Galeria Sławy IIHF - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Galeria Sławy IIHF.

Galeria Sławy IIHF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Siedziba Hockey Hall of Fame w Toronto
Siedziba Hockey Hall of Fame w Toronto
Nowi członkowie Galerii Sławy IIHF przyjęci w 2013
Nowi członkowie Galerii Sławy IIHF przyjęci w 2013

Galeria Sławy IIHF (ang. IIHF Hall of Fame) – międzynarodowa galeria sławy w hokeju na lodzie utworzona przez organizację IIHF.

Historia

Została założona w 1997 roku podczas turnieju mistrzostw Świata celem upamiętnienia zasłużonych osobistości w hokeju na lodzie. Wyróżnienie jest przyznawane trzem kategoriom: zawodnikom, twórcom (ang. Builder) i sędziom.

Galeria Sławy IIHF znajduje się na terenie siedziby Hockey Hall of Fame w Toronto (Kanada).

19 maja 2013 dokonano przyjęcia kolejnych sześciu osobistości, w tym jednej kobiety. Ówczesne grono skupiało 189 uhunorowanych z 22 państw[1]. W maju 2014 zostało przyjętych sześć osobistości[2]. W grudniu 2014 dokonano wyboru nowych sześciu uhonorowanych (wówczas liczba wszystkich wynosiła 200 z 22 państw)[3], a ich oficjalne przyjęcie nastąpiło w maju 2015[4]. W grudniu 2015 ogłoszono przyjęcie do galerii kolejnych sześciu uhonorowanych[5], których oficjalne przyjęcie do GS odbyło się 23 maja 2016[6]. 21 maja 2017 do Galerii Sławy przyjęto kolejnych sześciu wyróżnionych[7]. 1 grudnia 2017 przedstawiono następnych sześciu uhonorowanych, a ceremonia odbyła się 20 maja 2018[8][9]. 26 maja 2019 zaprezentowano kolejnych sześć osób włączonych do Galerii Sławy (tym samym łączna liczba osiągnęła 224 uhonorowanych)[10][11]. 4 lutego 2020 zaanonsowano sześciu kolejnych wyróżnionych, którzy mieli być uroczyście przyjęci do Galerii Sławy IIHF podczas turnieju 2020, odwołanych potem z powodu pandemii COVID-19[12].

Wśród wyróżnionych został jeden Polak, Henryk Gruth.

Rok 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Liczba przyjęć 31 30 29 7 6 8 8 12 6 6 12 7 5 5 6 5
Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Liczba przyjęć 6 6 6 6 6 6 6 6

Lista uhonorowanych

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Galerii Sławy IIHF.

A

  • Czechy Quido Adamec – sędzia (2005)
  • Wielka Brytania Bunny Ahearne – twórca (1997)
  • Kazachstan Boris Aleksandrow – twórca (2019)
  • Rosja Wieniamin Aleksandrow – zawodnik (2007)
  • Szwecja Daniel Alfredsson – zawodnik (2018)
  • Słowenia Ernest Aljančič senior – twórca (2002)

B

  • Łotwa Helmuts Balderis – zawodnik (1998)
  • Niemcy Rudi Ball – zawodnik (2004)
  • Kanada Father David Bauer – twórca (2008)
  • Szwecja Curt Berglund – zawodnik (2003)
  • Szwecja Sven Bergqvist – zawodnik (1998)
  • Szwecja Lars Björn – zawodnik (1998)
  • Kanada Rob Blake – zawodnik (2018)
  • Rosja Wsiewołod Bobrow – zawodnik (1997)
  • Słowacja Peter Bondra – zawodnik (2016)
  • Francja Philippe Bozon – zawodnik (2008)
  • Stany Zjednoczone Herb Brooks – zawodnik (1999)
  • Stany Zjednoczone Walter Brown – twórca (1997)
  • Kanada Roger Bourbonnais – zawodnik (1999)
  • Czechy Vladimír Bouzek – zawodnik (2007)
  • Czechy Vlastimil Bubník – zawodnik (1997)
  • Kanada Mike Buckna – twórca (2004)
  • Czechy Luděk Bukač – twórca (2007)
  • Rosja Pawieł Bure – zawodnik (2012)
  • Stany Zjednoczone Walter Bush junior – twórca (2009)
  • Rosja Wiaczesław Bykow – zawodnik (2014)

C

  • Szwajcaria Ferdinand Cattini – zawodnik (1998)
  • Szwajcaria Hans Cattini – zawodnik (1998)
  • Włochy Enrico Calcaterra – zawodnik (1999)
  • Rosja Walerij Charłamow – zawodnik (1998)
  • Kanada Chris Chelios – zawodnik (2018)
  • Rosja Andriej Chomutow – zawodnik (2014)
  • Korea Południowa Mong-Won Chung –twórca (2020)
  • Czechy Josef Černý – zawodnik (2007)
  • Ukraina Anatolij Chorozow – twórca (2006)
  • Stany Zjednoczone Bill Christian – zawodnik (1998)
  • Stany Zjednoczone Bill Cleary – zawodnik (1997)
  • Stany Zjednoczone Gerry Cosby – zawodnik (1997)
  • Kanada Murray Costello – twórca (2014)
  • Stany Zjednoczone Jim Craig – zawodnik (1999)
  • Stany Zjednoczone Mike Curran – zawodnik (1999)

D

  • Szwecja Ove Dahlberg – sędzia (2004)
  • Rosja Witalij Dawydow – zawodnik (2004)
  • Stany Zjednoczone Karyn Dietz – zawodniczka (2011)
  • Rosja Igor Dmitrijew – twórca (2007)
  • Austria Hans Dobida – twórca (2007)
  • Czechy Jaroslav Drobný – zawodnik (1997)
  • Słowacja Vladimír Dzurilla – zawodnik (1998)

E

  • Szwecja Jan-Åke Edvinsson – twórca (2013)
  • Stany Zjednoczone Carl Erhardt – zawodnik (1998)
  • Szwecja Rudolf Eklöw – twórca (1999)

F

G

  • Słowacja Jozef Golonka – zawodnik (1998)
  • Kanada Daniel Goeyette – zawodnik (2013)
  • Stany Zjednoczone Cammi Granato – zawodniczka (2008)
  • Szwecja Arne Grunander – twórca (1997)
  • Kanada Wayne Gretzky – zawodnik (2000)
  • Polska Henryk Gruth – zawodnik (2006)
  • Szwecja Bengt-Åke Gustafsson – twórca (2003)
  • Czechy Karel Gut – zawodnik (1998)

H

  • Czechy Dominik Hašek – zawodnik (2015)
  • Kanada Geraldine Heaney – zawodniczka (2008)
  • Szwecja Anders Hedberg – zawodnik (1997)
  • Niemcy Dieter Hegen – zawodnik (2010)
  • Finlandia Raimo Helminen – zawodnik (2012)
  • Kanada Paul Henderson – zawodnik (2013)
  • Niemcy Heinz Henschel – twórca (2003)
  • Kanada William Hewitt – twórca (1998)
  • Słowenia Rudi Hiti – zawodnik (2009)
  • Czechy Ivan Hlinka – zawodnik (2002)
  • Czechy Jiří Holík – zawodnik (1999)
  • Kanada Derek Holmes – twórca (1999)
  • Szwecja Leif Holmqvist – zawodnik (1999)
  • Czechy Jiří Holeček – zawodnik (1998)
  • Słowacja Ladislav Horský – twórca (2004)
  • Stany Zjednoczone Phil Housley – zawodnik (2012)
  • Kanada Fran Huck – zawodnik (1999)
  • Dania Jørgen Hviid – twórca (2005)

I

J

  • Niemcy Gustav Jaenecke – zawodnik (1998)
  • Rosja Aleksandr Jakuszew – zawodnik (2003)
  • Kanada Angela James – zawodniczka (2008)
  • Rosja Aleksiej Jaszyn – zawodnik (2020)
  • Norwegia Tore Johannessen – zawodnik (1999)
  • Szwecja Sven „Tumba” Johansson – zawodnik (1997)
  • Stany Zjednoczone Mark Johnson – zawodnik (1999)
  • Kanada Marshall Johnston – zawodnik (1998)
  • Szwecja Tomas Jonsson – zawodnik (2000)
  • Szwecja Jörgen Jönsson – zawodnik (2019)
  • Kanada Gordon Juckes – twórca (1997)
  • Finlandia Timo Jutila – zawodnik (2003)
  • Rosja Władimir Jurzinow – zawodnik (2002)

K

  • Austria Dieter Kalt – zawodnik (2017)
  • Rosja Walerij Kamienski – zawodnik (2016)
  • Rosja Jurij Karandin – sędzia (2004)
  • Rosja Aleksiej Kasatonow – zawodnik (2009)
  • Japonia Tsutomu Kawabuchi – twórca (2004)
  • Finlandia Matti Keinonen – zawodnik (2002)
  • Niemcy Udo Kießling – zawodnik (2000)
  • Kanada Dave King – twórca (2001)
  • Finlandia Saku Koivu – zawodnik (2017)
  • Szwajcaria Jakob Kölliker – zawodnik (2007)
  • Niemcy Josef Kompalla – sędzia (2003)
  • Rosja Wiktor Konowalenko – zawodnik (2007)
  • Czechy Vladimír Kostka – twórca (1997)
  • Niemcy Uwe Krupp – zawodnik (2017)
  • Rosja Władimir Krutow – zawodnik (2010)
  • Niemcy Erich Kühnhackl – zawodnik (1997)
  • Finlandia Jari Kurri – zawodnik (2000)
  • Rosja Wiktor Kuźkin – zawodnik (2005)

L

  • Francja Jacques Lacarrière – zawodnik (1998)
  • Francja Philippe Lacarriere – twórca (2018)
  • Kanada Bob LeBel – twórca (1997)
  • Finlandia Jere Lehtinen – zawodnik (2018)
  • Kanada Mario Lemieux – zawodnik (2008)
  • Szwecja Nicklas Lidström – zawodnik (2014)
  • Kanada Victor Lindquist – zawodnik (1997)
  • Finlandia Harry Lindblad – twórca (1998)
  • Belgia Paul Loicq – twórca (1997)
  • Szwecja Håkan Loob – zawodnik (1998)
  • Szwecja Tord Lundström – zawodnik (2011)
  • Szwajcaria Cesar Lüthi – twórca (1998)

Ł

M

  • Francja Louis Magnus – twórca (1997)
  • Kanada Seth Martin – zawodnik (1997)
  • Stany Zjednoczone John Mayasich – zawodnik (1997)
  • Finlandia Pekka Marjamäki – zawodnik (1998)
  • Czechy Oldřich Machač – zawodnik (1999)
  • Rosja Aleksandr Malcew – zawodnik (1999)
  • Rosja Boris Majorow – zawodnik (1999)
  • Rosja Siergiej Makarow – zawodnik (2001)
  • Czechy Vladimír Martinec – zawodnik (2001)
  • Kanada Barry MacKenzie – zawodnik (1999)
  • Czechy Josef Maleček – zawodnik (2003)
  • Kanada Jack McCartan – zawodnik (1998)
  • Kanada Jackie McLeod – zawodnik (1999)
  • Rosja Boris Michajłow – zawodnik (2000)
  • Stany Zjednoczone Mike Modano – zawodnik (2019)
  • Czechy Bohumil Modrý – zawodnik (2011)
  • Kanada Andy Murray – zawodnik (2012)

N

  • Kanada Bob Nadin – twórca (2018)
  • Szwecja Mats Näslund – zawodnik (2005)
  • Stany Zjednoczone Lou Nanne – zawodnik (2004)
  • Czechy Václav Nedomanský – zawodnik (1997)
  • Kanada Scott Niedermayer – zawodnik (2015)
  • Finlandia Riikka Nieminen-Välilä – zawodniczka (2010)
  • Szwecja Kent Nilsson – zawodnik (2006)
  • Szwecja Nisse NilssonNils „Nisse” Nilsson – zawodnik (2002)
  • Czechy Milan Nový – zawodnik (2012)
  • Finlandia Kalevi Numminen – twórca (2011)
  • Finlandia Teppo Numminen – zawodnik (2013)

O

  • Finlandia Lasse Oksanen – zawodnik (1999)
  • Kanada Terry O’Malley – zawodnik (1998)

P

  • Słowacja Žigmund Pálffy – zawodnik (2019)
  • Rumunia Eduard Pană – zawodnik (1998)
  • Węgry György Pásztor – zawodnik (2001)
  • Wielka Brytania Peter Patton – twórca (2002)
  • Finlandia Esa Peltonen – zawodnik (2007)
  • Finlandia Ville Peltonen – zawodnik (2016)
  • Szwecja Ronald Pettersson – zawodnik (2004)
  • Rosja Władimir Pietrow – zawodnik (2006)
  • Czechy František Pospíšil – zawodnik (1999)
  • Austria Sepp Puschnig – zawodnik (1999)

Q

  • Kanada Pat Quinn – twórca (2016, pośmiertnie)

R

  • Rosja Aleksandr Ragulin – zawodnik (1997)
  • Niemcy Hans Rampf – zawodnik (2001)
  • Czechy Robert Reichel – zawodnik (2015)
  • Kanada Gordon Renwick – twórca (2002)
  • Stany Zjednoczone Robert Ridder – twórca (1998)
  • Stany Zjednoczone Jack Riley – twórca (1998)
  • Stany Zjednoczone Fran Rider – twórczyni (2015)
  • Szwecja Maria Rooth – zawodniczka (2015)
  • Stany Zjednoczone Angela Ruggiero – zawodniczka (2017)
  • Szwecja Thomas Rundqvist – zawodnik (2007)

S

  • Niemcy Günther Sabetzki – twórca (1997)
  • Kanada Joe Sakic – zawodnik (2017)
  • Białoruś Rusłan Salej – zawodnik (2014, pośmiertnie)
  • Szwecja Börje Salming – zawodnik (1998)
  • Węgry László Schell – sędzia (2009)
  • Niemcy Alois Schloder – zawodnik (2005)
  • Szwajcaria Mathias Seger – zawodnik (2020)
  • Finlandia Teemu Selänne – zawodnik (2017)
  • Kanada Harry Sinden – zawodnik (1997)
  • Stany Zjednoczone Ben Smith – twórca (2016)
  • Kanada Ryan Smyth – zawodnik (2020)
  • Rosja Nikołaj Sołogubow – zawodnik (2004)
  • Rosja Andriej Starowojtow – twórca (1997)
  • Rosja Wiaczesław Starszynow – zawodnik (2007)
  • Szwecja Arne Strömberg – twórca (1998)
  • Słowacja Ján Starší – zawodnik (1998)
  • Szwecja Roland Stoltz – zawodnik (1999)
  • Słowacja Peter Šťastný – zawodnik (2000)
  • Finlandia Göran Stubb – twórca (2001)
  • Szwecja Ulf Sterner – zawodnik (2001)
  • Szwajcaria Mark Streit – zawodnik (2020)
  • Czechy Miroslav Šubrt – twórca (2004)
  • Czechy Jan Suchý – zawodnik (2009)
  • Szwecja Mats Sundin – zawodnik (2013)

Š

T

U

  • Niemcy Xaver Unsinn – twórca (1998)

V

  • Finlandia Jorma Valtonen – zawodnik (1999)

W

  • Rosja Walerij Wasiljew – zawodnik (1998)
  • Finlandia Juhani Wahlsten – zawodnik (2006)
  • Austria Walter Wasservogel – twórca (1997)
  • Kanada Harry Watson – zawodnik (1998)
  • Kanada Hayley Wickenheiser – zawodniczka (2019)
  • Finlandia Unto Wiitala – sędzia (2003)

Y

  • Finlandia Urpo Ylönen – zawodnik (1997)
  • Kanada Steve Yzerman – zawodnik (2014)

Z

  • Czechy Vladimír Zábrodský – zawodnik (1997)
  • Niemcy Joachim Ziesche – zawodnik (1999)

Przypisy

  1. Monster class of 2013 (ang.). iihf.com. [dostęp 2013-05-23].
  2. John Sanful: Class of 2014 inducted (ang.). iihfworlds2017.com, 2014-05-25. [dostęp 2017-05-23].
  3. Hall of Fame Class of 2015. iihf.com, 2015. [dostęp 2017-05-23].
  4. Lucas Aykroyd: IIHF class of 2015 honoured (ang.). iihfworlds2017.com, 2015-05-17. [dostęp 2017-05-23].
  5. Andrew Podnieks: Legends head for the Hall (ang.). iihfworlds2017.com, 2015-12-17. [dostęp 2017-05-23].
  6. John Sanful: IIHF honours legends (ang.). iihfworlds2017.com, 2016-05-23. [dostęp 2017-05-23].
  7. John Sanful: IIHF adds eight to Hall (ang.). iihfworlds2017.com, 2017-05-21. [dostęp 2017-05-23].
  8. Andrew Podnieks: IIHF Hall of Fame Class of 2018. 2018.iihfworlds.com, 2017-12-01. [dostęp 2017-12-10].
  9. John Sanful: IIHF Hall of Fame inducts new members (ang.). new-iihf.com, 2018-05-20. [dostęp 2018-05-23].
  10. Andy Potts: New members inducted to the Hall of Fame (ang.). iihf.com, 2019-05-26. [dostęp 2019-05-26].
  11. Andrew Podnieks: Hall of Fame Class of 2019 named (ang.). iihf.com, 2019-02-06. [dostęp 2019-05-26].
  12. Andrew Podnieks: Legends join IIHF Hall of Fame (ang.). iihf.com, 2020-02-04. [dostęp 2020-12-18].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Galeria Sławy IIHF
Listen to this article