For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Hokej na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 – kwalifikacje mężczyzn.

Hokej na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 – kwalifikacje mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, których celem było wyłonienie trzech reprezentacji hokejowych na turniej olimpijski 2022 w Pekinie. Podział na grupy kwalifikacyjne został przeprowadzony w oparciu o Mistrzostwa Świata z 2019 roku. Rozegrano jedenaście turniejów, w tym trzy z których zwycięzcy uzyskali kwalifikacje.

Bezpośredni awans na igrzyska olimpijskie zapewniło sobie osiem najwyżej sklasyfikowanych w rankingu IIHF reprezentacji.

Zakwalifikowane drużyny

Rodzaj kwalifikacji Termin Miejsce Miejsca Zakwalifikowani
Gospodarz 17 maja 2018 Dania Kopenhaga 1  Chiny
Ranking IIHF 2019 obejmujący turnieje:
Mistrzostwa Świata 2016
Mistrzostwa Świata 2017
Igrzyska Olimpijskie 2018
Mistrzostwa Świata 2018
Mistrzostwa Świata 2019
31 marca 2016 –
26 maja 2019
Słowacja Bratysława
Koszyce
8  Kanada
 Rosja
 Finlandia
 Szwecja
 Czechy
 Stany Zjednoczone
 Niemcy
 Szwajcaria
Zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego 26-29 sierpnia 2021 Słowacja Bratysława 1  Słowacja
Zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego 26-29 sierpnia 2021 Łotwa Ryga 1  Łotwa
Zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego 26-29 sierpnia 2021 Norwegia Oslo 1  Dania

Pierwsza runda kwalifikacji

Turnieje zostały rozegrane w luksemburskim – Kockelscheuer w hali Patinoire de Kockelscheuer i w chińskiej Sanji w hali TUS Ice and Snow Park. Zwycięzcami turniejów przedkwalifikacyjnych zostały drużyny Kirgistanu oraz Chińskiego Tajpej, które awansowały do kolejnej rudny kwalifikacji.

Grupa N

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Kirgistan 3 9 3 0 0 0 29 10 +19
2  Zjednoczone Emiraty Arabskie 3 6 2 0 0 1 15 16 -1
3  Luksemburg 3 3 1 0 0 2 17 11 +6
4  Bośnia i Hercegowina 3 0 0 0 0 3 7 31 -24
8 listopada 2019 Zjednoczone Emiraty Arabskie  4:9  Kirgistan Patinoire de Kockelscheuer, Kockelscheuer
8 listopada 2019 Bośnia i Hercegowina  1:10  Luksemburg Patinoire de Kockelscheuer, Kockelscheuer
9 listopada 2019 Zjednoczone Emiraty Arabskie  6:3  Bośnia i Hercegowina Patinoire de Kockelscheuer, Kockelscheuer
9 listopada 2019 Luksemburg  3:5  Kirgistan Patinoire de Kockelscheuer, Kockelscheuer
10 listopada 2019 Kirgistan  15:3  Bośnia i Hercegowina Patinoire de Kockelscheuer, Kockelscheuer
10 listopada 2019 Luksemburg  4:5  Zjednoczone Emiraty Arabskie Patinoire de Kockelscheuer, Kockelscheuer

Grupa O

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Chińskie Tajpej 3 9 3 0 0 0 20 8 +12
2  Tajlandia 3 6 2 0 0 1 21 8 +13
3  Hongkong 3 3 1 0 0 2 19 14 +5
4  Kuwejt 3 0 0 0 0 3 1 31 -30
7 listopada 2019 Chińskie Tajpej  5:3  Tajlandia TUS Ice and Snow Park, Sanya
7 listopada 2019 Kuwejt  0:12  Hongkong TUS Ice and Snow Park, Sanya
8 listopada 2019 Chińskie Tajpej  8:0  Kuwejt TUS Ice and Snow Park, Sanya
8 listopada 2019 Hongkong  2:7  Tajlandia TUS Ice and Snow Park, Sanya
10 listopada 2019 Tajlandia  11:1  Kuwejt TUS Ice and Snow Park, Sanya
10 listopada 2019 Hongkong  5:7  Chińskie Tajpej TUS Ice and Snow Park, Sanya

Druga runda kwalifikacji

W drugiej rundzie kwalifikacji rozegrane zostały trzy turnieje eliminacyjne. Odbyły się w dniach od 12 do 15 grudnia 2019 roku. Gospodarzem Grupy K było rumuńskie miasto Braszów, Grupy L hiszpańska Barcelona, natomiast Grupy M chorwacki Sisak.

Grupa K

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Rumunia 3 9 3 0 0 0 43 3 +40
2  Islandia 3 6 2 0 0 1 15 14 +1
3  Izrael 3 2 0 1 0 2 5 24 -19
4  Kirgistan 3 1 0 0 1 2 10 32 -22
12 grudnia 2019 Islandia  9:4  Kirgistan Brașov Olympic Ice Rink, Braszów
12 grudnia 2019 Izrael  0:15  Rumunia Brașov Olympic Ice Rink, Braszów
13 grudnia 2019 Islandia  5:0  Izrael Brașov Olympic Ice Rink, Braszów
13 grudnia 2019 Rumunia  18:2  Kirgistan Brașov Olympic Ice Rink, Braszów
15 grudnia 2019 Kirgistan  4:5 pd.  Izrael Brașov Olympic Ice Rink, Braszów
15 grudnia 2019 Rumunia  10:1  Islandia Brașov Olympic Ice Rink, Braszów

Grupa L

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Holandia 3 9 3 0 0 0 36 5 +31
2  Hiszpania 3 6 2 0 0 1 29 6 +23
3  Chińskie Tajpej 3 3 1 0 0 2 8 26 -18
4  Meksyk 3 0 0 0 0 3 3 39 -36
13 grudnia 2019 Meksyk  1:17  Holandia Palau de Gel, Barcelona
13 grudnia 2019 Hiszpania  11:0  Chińskie Tajpej Palau de Gel, Barcelona
14 grudnia 2019 Holandia  14:1  Chińskie Tajpej Palau de Gel, Barcelona
14 grudnia 2019 Hiszpania  15:1  Meksyk Palau de Gel, Barcelona
15 grudnia 2019 Chińskie Tajpej  7:1  Meksyk Palau de Gel, Barcelona
8 stycznia 2020 Holandia  5:3  Hiszpania Palau de Gel, Barcelona

Początkowo mecz pomiędzy Holandią, a Hiszpanią, który jest decydujący o awansie do kolejnej fazy eliminacji miał odbyć się 15 grudnia 2019. Jednak z powodu problemów z topniejącą taflą lodu został odwołany[1]. Ostatecznie spotkanie odbyło się 8 stycznia 2020 roku[2].

Grupa M

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Chorwacja 3 9 3 0 0 0 24 4 +20
2  Serbia 3 6 2 0 0 1 16 5 +11
3  Turcja 3 3 1 0 0 2 9 19 -10
4  Bułgaria 3 0 0 0 0 3 2 23 -21
13 grudnia 2019 Serbia  8:3  Turcja Zibel Arena, Sisak
13 grudnia 2019 Bułgaria  1:12  Chorwacja Zibel Arena, Sisak
14 grudnia 2019 Serbia  7:0  Bułgaria Zibel Arena, Sisak
14 grudnia 2019 Chorwacja  10:2  Turcja Zibel Arena, Sisak
15 grudnia 2019 Turcja  4:1  Bułgaria Zibel Arena, Sisak
15 grudnia 2019 Chorwacja  2:1  Serbia Zibel Arena, Sisak

Trzecia runda kwalifikacji

Zostały rozegrane trzy turnieje przedkwalifikacyjne w dniach od 6 do 9 lutego 2020 roku. Tylko zwycięzcy poszczególnych turniejów awansowali do decydujących o awansie na igrzyska kwalifikacji. Gospodarzami były zespoły, które w Rankingu IIHF zajmowały 18, 19, 20 miejsce. Gospodarzem Grupy G było miasto Jesenice, Grupy H Nur-Sułtan, a Grupy I Nottingham.

Grupa G

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Słowenia 3 9 3 0 0 0 25 4 +21
2  Japonia 3 6 2 0 0 1 15 6 +9
3  Litwa 3 3 1 0 0 2 5 17 -12
4  Chorwacja 3 0 0 0 0 3 1 19 -18
6 lutego 2020 Japonia  9:0  Chorwacja Dvorana Podmežakla, Jesenice
6 lutego 2020 Litwa  2:12  Słowenia Dvorana Podmežakla, Jesenice
7 lutego 2020 Japonia  4:0  Litwa Dvorana Podmežakla, Jesenice
7 lutego 2020 Słowenia  7:0  Chorwacja Dvorana Podmežakla, Jesenice
9 lutego 2020 Chorwacja  1:3  Litwa Dvorana Podmežakla, Jesenice
9 lutego 2020 Słowenia  6:2  Japonia Dvorana Podmežakla, Jesenice

Grupa H

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Polska 3 9 3 0 0 0 17 3 +14
2  Kazachstan 3 6 2 0 0 1 17 5 +12
3  Ukraina 3 3 1 0 0 2 5 14 -9
4  Holandia 3 0 0 0 0 3 1 18 -17
6 lutego 2020 Polska  8:0  Holandia Barys Arena, Nur-Sułtan
6 lutego 2020 Ukraina  1:8  Kazachstan Barys Arena, Nur-Sułtan
7 lutego 2020 Polska  6:1  Ukraina Barys Arena, Nur-Sułtan
7 lutego 2020 Kazachstan  7:1  Holandia Barys Arena, Nur-Sułtan
9 lutego 2020 Holandia  0:3  Ukraina Barys Arena, Nur-Sułtan
9 lutego 2020 Kazachstan  2:3  Polska Barys Arena, Nur-Sułtan

Grupa J

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Węgry 3 8 2 1 0 0 15 5 +10
2  Wielka Brytania 3 6 2 0 0 1 8 7 +1
3  Rumunia 3 4 1 0 1 1 12 10 +2
4  Estonia 3 0 0 0 0 3 5 18 -13
6 lutego 2020 Węgry  4:1  Estonia Motorpoint Arena Nottingham, Nottingham
6 lutego 2020 Wielka Brytania  4:3  Rumunia Motorpoint Arena Nottingham, Nottingham
8 lutego 2020 Węgry  3:2 pd.  Rumunia Motorpoint Arena Nottingham, Nottingham
8 lutego 2020 Estonia  1:7  Wielka Brytania Motorpoint Arena Nottingham, Nottingham
9 lutego 2020 Rumunia  7:3  Estonia Motorpoint Arena Nottingham, Nottingham
9 lutego 2020 Wielka Brytania  1:4  Węgry Motorpoint Arena Nottingham, Nottingham

Finałowa runda kwalifikacji

Miała zostać rozegrana dniach 27–30 sierpnia 2020 roku w formie trzech turniejów kwalifikacyjnych. Ze względu na szerzącą się pandemię COVID-19 podjęto decyzję o przeniesieniu ich na dni 26-29 sierpnia 2021 roku[3] Ich gospodarzami będą zespoły sklasyfikowane po Mistrzostwach Świata 2019 na 9, 10. i 11. miejscu. W każdej z grup wystąpi po jednym ze zwycięzców turniejów przedkwalifikacyjnych. Do turnieju olimpijskiego awansują tylko zwycięzcy turniejów.

Grupa D

Gospodarzem turnieju została Słowacka Bratysława.

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Słowacja 3 9 3 0 0 0 9 3 +6
2  Białoruś 3 3 1 0 0 2 6 5 +1
3  Austria 3 3 1 0 0 2 7 8 -1
4  Polska 3 3 1 0 0 2 3 9 -6
26 sierpnia 2021 Białoruś  0:1  Polska Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
26 sierpnia 2021 Austria  1:2  Słowacja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
27 sierpnia 2021 Białoruś  5:2  Austria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
27 sierpnia 2021 Słowacja  5:1  Polska Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
29 sierpnia 2021 Polska  1:4  Austria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
29 sierpnia 2021 Słowacja  2:1  Białoruś Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

Grupa E

Turniej został rozegrany w Rydze (Łotwa).

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Łotwa 3 9 3 0 0 0 17 1 +16
2  Francja 3 6 2 0 0 1 8 5 +3
3  Węgry 3 3 1 0 0 2 5 15 -10
4  Włochy 3 0 0 0 0 3 1 10 -9
26 sierpnia 2021 Francja  5:3  Węgry Arēna Rīga, Ryga
26 sierpnia 2021 Włochy  0:6  Łotwa Arēna Rīga, Ryga
27 sierpnia 2021 Francja  2:0  Włochy Arēna Rīga, Ryga
27 sierpnia 2021 Łotwa  9:0  Węgry Arēna Rīga, Ryga
29 sierpnia 2021 Węgry  2:1  Włochy Arēna Rīga, Ryga
29 sierpnia 2021 Łotwa  2:1  Francja Arēna Rīga, Ryga

Grupa F

Gospodarzem turnieju będzie stolica Norwegii Oslo.

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1  Dania 3 9 3 0 0 0 17 4 +13
2  Norwegia 3 6 2 0 0 1 11 7 +4
3  Słowenia 3 3 1 0 0 2 11 12 -1
4  Korea Południowa 3 0 0 0 0 3 3 19 -16
26 sierpnia 2021 Dania  4:3  Słowenia Nye Jordal Amfi, Oslo
26 sierpnia 2021 Korea Południowa  1:4  Norwegia Nye Jordal Amfi, Oslo
27 sierpnia 2021 Dania  11:1  Korea Południowa Nye Jordal Amfi, Oslo
27 sierpnia 2021 Norwegia  7:4  Słowenia Nye Jordal Amfi, Oslo
29 sierpnia 2021 Słowenia  4:1  Korea Południowa Nye Jordal Amfi, Oslo
29 sierpnia 2021 Norwegia  0:2  Dania Nye Jordal Amfi, Oslo

Przypisy

  1. Group L showdown abandoned, iihf.com [dostęp 2019-12-29].
  2. Netherlands-Spain on 8 January, iihf.com [dostęp 2019-12-29].
  3. Hokej: kwalifikacje olimpijskie przełożone na 2021 rok, Onet Sport, 6 maja 2020 [dostęp 2020-10-26] (pol.).

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Hokej na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 – kwalifikacje mężczyzn
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Wikiwand 2.0 is here 🎉! We've made some exciting updates - No worries, you can always revert later on