinał (2)

2,5 km kobiet

Pozycja Zawodniczki Reprezentacja Wynik Strata
Marit Bjørgen  Norwegia 6:03,2
Charlotte Kalla  Szwecja 6:07,6 +4,4
Kikkan Randall  Stany Zjednoczone 6:09,8 +6,6
4. Astrid Jacobsen  Norwegia 6:10,3 +7,1
5. Justyna Kowalczyk  Polska 6:14,0 +10,8
6. Heidi Weng  Norwegia 6:14,4 +11,2
7. Holly Brooks  Stany Zjednoczone 6:15,5 +12,3
8. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 6:17,4 +14,2
9. Celine Brun-Lie  Norwegia 6:18,1 +14,9
10. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 6:20,2 +17,0

3,75 km mężczyzn

Pozycja Zawodnicy Reprezentacja Wynik Strata
Petter Northug  Norwegia 5:20,7
Pål Golberg  Norwegia 5:22,8 +2,1
Anders Gløersen  Norwegia 5:23,6 +2,9
4. Calle Halfvarsson  Szwecja 5:24,1 +3,4
5. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 5:24,7 +4,0
6. Finn Hågen Krogh  Norwegia 5:26,4 +5,7
7. Eirik Brandsdal  Norwegia 5:27,5 +5,8
8. Marcus Hellner  Szwecja 5:29,0 +8,3
9. Aleksandr Legkow  Rosja 5:29,5 +8,8
10. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan 5:29,9 +9,2

10 km kobiet

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Marit Bjørgen  Norwegia 28:06,7
Therese Johaug  Norwegia 28:10,6 +3,9
Heidi Weng  Norwegia 28:17,7 +11,0
4. Justyna Kowalczyk  Polska 28:17,8 +11,1
5. Charlotte Kalla  Szwecja 28:46,6 +39,9
6. Anne Kyllönen  Finlandia 28:46,9 +40,2
7. Kerttu Niskanen  Finlandia 28:47,3 +40,6
8. Julija Czekalowa  Rosja 28:50,6 +43,9
9. Astrid Jacobsen  Norwegia 28:53,0 +46,3
10. Krista Lähteenmäki  Finlandia 29:05,0 +58,3

15 km mężczyzn

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Eldar Rønning  Norwegia 43:26,0
Maksim Wylegżanin  Rosja 43:26,1 +0,1
Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 43:27,0 +1,0
4. Petter Northug  Norwegia 43:31,5 +5,5
5. Daniel Richardsson  Szwecja 43:31,8 +5,8
6. Giorgio Di Centa  Włochy 43:33,2 +7,2
7. Dietmar Nöckler  Włochy 43:39,8 +13,8
8. Finn Hågen Krogh  Norwegia 43:41,7 +15,7
9. Emil Jönsson  Szwecja 43:41,9 +15,9
10. Jewgienij Biełow  Rosja 43:43,4 +17,4

10 km kobiet (handicap)

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Therese Johaug  Norwegia 26:09,2
Kikkan Randall  Stany Zjednoczone 26:16,6 +7,4
Charlotte Kalla  Szwecja 26:25,3 +16,1
4. Astrid Jacobsen  Norwegia 26:30,2 +21,0
5. Krista Lähteenmäki  Finlandia 26:30,3 +21,1
6. Liz Stephen  Stany Zjednoczone 26:30,7 +21,5
7. Julija Czekalowa  Rosja 26:30,8 +21,6
8. Aurore Jean  Francja 26:31,4 +22,2
9. Katrin Zeller  Niemcy 26:31,8 +22,6
10. Heidi Weng  Norwegia 26:39,3 +30,1
...
DNS Justyna Kowalczyk  Polska

15 km mężczyzn (handicap)

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Finn Hågen Krogh  Norwegia 34:54,6
Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 35:05,5 +10,9
Aleksandr Legkow  Rosja 35:14,7 +20,1
4. Giorgio Di Centa  Włochy 35:25,5 +30,9
5. Ilja Czernousow  Rosja 35:25,6 +31,0
6. Petter Eliassen  Norwegia 35:28,0 +33,4
7. Jewgienij Biełow  Rosja 35:31,3 +36,7
8. Dario Cologna  Szwajcaria 35:42,0 +47,4
9. Pål Golberg  Norwegia 35:46,4 +51,8
10. Daniel Richardsson  Szwecja 35:47,8 +53,2

Przypisy

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2012/2013
Listen to this article